Vialet – opinie i recenzja limitu kredytowego

Vialet

Aby zarządzać z powodzeniem swoimi finansami, nie jest konieczne skorzystanie z oferty bankowej. Coraz więcej prywatnych firm umożliwia prowadzenie internetowego konta, które zastępuje zwykły rachunek osobisty. Przykładem takiego podmiotu jest firma Vialet, która oferuje internetowe konto rozliczeniowe z limitem kredytowym i opcjonalną, fizyczną kartę płatniczą. Czy warto skorzystać z tego rozwiązania, i co się z tym wiąże? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. 

Czym jest Vialet i co oferuje?

Vialet to pozabankowy podmiot, którego działalność zarejestrowana jest w Litwie. Niestety, interfejs strony internetowej tej firmy dostępny jest jedynie w języku angielskim i litewskim. Może to stwarzać swego rodzaju barierę językową, która uniemożliwi zainteresowanym komfortowe rozeznanie się w ofercie. 

W ramach serwisu przeglądarkowego i aplikacji mobilnej klienci mają dostęp do:

  • pozabankowego rachunku IBAN 
  • szybkie płatności internetowe SEPA (przelew środków w Euro także za granicą)
  • dostęp do limitu kredytowego 
  • wgląd w historię przelewów i transakcji
  • możliwość ustalenia limitów wydawania pieniędzy
  • płatności wielowalutowe w walutach takich jak USD, GBP, PLN, SEK, DKK, CZK, CHK
  • opcja zamówienia fizycznej karty płatniczej powiązanej z kontem Vialet

Limit kredytowy w Vialet – kwota finansowania i czas spłaty

Mówiąc o limicie kredytowym w Vialet, używamy czasu przeszłego, ponieważ na chwilę obecną nie jest możliwe skorzystanie z takiej opcji. Niewykluczone, że funkcjonalność ta zostanie przywrócona do serwisu w jeszcze lepszej formie, dlatego warto znać szczegóły.

Limit kredytowy w sporej części przypadków może zastąpić pożyczkę lub chwilówkę. Otrzymanie dodatkowych środków bez konieczności wysyłania kolejnych wniosków przemawia na korzyść limitu kredytowego. Z tego powodu postanowiliśmy sprawdzić, ile wynosiła jego kwota w usłudze Vialet. 

Okazuje się, że klienci mogli liczyć nawet na kwoty rzędu 13 600 złotych miesięcznie. Tak wysokie kwoty dotyczyły jednak wyłącznie użytkowników o wysokiej zdolności kredytowej. Bezodsetkowy czas na spłatę wynosił 30 dni, ale całkowity czas kredytowania mógł wynosić nawet 10 miesięcy. 

W celach weryfikacji zdolności kredytowej, Vialet sprawdzał bazy i rejestry dłużników, a często pod uwagę brane były także dochody klientów. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak poprawić swoją zdolność kredytową, to przygotowaliśmy specjalnie dla was osobny wpis: Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jak skorzystać z limitu kredytowego w Vialet?

Z racji tego, że Vialet jest rozwiązaniem internetowym, proces wnioskowania o limit kredytowy jest prosty i bezproblemowy. Aby jednak przystąpić do złożenia wniosku, należy posiadać konto na tej internetowej platformie. W tym celu trzeba zarejestrować się, co można zrobić zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i dedykowanej aplikacji mobilnej. Proces rejestracji jest bezpłatny i nie zajmuje długo. 

Wnioskowanie o limit kredytowy w Vialet – krok po kroku:

  1. Tylko zweryfikowane konta mogą składać wnioski w sprawie limitu kredytowego. Uzupełnij dane osobowe utworzonego profilu, a także potwierdź swoją tożsamość za pomocą zdjęcia siebie i dokumentu tożsamości. 
  2. Po pomyślnej rejestracji, otrzymasz numer IBAN oraz możliwość składania wniosku o limit kredytowy. Aby złożyć wniosek, przejdź do zakładki “Limit” i wybierz interesującą Cię kwotę miesięcznego limitu. 
  3. Po wybraniu kwoty konieczne będzie udzielenie odpowiednich zgód. Następnie wystarczy jedynie wysłać wniosek i poczekać na jego przetworzenie. 

Ile kosztuje korzystanie z Vialet?

Jedną z najważniejszych cech każdego rozwiązania finansowego są koszty związane z jego użytkowaniem. Aby rozwiać wątpliwości naszych czytelników, postanowiliśmy sprawdzić ile kosztuje korzystanie z Vialet i jego poszczególnych funkcji. Samo prowadzenie konta, zarówno dla klientów indywidualnych jak i firmowych, nie generuje dodatkowych kosztów. 

Opłaty za konto Vialet:

  • przelewy internetowe – 0 złotych
  • przelewy ekspresowe – 0 złotych 
  • przelewy SEPA – 0 złotych 

Uwaga: Transakcje natychmiastowe i ekspresowe, mimo iż zwolnione są od dodatkowych opłat, możliwe są tylko w przypadku, gdy odbiorca i nadawca posiadają konto Vialet. 

Ile kosztuje karta Vialet Mastercard?

Sama rejestracja na platformie jest bezpłatna, tak samo jak złożenie wniosku o limit kredytowy. Jak sytuacja wygląda z kartą płatniczą tej platformy? Po złożeniu wniosku w sprawie limitu kredytowego, klientowi zostanie przysłana karta kredytowa Mastercard. 

Opłaty za kartę MasterCard Vialet:

  • wyrobienie karty – 0 złotych
  • miesięczne prowadzenie karty – 0 złotych 
  • płatności online i płatności zbliżeniowe – 0 złotych 
  • wypłata z bankomatu – 5 procent i minimum 10 złotych
  • wypłata z bankomatu za granicą – 1 procent i przewalutowanie po kursie Mastercard 

Vialet – jakie są ograniczenia tego rozwiązania?

Niestety, konto Vialet nie podziela wszystkich funkcji standardowych rachunków bankowych. W usłudze tej nie znajdziemy wygodnych płatności BLIK, które są już niemal standardem w przypadku rozwiązań oferowanych przez instytucje bankowe. 

Chcecie dowiedzieć się więcej o BLIK? Zapraszamy do lektury naszego wpisu na ten temat: Płatności BLIK. Jak z nich korzystać i dlaczego to się opłaca?

Jakich funkcji jeszcze brakuje w koncie Vialet? Mimo iż klienci mogą wypłacać gotówkę z bankomatów w Polsce i za granicą, to wpłaty gotówki na konto Vialet są niestety niemożliwe. Utworzony rachunek zasilić trzeba innymi metodami, np. wpłatą z innego konta bankowego. Nie uświadczymy także płatności SWIFT, czyli systemu pozwalającego na ogólnoświatowe przelewy w dowolnej walucie. 

Co klienci sądzą o Vialet? Opinie

Przeglądając internet w poszukiwaniu ocen klientów, znajdziemy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie o Vialet. Wszystko zależy od aspektu, jaki był dla danej osoby najważniejszy. Ze względu na to, że potrzeby i oczekiwania klientów różnią się, warto sprawdzić za co usługa jest chwalona, a za co jest krytykowana.

Za co klienci chwalą Vialet? Zalety:

  • brak opłat za prowadzenie konta i karty
  • darmowe przelewy ekspresowe i internetowe
  • płatności online bez dodatkowych kosztów
  • dostęp zarówno z poziomu przeglądarki, jak i aplikacji

Za co klienci krytykują Vialet? Wady:

  • czas oczekiwania na kartę bywa długi
  • serwis nie jest dostępny w języku polskim
  • brak obsługi BLIK 

Czy warto skorzystać z Vialet? Nasza recenzja

Na chwilę obecną Vialet to ciekawe rozwiązanie, jednak z pewnością w sieci uda się wam znaleźć alternatywy o znacznie większej funkcjonalności. Niestety, obecnie nie jest możliwe skorzystanie z limitu kredytowego, który niegdyś był głównym atutem tego rozwiązania. Główną zaletą serwisu jest aktualnie możliwość zarządzania swoimi środkami i wykonywania tanich przelewów, jednak nie są to opcje, których nie znajdziemy w innych pozabankowych usługach. 

Brak obsługi całości w języku polskim może skutecznie zniechęcić zainteresowanych, dlatego przed skorzystaniem z Vialet, warto przemyśleć tą kwestię. Trudno nam jednoznacznie polecić lub odradzić tą usługę. Dla wielu osób może być to dobra opcja, jednak nie wyróżnia się na tle konkurencyjnych kont internetowych.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły