Plus500 – opinie, opis i recenzja. Czy warto skorzystać z oferty brokera?

Plus500

Platforma Plus500 działa na całym świecie. Firma nie szczędzi nakładów marketingowych, by stać się jak najbardziej rozpoznawalną. Wiele osób słyszało już jej nazwę m.in. dzięki licznym reklamą w sieci (np. na YouTube). Fani piłki nożnej mogą natomiast kojarzyć Plus500 z obecności na koszulkach piłkarskich Legii Warszawa oraz Atletico Madryt. Co to jest Plus500? Czy warto skorzystać z oferty tego brokera? Jak zarabiać na Plus500? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Jak działa broker Plus500?

Plus500 jest platformą brokerską umożliwiającą inwestowanie. Podobnie do wielu konkurencyjnych firm, inwestorzy z wielu krajów mogą skorzystać z usług brokera. Inwestorzy mogą lokować swoje pieniądze na rynkach forex, wybierać spośród różnych instrumentów finansowych i kupować towary na rynkach surowców.  Warto jednak wiedzieć że na Plus500 nie kupujemy realnych dóbr, kryptowalut, czy nawet akcji. Broker bazuje na kontraktach CFD i opcjach. Jeśli więc zastanawiasz się, w co inwestować w tym roku, ten broker daje spore możliwości poznania różnych instrumentów.

W ofercie Plus500 znajdujemy ponad 2.000 różnych kontraktów CFD oraz opcji związanych z różnymi instrumentami finansowymi. Mamy tu zarówno stałe, jak i dynamiczne spready dla różnych instrumentów. Plus500 działa w modelu market maker. Platformę obsługujemy ze strony internetowej oraz przy pomocy urządzenia mobilnego. Aplikacja Plus500 znajduje się w Sklepie Google Play oraz w App Store. Użytkownicy mogą liczyć na całodobową pomoc techniczną, także w języku polskim.

Plus500 dla początkujących – poznaj podstawy inwestowania

Osoby, które chcą poznać świat inwestycji i różne instrumenty finansowe, mogą użyć wersji Plus500 Demo. Dzięki niej mamy dostęp do niemal wszystkich opcji inwestowania, ale bez przeznaczania na to realnych pieniędzy. To dość dobry sposób, by poznać zasady, jakie panują na rynkach finansowych. Nic nie ryzykujesz, a jeśli poczujesz, że jesteś dobrym inwestorem, możesz przejść do “pełnej” wersji brokera.

Opłaty za konto w Plus500

Rejestracja konta w Plus 500 jest nie tylko bardzo prosta, ale też darmowa. Późniejsze prowadzenie konta inwestora także nie wymaga żadnych opłat. Użytkownik może wpłacić środki na swoje konto w różnych walutach, między innymi złotówkach (PLN), amerykańskich dolarach (USD), czy euro (EUR).

Wpłata odbywa się na kilka sposobów, więc jest dostępna niemal dla każdego. Możemy wpłacić depozyt przelewem bankowym lub użyć płatności kartą. Dostępne są też płatności PayPal i Skrill. Minimalna wysokość depozytu wynosi 100 USD, 100 euro lub równowartość – 500 złotych. Wypłata jest całkowicie darmowa.

Plus500 zarabia w dużej mierze na spreadzie (spread to różnica między ceną kupna i sprzedaży). Można więc powiedzieć, że właśnie spread jest dla brokera formą marży i jego zyskiem. Same transakcje nie są obarczone dodatkowymi opłatami, czy prowizją. Jest tak, ponieważ Plus 500 działa w modelu market maker. Nie inwestujemy tam w realne dobra, czy akcje, a jedynie instrumenty finansowe działające na podstawie zmian cen.

Dodatkowe opłaty na Plus 500

Głównym źródłem zysku brokera jest spread, czyli różnica w kursie kupna i sprzedaży. Poza tym nieaktywni przez ponad 3 miesiące inwestorzy zostaną obarczeni opłatą 10$ miesięcznie.  Jeśli waluta transakcji jest inna, niż posiadane przez Ciebie środki – poniesiesz dodatkowy koszt przewalutowania. 

Tylko transakcje gwarantujące stop loss są obarczone dodatkową prowizją.

Informacje o Plus500

Broker działa w oparciu o standardową dźwignię finansową 1:30. Inwestor jest tu chroniony przed ujemnym saldem. Firma ma kilkanaście lat doświadczenia – powstała już w 2008 roku. Siedziba znajduje się w Hajfie (Izrael). Plus500 jest brokerem typu market maker.

Obsługa może się odbywać w wielu językach, także w języku polskim. W razie bankructwa brokera, inwestorzy na tej platformie mają gwarancję. Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem na Plus500? Ocenia się, że niemal 80% osób jest stratna na handlu z brokerem. Warto mieć to na uwadze, chcąc inwestować swoje pieniądze w Plus 500, szczególnie jeśli jesteś początkującym inwestorem.

Jak wysoki jest spread?

Najmniejsza jednostka transakcyjna wynosi 0,01. Polski złoty tworzy pary walutowe z euro i dolarem amerykańskim. Spread na USD/EUR wynosi 0.8, natomiast spread USD/PLN jest zmienny. Także spread na DAX jest zmienny. Spread na SP500 wynosi natomiast 0,7.

Instrumenty finansowe w Plus500

Inwestorzy mogą korzystać u tego brokera z licznych instrumentów finansowych.:

Trzeba natomiast wiedzieć, że na tej platformie nie można kupować akcji, czy rzeczywistych kruszców i surowców. Wszystko odbywa się w oparciu o kontrakty i opcje, z wykorzystaniem dźwigni finansowej. 

Jak rozliczyć podatki w przypadku zysków?

Z pieniędzmi zarobionymi na platformie Plus 500 postępujemy tak samo, jak przy innych inwestycjach – zyski musimy opodatkować. Należy więc złożyć zeznanie podatkowe – deklarację PIT-38. Czasem może nie być to takie proste, jak w przypadku polskich brokerów.  Plus500 jest firmą zagraniczną. Nie wyśle więc druku Pit-8C, który pomógłby w rozliczeniu. Samemu musisz policzyć zyski i straty na tej inwestycji.

Aplikacja na smartfony Plus500

Do obsługi swojego konta w Plus500 możesz użyć aplikacji mobilnej. To dość wygodne, a samo oprogramowanie brokera stoi na wysokim poziomie. Jest intuicyjne w obsłudze i dostępne także w języku polskim. Dzięki przydatnym powiadomieniom od razu dowiesz się o otwartych i zamkniętych pozycjach. System wyśle do Ciebie e-mail lub wiadomość SMS. Można samodzielnie ustawiać różne limity dla poszczególnych instrumentów finansowych. Gdy wartość osiągnie zadany pułap – otrzymasz powiadomienie. Co ważne, takie powiadomienia są zupełnie bezpłatne.

Dzięki aplikacji Plus 500 możesz też sprawdzić wyniki finansowe dużych spółek, na których akcje chcesz kupić kontrakty lub opcje.

Opinie o Plus500

Dla lepszego poznania funkcjonalności brokera sprawdziliśmy też opinie o Plus500. Część z nich jest negatywna, a nawet sugeruje oszustwo. Z taką sytuacją możemy się jednak spotkać w przypadku większości brokerów lub serwisów umożliwiających inwestowanie. Być może pochodzą po prostu od osób, które straciły zainwestowane środki.

Pozostałe komentarze są raczej pozytywne. Użytkownicy – inwestorzy doceniają możliwości edukacyjne i ciekawy tryb demo. Można dzięki niemu nauczyć się praktycznych podstaw inwestowania bez angażowania w to swoich oszczędności. Warto natomiast pamiętać, że inwestycje z dźwignią finansową wiążą się ze sporym ryzykiem. Dla osób, które go nie akceptują, przeznaczone są inne możliwości oszczędzania – np. lokaty lub rachunki oszczędnościowe.

Plus500 – podsumowanie

Aby podsumować naszą recenzją Plus 500, zestawiamy ze sobą plusy i minusy platformy. Bez dwóch zdań do zalet należy darmowe założenie i prowadzenie konta. Początkowy depozyt może być dość niski, co daje spore możliwości poznawania świata inwestycji przez osoby początkujące. Mamy dostęp do bardzo dużej liczby różnych instrumentów finansowych i zróżnicowanych inwestycji. U tego brokera możemy inwestować w kontrakty CFD i zróżnicowane opcje. Są tam zarówno waluty,kryptowaluty, czy indeks WIG20. Atrakcyjny spread zachęca do inwestowania. Początkujący powinni też docenić liczne materiały szkoleniowe, które czekają na nich w aplikacji i na stronie. Użytkownicy mają gwarancję odzyskania wkładu w przypadku bankructwa.

Pewną wadą jest brak realnych akcji u tego brokera. Nie uświadczymy tam również wysyłki PIT-8C. Warto też zdawać sobie sprawę z rzeczywistego ryzyka utraty swoich pieniędzy zainwestowanych w Plus500. Szczególnie początkujący inwestorzy powinni kierować się rozsądkiem i nie działać pochopnie w trakcie zakupu różnych instrumentów. Ta wada nie dotyczy jednak tylko Plus500, a wszystkich możliwości inwestowania i różnych platform.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły