Rejestr Instytucji Pożyczkowych – czym jest, co zawiera?

Rejestr Instytucji Pożyczkowych - czym jest, co zawiera?

Na rynku znaleźć można dziesiątki firm zajmujących się udzielaniem pożyczek i chwilówek. To sprawia, że zainteresowani chętnie sięgają po produkty finansowe, które mogą być dostosowane do ich oczekiwań i potrzeb. Istotną kwestią jest natomiast bezpieczeństwo – czy ktoś nadzoruje działających w Polsce pożyczkodawców? Okazuje się że tak, a odpowiedzialny za to jest Rejestr Instytucji Pożyczkowych. Sprawdźmy, do czego sprowadza się rola rejestru i jakie informacje można w nim znaleźć. 

Pozabankowa pożyczka – bezpieczna alternatywa dla kredytu?

Kredyt gotówkowy w banku to nie jedyna forma pożyczania pieniędzy, z jaką można mieć do czynienia w Polsce. Pożyczyć środki można również od SKOKu, a także od firmy pożyczkowej. Te ostatnie cieszą się największą popularnością, co widać po tym, jak wiele podmiotów prowadzi tego rodzaju działalność. 

Sięgając po pożyczkę od jednej z największych firm, takich jak Wonga lub Vivus, nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo lub nieuczciwe praktyki. Sytuacja wygląda nieco inaczej w sektorze mniej znanych pożyczkodawców, gdzie nadal czasami dochodzi do oszustw takich jak wyłudzenia i lichwiarstwo. 

Czy pozabankowe pożyczki są bezpieczne? Tak, jeśli są świadczone przez legalnie działające firmy. W tym miejscu pojawia się pytanie – jak sprawdzić, czy pożyczkodawca działa legalnie? Odpowiedzią na to pytanie jest właśnie Rejestr Instytucji Pożyczkowych. 

Czym jest Rejestr Instytucji Pożyczkowych?

W celu ochrony konsumentów przed nieuczciwymi pożyczkodawcami powstał Rejestr Instytucji Pożyczkowych, czyli wykaz wszystkich firm, które legalnie udzielają kredyty konsumenckie. Każdy ma wgląd do rejestru, dzięki czemu klienci mogą upewnić się, że wybrana przez nich firma pożyczkowa działa zgodnie z prawem i jest bezpieczna. 

Rejestr działa od połowy 2017 roku i jest prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wpis do rejestru jest obowiązkowy i musi zostać złożony przez każdy podmiot, który chce udzielać pożyczek pieniężnych. Dla porównania, wpis do wcześniej funkcjonującego Rejestru Firm Pożyczkowych był dobrowolny.

Rejestr Instytucji Pożyczkowych jest prowadzony na mocy ustawy ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami z dnia 23 marca 2017 r. 

Jakie warunki musi spełniać firma pożyczkowa, aby figurować w rejestrze?

  • prowadzenie działalności wyłącznie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej,
  • wniesienie opłaty za umieszczenie wpisu w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych,
  • posiadanie kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych, w całości pokrytego ze środków pieniężnych,
  • jako członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub prokurent spółki nie może być osoba skazana za przestępstwa skarbowe lub gospodarcze, 

Uwaga: Prowadzenie działalności pożyczkowej bez spełnienia wyżej opisanych wymogów ustawowych grozi karą więzienia do 2 lat i karą grzywny do 500 tys. PLN.

Jakie informacje zawiera Rejestr Instytucji Pożyczkowych?

Pełna nazwa omawianego rejestru to Rejestr Pośredników Kredytowych i Instytucji Pożyczkowych. Gromadzi on informacje dotyczące obu rodzajów podmiotów, a także agentów pośredników kredytów hipotecznych. 

W rejestrze znajdziemy:

  • nazwę i rodzaj firmy, 
  • numer wpisu do rejestru, 
  • numery NIP i KRS, 
  • adres siedziby firmy, 
  • status wpisu.

Jak sprawdzić rejestr pożyczkodawców?

Aby sprawdzić Rejestr Instytucji Pożyczkowych wystarczy udać się na stronę internetową rpkip.knf.gov.pl. Korzystanie z rejestru jest bezpłatne i nie wymaga tworzenia konta, wysyłania wniosku ani dopełniania żadnej innej formalności. 

W celu znalezienia danej firmy pożyczkowej można skorzystać z widniejącej na stronie wyszukiwarki, która pozwala sortować pożyczkodawców również według statusu wpisu i miejscowości. 

Kto nadzoruje firmy pożyczkowe w Polsce?

Nadzór nad firmami pożyczkowymi w Polsce sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Pożyczkodawcy mają wobec komisji obowiązek informacyjny, toteż na jej żądanie muszą przesyłać do KNF informacje, wyjaśnienia, bądź raporty. 

Drugim podmiotem dbającym o utrzymanie wysokich standardów w sektorze pożyczek jest PZIP, czyli Polski Związek Instytucji Pożyczkowych. Związek zrzesza pracodawców, którzy dążą do kształtowania pozytywnego wizerunku branży pozabankowych produktów finansowych. 

KNF prowadzi również listę ostrzeżeń. Zawiera ona dane firm, które według komisji nie są rzetelne lub nie działają w uczciwy sposób:

Lista ostrzeżeń KNF

Rejestr Instytucji Pożyczkowych a wybór pożyczki 

Wpis w rejestrze oznacza, że dana firma działa legalnie i jest pod ścisłym nadzorem KNF. Nie oznacza to natomiast, że wybór pożyczkodawcy nie ma znaczenia i dowolna firma widniejąca w rejestrze zapewni tą samą jakość obsługi. 

Jak zapewnić sobie dobrą i bezpieczną pożyczkę?

  • przejrzyj rejestr – nie zaciągaj pożyczki od podmiotu, który nie widnieje w RIP. Jest to znak, że firma nie spełniła warunków niezbędnych do prowadzenia legalnej działalności pożyczkowej. 
  • sprawdź opinie – oceny użytkowników są niezwykle istotne, ponieważ pokazują jak wygląda dana usługa z perspektywy zwykłego klienta. Warto sprawdzić, co inni sądzą o produkcie finansowym, który nas interesuje. 
  • internetowe rankingi – dzięki gotowym rankingom najlepszych pożyczek można łatwo sprawdzić, które dostępne opcje są warte uwagi. To dobry sposób na wybranie bezpiecznej pożyczki na atrakcyjnych warunkach. 
  • treść regulaminu i umowy – brak zapoznania się z najważniejszymi dokumentami to przepis na nieporozumienia oraz niechciane koszty. Lepiej poświęcić kilkanaście minut więcej niż podpisywać cokolwiek w ciemno. 

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170000819/U/D20170819Lj.pdf

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły