Komornicy próbują skontaktować się z pracodawcami z różnych powodów. Najczęstszym z nich jest znalezienie dłużnika, i próba kontaktu z nim. Informacja o zatrudnieniu pomaga także w procesie egzekucyjnym. Wiele dłużników nie współpracuje z komornikiem, i unika zawiadamiania go o swoim miejscu pracy, przez co komornicy muszą szukać innych rozwiązań.
Osoby mające problem z komornikiem mogą zastanawiać się, skąd ma on dostęp do informacji o ich miejscu pracy. Mimo iż możliwości nie są ograniczone to jednak źródeł, z jakich komornik może się o tym dowiedzieć, jest całkiem sporo. Specjalnie dla was opiszemy w tym artykule wszystkie metody, których używają komornicy w celu znalezienia miejsca zatrudnienia dłużnika, i rozwiejemy wasze wątpliwości w tej kwestii. Pokażemy wam także legalne sposoby na polubowne zakończenie problemów.
Wierzyciel jako podstawowe źródło informacji
Wierzyciele są w stanie przekazać komornikowi gdzie pracujemy. Mogą to zrobić zarówno ustnie, jak i pisemnie. Najczęściej informacje te zawarte są we wnioskach egzekucyjnych. Oczywiście wysłanie takiego wniosku to kwestia decyzji wierzyciela, więc to od niego zależy, czy komornik dowie się o miejscu pracy dłużnika.
Udostępnienie danych dłużnika komornikowi jest zupełnie legalne. Wierzyciel posiada potrzebne informacje zazwyczaj bezpośrednio od samego dłużnika (przykładowo, wnioski o kredyt gotówkowy mogą wymagać podania danych odnośnie zatrudnienia).
ZUS i inne organy jako narzędzie dla komornika
Komornicy mogą dowiedzieć się o miejscu pracy dłużnika od ZUS-u, wysyłając wniosek o informację. Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada informacje o wpłatach ubezpieczeniowych legalnie zatrudnionych pracowników, i jest prawnie zobowiązany do udzielenia ich komornikowi. Metoda ta działa jedynie w przypadku, gdy dłużnik pracuje na umowie, ponieważ tylko w takich przypadkach jego pracodawca odprowadza składki ZUS.
Nie tylko ZUS może pomóc komornikowi w ustaleniu miejsca pracy dłużnika. Równie użyteczny jest w takiej sytuacji Urząd Skarbowy, bądź inny podmiot zobowiązany do udzielenia informacji np. bank.
Według polskiego prawa, pracodawca który otrzymał pismo od komornika, zobowiązany jest do wstrzymania określonej części wypłaty pracownikowi, niezależnie od tego czy są to przelewy, czy też gotówka. W takiej sytuacji dobrym wyjściem dla dłużnika na otrzymanie pieniędzy są pożyczki dla zadłużonych.
Inne metody komorników
W celu uzyskania informacji o miejscu pracy, komornicy używają także innych, mniej oczywistych metod. Takimi metodami są na przykład:
- Wgląd w archiwalne dane kancelarii – tyczy się to przypadków, w których dłużnik już wcześniej był przedmiotem postępowania egzekucyjnego danej kancelarii.
- Uzyskanie informacji bezpośrednio u dłużnika – niektóre osoby nie mają problemu z ujawnieniem informacji o swoim miejscu pracy komornikowi, bądź robią to mimowolnie, np. podczas rozmowy z komornikiem.
Praca bez umowy, a komornik
Dłużnicy zmagający się z komornikiem mają cięższą sytuację niż osoby, których długi egzekwują firmy windykacyjne. Istnieje jednak kilka rozwiązań mogących pomóc wszystkim tym, którzy chcą poprawić swoją sytuację. Jednym z takich wyjść jest praca bez umowy, jednak wiąże się ona z możliwymi negatywnymi konsekwencjami, zarówno dla pracownika jak i pracodawcy.
Plusem pracy bez umowy jest fakt, iż komornik nie dowie się o niej. Jednak jest to tylko jedna niewielka zaleta, którą przysłania całe mnóstwo negatywnych skutków. Brak zabezpieczenia socjalnego, zerowe możliwości odszkodowania a nawet potencjalne ryzyko kary finansowej skutecznie odciągają wiele osób od pracy „na czarno” i skłaniają do szukania innych rozwiązań.
Ratunek dla dłużnika
Rozwiązaniem, które obarczone jest o wiele mniejszym ryzykiem, niż praca bez umowy, są pożyczki pozabankowe. Taki rodzaj wsparcia finansowego udzielany jest przez firmy i osoby prywatne. Jest to w pełni legalne wyjście, które w przeciwieństwie do kredytu bankowego nie ma restrykcyjnych wymagań. Nawet osoby z komornikiem i dłużnicy mają szansę na pożyczki bez zdolności kredytowej. Jest tak, ponieważ pożyczkodawcy nie traktują obecności klientów w bazach i rejestrach dłużników jako czynnik dyskwalifikujący.
Aby znaleźć dobrą i bezpieczną pożyczkę, polecamy nasz ranking pożyczek dla zadłużonych. Znajdują się w nim bezpieczne rozwiązania, którym zaufało już mnóstwo innych klientów. Wybierając pożyczkę lub chwilówkę z rankingu nasi czytelnicy mogą mieć pewność, że korzystają z najlepszych usług. Wybieranie pożyczki, która nie figuruje w rankingach może być sporym ryzykiem, a przecież dłużnicy chcą wyjść ze swoich problemów, zamiast je powiększać.
Inne sposoby na przechytrzenie komornika
Nie tylko unikanie podawania miejsca pracy jest sposobem na walkę Polaków z komornikiem. Najczęściej stosowane metody unikania odpowiedzialności w tej kwestii to:
- Prośba o obniżkę pensji u pracodawcy do poziomu minimalnego wynagrodzenia. Proceder ten występuje ze względu na to, że tylko zarobki wykraczające poza minimalną krajową są objęte zajęciem przez komornika.
- Upłynnienie swojego majątku na moment przed rozpoczęciem działań komorniczych.
- Wyżej wspomniana praca bez umowy.
- Nadużywanie możliwości składania skargi na komornika, co znacznie opóźni jego działania.
- Zakładanie konta w SKOKu i banku spółdzielczym, które ma na celu uniemożliwić wykrycie konta przez system OGNIVO.
- Wyjazd za granicę, który oznacza że wierzyciel musiałby uzyskać europejski tytuł wykonawczy, aby kontynuować egzekucję długu.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej szczegółów o takich metodach, polecamy nasz artykuł o tym jak przechytrzyć komornika. Nie polecamy opisanych w nich działań i zachęcamy naszych czytelników do legalnego i uczciwego postępowania, a sam tekst ma charakter czysto informacyjny.
Legalne sposoby na problemy z komornikiem
O tego typu sposobach przeczytacie w inny wpisie – jak przechytrzyć komornika. Najlepszym rozwiązaniem jest polubowne załatwienie sprawy, dogadując się z wierzycielem odnośnie swoich długów. Zazwyczaj wymaga to pójścia na pewne ustępstwa, ale za to pozwala na legalne zażegnanie problemów z komornikiem. Proces anty-windykacji może odbywać się na kilka sposobów:
- skorzystanie z pożyczki dla zadłużonych z komornikiem – w tym przypadku postępowanie komornicze zostaje zakończone stosunkowo szybko i bezproblemowo. Należy jednak zachować rozsądek, aby nie wybrać pożyczki, która wpędzi nas w spiralę zadłużeń – w celu wybrania dobrej oferty polecamy ranking pożyczek online.
- Upłynnienie majątku (lub jego części) na rzecz wierzyciela – będzie to wymagało od dłużnika spieniężenia posiadanych przedmiotów bądź papierów wartościowych, ale pomoże uzyskać pieniądze na spłatę zobowiązania. Pomaga to uniknąć aukcji komorniczej i wybrać, jakie składniki majątku zostaną sprzedane.
- Odpracowanie długu – jeżeli wierzyciel zaproponuje nam taką formę spłaty długu, możemy na nią przystać. Zazwyczaj przez odpracowanie długu rozumiane są nieskomplikowane czynności takie jak sprzątanie bądź stosunkowo prosta praca biurowa. Stawka za taką pracę wynosi 13 złotych za godzinę, co dla wielu osób może nie być atrakcyjnym rozwiązaniem, i skłoni ich do szukania pożyczki.