Wakacje kredytowe w ING Bank Śląski, jak złożyć wniosek?

wakacje kredytowe w ING Bank

Wakacje kredytowe to dogodna opcja, dzięki której możliwe jest zawieszenie nawet ośmiu rat kredytu na przestrzeni 17 miesięcy. Możliwość ta nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a klienci mogą zawiesić zarówno część kapitałową, jak i część odsetkową danego zobowiązania. Zobaczmy, jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w ING Bank Śląski, kto może to zrobić, i z czym się to wiąże. 

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać?

Aby móc cieszyć się możliwością zawieszenia rat kredytu, należy spełnić odpowiednie wymagania. Poniżej przedstawiamy kryteria, które obowiązują w przypadku wnioskowania o wakacje kredytowe w ING Bank Śląski.

Wakacje kredytowe – wymagania:

 • umowa kredytowa została podpisana przed 1 lipca 2022 roku
 • umowa kończy się po 1 stycznia 2023 roku
 • kredyt został zaciągnięty w walucie PLN
 • wakacje kredytowe obejmują tylko jeden kredyt

Co oznaczają wakacje kredytowe w ING Bank Śląski?

Dla wielu osób pojęcie wakacji kredytowych może wydawać się niezrozumiałe, ponieważ jest to koncept, z którym większość z nas nie ma do czynienia na co dzień. Wakacje kredytowe polegają na zawieszeniu spłaty poszczególnych rat kredytu, co dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Warto jednak mieć na uwadze, że wakacje kredytowe w ING Bank Śląski nie zawieszają składki ubezpieczeniowej, którą nadal trzeba płacić. 

Wakacje kredytowe oznaczają wydłużenie okresu kredytowania o czas zawieszenia spłaty. Oznacza to, że klient nadal będzie miał tyle samo czasu na rozliczenie się z wierzycielem. Dodatkowo, możliwość ta pozwala na zaoszczędzenie dodatkowych środków, które można umieścić na lokacie bądź wykorzystać jako nadpłata kredytu. 

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w ING Bank Śląski?

ING Bank Śląski daje klientom dwie opcje złożenia wniosku: poprzez odwiedziny w placówce, i za pomocą bankowości internetowej. Wnioskowanie w stacjonarnym oddziale banku dla wielu osób jest komfortowe, ze względu na obecność pracowników, którzy w razie wątpliwości i problemów mogą pomóc. Znaczącą wadą takiego rozwiązania jest brak całodobowej dostępności placówek, a także ewentualne koszty związane z dojazdem do takowej.

Coraz więcej osób przekonuje się do internetowych rozwiązań. Wnioskowanie o wakacje kredytowe w ING Bank Śląski online jest znacznie szybsze i wygodniejsze. Wystarczy kilka minut wolnego czasu, urządzenie z dostępem do internetu oraz dostęp do swojego konta bankowego, aby móc wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy. 

Sprawa nieco komplikuje się, gdy umowa kredytowa została zawarta przez więcej niż jedną osobę. Wówczas konieczne będzie dołączenie do wniosku skanu lub zdjęcia pełnomocnictwa od wszystkich pozostałych współkredytobiorców. 

Wniosek o wakacje kredytowe w ING Bank Śląski – krok po kroku

Dla sporej części użytkowników internetowe rozwiązania są czymś nowym, toteż mogą pojawić się wątpliwości i obawy. Aby pomóc naszym czytelnikom bezproblemowo przejść przez proces składania wniosku online, postanowiliśmy opisać całą procedurę. 

Wniosek o wakacje kredytowe online – krok po kroku:

 1. Zaloguj się do swojego konta w bankowości internetowej ING Bank Śląski. 
 2. Wybierz kredyt, dla którego chcesz zawiesić spłatę rat. Następnie wybierz opcję “Wniosek o zawieszenie raty kredytu” dostępną w sekcji “Wnioski”. 
 3. Następna strona prowadzi do wniosku, w którym znajdują się informacje o okresie zawieszenia, dacie zawieszanej raty, a także możliwość dołączenia pełnomocnictwa współkredytobiorców. 
 4. Sprawdź, czy informacje widniejące we wniosku są wpisane prawidłowo i zgodne ze stanem faktycznym. Jeżeli tak jest, to możesz wysłać wniosek i cieszyć się wakacjami kredytowymi. 

Potwierdzenie złożenia wniosku o wakacje kredytowe

Po wykonaniu wyżej opisanych kroków, użytkownik otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku. Dostępne jest ono nie w formie wiadomości e-mail, lecz w bankowości internetowej. W zakładce “Usługi” należy wybrać kategorię “Moje dokumenty”, a następnie “Dokumenty bankowe”. 

Potwierdzenie złożenia wniosku o wakacje kredytowe w ING Bank Śląski zawiera informacje o tym, czy użytkownik korzysta z zawieszenia kredytu i kiedy się ono kończy. Widoczna jest także informacja dotycząca tego, ile okresów zawieszenia zostało wykorzystanych przez daną osobę. Aby uniknąć potencjalnych problemów i nieporozumień, warto zachować dla siebie kopię potwierdzenia w formie cyfrowej lub drukowanej. 

Kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe w ING Bank Śląski?

Warto złożyć wniosek o wakacje kredytowe w ING Bank Śląski jak najszybciej, ponieważ zawieszeniu mogą ulec jedynie te raty, których okres spłaty jeszcze nie nastąpił. Z tego powodu szczególnie zalecane jest wnioskowanie przez bankowość internetową, ponieważ jest to znacznie szybsza metoda. 

Reagując w porę i składając wniosek od razu, możliwe jest także zawieszenie raty sierpniowej. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili, i rozsądniej będzie wnioskować na kilka dni przed terminem płatności. Jeżeli jednak dana osoba zmieni zdanie i chce zrezygnować z wakacji kredytowych, to możliwe jest wycofanie wniosku w ciągu 14 dni od jego złożenia. 

Wakacje kredytowe – o czym warto pamiętać?

Spłatę kredytu można zawiesić:

 • od 1 sierpnia do 30 września 2022 roku – na 2 miesiące
 • od 1 października do 31 grudnia 2022 roku – na 2 miesiące
 • od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku – na 1 dowolny miesiąc w każdym kwartale

W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że klient nie musi zawieszać wszystkich rat za pomocą jednego wniosku. To do użytkownika należy wybór, i może on np. zawiesić jedną ratę, a resztę spłacać w standardowy sposób. Istotnym faktem jest również to, że po skorzystaniu z wakacji kredytowych, harmonogram spłaty ulegnie zmianie i zostanie dostosowany do nowych warunków. 

Wakacje kredytowe w ING Bank Śląski – główne zalety

Z wakacji kredytowych powinien skorzystać każdy kredytobiorca, ponieważ takie rozwiązanie niesie za sobą same korzyści. W celu dokonania świadomego wyboru, warto zapoznać się z głównymi zaletami tego rozwiązania i zdecydować, czy jest to dogodna opcja. 

Zalety wakacji kredytowych:

 • zawieszenie części kapitałowej i odsetkowej danego zobowiązania
 • dodatkowe środki, wynikające z oszczędności na odsetkach
 • wakacje kredytowe są bezpłatne
 • przedłużenie okresu kredytowania o czas zawieszenia spłaty
 • możliwość wykorzystania oszczędności na nadpłatę kredytu hipotecznego
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły