Polisa posagowa – czy warto?

Polisa posagowa - czy warto?

Dziś wiele osób boryka się z mniejszymi lub większymi kłopotami finansowymi. Powodem są wysokie ceny produktów, a także wyższe, niż kiedyś raty kredytów. Mimo tego wciąż często myślimy o zabezpieczeniu przyszłości – tak swojej, jak i swoich dzieci. Są różne sposoby pomocy swoim dzieciom – wsparcie mentalne, zapewnienie dobrej edukacji, ale również pomoc finansowa. Dziś przedstawimy produkt, jakim jest polisa posagowa. Czy warto w niej skorzystać i czy jest to opłacalne z innymi formami wsparcia?

Polisa posagowa, czyli jak rodzice i dziadkowie mogą wesprzeć swoje wnuki

O pomoc dzieciom wchodzącym w dorosłość (a także później) dbają przede wszystkim rodzice. Coraz częściej jednak także dziadkowie starają się zapewnić jak najlepszy start. To właśnie do nich kierowany jest produkt, który dziś opisujemy. Polisa posagowa może być porównana do skarbonki. Rodzice, dziadkowie lub inni krewni odkładają tam część oszczędności dla swoich wnuków

Polisa posagowa pomyślana jest w celu zbierania pieniędzy na przyszłe potrzeby dziecka. Środki mogą w ten sposób zbierać różne osoby, właściwie nie ma tu żadnych ograniczeń. Założycielem i osobę opłacającą polisę posagową może być jeden z dziadków, rodzic, rodzeństwo, czy też inna osoba. Nie musi to być nawet osoba spokrewniona z dzieckiem. 

Co to jest polisa posagowa?

Zacznijmy od tego, czym jest polisa posagowa. Możemy porównać ten produkt do połączenia ubezpieczenia, konta oszczędnościowego i lokaty długoterminowej dla dziecka. Cechą charakterystyczną jest długi okres obowiązywania polisy posagowej. Niekiedy jest ona zakładana niedługo po urodzeniu się dziecka, czy w bardzo młodym wieku. Okres obowiązywania to najczęściej co najmniej kilka lat do 10 lat. Czasem spotyka się jednak o wiele dłuższe polisy posagowej – nawet trwające ponad ćwierć wieku.

Kolejna ważna cecha to możliwość skorzystania ze zgromadzonych w ten sposób pieniędzy dopiero w pewnym wieku. Może go określić osoba, która zakłada taką polisę, na przykład dziadkowie lub rodzice. Zwykle spotykamy polisy posagowe kontynuowane do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Mogą jednak funkcjonować jeszcze dłużej, na przykład do ukończenia studiów, co najczęściej ma miejsce w wieku około 25-26 lat. Taki zapis może być dla dziecka, będącego beneficjentem lokaty, pewnego rodzaju motywacją i zachętą do spełnienia założonego celu.

Ochrona dzięki polisie posagowej

W porównaniu z odkładaniem pieniędzy w banku polisa ubezpieczeniowa ma pewną zaletę. W momencie śmierci, czy uszczerbku na zdrowiu (np. powodującym niezdolność do pracy), osoba uposażona może liczyć w końcu na dodatkową ochronę.

Lokata a konto oszczędnościowa - jakie są różnice?

Jeżeli dziecko straci więc jednego z rodziców, może liczyć na otrzymywanie regularnej renty. Jej wysokość, tak jak i suma ubezpieczenia są natomiast uzależnione od warunków polisy. Zwykle mówimy to o dość prostej zasadzie – im wyższe składki miesięczne, tym większych benefitów możemy się spodziewać. Zakres obowiązywania polisy posagowej może być zresztą zróżnicowany. Z tego względu zawsze warto dokładnie zapoznać się z warunkami, które znajdziemy w umowie z ubezpieczycielem.

Nie tylko polisa posagowa – dodatkowe usługi i produkty ubezpieczyciela

W umowie towarzyszącej polisie posagowej mogą zostać zapisane różne dodatkowe warunki. Niekiedy dzięki takim zapisom dziecko, będące beneficjentem ubezpieczenia, może liczyć na dodatkową ochronę.

Najczęściej polega ona na dodatkowym ubezpieczeniu wypadkowym, na wypadek ciężkiej choroby, a nawet utraty pracy. Podobny zakres może mieć również ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NNW). Możliwe jest wykupienie polisy również dla dzieci, niezależnie od ich wieku. Wypłata świadczenia może pomóc m.in. w leczeniu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy posagowej?

Warto dobrze przemyśleć wybór polisy posagowej. Mówimy w końcu o ubezpieczenie, które może obowiązywać nawet 25 lat. Najważniejsze punkty umowy, które warto sprawdzić to:

 • okres karencji – po jakim czasie od podpisania umowy polisa zacznie obowiązywać
 • wyłączenie odpowiedzialności – czyli w jakich sytuacjach i okolicznościach ubezpieczenie nie będzie działało
 • suma ubezpieczenia
 • limit świadczeń – jak wiele razy można skorzystać (otrzymać wypłatę z ubezpieczenia)

Alternatywy – jak zabezpieczyć przyszłość dziecka lub wnuka?

Na wstępie wspomnieliśmy, że jest wiele możliwości zabezpieczenia członka rodziny na różne okoliczności. Wśród popularnych sposobów znajdziemy:

 • kupno nieruchomości z myślą o dziecku/wnuku (np. z wykorzystaniem kredytu hipotecznego). Zanim nieruchomość zostanie przekazana, kredyt może być spłacany choćby z wynajmu.
 • kupno złota, srebra, inne rodzaje inwestycji
 • inwestycja w edukację – dobra szkoła, odłożenie pieniędzy na studia, dodatkowe kursy i szkolenia, nauka języków
 • rozwój firmy
 • i inne

Jest wiele sposobów na inwestowanie małych kwot, a także większych sum. Każdy powinien je poznać, a następnie wybrać najbardziej odpowiednią opcję. Polisa posagowa wydaje się opcją bardzo bezpieczną, a także przewidywalną. Ogromną zaletą jest w jej przypadku zabezpieczenie dziecka na wypadek m.in. śmierci rodzica.

Dyspozycja na wypadek śmierci - co to jest?

Podsumowanie artykułu

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie przyszłości dziecka jest wykupienie polisy posagowej. Można to zrobić już w momencie, kiedy dziecko jest bardzo małe, nawet tuż po urodzeniu. Polisa posagowa pozwala na gromadzenie środków przez wiele lat, co może przełożyć się na uzbieranie naprawdę sporej sumy. Równocześnie dziecko może liczyć na świadczenie na wypadek śmierci, czy choroby osoby, która kupiła polisę.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest polisa posagowa?

Taki rodzaj ubezpieczenia przypomina nieco lokatę z bardzo długim okresem. Regularnie (zwykle – co miesiąc) dokładamy do niej kolejne środki. Dziecko uprawnione jest do odebrania środków dopiero w pewnym momencie, np. po ukończeniu 18 lat, czy po skończeniu studiów. Dodatkowo zapewniamy mu ochronę podobną do typowego ubezpieczenia (np. na wypadek śmierci rodzica).

Jaki jest koszt polisy posagowej?

Najtańsze ubezpieczenie posagowe (polisę posagową) kupimy od 100 złotych miesięcznie. Kwota może być jednak znacznie wyższa, nawet sięgająca kilku tysięcy złotych co miesiąc.

Źródło:

 1. https://www.nn.pl/blog/posts/2021/polisa-posagowa-co-to-jest-jak-dziala.html
 2. https://rankomat.pl/slownik/polisa-posagowa
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły