Rodzaje kredytów – który wybrać?

rodzaje kredytów

Problemy finansowe mogą przytrafić się każdemu z nas. Wiadomo, że takie sytuacje nie są niczym przyjemnym. Nie zawsze jednak jest możliwość sfinansowania wydatków z własnej kieszeni. Pomocnym rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty banków lub firm pożyczkowych. Klienci mają w czym wybierać, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele rodzajów produktów finansowych. Jednym z popularniejszych są kredyty bankowe, które wyróżniają się naprawdę bogatą ofertą. Już teraz sprawdź, jakie są rodzaje kredytów i czym się one charakteryzują.

Rodzaje kredytów – co warto wiedzieć?

Obecnie oferta instytucji finansowych jest bardzo bogata oraz różnorodna. Kredyty można podzielić przykładowo ze względu na ich cel, przedmiot umowy czy czas spłaty. Najpopularniejsze rodzaje kredytów to przede wszystkim:

  • konsumpcyjne,
  • mieszkaniowe,
  • inwestycyjne,
  • konsolidacyjne.

Warto pamiętać, że jest to po prostu klasyfikacja. Poniżej przedstawimy te kredyty, po które najczęściej sięgają klienci instytucji bankowych.

Najpopularniejszy kredyt bankowy– kredyt gotówkowy

Najpopularniejszym produktem bankowym jest kredyt gotówkowy. Największą jego zaletą jest to, że można go przeznaczyć na dowolny cel. Wobec tego nie ma potrzeby informowania kredytodawcy o tym, jak zostaną spożytkowane środki z otrzymanego zobowiązania. W tej kwestii klient ma pełną swobodę oraz brak ograniczeń. Podstawowym celem kredytu gotówkowego jest zaspokojenie bieżących potrzeb i wydatków konsumenta.

Kredyt gotówkowy można zaciągnąć przez Internet. Polecamy sprawdzić nasz ranking kredytów gotówkowych i znaleźć dla siebie najlepszą ofertę nawet w kilka minut. W wielu przypadkach takie zobowiązanie nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia, a okres spłaty jest stosunkowo krótki. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej oferty oraz kwoty kredytu gotówkowego.

Zobowiązanie na zakup nieruchomości – kredyt hipoteczny

Kolejny popularny produkt bankowy to kredyt hipoteczny. Jest to długoterminowe zobowiązanie zaciągane na zakup nieruchomości. Kredyt może być przeznaczony na zakup mieszkania, domu, działki budowlanej, jak i również na budowę lub remont domu. Kredyt hipoteczny jest zabezpieczony hipoteką, czyli określoną nieruchomością.

Do otrzymania kredytu hipotecznego kluczowe jest posiadanie wkładu własnego. Obecnie jego wysokość musi wynosić minimum 10% wartości nieruchomości. Ze względu na wysokie kwoty kredytu proces wnioskowania oraz weryfikacji klienta przebiega o wiele dłużej niż w przypadku kredytu gotówkowego. Dlatego wysoka zdolność kredytowa oraz stabilne zatrudnienie są niezbędne w staraniu się o ten rodzaj zobowiązania.

Połączenie kilku zobowiązań w jedno – kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja to połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt. Głównym celem kredytu konsolidacyjnego jest spłata poprzednich zobowiązań. W ramach konsolidacji można połączyć nie tylko kredyty, ale również pożyczki, chwilówki czy nawet zadłużenia na karcie kredytowej. Kredyt konsolidacyjny gwarantuje jedną, miesięczną ratę zamiast kilku różnych i co ważne – w niektórych przypadkach o niższym oprocentowanie. Wszystko zależy od ilości niespłaconych zobowiązań oraz ich kwoty. Jednak należy pamiętać, że jedno zobowiązanie wpływa na wydłużenie okresu spłaty. Dla niektórych klientów może być to dosyć duża przeszkoda.

Kredyt konsolidacyjny dla wielu osób jest jedynym, ostatecznym wyjściem z pętli zadłużenia. Najczęściej decydują się oni na konsolidacje w momencie, gdy ilość zaciągniętych zobowiązań przerasta ich miesięczny budżet domowy. Kredyt konsolidacyjny może naprawdę dać ulgę w spłacie swoich zadłużeń. O wiele łatwiej spłacać jedną, mniejszą ratę niż kilka w różnych kwotach.

Kredyt na konkretny cel – kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy należy do kredytów celowych. W tym przypadku celem jest zakup samochodu bądź innego pojazdu (np. łodzi, motocyklu). Nie musi być to samochód prosto z salonu, ponieważ akceptowane są również używane pojazdy. Charakterystyczną cechą tego rodzaju zobowiązania jest wymagane zabezpieczenie przed niewypłacalnością klienta. Więcej szczegółowych informacji o kredycie samochodowym znajdziesz tutaj.

Coś dla młodych – kredyt dla studentów

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na dalszą edukację. Z różnych względów młode osoby muszą zrezygnować ze studiów. Nie da się jednak ukryć, że najczęściej spowodowane jest to z brakiem odpowiednich funduszy. Przeprowadzka do innego miasta i samodzielne utrzymanie nie jest łatwe, zwłaszcza bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego. Dlatego niektóre osoby decydują się zaciągnąć kredyt studencki. W tak młodym wieku takie zobowiązanie może wydawać się nierozsądne. Jednak kredyt studencki jest udzielany na preferencyjnych warunkach, co przede wszystkim skutkuje niższym oprocentowaniem. Dzięki temu student może pokryć bieżące wydatki związane ze studiowaniem i bez problemu kontynuować naukę.

Wsparcie dla firm – kredyt inwestycyjny

Jak sama nazwa wskazuje jest to kredyt udzielany firmom na realizację konkretnych inwestycji. Może być on przeznaczony na zakup sprzętu, remont lub rozbudowę nieruchomości. To zobowiązanie charakteryzuje się wyższymi kwotami oraz dłuższym okresem kredytowania. Stąd też ubieganie się o kredyt inwestycyjny wiąże się z większymi formalnościami.

Kredyt obrotowy

Kolejny rodzaj kredytu, który pozwala pozyskać dodatkowe środki dla swojej firmy. Jest on przeznaczony na sfinansowanie bieżącej działalności firmy. Co to oznacza? Dzięki środkom z kredytu obrotowego można pokryć bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Warunek jest taki, że kredyt obrotowy musi zostać przeznaczony na spłatę wyłącznie nieprzeterminowanych wydatków. Można go podzielić na kredyt w rachunku bieżącym oraz w rachunku kredytowym.

Rodzaje kredytów – podsumowanie

Każdy ma inne potrzeby, dlatego banki dokładają wszelkich starań, aby zadowolić jak największe grono konsumentów. Nic więcej dziwnego, że tak wiele osób decyduje się zaciągnąć kredyt. Z drugiej strony dla niektórych jest to jedyne dodatkowe wsparcie finansowe, na jakie mogą liczyć. Dzięki temu mogą oni zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu czy dofinansowaniu swojej firmy.

Inne popularne rodzaje kredytów znajdziesz na naszej stronie w zakładce „Kredyty”.

Daria Owczarzak
Daria Owczarzak
Absolwentka filologii polskiej. Zajmuje się przygotowaniem treści oraz tworzeniem grafik. Prywatnie wegetarianka z zamiłowaniem do fotografii i powieści kryminalnych. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły