Rozliczenia dokonywane za pomocą przelewu bankowego stały się już codziennością wielu osób. Niekiedy jednak zależeć nam będzie na szybkim transferze gotówki – czy to w formie przelewu międzybankowego, czy rozliczenia ze sklepem. W takich sytuacjach pomocne się okażą bramki płatnicze oraz podmioty pośredniczące przyspieszające i zabezpieczające cały proces. Przelew Blue Cash to jedna z takich usług, która cieszy się dużą popularnością i zaufaniem użytkowników.
Przelewy międzybankowe – nasza codzienność
Zdecydowana większość Polaków ma swój własny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy prowadzony w jednym z banków. Takie konto posiada wiele zalet i daje zróżnicowane możliwości, ułatwiając codzienne rozliczenia. Poza takimi opcjami jak deponowanie gotówki, zakładanie lokat czy możliwość inwestycji, rachunek bankowy oferuje możliwość wykonywania przelewów. Tym sposobem możemy odbierać wynagrodzenie od pracodawcy, rozliczymy się z zakupów online czy wygodnie spłacimy ratę kredytu. Aby jednak pieniądze trafiły do odbiorcy, musimy wykonać przelew na rachunek wybranej osoby lub firmy. O ile środki wysłane do innego odbiorcy z tego samego banku dotrą natychmiast, o tyle przelewy międzybankowe chwilę trwają. Niektóre sytuacje sprawiają, że nie możemy sobie pozwolić nawet na minutę oczekiwania, co dopiero kilka godzin lub dzień. Aby przelewy sprawnie docierały, istnieje rozwiązanie przelewów błyskawicznych, takich jak Blue Cash.
Blue Cash – co to jest i kto może z tego skorzystać?
Blue Cash to specjalny system umożliwiający błyskawiczne rozliczenia międzybankowe oferowany i dostarczany przez firmę Blue Media. Choć jest to prywatna usługa, to na jej powstanie wyraziła zgodę Komisja Nadzoru Finansowego w 2011 roku. Po dziś dzień KNF nadzoruje zarówno firmę, jak i usługę, by zagwarantować maksymalny poziom bezpieczeństwa stronom transakcji. Zasady korzystania z przelewu Blue Cash są bardzo proste – wystarczy, że oba podmioty należą do „sieci partnerskiej”. Co przez to rozumiemy? To, że bank zarówno nadawcy, jak i odbiorcy umożliwia rozliczenie systemem Blue Cash. Dodatkowo, przedstawiciele branży e-commerce często we własnym zakresie nawiązują współpracę z Blue Media, aby Blue Cash był dostępny na ich stronie internetowej. Wówczas wystarczy wybrać opcję płatności Blue Cash i przelać odpowiednią kwotę, która to zostanie przekazana odbiorcy.
Jak działa systemu Blue Cash?
Błyskawiczne płatności Blue Cash możliwe są dzięki specjalnemu systemowi kont bankowych posiadanych przez Blue Media. Załóżmy, że nadawca ma swój rachunek w Santanderze, a odbiorca w mBanku – w standardowych warunkach taki przelew „szedłby” od kilku godzin do kilku dni. Blue Media posiada rachunek w obu tych bankach, więc otrzymując przelew z Santandera, błyskawicznie zasilimy Santanderowskie konto. Niezwłocznie po zasileniu rachunku Santander, system Blue Cash rozpoczyna transfer z konta własnego mBanku na rachunek odbiorcy – ten, który jest prowadzony w mBanku. Cały system działa na zasadzie pośrednika, który korzysta z różnych portmonetek, by jak najszybciej przekazać pieniądze. To rozwiązanie sprawia, że nie musimy posiadać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w każdym możliwym banku, by szybko przelewać i otrzymywać pieniądze.
Ile kosztuje przelew Blue Cash?
Pytanie, które rozbrzmiewa każdemu z nas w podświadomości brzmi „a ile kosztuje taki wygodny i błyskawiczny przelew Blue Cash?”. Tak naprawdę jest to zależne od szeregu czynników, a samo przedsiębiorstwo Blue Media nie ujawnia swoich stawek osobom postronnym. Każdorazowo jest sporządzana oferta, składająca się z opłaty wstępnej (honorarium za przystąpienie do Blue Cash), stałej opłaty miesięcznej oraz prowizji od zrealizowanej usługi. Sklepy internetowe i usługodawcy z branży e-commerce zazwyczaj samodzielnie ponoszą pierwsze dwa koszty, zaś prowizją obarczają konsumenta. Bywają jednak takie podmioty i banki, które nie nakładają na nadawcę przelewu dodatkowych opłat i samodzielnie pokrywają prowizję. Nie da się więc jednoznacznie określić, ile kosztuje przelew Blue Cash, gdyż to pracownicy Blue Media określają indywidualne stawki. Praktyka życiowa pokazuje, że jeśli już konsument zostaje obciążony dodatkowymi kosztami, to zwykle nie przekraczają one 2 złotych za przelew.
Czym się różni Blue Cash od przelewu Express Elixir?
Wiele osób utożsamia system Blue Cash z rozliczeniem o nazwie Express Elixir – nic dziwnego, w końcu działanie jest niezwykle podobne. Różnica jednak polega na tym, że Blue Cash jest usługą prywatną, dostarczaną przez przedsiębiorstwo Blue Media. Express Elixir z kolei obsługiwany jest przez Krajową Izbę Rozrachunkową i w dużej mierze bazuje na sesjach przelewów. Co więcej, bank może dobrowolnie przystąpić do systemu Blue Cash lub Express Elixir. Oznacza to, że może dojść do sytuacji, w której w jednym banku Blue Cash będzie niedostępny, zaś Express Elixir już tak. Różni się także tabela opłat i prowizji związanych z usługą Blue Cash i Express Elixir. Podsumowując, Express Elixir nie może być utożsamiany z Blue Cash i odwrotnie – są to dwie inne usługi. Choć ich rezultat jest taki sam (błyskawiczne przekazanie pieniędzy odbiorcy), to jednak sposób funkcjonowania nieco się różni.
Czy istnieje ryzyko awarii w systemie Blue Cash?
Jak każde rozwiązanie, tak i to niesie ze sobą minimalne ryzyko awarii – można to nazwać złośliwością rzeczy martwych. Na szczęście, Blue Media przewidziały możliwość wadliwego działania systemu i w tym celu przygotowano ścieżkę reklamacyjną. Jeśli z naszego konta pieniądze zostały pobrane, a docelowy odbiorca nie otrzymał ich natychmiast – nie panikujmy. Na podany adres e-mail powinniśmy otrzymać wiadomość o tym, że przelew ekspresowy nie powiódł się. Dalsza część maila wskazuje na to, w jakim terminie otrzymamy zwrot środków, zazwyczaj są to 24 godziny. Jeśli po tym czasie nie otrzymaliśmy zwrotu, skontaktujmy się z infolinią Blue Media i zgłośmy zaistniałą sytuację. Przygotujmy numer transakcji – każda operacja ma swój indywidualny kod, po którym pracownicy zweryfikują status płatności. Wówczas zwrot gotówki otrzymamy na nasze konto ręcznie, po weryfikacji zgłoszenia. Na szczęście, takie nieprzyjemne sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, a sam Blue Cash należy do systemów o niskiej awaryjności.