Zastanawiasz się, co to jest podatek od psa? W dzisiejszym artykule postaramy się to wyjaśnić. W dalszej części tekstu znajdziesz informacje, ile wynosi podatek od psa i dlaczego w ogóle trzeba go płacić. Czy wszyscy właściciele czworonogów muszą go płacić? Czy również właściciele kotów muszą zapłacić podatek? Zapraszamy do lektury.
- Pamiętaj, że posiadacze psów mają sporo obowiązków
- Podatek od psa
- Kto zapłaci podatek od psa?
- Ile wynosi opłata za posiadanie psa?
- Jak zarejestrować psa w urzędzie?
- Czy podatek od psa jest obowiązkowy?
- Kiedy trzeba zapłacić podatek od psa?
- Podatek od kota
- Podatek od zakupu psa, kota – PCC 2% przy zakupie zwierzaka?
- Najczęściej zadawane pytania
Pamiętaj, że posiadacze psów mają sporo obowiązków
Sporo osób decyduje się na kupno, adopcję lub pozyskanie w inny sposób czworonoga. Włochaty członek rodziny, poza wieloma korzyściami, oznacza jednak również pewne obowiązki. Właściciele psów muszą zatroszczyć się o odpowiednie warunki, należyte wyżywienie i sporą dawkę codziennego ruchu. Nie każdy o tym wie, ale niektóre gminy wymagają też corocznego wydatku – podatku od psa. Musisz mieć to na uwadze jeśli myślisz o zostaniu posiadaczem psa. Również osoby, które już teraz są właścicielami psów, powinny zgłębić wiedzę na temat podatku od psa.
Tak zwany podatek od posiadania psa to opłata, którą ustala gmina. Przepisy regulujące możliwość wymagania podatku od psa pojawiły się na początku 1991 roku. Wtedy w Ustawie o podatkach znalazł się Artykuł 18a. Mówi o tym, że Rada Gminy może wprowadzić opłatę za posiadanie psa. Dotyczy osób fizycznych.
Podatek od psa
Podatek od psa trafia do budżetu danej gminy, jeśli ta wprowadzi opłatę. Gmina ustala również wysokość podatku, który zapłacimy w każdym roku. Podatek od psa wpłacamy dla psów zarejestrowanych w urzędzie. Opłatę za posiadanie psa wpłacamy na konto bankowe Urzędu Gminy. Wiele gmin wprowadziło również inne metody płatności.
Nie można krótko odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi wysokość opłaty. Wiele zależy od ustaleń konkretnej gminy. Różnice wynikają również z rasy lub wielkości psa, któego zarejestrowaliśmy w urzędzie.
Kto zapłaci podatek od psa?
Nie wszyscy posiadacze psów muszą płacić podatek. Wiele zależy od tego, w jakiej gminie mieszkasz. Podatek od psa jest wymagany w gminach, które ustaliły niniejszą opłatę. Taką informację sprawdzimy między innymi na stronie internetowej organu lub w Urzędzie Gminy.
Opłata za posiadanie zarejestrowanego w urzędzie psa jest obowiązkowa. Istnieje jednak katalog grup posiadaczy psów, którzy są zwolnieni z podatku.
Kto jest zwolniony z podatku od psa?
Nie każdy właściciel psa mieszkającego w danej gminie musi płacić opłatę od posiadania psa. Osobami zwolnionymi z tego obowiązku są:
- właściciele psów, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności (dowolna grupa), jeśli pies pełni rolę psa asystującego
- właściciele psów, którzy posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
- posiadacze psów, które pilnują gospodarstwa rolnego – do dwóch psów na gospodarstwo większe niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy
- posiadacze psów pasterskich, które służą do pilnowania stada na pastwisku
- właściciele psów, którzy pełnią stanowiska w urzędach konsularnych i placówkach dyplomatycznych (dowolna liczba psów)
- osoby, które ukończyły 65 lat i prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe (zwolnienie dotyczy jednego psa)
Jeśli zwolnienie dotyczy jednego lub dwóch psów, za każdego kolejnego należy zapłacić opłatę.
Ile wynosi opłata za posiadanie psa?
Polskie prawo określa jedynie maksymalną wysokość podatku od posiadania psa. Kwota ta wynosi 150,93 złotych. Rada Gminy ma więc możliwość wymagania niższej opłaty, czy nawet zupełnego zniesienia jej – wtedy posiadacze psów nic nie zapłacą. Różnice w wysokości podatku od psa mogą wynikać również z rasy psa i jego wielkości. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w swojej gminie, gdzie mieszka pies.
Warto wiedzieć, że gminy mogą dodatkowo zwolnić właścicieli niektórych psów z opłaty. Często zwolnienie z podatku dotyczy osób, które adoptowały psa ze schroniska. W niektórych gminach zwolnione z podatku są psy oznakowane chipem. Czasem zwolnienie występuje jednak wyłącznie w pierwszym roku od adopcji psa (np. w Piekarach Śląskich).
Nowa stawka podatku od psa obowiązuje od stycznia 2023 roku. Wcześniej podatek wynosił nieco mniej, bo 125,40 zł.
Przykładowe opłaty za posiadanie psa w różnych gminach:
- podatek od psa w Gminie Wejherowo wynosi w 2023 roku 75 złotych rocznie
- opłata za posiadanie psa w Gminie Poznań – 60 złotych rocznie
- podatek od posiadania psa w Koninie – 60 złotych rocznie
- podatek od psa w Krakowie – 22 złote
- opłata za posiadanie psa we Wrocławiu – 0 złotych (brak podatku)
Jak zarejestrować psa w urzędzie?
W gminach, w których wymagana jest opłata za posiadanie psa, trzeba też zarejestrować czworonożnego członka rodziny w urzędzie. W tym celu możemy udać się osobiście do Urzędu Gminy i wypełnić wniosek rejestracyjny. Możliwe jest też zarejestrowanie psa przez Internet. Wtedy do weryfikacji tożsamości używamy Profilu Zaufanego.
Czy podatek od psa jest obowiązkowy?
Jeśli w gminie, w której mieszka pies, obowiązuje opłata za posiadanie psa, podatek jest obowiązkowy.
Zobacz więcej na temat podatków:
- Ile wynosi podatek od wygranej?
- Jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu?
- Co to jest podatek Belki?
- Ile wynosi podatek od darowizny?
Kiedy trzeba zapłacić podatek od psa?
Każda gmina sama ustala termin płatności podatku od psa. Opłatę za posiadanie psa płacimy raz w roku.
Podatek od kota
W przypadku posiadaczy kotów nie ma opłaty podobnej do podatku od psa. Czasami jednak wymagane jest opłacenie podatku w związku z nabyciem kota. Wynika to z polskich przepisów – traktują nabycie kota (lub psa), jak zakup dowolnego innego przedmiotu. Oznacza to w pewnych sytuacjach konieczność uiszczenia PCC – podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podatek od zakupu psa, kota – PCC 2% przy zakupie zwierzaka?
Obrót zwierzętami w Polsce jest traktowany podobnie do kupna i sprzedaży innych rzeczy,. Może to oznaczać konieczność zapłacenia podatku w wysokości 2% kwoty zakupu. W praktyce w Polsce mało kto wnosi taką opłatę po zakupie psa lub kota.
W świetle przepisów polskiego prawa, z konieczności opłaty PCC zwolnieni są kupujący zwierzęta, którzy:
- otrzymali od sprzedawcy fakturę VAT
- przygarnęli zwierzę z ulicy
- adoptowali psa lub kota, np. ze schroniska
- otrzymali zwierzę w ramach darowizny (obowiązuje tu limit wartości: 5308 złotych)
Najczęściej zadawane pytania
Podatek za psa to opłata wprowadzana przez niektóre gminy za posiadanie zwierzęcia. Należy zapłacić podatek od psów co roku, a jego maksymalna wysokość to niecałe 152 złote.
Wysokość podatku od psa ustala Rada Gminy. Może wynosić maksymalnie 151 złotych i 93 grosze. Koszt posiadania psa może różnić się w zależności od jego wielkości i rasy. Niektóre gminy zwalniają z tego obowiązku osoby, które adoptowały go, przygarnęły, a czasami wystarczy zachipowanie zwierzęcia.
W przypadku kotów nie ma opłaty za posiadanie zwierzęcia. Może pojawić się jednak konieczność zapłacenia podatku PCC przy zakupie kota.
Źródło:
- https://www.podatki.gov.pl/podatki-i-oplaty-lokalne/oplata-od-posiadania-psow/
- https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-podatek-od-kota-juz-obowiazuje-wlasciciele-musza-zaplacic-al,nId,6788023