Podatek od pożyczki prywatnej – kto i kiedy go płaci?

pożyczki prywatnej

W określonych przypadkach prawo wymaga od pożyczkobiorcy uiszczenia dodatkowej opłaty, w ramach podatku od pożyczki prywatnej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego wymogu, co może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Aby rozwiać wątpliwości naszych użytkowników, w dzisiejszym artykule zobaczymy, w jakich sytuacjach obowiązuje podatek od pożyczki prywatnej, a także kto i kiedy go płaci.

Dlaczego klienci wybierają pożyczki prywatne?

Mimo sporej oferty kredytów gotówkowych i pożyczek pozabankowych, wiele osób nadal decyduje się na zaciąganie pożyczek u osób prywatnych. Taka sytuacja spowodowana jest zazwyczaj stosunkowo niską zdolnością kredytową klientów, którzy obawiają się, że ich wniosek o zwykłą pożyczkę online lub kredyt spotka się z odmową. Pożyczkodawcy prywatni częściej idą na ustępstwa i kompromisy, szczególnie jeśli są to osoby znajome. Warto jednak pamiętać o tym, że wbrew pozorom pożyczkę mogą otrzymać także dłużnicy. Obecnie wiele spółek oferuje pożyczki dla zadłużonych, w przypadku których słaba sytuacja finansowa nie przekreśla szans klienta na otrzymanie niezbędnych środków.

Kiedy płaci się podatek od pożyczki?

Podatek odprowadzany jest jedynie, gdy klient zdecyduje się na pożyczki prywatne, oferowane przez pojedyncze osoby. W przypadku zdecydowania się na bankowy kredyt gotówkowy lub pożyczkę oferowaną przez firmę, taki wymóg nie będzie obowiązywał. Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

W przypadku niedopełnienia obowiązku zapłacenia podatku klient musi liczyć się z tym, że potencjalna kara może stanowić kwotę nawet 20% pożyczki. Kara ta obowiązuje nawet w przypadku, gdy Urząd Skarbowy dowie się o zaciągniętej pożyczce po kilku latach. Warto bowiem wiedzieć, że podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie ulega przedawnieniu. Wszelkie próby zatajenia zobowiązań prywatnych to ryzyko kary finansowej i działanie krótkowzroczne, ponieważ ryzyko kar finansowy będzie obowiązywało cały czas.

Pożyczka prywatna – jak ją zdefiniować?

Wiele osób myli ze sobą pożyczki prywatne i pożyczki pozabankowe. Jest tak, ponieważ są to stosunkowo podobne produkty finansowe, których skutek jest dla klienta równoznaczny, a jest nim otrzymanie niezbędnych pieniędzy. Warto jednak wiedzieć, że opisywany w dzisiejszym artykule podatek dotyczy jedynie pożyczek prywatnych, tj. takich oferowanych przez pojedyncze osoby. Wszelkie usługi oferowane przez instytucje pożyczkowe i banki nie obarczają klienta koniecznością uiszczania podatku.

Pożyczki prywatne mogą być udzielone przez niemal każdą osobę, która jest pełnoletnia i posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Mogą to być więc całkowicie obce nam osoby, które specjalizują się w tego typu usługach, a mogą to być także członkowie rodziny i bliscy znajomi.

Jak zapłacić podatek od pożyczki prywatnej?

W celu uiszczenia opłaty za opisywany dzisiaj podatek, należy wypełnić deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, określaną oznaczeniem PCC-3. Niezbędne będzie także zapłacenie samego podatku. Wiele osób może nie wiedzieć, jak obliczyć podatek od pożyczki prywatnej, ale jest to naprawdę proste. Wysokość podatku wynosi 0,5% kwoty zobowiązania. Przykładowo, pożyczając 10 000 złotych od osoby prywatnej, klient musi zapłacić podatek w wysokości 50 złotych. Nie jest to duża kwota, dlatego warto dopilnować tego obowiązku, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji.

Jakie warunki musi spełnić pożyczka, aby była objęta podatkiem?

Aby pożyczka była objęta podatkiem PCC, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim, musi to być pożyczka prywatna udzielona na terenie Polski. Pożyczkodawca musi więc mieszkać w Polsce, a sama umowa musi zostać zawarta na terenie kraju. Dotyczy to także rzeczy, które znajdują się za granicą. Jeżeli którykolwiek z powyższych warunków nie został spełniony, to klient nie musi płacić podatku od pożyczki prywatnej. Nawet jeżeli warunki pożyczki zostały spełnione, to istnieją pewne wyjątki, w skutek których podatek nie będzie musiał być zapłacony.

Kiedy nie trzeba płacić podatku?

Istnieją pewne wyjątkowe sytuacje, które zwalniają pożyczkobiorcę z płacenia podatku od pożyczki prywatnej. Jedną z nich jest zaciągnięcie pożyczki u członków rodziny, którzy należą do I grupy podatkowej. Do takiego grona zaliczają się małżonkowie, wstępni, zstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha, a także pasierbowie.

Suma pożyczek udzielanych przez jednego członka rodziny nie może przekraczać 9637 złotych na przestrzeni pięciu lat, a także nie dotyczy takich osób bliskich jak teściowie, zięć i synowa. Aby nie płacić podatku za pożyczkę powyżej tej kwoty należy udokumentować proces zaciągania pożyczki u członka rodziny i wypełnić deklarację PCC-3.

Inną sytuacją, w której nie trzeba płacić podatku od pożyczki prywatnej, jest wzięcie pożyczki na kwotę nieprzekraczającą 1000 złotych. Wówczas nieważne jest, czy została ona udzielona przez członka rodziny, czy też przez całkowicie obcą osobę.

Co zrobić, aby nie płacić podatku od pożyczki prywatnej?

Dobrym, legalnym sposobem na uniknięcie konieczności płacenia podatku od pożyczki jest wybór chwilówki online oferowanej przez firmę pożyczkową, lub kredytu gotówkowego udzielonego przez bank. Takie usługi nie tylko nie są objęte podatkiem, lecz także mogą być o wiele bardziej korzystne. Przykładowo, spora część pożyczkodawców oferuje darmowe pożyczki dla nowych klientów, w przypadku których nie trzeba płacić prowizji ani odsetek. Dodatkowo z większymi podmiotami łatwiej się skontaktować, i możliwe są pożyczki na znacznie większej kwoty.

Pożyczka bez podatku – jak ją znaleźć?

Obecnie znalezienie dobrej i bezpiecznej pożyczki, w przypadku której nie trzeba płacić podatku, nie jest trudne. Setki firm oferują swoim klientom atrakcyjne usługi które zazwyczaj są korzystne dla obu stron. Przestrzegamy jednak przed szukaniem pożyczek na własną rękę, ponieważ w obecnych czasach wielu oszustów internetowych podszywa się pod znane firmy, w celu wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy. O wiele rozsądniejszym wyjściem jest zaglądanie w ranking chwilówek, w którym znajdują się rozwiązania polecane zarówno przez zwykłych użytkowników, jak i branżowych specjalistów.

Czy pożyczkodawca również musi zapłacić podatek?

W przypadku, gdy pożyczkodawca wzbogaci się na skutek udzielenia pożyczki, np. poprzez naliczanie odsetek, to będzie zobowiązany do zapłacenia podatku. Jest to podatek dochodowy, do zapłacenia którego zobowiązane są wszystkie osoby powyżej 26. roku życia. osoby zarabiające mniej niż 85 528 złotych rocznie muszą uiścić podatek w wysokości 17% uzyskanych przychodów. Ci, których zarobki opiewają na większą kwotę, będą musieli zapłacić podatek w wysokości 32%.

Osoby poniżej 26. roku życia, których dochód nie przekracza 85 528 złotych rocznie, nie muszą płacić podatku dochodowego. Prawo to obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r., na skutek programu “Bez PIT dla młodych”.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły