Pożyczka BGK dla start-upów. Sposób na dofinansowanie Twojego startupu

pożyczki z BGK

Co to jest Bank Gospodarstwa Krajowego? Czy pożyczka z BGK jest realną opcją na rozkręcenie swojego biznesu? W dzisiejszym artykule postaramy się opisać dokładniej to zagadnienie. Pożyczki BGK są ciekawą formą wsparcia biznesów, zwykle na ich początku. Zapraszamy zatem do lektury wszystkich przedsiębiorców, których firmy są w początkowej fazie rozwoju. Z tekstem powinni zapoznać się także wszyscy z Was, którzy myślą o rozpoczęciu działalności typu start-up.

Pożyczka dla startupów w BGK

Czy pożyczka z BGK to to samo, co pożyczki pozabankowe lub kredyty dla firm? Nie, to zupełnie inne źródło finansowania. Można z niego korzystać wyłącznie na ściśle określonych warunkach. Pożyczki z BGK to bardzo dobry pomysł na pierwszym etapie prowadzenia działalności. Osoby, które otworzyły swoją działalność na terenie Polski mogą skorzystać z tej formy finansowania, by przyspieszyć rozwój swojego biznesu.

Pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego są dostępne wyłącznie dla małych i średnich firm. Dodatkowo nie mogą one funkcjonować na rynku dłużej, niż przez 24 miesiące (dwa lata).

Kredyt dla start-upu – szczegóły oferty BGK

Zastrzyk gotówki w pierwszych 24 miesiącach działalności  małej lub średniej wielkości firmy może przynieść naprawdę dobre efekty. Wiedzą o tym także osoby, które zaproponowały przedsiębiorcom możliwość wzięcia pożyczki z BGK. W ramach kredytu na start można sfinansować rozwój start-upu, co obejmuje wiele aspektów. Należą do nich między innymi:

  • rozwój sprzedaży w branży e-commerce (handel online)
  • wdrożenie nowoczesnych technologii w firmie
  • inwestycja w nowoczesny sprzęt, urządzenia, maszyny i inne – co ma na celu wprowadzenie na rynek towarów o wysokiej jakości
  • zmniejszenie kosztów produkcji – montaż nowoczesnych maszyn i urządzeń na linii produkcyjnej
  • zwiększenie kapitału obrotowego (tylko dla firm z branży inwestycyjnej).

Co można otrzymać w ramach pożyczki z BGK?

Warunki otrzymania pożyczki dla start upów, małych i średnich firm są bardzo korzystne. Niektóre warunki to:

  • pożyczka dostępna dla firm z województwa małopolskiego
  • wysokość pożyczki od 10 tysięcy do nawet miliona złotych
  • pożyczki z BGK dla małych i średnich przedsiębiorstw
  • pożyczki dla firm założonych w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • stopa referencyjna i warunki pożyczki ustalane indywidualnie między przedsiębiorcą, a BGK
  • oprocentowanie od 4,06 % rocznie
  • warunki dużo lepsze, niż w bankach i firmach pozabankowych

Ważna informacja! W przypadku pożyczek zBGK nie jest wymagany wkład własny. Przedsiębiorca może więc pożyczyć nawet 100% środków niezbędnych do rozwoju firmy. Okres spłaty pożyczki z BGK wynosi maksymalnie 7 lat. Okres karencji to natomiast aż 6 miesięcy. PRzedsiębiorca ma więc sporo czasu na to, aż inwestycje zaczną przynosić pozytywne skutki – zwrot z inwestycji.

Jaki jest cel pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Celem pożyczek z BGK jest wsparcie rozwoju start upów. Dotyczy to małych i średnich przedsiębiorstw. Bank Gospodarstwa KRajowego to rządowa instytucja. Pożyczki z BGK mogą być aż tak korzystne właśnie dzięki korzystaniu ze środków budżetowych państwa. Założeniem wsparcia z BGK dla małych i średnich przedsiębiorstw jest pomoc w powstawaniu prężnie funkcjonujących firm. Ostatecznie przyniosą one zwrot z takiej inwestycji w postaci podatków oraz zatrudnienia pracowników.

Warunki otrzymania kredytu z BGK

Pożyczka unijna dla firm 2022, czyli pożyczka z BGK jest przyznawana na podstawie kilku założeń. Firma nie może funkcjonować dłużej niż 24 miesiące. Ten sposób finansowania rozwoju dotyczy tylko małych i średnich przedsiębiorstw. Firma musi działać na terenie województwa małopolskiego.

Jak dostać dofinansowanie z BGK? Wsparcie finansowe rozwoju startupu zależy od spełnienia kilku warunków. By ubiegać się o pomoc z BGK przedsiębiorca musi przejść także konkretny proces, który składa się z kilku etapów. Trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Ważne jest to, że pożyczki z BGK w 2022 roku mogą być przyznawane nawet firmom posiadającym zadłużenie.

Pożyczki z BGK – tylko dla firm z województwa małopolskiego

Pożyczki z BGK są przeznaczone dla firm zarejestrowanych w województwie małopolskim. Jest natomiast pewien sposób na obejście tego założenia. Można bowiem otworzyć filię lub oddział swojej firmy, a zarejestrować ją we właściwym województwie. To nie jest trudne i wymaga ledwie wypełnienia kilku formularzy. Można wtedy skorzystać z dobrodziejstw pożyczek z BGK.

Czy środki z BGK można wykorzystać na dowolny cel?

Na co można wydać pieniądze z pożyczki BGK? Finansowanie rozwoju MŚP pozwala na pokrycie kosztów konkretnych sprzętów, materiałów, towarów lub usługi. Nie można więc dowolnie wykorzystać pieniędzy z otrzymanych z Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Założeniem pożyczek BGK jest tworzenie innowacyjnych, nowoczesnych miejsc pracy. Pożyczki unijne można więc wykorzystać na zakup nowoczesnego sprzętu, wdrożenie nowatorskich procedur, itp.  Pożyczki z BGK są bardzo wygodną formą finansowania rozwoju niewielkich firm.

Jak złożyć wniosek o kredyt dla start-upu?

Kto obsługuje zadłużenie w BGK? Dotacje z BGK są dostępne w kilku instytucjach:

  • Fundusz Wschodni Sp. z o.o.
  • Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego
  • Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A.

To tam należy więc złożyć wniosek o pożyczkę BGK. Najpierw warto skontaktować się z wybraną z tych instytucji. Niskooprocentowana pożyczka z funduszy unijnych to świetny sposób na napędzenie rozwoju Twojej firmy. Skontaktuj się z jedną ze wspomnianych instytucji telefonicznie lub drogą mailową. Można też wysłać tradycyjny list. Dane kontaktowe znajdziesz na stronach internetowych odpowiednich placówek.

Wniosek o pożyczki z BGK w kilku krokach

  1. zapoznaj się z naszym poradnikiem: w co inwestować w 2022 roku
  2. wejdź na stronę www instytucji związanej z pożyczkami z BGK i zapoznaj się z warunkami i szczegółami pożyczki
  3. pobierz wniosek o pożyczkę i uzupełnij go. Wniosek znajdziesz na stronie lub otrzymasz go od pracownika jednej z placówek.
  4. czekaj na decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku lub odrzuceniu go
  5. wypłata dodatkowych środków na rozwój firmy
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły