Niekiedy potrzebujemy wymienić trochę gotówki. Możemy zrobić to zarówno w banku, kantorze stacjonarnym i przez Internet. Czasami nie mamy jednak odpowiedniej ilości gotówki. Czy możliwa jest wtedy płatność kartą w kantorze?
Czy można zapłacić kartą w kantorze?
Przede wszystkim, wszystko zależy od konkretnej instytucji, czy wybranej przez nas placówki. W niektórych miejscach płatność kartą w kantorze jest możliwa. Może się to jednak wiązać z pewnymi ograniczeniami. Najlepiej jeszcze przed decyzją o tym, w jakim miejscu wymienimy waluty, sprawdzić dostępne formy płatności, czy realizacji tej transakcji.
Takich informacji powinniśmy szukać na stronie www wybranego kantoru. Jeśli to większa placówka lub sieć, całkiem możliwe, że zapłacimy tam kartą za kupowane waluty obce. W małych kantorach może jednak nie być takiej możliwości. Zawsze możemy też poszukać numeru telefonu do danego kantoru, po prostu zadzwonić i zapytać pracownika o wszystkie szczegóły.
Warto wiedzieć, że jeśli mamy środki na koncie bankowym powiążanym z karta, możemy tez spróbować wymienić je online. Taką opcję znajdziemy w każdym polskim banku, czy na stronach kantorów wirtualnych. Dokonujemy wymiany walut, następnie (jeśli mamy odpowiednią kartę) możemy zapłacić kartą już w docelowej walucie, czy wypłacić środki z bankomatu za granicą bez prowizji.
Opis i recenzja kantora cinkciarz.pl
Płatność kartą w kantorze – czy można tak kupić waluty?
Polskie przepisy nie mówią nic na temat możliwości (lub jej braku) płacenia kartą w kantorze. Możemy więc powiedzieć, że zależy to tylko od konkretnego kantoru, jego procedur, czy dobrej woli. Nie ma w końcu żadnego prawnego obowiązku lub nakazu udostępnienia płatności kartą dla klientów kantoru.
W związku z płatnością kartą w kantorze niemal zawsze zapłacimy jednak prowizję. Jest to spowodowane faktem, że kursy walut stale się zmieniają. Kantor nie chce ponosić ryzyka niekorzystnej dla niego zmiany kursu. Pobierze pewną opłatę od klienta, który chce płacić kartą w danej walucie. Obecność i wysokość takiego dodatkowego kosztu wymiany waluty też zależy jednak od konkretnego kantoru. Sytuacja ta dotyczy jednak tradycyjnych kantorów – placówek stacjonarnych.
W jakie dni i o której godzinie opłaca się wymienić waluty?
Płatność kartą w kantorze internetowym
Jeśli zdecydujesz się na kupno lub sprzedaż walut obcych w wirtualnym kantorze (e-kantorze), zwykle możesz zapłacić na różne sposoby. Płatność kartą w kantorze wirtualnym to standardowa możliwość. W takim miejscu nie ma natomiast opcji kupowania walut za pomocą gotówki. Poza płatnością kartą możliwe będzie natomiast wykonanie przelewu online, czy transfer PayPal lub inna forma szybkiej płatności online (np. BLIK).
Płatność BLIK
Warto wiedzieć, że za granicą nie zapłacimy BLIK-iem. Jeśli lubisz ten sposób finalizacji płatności, skorzystaj z niej jeszcze w Polsce.
Płatność kartą w kantorze internetowym – jak zrobić?
W pierwszej kolejności wybierz interesujący Cię kantor wirtualny w sieci. Musisz założyć tam konto, podając niezbędne dane w formularzu na stronie lub w aplikacji. Wybieramy interesują nas walutę, którą chcemy kupić i liczbę środków do wymiany. Niektóre kantory już wcześniej wymagają zasilenia konta złotówkami, czasem robimy to dopiero po wpisaniu szczegółów transakcji. Spośród dostępnych metod płatności wybieramy kartę, podajemy jej dane i autoryzujemy płatność (jeśli takie są ustawienia Twojej karty i konta bankowego). Wkrótce pieniądze w kupionej walucie powinny znaleźć się na Twoim rachunku powiązanym z kontem w kantorze internetowym. Można je wtedy przelać na swoje konto bankowe w odpowiedniej walucie i cieszyć się z oszczędności.
Karta kredytowa a kantory
Jeśli w danym kantorze stacjonarnym lub wirtualnym można płacić kartą, nie ma znaczenia, jaki jest jej rodzaj. Gdy kantor pozwala płacić kartą, możesz zrobić to kartą kredytową, kartą debetową, czy nawet kartą prepaid. Ważne jest jedynie, aby posiadać na karcie odpowiednią ilość środków w walucie, którą wymieniasz.
Pamiętaj też, że karta powinna być też podpięta do rachunku bankowego prowadzonego w odpowiedniej walucie. W przeciwnym wypadku płatności wiąże się z koniecznością przewalutowania, a to dodatkowy koszt.
Co wybrać – kantor internetowy czy kantor stacjonarny?
Możliwość płatności kartą to jedna z różnic pomiędzy kantorami stacjonarnymi a internetowymi. W obu wymienimy waluty, choć ich zestaw może różnić się w zależności od konkretnego kantoru. Zwykle w kantorach internetowych mamy nieco lepsze kursy wymiany walut (bardziej opłacalne), niż w kantorze tradycyjnym.
Każdy musi sam określić natomiast, który kantor jest dla niego wygodniejszym miejscem na wymianę walut. Jeśli czujesz się dobrze podczas poruszania się po stronach i aplikacjach internetowych – kantor internetowy będzie świetnym rozwiązaniem. Zwolennicy bardziej tradycyjnych działań zapewne i tak wybiorą kantor stacjonarny. W obu przypadkach warto wybrać takie miejsce, w którym kurs wymiany walut jest jak najlepszy dla klienta.
Podsumowanie artykułu
Podsumowując, w niektórych kantorach można płacić kartą (debetową, kredytową, prepaid). W kantorach internetowych jest to w zasadzie standardem. W przypadku kantorów stacjonarnych nie zawsze jest taka możliwość. Niekiedy płatność kartą w zwykłym (stacjonarnym) kantorze wiąże się z prowizją. Warto to sprawdzić jeszcze przed dokonaniem transakcji wymiany walut.
Najczęściej zadawane pytania
Tak, wiele kantorów daje klientowi taką możliwość. W przypadku e-kantorów działających przez Internet jest to niemal zawsze dostępną opcją.
W kantorach stacjonarnych po prostu użyjesz terminala płatniczego (jeśli jest opcja płatności kartą). W wirtualnym kantorze najczęściej kartę wybieramy natomiast jako formę płatności lub zasilenia konta klienta na stronie.
Źródło:
- https://wise.com/pl/blog/czy-w-kantorze-mozna-placic-karta
- https://www.bankier.pl/smart/czy-w-kantorze-mozna-placic-karta-to-zalezy