Ubezpieczenie pomostowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć.

ubezpieczenie pomostowe

Podczas podpisywania umowy o kredy hipoteczny, bank podejmuje pewne ryzyko. Czas wpisu do hipoteki trwa zwykle kilka tygodni, a pieniądze muszą być wypłacone już wcześniej. Co w takiej sytuacji można zrobić? Czym jest ubezpieczenie pomostowe i jak wpływa na wysokość kredytu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czym jest ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie pomostowe to forma zabezpieczenia banku udzielającego kredytu hipotecznego w okresie od podpisania umowy kredytowej, do wpisu nieruchomości do hipoteki. 

Bank podpisując umowę, naraża się w duży sposób na niewypłacalność kredytobiorcy. Dzieje się tak bowiem przez fakt długiego czasu oczekiwania (2-3 tygodnie) na uregulowanie prawne nieruchomości w taki sposób, aby w razie zaprzestania spłaty kredytu, była ona własnością banku.

Ubezpieczenie to przejawia się podwyżką marży, którą klient musi zapłacić. 

Ubezpieczenie kredytu – czy warto je wykupić?

Czy ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe?

Niestety z racji wysokiej powagi sytuacji – tak. Bank nie może sobie pozwolić na utratę prawa do hipoteki, dlatego do czasu wpisu nieruchomości, pobiera dodatkowe opłaty. 

Wynika z tego, że nie ma banku, który nie korzysta z takiego rozwiązania. Każdy z nich się zabezpiecza na swój sposób. W jaki? Przeczytasz poniżej w akapicie ,,Wielkość ubezpieczenia pomostowego”.   

Podpisanie ubezpieczenia pomostowego 

Ustanawia się je podczas podpisywania umowy kredytu hipotecznego. Wspomniana wyżej zwiększona marża, jest opisywana jako ubezpieczenie pomostowe. 

Ubezpieczenie pomostowe – od kiedy się płaci?

Płaci się je w zależności od wyboru rynku, z którego nabywamy nieruchomość. Jeśli pochodzi ona z rynku pierwotnego, gdzie najczęściej za nabywaną nieruchomość płaci się transze, płatność ubezpieczenia następuje od czasu wypłacenia pierwszej transzy kredytu. Natomiast, gdy mieszkanie lub dom kupowane są ,,z drugiej ręki”, pierwsza platność na ubezpieczenie następuje od momentu wypłaty kredytu.

Ubezpieczenie pomostowe – kiedy wygasa?

Ubezpieczenie pomostowe jest ubezpieczeniem okresowym. Wygasa ono z chwilą wpisu do hipoteki. Od tego czasu bank nie powinien pobierać dodatkowych należności, jeśli jednak to robi, należy wnioskować o zwrot poniesionych kosztów. Wniosek trzeba przedstawić nie później niż w ciągu 10, aby sprawa nie została uznana za przedawnioną. 

Wielkość ubezpieczenia pomostowego

Banki dwojako mogą podejść do pobrania opłaty. Najczęściej wyrażona jest ona procentem i oscyluje w okolicach 1.5% (w zależności od banku). Jest zatem wielkością indywidualną. 

Drugim sposobem jest pobranie jednorazowej opłaty, która będzie również pewnym odsetkiem od wysokości kredytu. 

Nie ważne, którą opcję wybiera bank – zapłacić i tak trzeba.

Odroczenie spłaty kredytu, jak działa zawieszenie spłaty?

Ubezpieczenie pomostowe – jak obliczyć?

Tak jak w przypadku obliczania zdolności kredytowej, tutaj również z pomocą przychodzi Internet i specjalny kalkulator. Tym razem jest to kalkulator kredytowy. 

Można również obliczyć je samemu, zwiększając marżę odsetek o konkretny procent. Przy niewielkich wysokościach kredytu (ok. 300 tys zł) i standardowym czasie rozciągnięcia kredytu (około 25 lat), ubezpieczenie pomostowe nie jawi się wielkim wydatkiem.

Ubezpieczenie pomostowe – czy jest zwracane?

Niestety nie. Jest to  forma zabezpieczenia banku, jego należność za podjęte ryzyko. Jeśli natomiast pobiera je dłużej niż do momentu wpisu nieruchomości do księgi wieczystej, ma obowiązek je zwrócić. 

Aby je odzyskać należy wystąpić z wnioskiem o zwrot należności. Gdyby po nim takowy zwrot nie nastąpił, trzeba skorzystać z drogi sądowej.

Karta Dużej Rodziny – lista zniżek

Przykłady ubezpieczenia pomostowego w różnych bankach

Tak jak mogłeś przeczytać powyżej, wysokość ubezpieczenia w zależności od banku, różni się. Które z nich zachęcają najniższą marżą? W czołówce znajdują się np. Millennium Bank, PKO BP oraz ING Bank Śląski. W ich przypadku podwyższenie marży do czasu ustanowienia hipoteki nie przekracza 1 procenta! Natomiast w przypadku Alior Banku wynosi ono 2.5%. Zanim zdecydujesz się na wzięcie kredytu, możesz sprawdzić, który z banków ma najbardziej korzystną ofertę.

Podsumowanie

Umowa kredytowa kryje w sobie kilka niespodzianek. Jedną z nich jest ubezpieczenie pomostowe, które musisz opłacić do czasu wpisu nieruchomości do hipoteki. Jest to zatem forma zabezpieczenia banku, która jest obowiązkowa. Jeśli chcesz wziąć kredyt – musisz opłacić to ubezpieczenie w formie jednorazowej opłaty lub podwyższonej marży. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w temacie kredytów, sprawdź poniższe artykuły:

Kredyt preferencyjny – czym jest i na czym polega?

Co to jest kredyt kupiecki i kto może go otrzymać?

Czym jest scoring kredytowy i jak go sprawdzić?

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły