Pożyczka pod zastaw nieruchomości – niezbędne informacje i szczegóły

pożyczka pod zastaw nieruchomości

Hipoteka, jako metoda zabezpieczenia wierzytelności, jest popularnym rozwiązaniem wśród osób chcących zwiększyć swoją wiarygodność u kredytodawcy. Dzięki takiemu działaniu klient może uzyskać znacznie większe środki, a także wynegocjować dłuższy czas na ich spłatę. Równie popularna jest pożyczka pod zastaw nieruchomości, która mimo wielu podobieństw jest innym produktem. W dzisiejszym artykule zbadamy dokładniej wszelkie różnice między kredytem hipotecznym a pożyczką pod zastaw nieruchomości, a także poznamy szczegóły tych usług.

Czym różni się kredyt hipoteczny od pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Kredyt hipoteczny ma jasno określony cel, którym jest zazwyczaj zakup mieszkania lub domu. Hipoteka jest w tym przypadku zabezpieczeniem całego procesu, co eliminuje ryzyko potencjalnych strat finansowych wywołanych przez nieodpowiedzialność kredytobiorcy. Pożyczka pod zastaw nieruchomości owego celu nie ma, i może zostać przeznaczona na dowolny cel, nie musi to być kredyt na remont bądź zakup domu. W przypadku takiej pożyczki środkiem zabezpieczenia usługi również będzie nieruchomość.

Z powodu wyżej wymienionych różnic wielu klientów decyduje się na bankową pożyczkę pod zastaw swojej nieruchomości aby sfinansować cele, które nie muszą mieć zbyt wiele wspólnego z obiektem zastawu. Przykładowo, otrzymane środki przeznaczyć można na naprawę auta, zakup sprzętu elektronicznego, bądź remont innej nieruchomości. Wszystko zależy od woli i możliwości samego klienta.

Co jeszcze mogę dać pod zastaw, aby otrzymać pożyczkę?

Mimo tego, że to właśnie pożyczki pod zastaw nieruchomości są alternatywą dla kredytu hipotecznego, to warto wiedzieć iż obiektem zastawu mogą być także inne składniki majątku. Poza samą nieruchomością zastawiony może być także pojazd, cenna biżuteria, wartościowa odzież i sprzęt elektroniczny. Nie ma konkretnych ustaleń, które wskazują obiekty służące do zabezpieczenia pożyczki. Wszystko zależy od decyzji pożyczkodawcy i jego wyceny. To od wartości nieruchomości zależeć będzie, jak wysoką pożyczkę możemy otrzymać. Jeżeli więc naszym wyborem będzie pożyczka w lombardzie, to warto wcześniej przeanalizować wartość dobytku, który zamierzamy zastawić.

Wymagania do pożyczki pod zastaw nieruchomości

Sam fakt posiadania wartościowej nieruchomości, mimo iż w oczach pożyczkodawców jest znaczący, nie gwarantuje pozytywnej decyzji podczas wysyłania wniosku. Osoby będące w sytuacji krytycznej np. poprzez posiadanie licznych lub stale rosnących długów, mogą spotkać się z odmową odnośnie otrzymania wsparcia finansowego. W takich przypadkach nawet zabezpieczenie pożyczki nie będzie wystarczające.

Najważniejsza podczas zaciągania pożyczek i kredytów jest zdolność kredytowa danej osoby, na którą składa się wiele czynników. Jako iż pożyczka pod zastaw nieruchomości, a także kredyt hipoteczny nie różnią się diametralnie od innych produktów sektora finansowego, to wiele wymagań pokrywa się. Można więc spodziewać się tego, że osoby z niskimi dochodami, a także figurujące w bazach dłużników, nie będą miały szans na uzyskanie pieniędzy, nawet pomimo posiadania majątku pod potencjalny zastaw. Wówczas najlepszym wyjściem będą pożyczki bez zdolności kredytowej, w przypadku których wymagania są o wiele niższe.

Pożyczka pod zastaw mieszkania dla dłużników

Jedną z największych grup pożyczkobiorców są osoby w ciężkiej sytuacji, które pragną ją poprawić. W przypadku pożyczki pod zastaw takie działanie może być niemożliwe, jeśli dana osoba jest zadłużona. Wszelkie firmy działające w sektorze finansowym dokładnie sprawdzają bazy takie jak BIK, BIG i KRD pod kątem obecności nazwiska potencjalnego pożyczkobiorcy.

Jeżeli nasze dane osobowe znajdują się w takich bazach, to dla firmy pożyczkowej jest to znak, że udzielenie nam chwilówki będzie ryzykiem. Nawet posiadanie prawa własności mieszkania, które możemy dać pod zastaw, nie będzie miała w tej kwestii większego znaczenia, a klient spotka się z negatywną decyzją. Alternatywą mogą okazać się pożyczki bez BIK, które nie tylko nie wymagają zastawu, lecz są także dobrym sposobem na szybki zastrzyk gotówki dla osób zadłużonych bądź znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Wymagane dokumenty

Aby wnioskowanie o kredyt pod zastaw mieszkania zakończyło się powodzeniem, niezbędne będzie przygotowanie odpowiednich dokumentów wraz z wymaganymi załącznikami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu gotówkowego, przez co mają problem z uzyskaniem potrzebnych pieniędzy. Najważniejszym z załączników jest potwierdzenie prawa do własności. Taki dokument może przyjąć różne formy np. aktu notarialnego, wypisu z rejestru gruntów czy też aktu darowizny. W związku z weryfikacją zdolności kredytowej niezbędne będzie także okazanie zaświadczenia o zarobkach. Udokumentowane dochody pozwolą firmie pożyczkowej na określenie, jakimi środkami dysponujemy i jaką miesięczną ratę będziemy w stanie spłacić. 

Kto udziela kredytów pod zastaw?

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, kredyt pod zastaw mieszkania może zostać udzielony jedynie przez bank lub SKOK. Oznacza to, że oferta dostępnych usług jest stosunkowo niewielka, ponieważ obejmuje jedynie uprawnione instytucje. Wymagania stawiane przez takie podmioty są też zazwyczaj większe, i wiążą się z większą ilością formalności, przez jakie musi przejść każdy klient. Wielką zaletą takiego rozwiązania jest natomiast bezpieczeństwo. Klient, który zdecydował się zastawić mieszkanie w ramach kredytu nie musi martwić się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych ani o swój zastaw, ponieważ wszystko przebiega zgodnie z procedurami.

Wniosek o zastaw mieszkania – ile czeka się na odpowiedź?

Większość pozabankowych firm szczyci się tym, że odpowiedź na wniosek o pożyczkę można otrzymać nawet w ciągu kwadransa od jego wysłania. Niestety, pożyczka w 15 minut online nie jest jeszcze standardem w branży, przez co wnioski o zastaw mieszkania mogą być przetwarzane nawet przez kilka dni. Dłuższy czas oczekiwania nie powinien być jednak problemem, ponieważ przeważająca część osób biorących kredyt pod zastaw nieruchomości priorytetuje wysoką kwotę kredytowania, a nie czas oczekiwania na dostęp do środków.

Na jaką kwotę udzielany jest kredyt pod zastaw mieszkania?

Większość banków, które specjalizują się w usługach obejmujących zastaw mieszkania, zazwyczaj pozwala na uzyskanie środków stanowiących maksymalnie około 80% zabezpieczenia. Biorąc pod uwagę wysoką wartość nieruchomości, oznacza to że klient może otrzymać naprawdę spore wsparcie finansowe. Nie tylko kwota kredytowania, ale także czas na spłatę cechuje się tym, że jest większy w porównaniu do innych produktów finansowych. Często możliwe jest podpisanie umowy na okres 20, a nawet 25 lat, co wydaje się być rozsądnym okresem na uregulowanie większych zobowiązań.

Ile kosztuje kredyt pod zastaw nieruchomości?

Podczas wnioskowania o kredyt pod zastaw nieruchomości warto mieć na uwadze nie tylko kwestie bezpieczeństwa, lecz także atrakcyjność finansową danej usługi. Dobrym wskaźnikiem opłacalności danego kredytu będzie RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Wartość ta pokazuje, jaki koszt całościowy poniesiemy w skali rocznej, włączając w to koszta takie jak oprocentowanie, prowizja i dodatkowe opłaty naliczane przez banki. Jest to więc znaczące ułatwienie nie tylko podczas szukania kredytu pod zastaw, lecz także gdy klient wybiera inny kredyt gotówkowy.

O czym warto pamiętać?

Może zdarzyć się sytuacja, w której klient nie będzie w stanie uiścić opłaty za miesięczną ratę. Nie należy w takich sytuacjach panikować, ponieważ często kontakt z wierzycielem i próba wyjaśnienia sytuacji mogą prowadzić do wypracowania polubownego rozwiązania. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, lepiej próbować dojść do porozumienia już przy pierwszych problemach ze spłatą. Może okazać się, że bank zaproponuje nam niższą ratę kosztem wydłużenia czasu spłaty zobowiązania, co na pewno będzie wygodniejsze.

Brak spłaty kredytu w terminie – jakie są konsekwencje?

Najgorszym wyjściem jest miganie się od spłaty kredytu przy jednoczesnym unikaniu kontaktu z bankiem. Wówczas klient ryzykuje tym, że zostanie wpisany do baz dłużników, a w ostateczności może nawet dojść do wszczęcia postępowania sądowego. W takich sytuacjach sprawą zainteresuje się komornik, którego działania nie zawsze są komfortowe dla dłużnika. Przykładowo, komornik może wejść do mieszkania danej osoby, nawet podczas jej nieobecności, w celu zajęcia składników majątku na poczet spłaty kredytu. Są to sytuacje stresujące, dlatego lepiej zawczasu spłacić całe zobowiązanie.

Jako iż oferta bankowa jest zróżnicowana, to warto do każdego kredytu podchodzić indywidualnie. Czytanie wszelkich regulaminów i umów przed podpisaniem chroni klienta przed ewentualnymi nieporozumieniami i problemami. Takie działanie sprawia, że z kredytu pod zastaw zadowolone będą obie strony.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły