Wiele małżeństw decyduje się na zaciągnięcie wspólnego kredytu. Najczęściej jest to kredyt hipoteczny na kupno wymarzonego domu bądź mieszkania. Bywa jednak w życiu, że to, co miało trwać aż do śmierci, kończy się o wiele szybciej. Zdarza się bowiem, że małżeństwo ostatecznie rozpada się i nie jest to nic nadzwyczajnego. Gorzej, jeśli w grę wchodzą wspólne zobowiązania finansowe. To niewątpliwie nie tylko może utrudnić cały przebieg rozwodu, ale także mieć duży wpływ na sytuację finansową obu stron. Wspólny kredyt po rozwodzie nadal będzie wspólny – warto o tym pamiętać. Jak w rzeczywistości wygląda kwestia rozwód a kredyt?
Rozwód a kredyt – co trzeba wiedzieć?
W momencie zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Co to oznacza w praktyce? Od tej pory w skład wspólnoty majątkowej wchodzą wszystkie przedmioty nabyte przez małżonków lub jednego z nich w trakcie trwania małżeństwa. To samo dotyczy wszelkich zobowiązań finansowych. Można więc rzecz, że to nie tylko wspólny majątek, ale również długi. Niektóre pary decydują się na podpisanie intercyzy, czyli na rozdzielność majątkową. Czy to jednak cokolwiek zmienia w przypadku kredytu? To zależy głównie od ustaleń małżonków. Choć instytucje finansowe nie ingerują w życie prywatne swoich kredytobiorców, to oczywiście wymagają terminowej spłaty zobowiązania. Jest to dla nich najważniejsze.
Jak wygląda spłata po rozwodzie?
Spłata kredytu po rozwodzie powinna przebiegać podobnie tak jak przedtem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie uregulowanie kredytu zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami małżonków. Niestety, ale w rzeczywistości może to wyglądać trochę inaczej, zwłaszcza jeśli małżonkowie nie będą mogli się porozumieć między sobą. Wspominaliśmy już o tym, że wszystko zależy od ustaleń małżonków względem spłaty zobowiązania. Nie jest to jedyna kwestia, o której należy pamiętać. Wiele zależy również od wysokości kredytu oraz jego rodzaju – na przykład czy jest to kredyt gotówkowy czy może hipoteczny. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym wariantom spłaty kredytu po rozwodzie.
Rozwód a kredyt gotówkowy
W przypadku kredytu gotówkowego należy ustalić, kto będzie korzystać z pożyczonych pieniędzy, a więc tym samym później spłacać zaciągnięty dług. Najczęściej środki z takiego kredytu zostają przeznaczone na konkretny cel. Jeśli z kredytu został zakupiony jakiś przedmiot, na przykład samochód, to po prostu wystarczy go sprzedać, a potem spłacić to zobowiązanie. Nie zawsze w praktyce jest to tak proste, jakby mogło się wydawać. Istnieje również możliwość przepisania kredytu na jednego z małżonków. Aby jednak do tego doszło, bank musi wyrazić zgodę. Przeszkodą może być słaba historia kredytowa jednego z kredytobiorców. Najlepszym wyjściem będzie omówić kwestię spłaty kredytu jeszcze przed rozstaniem. Wtedy należy odwiedzić bank i złożyć odpowiedni wniosek o zwolnieniu z opłat jednego z małżonków.
Rozwód a kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny jest zaciągany na zakup konkretnej nieruchomości, na przykład domu lub mieszkania. Nie da się ukryć, że rozwód a kredyt hipoteczny to skomplikowana kwestia. Po rozwodzie najszybszym rozwiązaniem będzie sprzedaż wspólnej nieruchomości, a następnie całkowita spłata kredytu hipotecznego z otrzymanych środków. Jednak warto upewnić się, czy otrzymana kwota ze sprzedaży pokryje całkowitą spłatę hipoteki. W innym wypadku trzeba będzie dopłacić resztę długu.
Na wypadek gdyby z jakichś przyczyn ta opcja odpada, to innym wyjściem może być wynajem nieruchomości. Wówczas z pieniędzy z najmu można regularnie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Jest to wygodne rozwiązanie dla tych par, które posiadają dzieci i chcą im zapewnić dobry start na przyszłość.
Istnieje również możliwość przejęcia obowiązku spłaty kredytu hipotecznego przez jednego z małżonków. Wtedy zostanie ustalone prawo własności nieruchomości po rozwodzie, a całe zadłużenie przejdzie na jednego z partnerów. Tak jak w przypadku kredytu gotówkowego tutaj również ważna jest dobra zdolność kredytowa.
Brak spłaty – jakie są konsekwencje?
Nieterminowa spłata kredytu wiążą się z przykrymi konsekwencjami dla obojga partnerów. Są sytuacje, w których pomimo ustalonej spłaty kredytu, partner będzie unikać płacenia rat. Chcąc, czy nie chcąc, druga strona może zostać wezwana do uregulowania zobowiązania. Dlatego trzeba pamiętać o tym, żeby dane byłego kredytobiorcy zostały wykreślone z umowy kredytowej. W przypadku gdy partnerzy nie dojdą do porozumienia, sprawa może skończyć się nawet egzekucją długu.
Wspólny kredyt to duży obowiązek dla każdego z partnerów. Zakończenie małżeństwa wcale nie oznacza, że dług sam z siebie zniknie bądź przejdzie na partnera. Wszelkie kredyty czy pożyczki zaciągnięte w czasie trwania związku małżeńskiego nie tracą ważności wraz z rozwodem. Formalnie obie strony nadal muszą regulować zobowiązanie, dlatego najważniejsze jest porozumienie między byłymi małżonkami. Najlepiej, aby wszystkie kwestie dogadać jeszcze przed rozpoczęciem sprawy rozwodowej.