Uzależnienie od pożyczek i kredytów

uzależnienie od pożyczek

Łatwy dostęp do tanich kredytów gotówkowych i pożyczek to dobra wiadomość dla klientów. Co jednak zrobić, kiedy uzależnienie od pożyczek i kredytów zaczyna sprawiać poważne problemy? Jak zorientować się, że zbyt często sięgasz po zastrzyk dodatkowej gotówki? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Podpowiemy też, jak walczyć z uzależnieniem od pożyczek i kredytów gotówkowych.

Skąd tak duża liczba pożyczek i kredytów?

Zadłużenie Polaków sięga niebotycznych sum i rośnie z biegiem czasu. Kredyty gotówkowe, czy kredyty hipoteczne na mieszkanie nie są jednak niczym złym. Podobnie jest zresztą z szybkimi pożyczkami ratalnymi, na przykład udzielanymi przez Internet. Korzystanie z takiego rodzaju finansowania swoich wydatków ma sporo zalet, choć warto zadbać o możliwość ich spłaty. Niestety, nawet co czwarty pożyczkobiorca nie zastanawia się nad tym, czy będzie miał taką zdolność.

Analizując trendy na rynku pożyczkowym zauważymy też sporą liczbę pożyczko- i kredytobiorców w młodym wieku. Osoby przed ukończeniem 23 lat coraz częściej sięgają po zastrzyk szybkiej gotówki. Często środki te są wydawane na przyjemności, wakacje, czy zakupy dóbr luksusowych. Sporo osób zapomina jednak o tym, że po ustalonym czasie trzeba spłacić takie zobowiązanie.

Uzależnienie od pożyczek i kredytów – czy to możliwe?

Choć wielu osobom problem uzależnienia od pożyczek i kredytów gotówkowych może się wydawać odległy, w istocie dotyczy sporej części Polaków. Mówimy między innymi o osobach, które regularnie zaciągając kolejne zobowiązania. Czasem od razu po spłacie pożyczki, myślimy o znalezieniu kolejnej. Jeśli zaciągasz zobowiązanie pod wpływem emocji lub jest to nagła decyzja, może być to dla Ciebie znak, że coś jest nie tak. Uzależnienie od pożyczek i kredytów może skutkować poważnymi tarapatami. Wielu osobom ciężko jest wyjść ze spirali zadłużenia. Mówimy o niej, gdy kolejne zobowiązania służą nam do spłaty poprzednich wierzytelności. Odsetki narastają, a uporanie się z długami może być coraz trudniejsze.

O uzależnieniu od pożyczek i kredytów mówimy też w sytuacji, gdy wcale nie potrzebujesz tych pieniędzy. Jeżeli wnioskowanie o dodatkowe pieniądze i późniejsze wydanie ich jest celem samym w sobie, warto zakończyć ten proceder. Niestety, coraz więcej osób właśnie w ten sposób zapewnia sobie zastrzyk dodatkowych emocji.

Objawy uzależnienia od pożyczek

Chyba każdy przyzna, że uzależnieni się od kredytów i pożyczek jest sporym problemem. Mało kto przyzna się jednak przed sobą do tego, że to właśnie jego dotyczy ta sytuacja. Warto więc spojrzeć na możliwe objawy uzależnienia od pożyczek:

  • w wolnym czasie sprawdzasz oferty pożyczek online i kredytów, nawet jeśli nie potrzebujesz pieniędzy
  • zaciągasz zobowiązanie tuż po spłacie poprzedniego
  • spłacasz wiele pożyczek i kredytów jednocześnie
  • ciężko Ci podsumować, ile masz aktualnie zobowiązań (lub nie chcesz tego sprawdzać)
  • szukasz uzasadnienia dla kolejnych wydatków finansowanych z pożyczek
  • masz przyjemność z samego wnioskowania o kredyt
  • kupujesz na raty niepotrzebne rzeczy
  • samopoczucie pogarsza się, gdy nie możesz wziąć pożyczki (np. spłacasz inną)
  • przestajesz kontrolować swoje finanse, zaczynasz mieć problemy w pracy i życiu codziennym

Każdy z powyższych objawów może świadczyć o uzależnieniu lub jego początkach. Jeśli jednocześnie występuje u Ciebie kilka powyższych syndromów, nie czekaj. Zacznij działać i podejmować kroki mające na celu spłatę długów i wyjście z uzależnienia. Porozmawiaj o tym z kimś bliskim lub skonsultuj się z lekarzem.

Pożyczkoholizm – jakie są przyczyny uzależnienia?

Co leży u podstaw uzależnienia od kredytów i pożyczek? Przyczyn może być wiele. Zwykle to sfera emocjonalna jest największym problemem. O uzależnieniu od pożyczek mówimy, gdy pieniądze z pożyczki lub kredytu nie są potrzebne, a wierzytelność ma dostarczyć emocji. Często chodzi o zapewnienie sobie emocji, których nie doświadczamy w codziennym życiu.

Wiele osób zaciąga kolejne zobowiązania ze strachu przed ubóstwem i biedą. Może się to też wiązać z poczuciem bezradności lub niską samooceną. Jeżeli dodatkowe pieniądze lub konsumpcja kolejnych dóbr sprawia, że dana osoba czuje się lepiej, pożyczki są dobrą drogą do tego celu. Jeżeli problem z finansowaniem dodatkowych wydatków (tzw. “zachcianek” lub niepotrzebnych rzeczy) sprawia Ci problem, zaciąganie pożyczki nie jest dobrym rozwiązaniem. Spróbuj wyjść z długów i zastanów się, jak zacząć oszczędzać. Część oszczędności możesz przeznaczyć na ponadprogramowe zakupy. Być może oszczędzanie (np. otwieranie kolejnych lokat bankowych) przyniesie podobne emocje, jak wnioskowanie o kredyt.

Czasami uzależnienie od pożyczek i kredytów wiąże się też z innymi nałogami. Pozyskiwane w ten sposób pieniądze można przecież wydać na hazard, alkohol lub inne używki, prawda? To prosta droga do finansowej tragedii. Czasem osoba uzależniona od innego nałogu (np. gry w kasynie) jest gotowa na zaciąganie wielkich pożyczek. Mogą być to także pożyczki pod zastaw (np. mieszkania, samochodu). W kilka chwil można tak zrujnować gromadzony przez całe życie majątek i mocno się zadłużyć.

Czy można pomóc osobie uzależnionej od pożyczek? Jak to zrobić?

Jak pomóc osobie uzależnionej od pożyczek gotówkowych i kredytów? Czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim trzeba jednak zaobserwować takie niepokojące zachowanie u osoby bliskiej lub członka rodziny. Niektórzy wprost mówią o zakupach finansowanych z kolejnych pożyczek i kredytów.  Wiele uzależnionych od pożyczek osób kryje się jednak że swoim zachowaniem. Nawet jednak, jeśli już wiesz o uzależnieniu od kredytów danej osoby, terapia nie należy do najłatwiejszych. Nawet sama rozmowa na ten temat może być trudna lub nawet niemożliwa do przeprowadzenia.

Z tego względu warto spróbować namówić uzależnionego na skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. Terapia indywidualna lub terapia grupowa pod okiem doświadczonego specjalisty od uzależnień mogą pomóc. 

Czy można ubezwłasnowolnić osobę uzależnioną od pożyczek i kredytów?

Ubezwłasnowolnienie może być ostatecznością. Do takiego kroku można się posunąć, jeśli inne sposoby (rozmowy, terapia) zawiodły. Osoba ubezwłasnowolniona nie będzi emiała możłiwości zaciągnięcia nowego zobowiązania – pożyczki lub kredytu. W praktyce taka osoba nie ma bowiem zdolności do czynności prawnych. O możliwości ubezwłasnowolnienia mówimy jednak tylko w przypadku najbliższej rodzinie – małżonku, rodzeństwie lub krewnym w linii prostej. Aby było to możliwe, trzeba przed sądem udowodnić, że osoba uzależniona od pożyczek:

  • cierpi na zaburzenia psychiczne
  • ma chorobę psychiczną
  • nie jest w stanie kierować swoimi poczynaniami
  • cierpi na niedorozwój umysłowy

Ubezwłasnowolnieni następuje na wniosek sądu. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to ostatecznością. Niełatwo uzyskać taki wyrok.

Czy osoba uzależniona od pożyczek może ogłosić upadłość konsumencką?

Kolejnym rozwiązaniem może być złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Upadłość konsumencka nie tylko uniemożliwi zaciąganie kolejnych długów. Osoba o takim statusie traci zdolność kredytową, ale może też liczyć na umorzenie długów. Także w tym scenariuszu to sąd musi przychylić się do złożonego wniosku. Warto jednak wiedzieć, że procedura jest dość czasochłonna. Pozytywny finał sprawy nastąpi dopiero w momencie, jeśli przed sądem udowodnimy, że sytuacja z długami nie była w pełni zależna od dłużnika. Jako powód można wskazać właśnie uzależnieni od pożyczek i kredytów, a następnie problemy z ich spłatą.

Jak zapobiegać uzależnieniu od pożyczek? Ważna jest edukacja

Szybkie pożyczki online i kredyty oferowane przez banki swoim klientom wydają się łatwym sposobem na zastrzyk dodatkowej gotówki. Osoby bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia na rynku finansowym mogą dać się złapać w pułapkę, jaką jest uzależnienie od zadłużania się. Warto więc postawić na edukację już od najmłodszych lat.

Warto dbać o zdrowe nawyki – m.in. oszczędzanie, czy rozsądne gospodarowanie swoimi środkami. Nawet małe dziecko powinno wiedzieć też, że zaciągane pożyczki i kredyty należy terminowo spłacać. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z poważnymi konsekwencjami.

Uzależnienie od pożyczek – podsumowanie artykułu

Podsumowując, uzależnienie od pożyczek jest realnym problemem. Wielu Polaków boryka się z nim, co często skutkuje problemami finansowymi. Najczęstszym z nich jest problem ze spłatą swoich długów oraz stopniowe popadanie w spiralę zadłużenia. Jak wyjść z pętli zadłużenia? Uświadomienie sobie swojego nałogu jest pierwszym krokiem do tego, jak wyjść z długów. Warto skorzystać ze wskazówek dla dłużników i spłacić długi. Następnie zadbaj o to, by nie zaciągać kolejnych zobowiązań. Czasem warto skorzystać z pomocy osoby trzeciej, która świeżym spojrzeniem pomoże w ocenie sytuacji. Niektórym wystarczy szczera rozmowa ze współmałżonkiem, rodzicem lub przyjacielem. Wiele osób powinno natomiast po prostu skierować się do lekarza lub odpowiedniej poradni. Tam, podobnie do innych uzależnionych, mogą liczyć na pomoc w walce z nałogiem.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły