Ulga odsetkowa – kto może z niej skorzystać?

Ulga odsetkowa - kto może z niej skorzystać?

Dzięki uldze odsetkowej osoby spłacające kredyt mieszkaniowy mogą odliczyć odsetki zobowiązania w rocznej deklaracji podatkowej. Mniejszy podatek do zapłacenia to jednocześnie tańszy kredyt, toteż zagadnienie to cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony kredytobiorców. Pojawiają się jednak liczne pytania i wątpliwości, związane z tym, kto może z takiej ulgi skorzystać. W dalszej części wpisu dowiecie się, czym jest ulga odsetkowa, komu przysługuje i jakie ma limity. 

Czym jest ulga odsetkowa? Wyjaśnienie

Ulga odsetkowa to typ ulgi podatkowej, przeznaczony dla osób spłacających zaciągnięty kredyt mieszkaniowy. Zobowiązanie objęte ulgą musi być związane z potrzebami mieszkaniowymi, takimi jak budowa lub zakup budynku, rozbudowę nieruchomości na cele mieszkalne, czy też wniesienie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej w celu nabycia praw do nieruchomości. 

Z ulgi odsetkowej mogą skorzystać również Ci, którzy zaciągnęli drugi, a nawet trzeci kredyt w celu spłaty pierwszego, mieszkaniowego kredytu. Warunkiem jest to, aby taki kredyt refinansowy również został uzyskany w okresie, w którym obowiązuje ulga. 

Jak działa ulga odsetkowa? 

Działanie ulgi odsetkowej jest stosunkowo proste. Ulga pozwala odjąć kwotę faktycznie zapłaconych odsetek od podstawy opodatkowania, wobec czego należny do zapłacenia podatek będzie mniejszy. Tym samym, na skutek skorzystania z ulgi, koszt kredytu jest znacznie niższy. 

Jak obniżyć cenę kredytu hipotecznego? Skuteczne metody

Warto wspomnieć, że zgodnie z nazwą, omawiana ulga dotyczy jedynie odsetek. Kredytobiorca nie może zmniejszyć podstawy opodatkowania o inne koszty, takie jak prowizja, marża bankowa czy też opłaty związane z ubezpieczeniem

Ulgi nie rozlicza się w standardowym zeznaniu podatkowym, a zamiast tego całość wymaga złożenia deklaracji PIT-2K (w pierwszym roku korzystania z ulgi). Konieczne będzie wpisanie do zeznania informacji dotyczących kredytu, okresu inwestycji, a także przedstawienie udokumentowanych wydatków. 

Kto może skorzystać z ulgi odsetkowej?

Z ulgi odsetkowej mogą skorzystać wyłącznie osoby, które uzyskały kredyt mieszkaniowy między dniem 1 stycznia 2002 r., a dniem 1 stycznia 2007 r. Jako datę uzyskania kredytu określa się moment faktycznego otrzymania środków pieniężnych, a nie datę podpisania umowy kredytowej. 

Jakie dodatkowe warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi odsetkowej?

  • odliczone w ramach ulgi odsetki muszą być faktycznie zapłacone przez kredytobiorcę
  • odsetki za kredyt mieszkaniowy nie mogą zostać wliczone do kosztów uzyskania przychodu
  • budowa nieruchomości, której dotyczy kredyt, nie powinna zakończyć się wcześniej niż data wypłaty środków z kredytu (1 stycznia 2002 r.)
  • w przypadku rozbudowy lokali, prace powinny zakończyć się najpóźniej w ciągu 3 lat od uzyskania pozwolenia
  • konieczne jest przedstawienie umowy własności nieruchomości, jeśli kredytobiorca zakupił nowy budynek lub wniósł wkład do spółdzielni
  • ulga musi być rozliczona samodzielnie, a informacje wpisane w rozliczeniu PIT muszą być zgodne ze stanem faktycznym
  • kwota ulgi nie może przekraczać limitu, zależnego od kwoty zaciągniętego kredytu i zapłaconych odsetek

Czy małżonkowie mogą skorzystać z ulgi?

Małżonkowie mogą skorzystać z ulgi odsetkowej gdy wspólnie dokonują rozliczenia podatkowego, jednak z pewnymi ograniczeniami. Ulga obejmuje jedynie odsetek wspólnie zapłaconych przez małżonków, chyba że składają oni osobne zeznania podatkowe. W przypadku rozwodu prawo do skorzystania z ulgi nadal przysługuje, jednak nie zmienia się wysokość limitu. 

Rozwód a kredyt hipoteczny

Kiedy nie można skorzystać z ulgi odsetkowej?

Z ulgi odsetkowej nie można skorzystać, korzystając jednocześnie z ulgi remontowej, dużej ulgi budowlanej lub ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Nie wyklucza to natomiast możliwości skorzystania z ulg, które nie są przeznaczone na cele mieszkaniowe, takich jak ulga rehabilitacyjna, a także z ulgi termomodernizacyjnej, która pod tym względem stanowi wyjątek. 

Inne sytuacje, w których nie można skorzystać z ulgi, obejmują kredyty zaciągane przy dofinansowaniu ze strony budżetu państwa. Pożyczki i kredyty konsumenckie udzielane przez podmioty inne, niż banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, również nie stanowią podstawy do skorzystania z ulgi odsetkowej. 

Jakie są limity ulgi odsetkowej?

Ulga odsetkowa dotyczy odsetek tylko tej części kredytu, która nie przekracza kwoty 374 290 zł (lub jej równowartości w innej walucie). Aby obliczyć kwotę, którą możemy odliczyć od podatku, możemy skorzystać z następującego wzoru:

Ulga odsetkowa = (374 290 zł/X*Y)

Jako X podstawiamy kwotę zaciągniętego kredytu, z kolei jako Y podstawiamy kwotę zapłaconych odsetek. 

Do kiedy można skorzystać z ulgi odsetkowej?

Ulga na odsetki obowiązuje aż do samego końca spłaty kredytu mieszkaniowego, toteż kredytobiorca korzystający z niej od samego początku może wiele zaoszczędzić. W poszczególnych przypadkach ulga działa również wstecz. Dzieje się tak, gdy podatnik złoży korektę zeznania podatkowego za lata, w których możliwe było skorzystanie z ulgi na zasadach praw nabytych.

Co ważne, zasady ulgi odsetkowej zakładają, iż kredyt zaciągnięty między 1 stycznia 2002 r. a 1 stycznia 2007 r. zostanie spłacony przed 2027 r. Umowy trwające dłużej nie kwalifikują kredytobiorcy do skorzystania z ulgi, a tym samym do odliczenia odsetek od podstawy opodatkowania. 

Ulga odsetkowa za granicą – czy to możliwe?

Odliczenie odsetek od podatku dotyczy nie tylko tych kredytów, które zaciągnięte były w polskich bankach. Opcja ta przysługuje również podatnikom, którzy sięgnęli po kredyt mieszkaniowy w banku lub SKOKu, mającym swoją siedzibę w kraju członkowskim Unii Europejskiej, w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej. Niezależnie od kraju, w którym placówkę ma bank udzielający kredyt, zasady działania ulgi odsetkowej są dokładnie takie same. 

Ulga odsetkowa – podsumowanie

Skorzystanie z ulgi odsetkowej może być dobrym sposobem na zaoszczędzenie sporej ilości środków, co ma duże znaczenie przy spłacaniu zobowiązania. Wiele osób może obawiać się tego, że korzystanie z ulgi wiąże się z wieloma ograniczeniami, jednak tak nie jest. Nie trzeba mieszkać ani meldować się w danej nieruchomości, można ją nawet sprzedać, a prawo do ulgi nadal będzie przysługiwać. 

Najważniejszym jest, aby terminowo spłacać kredyt mieszkaniowy lub kredyt refinansowy, które objęte są ulgą. Nie będzie można odliczyć odsetek od podstawy opodatkowania, jeśli te nie zostaną faktycznie zapłacone. Zwlekanie ze spłatą ma również inne negatywne skutki, takie jak działania windykacyjne, a nawet postępowanie komornicze. 

Źródła:

  • https://www.rp.pl/podatki/art36056621-ulga-odsetkowa-od-kredytow-hipotecznych-az-do-2027-r
  • https://splatapozyczek.pl/blog/ulga-odsetkowa-nizszy-podatek-dzieki-kredytowi-hipotecznemu/
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły