Gromadzenie dóbr zawsze istniało w naturze człowieka. Miejscem, gdzie można przechowywać przedmioty, poza pieniędzmi będącymi w obiegu, są skrytki bankowe. Oferuje je wiele banków, lokując je w specjalnych oddziałach. Choć popularność tego typu rozwiązań spada, nadal są użytkowane, a niekiedy nawet trzeba na nie czekać w kolejce. Sprawdź, ile kosztuje takie zabezpieczenie i czy warto z niego korzystać.
Które banki oferują skrytki?
Okazuje się, że niewiele banków w Polsce może pochwalić się taką ofertą. Są to:
- Bank Pekao
- BOŚ Bank
- PKO BP
- Santander
- Getin Bank
- BGŻ BNP Paribas
Posiadanie skrytki bankowej jest możliwe tylko w niektórych oddziałach tych instytucji. Chronione są one wieloma zabezpieczeniami przed włamaniami.
Tak samo jak kredyty oferują również instytucje pozabankowe, tak i tutaj skorzystać możesz z usług oddzielnej firmy, która działa zgodnie z przepisami prawa. Do najbardziej popularnych należą:
- Śląskie Sejfy
- Twój Skarbiec
- 24Sejf
Koszt skrytki bankowej
Cena tej usługi zależy od tego co będziemy w skrytce przechowywać. Pracownik nie może jednak zapytać dokładnie o to, co składamy w depozycie, dlatego podawany koszt usługi jest tylko orientacyjny. Dokładnie oblicza się go na podstawie wielkości przedmiotów oraz czasu, na jaki chcemy owe przedmioty lub papiery wartościowe zostawić.
Koszty te są one różne w zależności od banku czy firmy pozabankowej. Z kalkulacji wychodzi jednak, że te pierwsze przedstawiają korzystniejsze ceny za rok usługi. Przedział cenowy zawiera się w kwocie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Skrytka bankowa – jak ją wynająć?
Cała procedura wynajmu skrytki bankowej wydawałaby się całkiem szybka i prosta, gdyby nie zbyt mała ilość skrytek bankowych. Jak zostało wspomniane powyżej, nie wszystkie banki oferują taką możliwość, a jeśli już, to raczej są one zajęte, a na wolne miejsce czeka się bardzo długo i często w kolejce.
Zatem jak w takiej sytuacji wynająć skrytkę bankową? Należy liczyć na odrobinę szczęścia i wypełnić poniższe zalecenia.
- Po pierwsze, znajdź instytucję, w której będziesz mógł przechować kosztowności i wybierz najbardziej opłacalną opcję.
- Przed wybraniem się do instytucji sprawdź, czy aby na pewno Twoje przedmioty mogę się tej skrytce znaleźć i czy nie naruszają umowy z bankiem.
- Pójdź do wybranego miejsca, porozmawiaj z pracownikiem i dokładnie przeczytaj umowę.
- Szczególną uwagę zwrócić na warunki wypłacenia odszkodowania za włamanie.
- Jeśli wszystko Ci odpowiada, podpisz umowę i odbierz klucz do swojej skrytki, a następnie zamieść tam przedmioty. W razie problemów, nie wahaj się skorzystać z pomocy pracownika. Najlepiej rozwiać wątpliwości wcześniej, gdyż podczas składania depozytu, będziesz w pomieszczeniu sam.
- Ostatnie i najważniejsze – zamknij skrytkę i zachowaj klucz, gdyż tylko Ty posiadasz jedyny egzemplarz do jej otworzenia.
.
Kto może mieć dostęp do skrytki bankowej?
W szczególnych przypadkach, gdy np. istnieje podejrzenie przechowywania rzeczy nielegalnych czy pochodzących z przestępstwa, do skrytki może zajrzeć np. Służba Celna, Straż Graniczna, CBA, ABW, prokuratura lub funkcjonariusze policji. Jeśli takie podejrzenie nie istnieje, skrzynka może pozostać jedynie do wglądu przez komornika, jeżeli wobec klienta prowadzone jest np. postępowanie egzekucyjne.
Komornik ma za zadanie ściągnięcie należności, dlatego nieważne czy ich źródło znajduje się na rachunku bankowym czy w skarbcu, ma prawo je pobrać.
Ile może zabrać komornik z pensji w 2022 roku?
Kolejną instytucją, która również może się nią bardziej zainteresować jest sam bank, w przypadku gdy nie zostanie uiszczona opłata za kolejny czas przechowywania, a klient nie zgłosi się po jej wnętrze. Przedmioty te trafiają do depozytu.
Co można przechowywać w skarbcu?
Poleca się przetrzymywanie tam przedmiotów, które z czasem zwiększają swoją wartość. Do nich należą np. obrazy i pozostałe dzieła sztuki. Dodatkowo często chowa się w nich złoto i inne metale szlachetne, biżuterię, papiery wartościowe, a także inne rzeczy typu dokumenty, czy pamiątki rodzinne.
Pracownicy banku nie sprawdzają zawartości skrzynek bankowych, dlatego muszą zaufać klientowi zarówno co do wartości przechowywanych przedmiotów, jak i ich legalności.
Czego nie wolno przechowywać w skrytce bankowej?
Odpowiedź została już podana powyżej – przedmiotów nielegalnych, takich jak np. narkotyki, czy przedmioty pochodzące z przestępstwa. Nie wolno umieszczać w nich również broni, substancji radioaktywnych, a także artykułów, które ulegają zepsuciu.
Czy skrytki bankowe są bezpieczne?
Kwestia bezpieczeństwa zawsze pozostaje aktualna i jest poddawana negacji. Do napadów i kradzieży przechowywanych w skarbcu przedmiotów dochodzi niezwykle rzadko. To jednak nie jedyna opcja stracenia zawartości skrytki. Może okazać się, że zostanie ona zniszczona przez powódź lub pożar.
Bank jest w takiej sytuacji zobowiązany do wypłacenia odszkodowania w wysokości kilkudziesięciu średnich krajowych. Co w przypadku gdy zawartość była dużo wyższa, niż ta kwota? Klient musi sam udowodnić jej wartość, co bywa nieraz niemożliwe, a ewentualne procesy sądowe mogą ciągnąć się latami. W tej sytuacji klient jest po prostu stratny. Mimo wszystko taka opcja zabezpieczania wartościowych przedmiotów jest dużo bardziej bezpieczna, niż przechowywanie ich w domu.
Średnia krajowa 2022 – ile wynosi przeciętne wynagrodzenie?
Podsumowanie
Ludzie poszukują różnych sposobów na zabezpieczenie wartościowych rzeczy. Jednym z nich jest skorzystanie ze skrytki bankowej. Jest to bezpieczna opcja oscylująca w kosztach kilku tysięcy złotych. Skrytek niestety jest niewiele, tylko niektóre banki je oferują i to nie we wszystkich oddziałach. Alternatywą mogą być inne instytucje, które również gwarantują bezpieczeństwo. Do skrytki ma dostęp tylko właściciel i niektóre podmioty, ale tylko w szczególnych sytuacjach. Nie wolno przechowywać w nich np. przedmiotów nielegalnych, a także tych, które ulegają zepsuciu. Warto jednak umieścić w nich np. dzieła sztuki i inne przedmioty, które w ciągu kilku/kilkunastu lat, znacząco zyskają na wartości.
Chcesz dowiedzieć się więcej w temacie bezpieczeństwa? Sprawdź poniższe artykuły:
Fałszywe telefony z banku – co zrobić, gdy dzwoni oszust?
Wyłudzenie kredytu – jak mu zapobiec?