Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – jak złożyć wniosek i komu przysługuje?

rodzinny kapitał opiekuńczy

Jedną z form pomocy dla rodziców jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Przysługuje na drugie dziecko i kolejne. Ważne jest, aby dziecko było w wieku między 12, a 36 miesięcy. Do decyzji rodziców lub prawnych opiekunów pozostaje decyzja, czy chcą pobierać to świadczenie przez rok (wtedy wynosi 1000 złotych miesięcznie), czy przez 2 lata – po 500 złotych na miesiąc. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak złożyć wniosek o rodzimy kapitał opiekuńczy. Sprawdzimy też, komu przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy i dlaczego warto z niego skorzystać.

RKO, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy

Rodzinny kapitał opiekuńczy jest jednym z najnowszych świadczeń, o które mogą ubiegać się rodzice. Został wprowadzony 1 stycznia 2022 roku. Co ważne, obejmuje wszystkich rodziców, bez kryterium dochodowego. Objęte są nim dzieci, które ukończyły rok, a nie ukończyły jeszcze 3. roku życia. Z danych statystycznych wynika, że zasiłek jest dostępny dla ponad 600 tysięcy dzieci.

To rodzic wybiera, jak długo otrzymuje świadczenie RKO

Świadczenie rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje każdemu drugiemu i kolejnemu dziecku. Nie ma to kryterium dochodowego, jednak rodzic musi złożyć wniosek o otrzymanie świadczenia. Suma pieniędzy, jaką otrzymasz z tego świadczenia to 12 tysięcy złotych. We wniosku można wybrać jedną z dwóch opcji:

  • 1000 złotych miesięcznie przez 12 miesięcy
  • 500 złotych miesięcznie przez 24 miesiące

Nie jest to świadczenie, które musisz przeznaczyć na konkretny cel. Otrzymane środki możesz więc wydać w dowolny sposób. Świadczenie to przysługuje wszystkim dzieciom, nawet jeśli już po wejściu przepisów w życie miały między 12, a 35 miesięcy. Wtedy warto złożyć wniosek jak najszybciej, aby zacząć pobierać świadczenie. Ustanie w momencie, gdy dziecko skończy 36 miesięcy.

Wniosek o rodzimy kapitał opiekuńczy – kiedy go złożyć?

Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o RKO. Wniosek można złożyć nawet zanim dziecko ukończy rok. Można to także zrobić w późniejszym czasie. Uważaj jednak, by nie stracić możliwości pobierania świadczenia rodzinnego – nie będzie on przysługiwał, gdy dziecko skończy trzy lata.

Złóż wniosek przed ukończeniem roku przez dziecko

Jeśli Twoje drugie lub kolejne dziecko, na które możesz otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy, nie ukończyło jeszcze 12 miesięcy, możesz i tak złożyć wniosek. W tej sytuacji zaczniesz otrzymywać środki po ukończeniu przez dziecko roku – przez rok lub dwa lata, w zależności od wybranej opcji.

Dziecko ukończyło już rok

Jeżeli Twoje dziecko ma już więcej, niż 12 miesięcy, jednak mniej niż 36 – możesz złożyć wniosek o świadczenie RKO. W tej sytuacji będziesz otrzymywać świadczenie do momentu ukończenia przez dziecko trzech lat. Warto więc pospieszyć się ze złożeniem wniosku o rodzimy kapitał opiekuńczy, by nie stracić części świadczenia. Warto wtedy wybrać opcję otrzymywania 1000 złotych miesięcznie przez 12 miesięcy – dzięki temu dostaniesz łącznie większą sumę.

Gdzie złożyć wniosek o rodzimy kapitał opiekuńczy?

Wnioski o otrzymywanie świadczenia rodzinny kapitał opiekuńczy trafiają do ZUS i są rozpatrywane właśnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Złożenie wniosku jest możliwe drogą elektroniczną, choć jest kilka opcji jak złożyć wniosek o RKO.

Jak długo można otrzymywać Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Świadczenie można pobierać przez 12 lub 24 miesiące, jednak tylko w okresie między 12, a 36 miesiącem życia dziecka. Jeśli złożysz wniosek później, możesz nie otrzymać pełnej sumy świadczenia (ponieważ dziecko przekroczy limit wieku, który uprawnia do otrzymania świadczenia).

Dzieci przysposobione a Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Nieco inaczej jest w momencie, gdy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje dziecku przysposobionemu. Wtedy także musimy zmieścić się między 12-tym, a 36-tym miesiącem, ale liczonymi od dnia kiedy wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka). Dotyczy to jednak dzieci, które:

  • nie ukończyły jeszcze 7 lat
  • nie ukończyły jeszcze 10 lat – w przypadku dzieci z odłożonym obowiązkiem szkolnym

Kiedy wypłata świadczenia RKO?

Ustawa z 1 stycznia 2022 roku o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym określa, ile ZUS ma czasu na rozpatrzenie wniosku. Są to maksymalnie dwa miesiące od momentu złożenia wniosku. Bezgotówkowa wypłata (przelew na wskazane konto bankowe) następuje od momentu złożenia wniosku (lub kiedy dziecko ukończy 12 miesiąc życia).

Czy można otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy na zagraniczne konto?

Tak, jeżeli mieszkasz poza terenem Polski (na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej/EFTA) – środki otrzymasz na tamtejszy rachunek wskazany we wniosku.

Co z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym po rozwodzie?

Jeżeli po rozwodzie lub w separacji masz opiekę naprzemienną nad dzieckiem, wraz z drugim rodzicem dzielicie świadczenie RKO. Każdy z was dostanie wtedy po 250 złotych miesięcznie przez maksymalnie dwa lata lub po 500 złotych przy opcji na 12 miesięcy.

Wniosek o Rodzimy Kapitał Opiekuńczy – co do niego dołączyć?

Wniosek o otrzymanie świadczenia może złożyć rodzic. Wtedy wypełnij wniosek RKO-R. Jest dostępny w PUE ZUS, bankowości elektronicznej i na portalu Emp@tia.

Opiekunowie dzieci przysposobionych powinni złożyć natomiast wniosek RKO-O. Wtedy niezbędne może być dołączenie do wniosku zaświadczenia z sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego, Twoje oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie, czy – w razie takiej sytuacji – decyzja dyrektora szkoły publicznej o odroczeniu nauki w szkole (jeśli dziecko między 7 a 10 rokiem życia ma odroczony obowiązek szkolny).

W przypadku rodziców mających opiekę naprzemienną niezbędne będzie natomiast dodanie orzeczenia sądu o ustanowieniu takiej opieki.

Potwierdzenie złożenia wniosku o RKO otrzymasz mailem

Jeśli będzie potrzeba wykonania drobnych poprawek, masz na to 14 dni. W przypadku braku wszystkich wymaganych dokumentów, masz 14-30 dni na uzupełnienie formalności.

Czy dofinansowanie do pobytu w żłobku jest możliwe?

Rodzice małych dzieci mają prawo otrzymania Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego w przypadku drugiego i kolejnych dzieci. Można także liczyć na planowane dofinansowanie 400 zł dla dzieci do lat 3. przebywających w żłobku. 400 złotych miesięcznie być może nie pokryje całego kosztu żłobka, z pewnością dla wielu rodziców będzie jednak dużą ulgą. Warto więc na bieżąco śledzić wpisy na naszej stronie.

12 tysięcy złotych dla młodych rodziców

W ramach świadczenia Rodzinny Kapitał Opiekuńczy możesz otrzymać nawet 12 tysięcy na drugie i kolejne dziecko. W połączeniu z zasiłkiem 500+, który przysługuje też na pierwsze dziecko, jest to całkiem pokaźna suma. Co ważne, to rodzice decydują, na co wydadzą pieniądze. Zwykle przeznaczają środki na żłobek, wypłatę dla opiekunki lub towary niezbędne dla dziecka – artykuły higieniczne, zabawki. Niektórzy rodzice odkładają otrzymane na dziecko świadczenia, planując w przyszłości oddać je do dyspozycji dziecka – na przykład gdy pójdzie na studia. Można też już 13-letniemu dziecku wyrobić kartę płatniczą dla dziecka, aby uczyło się zarządzania swoimi finansami. Odkładane pieniądze warto umieścić na lokacie, aby “pracowały”. Zobacz najlepsze oferty lokat.

Dla rodziców przeznaczone są też ulgi na dziecko. Zobacz, ile wynosi ulga na dziecko w 2022 roku.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły