Pożyczka leasingowa jest jednym z produktów finansowych doskonałych dla osób prowadzących własny biznes. Możemy ją porównać zarówno do leasingu, pożyczki na raty, jak i kredytu z banku. Do największych zalet możemy zaliczyć elastyczność i małą liczbę formalności, które trzeba spełnić. Z tego względu często jest wybierana przez niewielkie, ale szybko rozwijające się firmy i młodych przedsiębiorców. Co jeszcze warto wiedzieć o pożyczce leasingowej?
- Co to jest pożyczka leasingowa?
- Pożyczka leasingowa a kredyt – różnice
- Leasing czy pożyczka leasingowa – co wybrać?
- Dla kogo pożyczka leasingowa jest dobrym wyborem?
- Największe plusy pożyczki leasingowej
- Alternatywy dla pożyczki leasingowej
- Pożyczka leasingowa a podatek VAT, amortyzacja, koszty uzyskania przychodu
- Jakie są koszty pożyczki leasingowej?
- Podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Co to jest pożyczka leasingowa?
Pożyczka leasingowa jest formą finansowania. Znajdziemy ją w ofertach firm leasingowych, a nie banków. Taka pożyczka ma jednak zarówno pewne cechy leasingu, jak i kredytu gotówkowego. To rodzaj pożyczki celowej – możemy nią sfinansować zakup środków trwałych, zwykle pojazdów, sprzętu elektronicznego lub urządzeń i maszyn.
W przeciwieństwie do leasingu, pożyczkobiorca od razu zostaje właścicielem zakupionego w ten sposób przedmiotu. Ogromną zaletą jest fakt, że nie musimy doliczać do jej kosztu podatku VAT. Różnicę na plus odczują przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy nie są płatnikami VAT.
Takie zobowiązanie, tak samo jak kredyty i inne pożyczki, wpłynie na obniżenie zdolności kredytowej. Ma jednak ogromny plus, a zarazem przewagę nad leasingiem – zwykle nie musimy wnosić żadnego wkładu własnego.
Pożyczka leasingowa a kredyt – różnice
Choć nazwa mogłaby wskazywać na co innego, pożyczka leasingowa zdecydowanie bardziej przypomina kredyt w banku, niż leasing. Różnicą może być jednak instytucja, od której pożyczamy pieniądze. Jest nią firma leasingowa. Ma to sporą zaletę w postaci mniej rygorystycznych procedur w stosunku do tradycyjnego banku. Tam zwykle wnioskodawca musi spełnić sporo warunków, jak i dostarczyć wiele formalności. Pożyczka leasingowa jest więc prostsza do otrzymania, niż kredyt.
Mniej formalności oznacza również, że zaoszczędzimy czas. Różnice między taką pożyczką a kredytem dotyczą również maksymalnej kwoty, czy okresu spłaty, a także kosztów. Ciężko jednak o ogólne porównanie – powyższe warunki zależą od aktualnej oferty banku i firmy leasingowej, zdolności kredytowej wnioskodawcy i innych czynników.
Sporą różnicą może stanowić też sposób wydania otrzymanych pieniędzy. Środki z kredytu gotówkowego możemy wydać w dowolny sposób. Firma otrzyma je po prostu na konto (chyba, że wybierze jeden z rodzajów kredytu z przeznaczeniem na konkretny cel). Wypłatę pieniędzy z pożyczki leasingowej musimy przeznaczyć w 100% na określony cel. Jest nim zakup pewnego środka trwałego, np. samochodu.
Ranking kredytów samochodowych
Zarówno kredyt gotówkowy z banku, jak i pożyczki leasingowe wpływają na obniżenie zdolności kredytowej firmy.
Leasing czy pożyczka leasingowa – co wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, czy dostaniesz leasing, być może pożyczka leasingowa jest dobrym rozwiązaniem. Często otrzymanie pozytywnej decyzji w sprawie wniosku jest w jej przypadku prostsze. Oba produkty finansowe są natomiast dostępne w tych samych instytucjach – firmach leasingowych. Sporą różnicą jest natomiast fakt, że przy leasingu to firma finansująca zakup pozostaje właścicielem przedmiotu, np. samochodu.
W obu przypadkach przedsiębiorca może odpisywać koszty amortyzacyjne od kosztów uzyskania przychodu. Możemy więc liczyć na pewne korzyści podatkowe leasingu i wspomnianej pożyczki.
Leasing czy kredyt? Podobieństwa i różnice, co wybrać?
W porównaniu z leasingiem, pożyczka leasingowa może mieć wyjątkowo długi okres spłaty. Jeśli tylko przedsiębiorca ma odpowiednią zdolność kredytową, może otrzymać taką pożyczkę nawet na 7 lat. Co więcej, w trakcie trwania umowy możliwa jest modyfikacja umowy, czy zmiana harmonogramu spłaty (oczywiście za zgodą obu stron).
Dla kogo pożyczka leasingowa jest dobrym wyborem?
Pożyczką leasingową powinni się zainteresować przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać swoją firmę. Szczególnie warto ją polecić firmom nie będącym płatnikami VAT, gdyż możemy nie zapłacić tego podatku biorąc ten rodzaj pożyczki. Ogromną zaletą jest możliwość wymieniania, modernizowania lub modyfikowania środków trwałych zakupionych w ten sposób. W przypadku klasycznego leasingu nie jest to możliwe – przedmiot leasingu należy bowiem do firmy leasingowej.
Możemy więc śmiało podsumować, że pożyczka leasingowa pozwala na bardziej elastyczne dysponowanie środkami trwałymi w firmie. Taka pożyczka jest przy tym bardzo popularna wśród rolników oraz firm, którym zależy na otrzymywaniu zewnętrznych dotacji.
Największe plusy pożyczki leasingowej
Dla wielu przedsiębiorców, przede wszystkim początkujących (lub dla niewielkich firm) zaletą jest zerowy lub bardzo niski wkład własny. Warunki spłaty pożyczki leasingowej są dość elastyczne i można je ustalić z firmą leasingową. Nierzadko możliwa jest również spłata w obcej walucie. Przedsiębiorcy zwolnieni z obowiązku płacenia VAT mogą docenić fakt, że nie zapłacimy tego podatku przy pożyczce leasingowej.
Okres spłaty pożyczki leasingowej może wynosić nawet siedem lat. To więcej, niż w przypadku klasycznego leasingu. Na plus zaliczamy również elastyczność – możliwość modyfikacji harmonogramu spłaty już w jej trakcie.
Sporym plusem pożyczki leasingowej jest fakt, że od razu zostajesz właścicielem zakupionego w ten sposób przedmiotu. Oznacza to sporą wygodę, a nawet pewne oszczędności. Jeśli (jak przy leasingu) to bank lub firma leasingowa są właścicielem, nie mamy pełnej kontroli nad przedmiotem. Często oznacza to choćby konieczność uzyskania zgody na pewne czynności (np. wyjazd pojazdem za granicę Polski), czy wpływa na inne decyzję (np. dotyczące wyboru ubezpieczenia pojazdu).
Minusy pożyczki leasingowej
Pożyczka leasingowa jest przeznaczona na konkretny cel – zakup pojazdu, maszyny, sprzętu lub jakiegoś urządzenia. Nie możemy więc wydać środków w dowolny sposób. Nie sfinansujemy też w ten sposób bieżących wydatków.
Otrzymanie pożyczki leasingowej na niestandardowe urządzenie lub pojazd może być problematyczne. Wśród wad należy też wymienić kwestię podatkową. Jedynie odsetki od pożyczki leasingowej mogą być bowiem zaliczone do kosztu uzyskania przychodu przedsiębiorstwa.
Alternatywy dla pożyczki leasingowej
Najpopularniejszą alternatywą dla pożyczki leasingowej jest leasing. W jego przypadku to firma leasingowa jest właścicielem przedmiotu. Może się to zmienić po zakończeniu okresu leasingowego, jeśli wykupisz dany przedmiot. Jeśli tego nie planujesz, miesięczna rata może być jednak naprawdę niska. Umowa leasingowa zwykle zawiera więcej restrykcji (np. co do zmian w harmonogramie spłaty), niż w przypadku pożyczki leasingowej.
W przypadku kredytu bankowego przedsiębiorca zostaje właścicielem przedmiotu od razu. Można więc zaliczyć koszty amortyzacji sprzętu do kosztów uzyskania przychodu. Podatek VAT może być natomiast doliczony, ale jest też doliczony do ceny zakupu
Inne rodzaje finansowania zakupu sprzętu, czy inwestycji firmowych to:
- kredyt obrotowy
- kredyt kupiecki
- dotacje, subwencje
- środki własne firmy i oszczędności
Pożyczka leasingowa a podatek VAT, amortyzacja, koszty uzyskania przychodu
Jeśli myślisz o finansowaniu jakiegoś wydatku firmowego, zwróć uwagę na kwestię rozliczenia podatku VAT. Leasingodawca nie nalicza podatku VAT do pożyczki leasingowej. To plus, jeżeli pożyczkobiorca nie jest VAT-owcem. W przypadku leasingu VAT jest natomiast doliczany do każdej raty.
Wydatki związane ze spłatą pożyczki leasingowej mogą być rozliczone w ramach kosztów prowadzonej działalności. Dotyczy to jednak wyłącznie kosztów dodatkowych (odsetek). Przedmiot staje się jednak własnością firmy, można więc rozliczać jego koszty amortyzacji. Kosztem działalności jest również każdy wydatek związany z użytkowaniem przedmiotu pożyczki leasingowej.
Jakie są koszty pożyczki leasingowej?
Często oprocentowanie pożyczki leasingowej jest zbliżone do tego, co w danym momencie oferują banki. W ofertach firm leasingowych znajdziemy też propozycje polegające na dzieleniu raty na dwie. Może mieć to pewne korzyści finansowe dla firmy ze względu na rozliczenia podatkowe.
Zwykle przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu finansowania, należy po prostu dokładnie ocenić wszelkie koszty i korzyści.
Leasing z wysokim wykupem - kiedy warto?
Podsumowanie artykułu
Pożyczka leasingowa to niezła propozycja dla wielu przedsiębiorców. Łączy sporo zalet leasingu oraz kredytu gotówkowego. Może być najlepszym wyborem jednak tylko dla niektórych firm, na przykład przedsiębiorców nie rozliczających podatku VAT. Należy pamiętać, że środki z takiej pożyczki możemy przeznaczyć wyłącznie na określony cel. Plusem jest mała liczba formalności, a także możliwość elastycznego modyfikowania harmonogramu spłat.
Najczęściej zadawane pytania
Pożyczka leasingowa to produkt pozwalający na zakup środków trwałych do firmy. Łączy cechy kredytu gotówkowego i leasingu.
Największą różnicą między nimi jest własność. W leasingu właścicielem przedmiotu jest firma leasingowa. W przypadku pożyczki – od razu staje się nim przedsiębiorca. Wiąże się to z różnicami w możliwości rozliczania podatkowego ponoszonych na nie wydatków.
Nie, podatek VAT nie jest naliczany. W związku z tym pożyczka leasingowa może być dobrym wyborem dla przedsiębiorców niebędących płatnikami VAT.
W przeciwieństwie do leasingu, w tym przypadku właścicielem przedmiotu od razu jest przedsiębiorca.
Takie produkty finansowe są dostępne w ofertach firm leasingowych. Mogą być ciekawą alternatywą dla tradycyjnego leasingu.
Źródło:
- https://www.otomoto.pl/otomotolease/blog/co-to-jest-pozyczka-leasingowa
- https://mleasing.pl/blog/pozyczka-leasingowa-a-leasing/
- https://leasingfi.pl/blog/pozyczka-leasingowa-na-czym-polega/