Ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania?

Podatek od wynajmu

Wynajęcie mieszkania, poza kosztami związanymi z najmem, oznacza także konieczność uiszczenia odpowiedniego podatku. Zasady wyglądają inaczej dla nowych podatników, a inaczej dla tych, którzy kontynuują rozliczanie się z najmu. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zobaczmy ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania, kto jest nim objęty, i na jakich warunkach działa. 

Podatek od wynajmu mieszkania – czym jest? 

Podatek od wynajmu mieszkania jest obowiązkową opłatą, którą musi uiścić każda osoba czerpiąca korzyści majątkowe z tytułu wynajmowania komuś swojego lokalu mieszkalnego. Opłatę uiszcza się do Urzędu Skarbowego, a jego wysokość zależna jest od uzyskanych przychodów, ponieważ jest wartością procentową. 

Co zmieniło się w podatku od wynajmu?

Od 2022 roku zasady dotyczącego tego, jak płaci się podatek od wynajmu mieszkania, zmieniły się. Wcześniej możliwe do wyboru były dwie metody rozliczania uzyskanego dochodu: na zasadach ogólnych i na ryczałcie. Obecnie dostępna jest jedynie druga opcja, toteż każdy nowy podatnik musi rozliczać się na ryczałcie. Osoby, które rozliczały się na zasadach ogólnych, mogą do końca 2022 roku nadal korzystać z takiej opcji. 

Ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania?

Aby prawidłowo rozliczyć się z podatku, trzeba znać jego wartość procentową i na tej podstawie obliczyć jego wysokość. Poniżej przedstawiamy, ile obecnie wynosi podatek od wynajmu mieszkania w zależności od zasad, na jakich rozlicza się dany podatnik. 

Ile wynosi podatek w 2022?

  • Na zasadach ogólnych – będzie to 17% lub 32% uzyskanego przychodu, w zależności od tego, w jakiej grupie podatkowej jest dana osoba. Opcja rozliczania się na zasadach ogólnych dostępna jest do końca 2022 roku dla tych podatników, którzy wcześniej rozliczali się w ten sposób. Po tym czasie, obowiązkowe będzie rozliczanie się poprzez ryczałt. 
  • Na ryczałcie – będzie to 8,5% lub 12,5% (w przypadku wyższych dochodów). Opcja ta będzie obowiązkowa od 2022 roku, a od 1 stycznia 2021 roku możliwe jest rozliczanie w ten sposób także najmu prywatnego. 

Jak obliczyć kwotę podatku? 

Znając wartość procentową, jaka będzie obowiązywać, należy zastosować ją do swoich przychodów. Rozliczając się na zasadach ogólnych, niższy podatek w wysokości 17% będzie obowiązywał jedynie w przypadku rocznych dochodów nieprzekraczających kwoty 120 tysięcy złotych. Powyżej tej sumy, podatek rozliczany na zasadach ogólnych wynosi 32%. 

W przypadku rozliczania się w systemie ryczałtowym, niższy podatek w wysokości 8,5% obowiązuje, gdy roczne przychody danej osoby nie przekraczają 100 tysięcy złotych. Powyżej tej sumy obowiązuje podatek w wysokości 12,5%. 

Wzór na obliczenie podatku:

(podstawa opodatkowania) x (procentowa wysokość podatku) = [kwota opodatkowania]

Kiedy podatek od wynajmu mieszkania nie musi zostać zapłacony?

Podatek od wynajmu mieszkania uiszczany na zasadach ogólnych nie obowiązuje osób, których suma rocznego przychodu wynosi mniej niż 30 tysięcy złotych. Powyżej tej kwoty podatek wynosi 17%, a powyżej kwoty 120 tysięcy złotych będzie to 32%. 

Czy można uniknąć podatku od wynajmu mieszkania rozliczając się poprzez ryczałt? Okazuje się, że nie, ponieważ nie istnieje kwota wolna od podatku, która pozwoliłaby części osób uniknąć takiej opłaty. 

Jak i kiedy zapłacić podatek od wynajmu mieszkania?

Podatek od wynajmu mieszkania płaci się, uwzględniając go w rozliczeniu rocznym, oznaczonym symbolem PIT 28. W przypadku osób nadal rozliczających się na zasadach ogólnych, rozliczenie będzie miało symbol PIT 36

Podatek można spłacić także w mniejszych częściach, dokonując wpłat na tzw. mikrorachunek podatkowy. Jego numer można uzyskać w dowolnym Urzędzie Skarbowym, a także na stronie internetowej podatki.gov.

Ryczałt można płacić:

  • miesięcznie – odpowiednią kwotę za dany okres rozliczeniowy wpłaca się do 20. dnia kolejnego miesiąca. Wyjątkiem jest grudzień, w którym wpłatę należy uiścić do dnia złożenia zeznania podatkowego. 
  • kwartalnie – odpowiednią kwotę za dany okres rozliczeniowy wpłaca się do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego kwartału. W przypadku ostatniego kwartału, opłatę należy uiścić do dnia złożenia zeznania podatkowego. 

Warto wspomnieć o tym, że przychody z najmu prywatnego nie muszą znajdować się w ewidencji przychodów. Aby udowodnić wysokość otrzymywanych przychodów, podatnik musi jedynie posiadać dowody ich uzyskania. Może więc to być kopia potwierdzenia przelewu, informacje z historii transakcji, bądź inny dowód. 

Podatek od wynajmu mieszkania, a przedsiębiorcy

Osoby udzielające prywatnego najmu od 2022 roku muszą rozliczać się w systemie ryczałtowym. Przedsiębiorcy mogą natomiast korzystać z szerszej gamy rozwiązań.

Jak mogą rozliczać się przedsiębiorcy po 2022 roku?

  • na zasadach ogólnych – wysokość podatku jest równa 17% lub 32%.
  • liniowo – procentowa wartość podatku jest zawsze jednolita i wynosi 19%. Nie obowiązuje kwota wolna od podatku. 
  • poprzez ryczałt – wysokość podatku wynosi 8,5% lub 12,5%

W przypadku wynajmowania komuś mieszkania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, kosztem przychodu mogą być także opłaty za wodę, prąd, gaz, czy też internet. Warunkiem jest to, że to przedsiębiorca ponosi koszty związane z tymi usługami, a osoba wynajmująca ich nie płaci. W umowie musi znaleźć się odpowiedni zapis, informujący o takim stanie rzeczy.

Co, jeżeli nie zapłacę podatku?

Niezapłacony podatek od wynajmu mieszkania będzie dla podatnika źródłem problemów. Spora część z nich będzie odczuwalna i odciśnie swoje piętno na zdolności kredytowej danej osoby. Podobnie jak w przypadku kredytu bankowego lub chwilówki online, mogą zostać naliczone odsetki karne za opóźnienie. Co więcej, przewidziane są także dodatkowe grzywny, których wysokość jest zależna od niezapłaconej kwoty i okoliczności zdarzenia. 

Nie tylko niezapłacony podatek od wynajmu mieszkania może przynieść za sobą negatywne konsekwencje. Zatajanie przychodów i podawanie nieprawdziwych informacji w dokumentach również mogą być uznawane za oszustwo podatkowe. Warto rozliczać się z należnej opłaty w sposób uczciwy i rzetelny, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności i skutków.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły