Ranking aplikacji bankowych 2024

aplikacje bankowe

Przenośny komputer, który każdy z nas ma zawsze przy sobie. Jeszcze kilkanaście lat temu taka wizja pasowała raczej do filmów sci-fi, niż do codziennej rzeczywistości. Jak się jednak okazuje, w 2024 roku każdy ma w kieszeni smartfon, który jest naprawdę funkcjonalnym narzędziem. Z tego względu coraz więcej czynności wykonujemy właśnie przy pomocy smartfonów. Także bankowość przeniosła się do świata cyfrowego, a wszystko za sprawą aplikacji bankowych na telefony i tablety. W którym banku aplikacja bankowa jest najlepsza w 2024 roku? Które aplikacje lepiej omijać, a czym kierować się przy wyborze aplikacji? Czy warto wybierać bank pod kątem praktycznej i intuicyjnej aplikacji na smartfon? Jakie aplikacje bankowe są polecań przez użytkowników?

Przegląd aplikacji bankowych 2024

Coraz więcej osób zupełnie rezygnuje w ostatnich latach z obsługi komputera. Ich rolę w dużej mierze przejmują smartfony, tablety i smart TV. Komputer stał się w ostatnim czasie głównie narzędziem do pracy, nauki. Ponad 50% osób na co dzień używa smartfonów. Twórcy oprogramowania zauważyli to, dziś niemal wszystkie czynności możemy wykonać na naszych smartfonach – zarówno tych z systemem operacyjnym Android, jak i iPhone’ach. 

Jeśli chodzi o aplikacje bankowe, są dla wielu osób tak istotne, że to pod ich kątem wybieramy ofertę konkretnego banku. Najlepsze konto osobiste bez sprawnej, szybko działającej i funkcjonalnej aplikacji mobilnej banku? To niemożliwe! Dane na temat liczby użytkowników aplikacji bankowych w 2023 roku nie pozostawiają złudzeń. Było ich aż 18 milionów, a liczba ta stale rośnie. Do tej sumy zaliczono tylko użytkowników, którzy skorzystali z aplikacji minimum raz na kwartał.

Co to jest mobilna aplikacja bankowa? Jak działa?

Aplikacja bankowa jest programem instalowanym na smartfonie lub tablecie.  To darmowe i przede wszystkim bezpieczne oprogramowanie dla klientów danego banku. Logowanie odbywa się dzięki danym dostępowym dostarczonym przez bank, na przykład podczas zakładania konta bankowego. Twórcami aplikacji mobilnych banków są same banki. Nie ma więc możliwości, by w sklepie z aplikacjami na smartfona znalazło się kilka aplikacji jednego banku (chyba, że dotyczą różnych usług, klientów indywidualnych i firmowych, itp.). Choć kilka lat temu funkcjonalność aplikacji bankowych była dość ograniczona, dziś są pełne możliwości i informacji na temat Twoich finansów.

Dzięki aplikacji bankowej można między innymi:

  • wejść na swój rachunek osobisty
  • sprawdzić historię płatności
  • wykonywać transakcje – przelewy, przelewy zagraniczne, przelewy do Urzędu Skarbowego, ustawiać przelewy cykliczne (bez użycia karty płatniczej)
  • korzystać z płatności BLIK (wypłaty z bankomatu z BLIK, przelew na telefon BLIK
  • dostęp do płatności Google Pay, Orlen Pay, płatności smartwatchem, itp.
  • informacje na temat kart płatniczych i kredytowych – możliwość szybkiego zablokowania lub zastrzeżenia karty, przelew środków na kartę, itp.
  • możliwość płatności zbliżeniowych NFC
  • otwieranie i zamykanie kont w banku
  • wnioskowanie o nowe produkty
  • obsługa lokat, kredytów, pożyczek gotówkowych
  • dostęp do opcji inwestycyjnych
  • mobilna autoryzacja transakcji
  • szybki kontakt z przedstawicielem banku (skrót do infolinii, czat)
  • i inne

Krótka apka jest najlepsza w 2024? Ranking aplikacji bankowych

Jak sprawdzić, która aplikacja bankowa jest najlepsza? Ciężko odpowiedzieć na takie pytanie – każdy użytkownik może mieć przecież inne preferencje. Aby mieć pogląd, co użytkownicy myślą na temat oprogramowania dostarczanego przez różne banki, możemy się posłużyć ocenami w sklepach z aplikacjami. Mamy dwa takie miejsca:

  • Sklep Google Play (dla telefonów z systemem operacyjnym Android)
  • App Store (dla urządzeń spod znaku Apple: iPhone, iPad)

Na rynku są też urządzenia z innymi systemami operacyjnymi (np. objęty amerykańskimi sankcjami Huawei i jego HarmonyOS, czy dość przestarzałe już smartfony z Windows Phone), należą jednak do mniejszości i nie skupiamy się dziś na nich. Aplikacje podzieliliśmy według średnich ocen, bierzemy pod uwagę oceny użytkowników w Sklepie Google Play i w App Store.

Najlepsze aplikacje bankowe 2024 – które mają najwyższą ocenę?

Aplikacje bankowe trzech banków wyróżniają się na tle innych. To programy do bankowości mobilnej z oceną co najmniej 4,8 na 5. W tym gronie znalazły się:

Wszystkie wymienione aplikacje bankowe to polska, europejska, a nawet światowa czołówka w tej kategorii. To aplikacje mobilne banków, które pozwalają zapomnieć o konieczności odwiedzania serwisu transakcyjnego na stronie www, czy fizycznego oddziału – placówki banku. Dzięki tym aplikacjom bankowym załatwimy większość codziennych spraw związanych z bankiem i nie tylko. Możemy wykonywać różne transakcje, podejrzeć historię swojego konta, czy wnioskować o nowe produkty. Bez trudu stworzymy tam lokaty, czy postaramy się o kredyt gotówkowy.

Bardzo dobre aplikacje bankowe – Polacy je polecają!

W kolejnej grupie znalazło się kilka aplikacji, które zdobyły ocenę co najmniej 4,5 na 5. Dla większości użytkowników ich funkcjonalność będzie zupełnie wystarczająca. Być może mają jednak pewne braki w stosunku do wcześniej wymienionej trójki. Może zdaniem części użytkowników aplikacje nie są aż tak intuicyjne w działaniu. Bardzo dobre aplikacje mobilne banków to:

Aplikacje mobilne banków, które nie zyskały tak dobrych ocen

Ranking aplikacji bankowych 2024 nie mógłby być kompletny bez aplikacji bankowych z nieco słabszymi ocenami użytkowników. Całkiem niezłe oceny w sklepie Google Play i App Store zebrała aplikacja VeloBank – dawniej Getin Mobile. Średnia nota to 4.1 na 5. Na nieco niższą ocenę zapracowała aplikacja mobilna CA24 mobile. Aplikacja bankowa Credit Agricole zdaniem użytkowników nie jest zbyt intuicyjna w obsłudze i ma ograniczoną w stosunku do konkurencji funkcjonalność. zdecydowanie lepiej prezentuje się aplikacja bankowa Alior Mobile Alior Banku. Ze średnią ocen około 41 na 5 plasuje się w pierwszej dziesiątce najlepszych aplikacji w rankingu aplikacji bankowych 2024.

Czy mniejsze banki też mają udane aplikacje bankowe?

Właściwie każdy duży bank w Polsce ma porządną, intuicyjną w obsłudze i funkcjonalną aplikację mobilną. Użytkownicy oceniają je zwykle na 4-4,8 w pięciostopniowej skali, co świadczy bardzo dobrze o aplikacjach bankowych. Jak na ich tle prezentują się mobilne aplikacje bankowe mniejszych banków?

Pocztowy to aplikacja Banku Pocztowego. W Google Play ma ocenę 4,8/5, a komentarze niemal jednoznacznie są pozytywne. Taką samą ocenę ma Citi Mobile dla klientów banku Citi Handlowy.  Aplikacja bankowa BOŚ Banku (BOŚbank24 ) została pobrana około 10.000 razy i nie zebrała wystarczająco wielu ocen, aby wyświetlić średnią. Niewiele wiemy na temat aplikacji Plus Banku, czy Toyota Banku. Możemy jednak uznać, że niemal wszystkie polskie banki mają co najmniej przyzwoite (a najczęściej nie złe lub bardzo dobre) aplikacje bankowe.

Aplikacja bankowa – czy to w ogóle potrzebne?

Oczywiście, możliwe jest korzystanie z niemal wszystkich usług i produktów bankowych bez posiadania aplikacji mobilnej. Aplikacja bankowa pozwala jednak na znaczne uproszczenie i przyspieszenie wielu działań związanych z bankiem i naszym kontem w banku. Zamiast dzwonić na infolinię, czy stać w kolejce w oddziale banku, wiele czynności wykonasz przy pomocy kilku kliknięć. Jednocześnie jest to bardzo bezpieczne, często nawet bezpieczniejsze, niż logowanie do serwisu transakcyjnego na stronie www. Tam często wystarczy login i hasło, aby z dowolnego miejsca na świecie (i dowolnego komputera) wejść do Twojej bankowości online. Aplikacja mobilna wymaga natomiast fizycznego posiadania urządzenia – Twojego smartfona lub tabletu, zweryfikowanego przez bank (np. poprzez weryfikację kilkuetapową, przepisywanie kodu z SMS, itp.).. Dodatkowym zabezpieczeniem jest logowanie poprzez odcisk palca lub FaceID.

Aplikacje bankowe na smartfony są na tyle popularne i dobrze chronione, że często służą do autoryzacji różnych płatności – np. BLIK-iem, czy przy wykonywaniu przelewów z konta online. Kiedyś popularne były kody (wysyłane SMS lub dostarczane w formie zdrapek), dziś tę rolę coraz częściej pełni aplikacja bankowa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej aplikacji banku? Ranking aplikacji mobilnych

Aplikacje bankowe w 2024 zwykle są naszpikowane funkcjonalnościami. Z jednej strony to dobra wiadomość. Z drugiej zaś strony, zbyt duży natłok rozmaitych funkcji może utrudnić korzystanie z aplikacji. Jeżeli wybierasz bank pod kątem porządnej aplikacji mobilnej, z której będziesz zadowolony, zwróć uwagę na następujące aspekty:

  • dobre opinie dotychczasowych użytkowników – sprawdzisz je w Internecie, a także w sklepie z aplikacjami na smartfona (Google Play lub App Store)
  • bezpieczeństwo logowania – większość aplikacji pozwala na logowanie przy pomocy kodu PIN lub symbolu na ekranie. Warto wybrać tę, która oferuje zabezpieczenia biometryczne (np. korzysta ze skanera odcisków palca).
  • intuicyjna obsługa – korzystanie z aplikacji bankowej ma przyspieszyć obsługę Twoich finansów. Warto wybrać taką, która już na ekranie startowym da nam dostęp do często używanych funkcji i podstawowych informacji – salda na koncie, skrót do przelewu, funkcje związane z BLIK
  • powiadomienia push – w wielu aplikacjach możesz ustawić przydatne powiadomienia. Dostaniesz informację o każdej transakcji wychodzącej i przychodzącej, bankowych promocjach, czy nadchodzących terminach zapłaty rachunków
  • dostęp do różnych transakcji – z poziomu aplikacji bankowej powinniśmy posługiwać przelewy, karty płatnicze i kredytowe. Jeśli masz kredyt gotówkowy lub lokatę oszczędnościowo, warto mieć do nich dostęp z poziomu aplikacji.
  • dodatkowe opcje – wiele aplikacji banków umożliwia łatwe płatności za parkingi, autostrady, czy zakup biletów na komunikację bezpośrednio w aplikacji.
  • niezawodność – warto sprawdzić w Internecie opinie dotychczasowych użytkowników. Czy aplikacja zwykle działa bezproblemowo? Jak często zdarzają się problemy techniczne i przerwy serwisowe? Sprawdź też, czy dana aplikacja działa na Twoim modelu smartfona bez problemu.
najlepsze bankowe aplikacje

Jeżeli jednak posiadasz już konto w jednym z banków i nie chcesz go zmieniać, nic straconego. Wybierz aplikację mobilną danej instytucji, prawdopodobnie pozwoli na sprawne zarządzanie swoimi finansami. Ostatecznie, ciężko jest porównać kilka aplikacji bankowych – kto posiada konto w kilku bankach jednocześnie?

Jakie alternatywy dla aplikacji bankowych?

Na smartfony znajdziesz też wiele innych aplikacji pozwalających na wygodne płatności i dodatkowe opcje. Miłośnicy podróży zapewne znają kartę wielowalutową Revolut. Dostęp do płatności zbliżeniowych (np. Google Pay) możemy też uruchomić na większości smartfonów, wystarczy, że posiadają funkcję NFC. Jeżeli na co dzień nie możesz jednak rozstać się ze swoim smartfonem, wybierz aplikację bankową. To prosty, wygodny i darmowy sposób na zarządzanie swoimi finansami.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły