Pożyczka deweloperska – czym jest, na co ją przeznaczyć?

pożyczka deweloperska

Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców coraz częściej jest nie tylko domeną bankową, lecz także firm i osób prywatnych. Z tego powodu obok kredytu deweloperskiego aspirującym przedsiębiorcom poleca się także pożyczkę deweloperską. Taka usługa może stanowić dobrą alternatywę, a większy wybór ofert zawsze jest korzystny dla klientów. Zobaczmy więc, czym jest pożyczka deweloperska i na co można ją przeznaczyć.

Czym jest pożyczka deweloperska?

Pożyczka deweloperska to pozabankowe wsparcie finansowe, dzięki któremu przedsiębiorca może finansować cele związane z prowadzoną działalnością. Taka usługa nie jest dostępna dla klientów indywidualnych, ze względu na jej właściwości i specyficzne przeznaczenie. W ramach takiej pożyczki możliwe jest uzyskanie dużej ilości środków, a same kwoty mogą opiewać nawet na dziesiątki milionów złotych. Jednocześnie, oferta pozabankowa ma mniejsze wymagania, przez co będzie to dobra alternatywa dla tych przedsiębiorców, którzy np. figurują w bazach BIK i BIG.

Zabezpieczenie pożyczki deweloperskiej

Ze względu na wysoką kwotę finansowania, firmy pożyczkowe stosują zabezpieczenie pożyczki. Takie działanie chroni pożyczkodawcę przed stratami finansowymi, jakie mogłyby powstać w sytuacji, w której klient nie spłaca należności.

Jak wygląda zabezpieczenie pożyczki dla deweloperów?

  • Hipoteka – taki sposób zabezpieczenia pożyczki oznacza, że w przypadku brak terminowego rozliczenia się z wierzycielem, pożyczkodawca przejmuje prawa własnościowe do danej nieruchomości. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest łatwe zwiększenie swojej zdolności kredytowej w oczach pożyczkodawcy, ale należy uważać, aby nie utracić elementu zastawionego pod hipotekę.
  • Wkład własny – jako wkład własny określamy posiadany przez klienta majątek, który stanowi zabezpieczenie pożyczki. W przypadku pożyczek dla deweloperów wymagany wkład to najczęściej minimum 20% wartości całej kwoty finansowania.

To, jaką metodę zabezpieczenia pożyczki wybierze dana firma, jest kwestią indywidualną. Z tego powodu lepiej uprzednio sprawdzić wymagania na stronie firmy pożyczkowej, aby uniknąć sytuacji, w której wniosek zostanie odrzucony.

Kto może skorzystać z pożyczki deweloperskiej?

Zgodnie z nazwą, pożyczka deweloperska przeznaczona jest dla osób związanych z działalnością deweloperską. Są to więc przedsiębiorcy, spółki celowe, a także firmy budowlane. Sam fakt prowadzenia takiej działalności nie jest jednak wystarczający. Cele i działania danego podmiotu muszą być rentowne, dlatego też środki z pożyczki mogą być wypłacane w określonych transzach. Taka część kredytu zostaje udzielona klientowi dopiero po spełnieniu odpowiednich warunków, np. odpowiedni postęp nad pracami budowlanymi w danym miesiącu. Oznacza to, że obowiązki dewelopera nie kończą się w momencie otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej, i przez cały okres finansowania należy przestrzegać ustalonych zasad.

Harmonogram spłat pożyczki deweloperskiej

Spłata pożyczki musi odbywać się zgodnie z harmonogramem ustalonym w umowie o pożyczkę deweloperską. Brak ścisłego trzymania się harmonogramu może skutkować naliczaniem dodatkowych opłat przez wierzycieli. Dotyczy to nie tylko przypadków spóźniania się ze spłatą, lecz także przedwczesnej spłaty. Aby uniknąć nieplanowanych wydatków, lepiej trzymać się harmonogramu i mieć przygotowane środki.

Brak postępowania zgodnie z planem spłat to nie tylko większe koszty. Ignorowanie terminów zawartych w harmonogramie jest równoznaczne ze złamaniem warunków umowy, przez co firma pożyczkowa może ją wycofać. Będzie to oznaczało dla przedsiębiorcy obowiązek zapłaty całej sumy we wcześniejszym terminie, co nigdy nie jest równie korzystne co pierwotne warunki.

Biznesplan dewelopera, a pożyczka

Wnioskowanie o pożyczkę deweloperską jest bardziej złożonym procesem niż wysyłanie wniosku o chwilówki online bądź zwykłe pożyczki. Jest tak, ponieważ przedsiębiorca musi dostarczyć firmie pożyczkowej dodatkowe załączniki w formie biznesplanu. Jest to dokument, dzięki któremu możliwe jest oszacowanie rentowności danego celu, co pozwoli sporządzić firmie odpowiednie transze i ocenić zdolność kredytową dewelopera.

Co powinien zawierać biznesplan?

  • Charakterystyka prowadzonej działalności (nazwa spółki, forma prawna, przeznaczenie i cel działalności)
  • Dane osobowe właściciela (lub właścicieli): imię, nazwisko, numer PESEL, dane kontaktowe, adres zamieszkania
  • Założenia, misje i cele danego przedsiębiorstwa, a także metody działania i pozyskiwania klientów
  • Okoliczności funkcjonowania spółki: informacje o partnerach handlowych, konkurencyjnych podmiotach, i pozostałych czynnikach wpływających na potencjalny zarobek
  • Różnica między zarobkami i kosztami, jakie poniosła spółka, tj. bilans

Kredyt czy pożyczka deweloperska – co wybrać?

Uzyskanie finansowania na wysokie kwoty to spore zobowiązanie, toteż należy podejść do sprawy na spokojnie, rozważając przy tym plusy i minusy każdego z rozwiązań. Bankowy kredyt deweloperski jest znacznie popularniejszym rozwiązaniem, z tego względu, że banki mają gotową, sporą grupę klientów. Nie oznacza to, że pożyczka deweloperska nie jest warta uwagi. Poniżej przedstawiamy główne różnice, jakie mogą zaważyć o wyborze pożyczki dla deweloperów zamiast kredytu.

Czym różni się pożyczka deweloperska od kredytu?

  • wymagania – zazwyczaj firmy prywatne mają mniej restrykcyjne kryteria. Dotyczy to zdolności kredytowej, ustaleń w biznesplanie, rentowności działalności a czasem także wkładu własnego.
  • formalności – pożyczka deweloperska od firmy jest znacznie wygodniejsza i szybsza, ponieważ nie wymaga przechodzenia przez równie dużą liczbę procedur, co bankowy kredyt. Obowiązkowymi formalnościami są jednak procesy weryfikacyjne i wypełnianie poszczególnych formularzy.
  • warunki pożyczki – decydując się na pożyczkę, a nie kredyt, możemy oczekiwać bardziej elastycznych warunków spłaty. Często dzięki bezpośredniemu kontaktowi z wierzycielem, możliwe jest renegocjowanie umowy, np. w przypadku problemów ze spłatą. Skutkiem tego może być rozłożenie pożyczki na mniejsze raty. Wzór wniosku rozłożenia długu na raty znajdziesz tutaj.
  • kontakt z wierzycielem – firmy prywatne zazwyczaj mają lepsze, bardziej przyziemne stosunki z klientami. Często kontakt pomaga rozwiązać potencjalne niedogodności, a samo zabezpieczenie pożyczki używane jest jedynie w ostateczności. Dzięki temu możliwe jest np. odroczenie spłaty pożyczki, co pozwoli na zgromadzenie wystarczających środków.

Na co mogę przeznaczyć pożyczkę deweloperską?

Pożyczka deweloperska to tzw. pożyczka celowa. W przypadku oferty bankowej takie produkty określa się jako kredyt celowy. Oznacza to, że przedsiębiorca musi przeznaczyć pieniądze zgodnie z celami określonymi w umowie, i spełniać poszczególne warunki, aby otrzymywać kolejne transze. Zazwyczaj przeznaczenie pożyczki, nawet tej celowej, to szeroki zakres możliwości, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą spokojnie przeznaczać środki na wszelkie cele związane ze swoją działalnością.

Na co przeznacza się pożyczki deweloperskie?

  • zakup materiałów budowlanych, narzędzi i maszyn
  • wynagrodzenie dla osób wykonujących prace związane z nieruchomością
  • zakup ziemi, domów i mieszkań

To, na co można przeznaczyć taką pożyczkę, zależy również od woli wierzyciela. Nie każda firma pożyczkowa uzna naszą działalność za rentowną, przez co możemy spotkać się z negatywną decyzją nawet w przypadku dostarczenia niezbędnych dokumentów. W takich sytuacjach warto poszukać podmiotu, którego obszar zainteresowań i działań będzie obejmował prace, którymi się zajmujemy.

Co, jeśli nie spłacę pożyczki deweloperskiej?

Miganie się od spłaty pożyczki, przy jednoczesnym unikaniu kontaktu z wierzycielem, może przynieść przedsiębiorcy wiele negatywnych skutków. Jedną z najbardziej odczuwalnych konsekwencji jest wpis do baz dłużników, takich jak BIG i BIK. Obecność wpisu w takich rejestrach znacznie zmniejsza zdolność kredytową danej osoby, i może negatywnie rzutować na postrzeganie prowadzonej działalności.

Wspomniane wcześniej zabezpieczenie pożyczki może zostać wykorzystane, aby odzyskać część należności przez firmę. Przedsiębiorca może spodziewać się, że utraci prawo własności do obiektu poddanego pod hipotekę. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy zabezpieczenie pożyczki nie pokrywa potrzeb wierzyciela. Wówczas może on przenieść sprawę na drogą sądową, a egzekucją powstałego długu zajmie się komornik.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jakie możliwości i środki mają komornicy, to zapraszamy do naszego tekstu: Czy komornik może wejść do mieszkania? – Uprawnienia komornika.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły