Samodzielne opłacanie rachunków może być uciążliwe, ze względu na konieczność pamiętania o wszelkich kwotach i terminach. Pominięcie ważnej opłaty w danym okresie rozliczeniowym może przyczynić się do wielu negatywnych konsekwencji. Istnieje jednak sposób na to, aby uniknąć takiego ryzyka i rozliczać się z wszelkich należności w wygodny sposób. Mowa o rozwiązaniu dostępnym w ramach konta osobistego, jakim jest polecenie zapłaty. Sprawdźmy czym jest ta opcja, i w jaki sposób można z niej skorzystać.
- Czym jest polecenie zapłaty?
- Polecenie zapłaty – czym różni się od polecenia przelewu i zlecenia stałego?
- Jak skorzystać z polecenia zapłaty?
- Jakie informacje muszą znaleźć się w dyspozycji?
- Polecenie zapłaty bez wizyty w banku – czy to możliwe?
- Czy polecenie zapłaty kosztuje?
- Polecenie zapłaty – jak anulować?
- Polecenie zapłaty – główne zalety
- Czy warto skorzystać z polecenia zapłaty?
Czym jest polecenie zapłaty?
Polecenie zapłaty to opcja, której zadaniem jest ułatwienie wywiązania się z cyklicznych płatności, takich jak rachunki za gaz lub internet. Funkcja ta ma dwie główne zalety: jest znacznie wygodniejsza od ręcznego rozliczania się, i pozwala zapobiec powstaniu chaosu w finansach. Niezależnie od częstotliwości i sumy, niemal każda należność może być opłacona w ten sposób.
Dlaczego piszemy, że “niemal” każde zobowiązanie da się tak opłacić? Wszystko ze względu na to, że zarówno bank klienta i odbiorcy musi być instytucją działającą zgodnie z porozumieniem międzybankowym. Jest to tak naprawdę jedyne ograniczenie. Polecenie zapłaty nie wiąże się z limitami dotyczącymi kwoty przelewów, czy też tego kto jest odbiorcą. Dzięki temu, w ten sposób można opłacać nawet rachunki osoby trzeciej, np. rodzica.
Jak działa polecenie zapłaty?
Całość działa na prostej zasadzie. Odbiorca (wierzyciel lub usługodawca) informuje bank o kwocie należnej do zapłaty, po czym wiadomość o należności wędruje do banku klienta. Wówczas bank klienta pobiera określoną sumę z konta, dzięki czemu nie musi się on ręcznie rozliczać z odbiorcą. Aby cały proces doszedł do skutku, konieczna jest zgoda obu stron na uruchomienie polecenia zapłaty.
Polecenie zapłaty – czym różni się od polecenia przelewu i zlecenia stałego?
Polecenie zapłaty działa na bardzo podobnych zasadach do polecenia przelewu. Główną różnicą jest fakt, iż opisywane dzisiaj rozwiązanie służy do rozliczania się z płatności cyklicznych, natomiast polecenie przelewu jest jednorazową procedurą. Obie te opcje cechują się szybkim przesyłem pieniędzy i wysokim poziomem wygody.
Zlecenie stałe, mimo iż nie jest równoznaczne z poleceniem zapłaty, często jest z nim mylone. W obu przypadkach mamy do czynienia z cyklicznymi płatnościami. Na czym więc polega różnica? Polecenie zapłaty nie dotyczy tylko przelewów na odgórnie ustaloną kwotę. Oznacza to, że w ten sposób można rozliczyć się również z rachunków, których suma będzie inna każdego miesiąca.
Jak skorzystać z polecenia zapłaty?
Uruchomienie polecenia zapłaty wymaga od zainteresowanych aktywacji takiej funkcji w swoim banku. Wiele osób korzysta z tej opcji po raz pierwszy, toteż mogą pojawić się wątpliwości dotyczące tej kwestii. Okazuje się, że całość nie jest skomplikowana, i większość zainteresowanych nie będzie mieć problemu z uruchomieniem tej opcji na swoim koncie bankowym.
Jak uruchomić polecenie zapłaty? Przede wszystkim, upewnij się, że dostawca danej usługi przyjmuje płatności w takiej formie. Mimo tego, że jest to popularna opcja, nie każdy podmiot z niej korzysta. W celu aktywacji polecenia zapłaty udaj się do stacjonarnej placówki banku. Aktywacja polecenia zapłaty wymagać będzie wypełnienia odpowiedniego oświadczenia. W niektórych przypadkach możliwe jest przejście przez cały proces z pomocą bankowości elektronicznej.
Jakie informacje muszą znaleźć się w dyspozycji?
- rachunek, z którego mają być pobierane środki
- numer rachunku usługodawcy, na który mają być przesyłane środki
- maksymalna kwota pobrana w ramach płatności
- czas trwania polecenia zapłaty
- sposób dostarczenia dyspozycji do usługodawcy
Polecenie zapłaty bez wizyty w banku – czy to możliwe?
Okazuje się, że możliwe jest uruchomienie polecenia zapłaty bez konieczności odwiedzania placówki banku, ani też korzystania z bankowości elektronicznej. Aby to zrobić, należy złożyć u wierzyciela odpowiednie oświadczenie, uprawniające go do pobierania pieniędzy za usługę z konta bankowego. Dokument zostanie przekazany przez usługodawcę do banku, a polecenie zapłaty zostanie aktywowane.
Czy polecenie zapłaty kosztuje?
Jeżeli obawiacie się, że polecenie zapłaty obciąży wasz miesięczny budżet, to mamy dobrą wiadomość. Obecnie większość instytucji bankowych pozwala na korzystanie z tej opcji bez dodatkowych opłat. Część banków pobiera opłatę miesięczną lub prowizję za każdą płatność. Kwoty nie są jednak wysokie, i zazwyczaj oscylują w przedziale od 1 do 5 złotych. Przed złożeniem dyspozycji, warto zapoznać się z cennikiem danej instytucji, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków.
Co, jeżeli na koncie nie ma środków?
Uruchomienie polecenia zapłaty oznacza, że z konta bankowego danej osoby pobierana będzie odpowiednia kwota za wykonaną usługę. Może jednak zdarzyć się, że w dniu terminu płatności na rachunku nie będzie wystarczającej sumy, aby ją pokryć. W takiej sytuacji najczęstszą praktyką jest ponowna próba pobrania środków z konta, a jeżeli ona również się nie powiedzie, to klient może spodziewać się informacji o tym zdarzeniu. To, co stanie się w takim przypadku i jak klient zostanie poinformowany, zależy w dużej mierze nie tylko od instytucji bankowej, lecz także od samego usługodawcy.
Polecenie zapłaty – jak anulować?
Polecenie zapłaty można anulować w dowolnej chwili, zarówno u usługodawcy, jak i w banku. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami, ani konsekwencjami. O wiele korzystniejszym rozwiązaniem jest jednak anulowanie polecenia zapłaty za pomocą instytucji bankowej. Jest tak, ponieważ wycofanie cyklicznych płatności w ten sposób pozwala na maksymalnie szybki czas wymiany informacji między poszczególnymi podmiotami.
Anulowanie polecenia zapłaty przez bank pozwala zapobiec sytuacji, w której kolejna opłata zostałaby pobrana bez zgody klienta. Pośrednictwo banku ma też dodatkową zaletę, którą jest możliwość modyfikacji polecenia zapłaty. Użytkownik może wybrać, jakie podmioty nadal mogą pobierać środki, ile jeszcze ma trwać okres obowiązywania cyklicznych płatności i maksymalną kwotę.
Polecenie zapłaty – główne zalety
Polecenie zapłaty to rozwiązanie, które posiada sporo zalet i z pewnością ułatwi życie sporej części użytkowników. Istotnym plusem jest brak ograniczenia co do kwoty płatności, w przeciwieństwie do zlecenia stałego. Niezależnie od tego ile wynosi opłata w danym miesiącu, klient nie musi obawiać się o konieczność ręcznego rozliczania się.
Korzystanie z polecenia zapłaty pozwala zainteresowanym uniknąć negatywnych skutków, jakie mogłyby wyniknąć z braku otrzymania kwoty przez wierzyciela. Zwlekanie z płatnością może prowadzić do naliczania odsetek karnych, wpisów do baz dłużników, a nawet działań windykacyjnych. Funkcja cyklicznych płatności to także dobry sposób na to, aby nie obawiać się o ewentualny błąd podczas wykonywania przelewu.
Jakie są wady?
Wśród licznych zalet, polecenie zapłaty posiada także kilka wad. Najbardziej znaczącą z nich jest dostępność. Niestety, nie każdy usługobiorca korzysta z takiej opcji, co znacznie zawęża grono użytkowników takiego rozwiązania. Ponadto, spora część klientów preferuje ręczne rozliczanie się, z obawy o utratę kontroli nad swoimi finansami.
Czy warto skorzystać z polecenia zapłaty?
Klienci mogą obawiać się o to, że złożenie dyspozycji o polecenie zapłaty da wierzycielowi pole do nadużyć, i pobierania zbyt wysokich kwot. Okazuje się, że do takich sytuacji nie dochodzi, ponieważ użytkownicy otrzymują faktury dotyczące każdej z transakcji, co pozwala w odpowiednim czasie wychwycić ewentualną niedogodność.
Możliwość anulowania polecenia zapłaty w dowolnym momencie i otrzymania zwrotu pieniędzy za daną płatność sprawia, że kontrola nadal pozostaje w rękach posiadacza danego rachunku płatniczego. Z tego powodu polecenie zapłaty to bezpieczne rozwiązanie, które warto rozważyć w przypadku dużej ilości comiesięcznych rachunków.