Odwołanie od decyzji MOPS – jak je skutecznie napisać?

Odwołanie od decyzji MOPS

Dla wielu polskich rodzin zasiłek z MOPS jest szansą na poprawę swojego poziomu życia i godne funkcjonowanie. Z tego powodu otrzymanie negatywnej decyzji w sprawie świadczenia może być bardzo dotkliwe. Warto jednak pamiętać o tym, że decyzja nie jest ostateczna, i można się od niej odwołać. Czytajcie dalej, jeśli chcecie wiedzieć, jak dobrze napisać odwołanie od decyzji MOPS.

Dlaczego otrzymałem negatywną decyzję od MOPS?

Spotkanie się z negatywną decyzją odnośnie zasiłku MOPS może być skutkiem wielu czynników. Najbardziej znaczącym z nich jest brak spełnienia wymagań określonego zasiłku, o który dana osoba złożyła wniosek. Może także zdarzyć się, że odmowa powstała na skutek niepoprawnie wypełnionych formularzy i załączników. 

Rzadko zdarza się, żeby negatywna decyzja była wynikiem pomyłki lub przeoczenia. Nie oznacza to, że takie sytuacje wcale nie mają miejsca. Jeżeli możliwe jest wykazanie, że zarówno stan osoby wnioskującej jak i przesłane przez niego wnioski mogą być podstawą do otrzymania świadczeń, to warto próbować odwołać się od decyzji. Wówczas skutkiem będzie uzyskanie prawa do pobierania świadczeń, w efekcie czego poprawi się nasza sytuacja finansowa. 

Gdzie skierować pisemne odwołanie od decyzji MOPS?

Odwołanie od decyzji MOPS najczęściej przybiera formę pisemną, i może zostać złożone na kilka sposobów. Najbardziej podstawowym z nich jest wysłanie odwołania bezpośrednio do jednostki MOPS-u, odpowiadającej miejscu zamieszkania osoby odwołującej się. W tym celu niezbędna będzie wizyta w odpowiedniej placówce. W dobie pandemii wiele osób decyduje się na wysłanie odwołania pocztowo, co również jest możliwe. 

Nie tylko placówki MOPS-u mogą być miejscem na złożenie pisemnego odwołania od decyzji. W tym celu mogą nam pomóc także inne instytucje, takie jak sądy.  Mowa w szczególności o wydziałach Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Sądzie Okręgowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania osoby odwołującej się. Pomóc w odwołaniu się od decyzji MOPS-u może także sąd właściwy i samorządowe kolegium odwoławcze. 

Ustne odwołanie od decyzji MOPS

Okazuje się, że odwołanie przybiera nie tylko pisemną formę, ale może być także złożone ustnie. W tym celu należy skontaktować się z organem rentowym, czyli jednostką organizacyjną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jaki podmiot jest organem rentowym?

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)
  • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)
  • Wojskowe biura emerytalne
  • Biuro Emerytalne Służby Więziennej
  • Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA

Ile mam czasu na odwołanie się od decyzji MOPS?

Czas jest szczególnie ważną kwestią w przypadku odwołania od decyzji MOPS. Złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy po terminie może wiązać się z negatywną decyzją. Z tego powodu dobrze jest dowiedzieć się, ile mamy czasu na odwołanie, aby zdążyć wysłać pismo lub ustnie odwołać się od decyzji MOPS. 

Ile jest czasu na odwołanie się od decyzji mops?

  • 14 dni od momentu otrzymania negatywnej decyzji, w przypadku wniesienia odwołania do podmiotów pozasądowych
  • 30 dni od momentu otrzymania negatywnej decyzji, w przypadku odwoływania się za pomocą sądów

Niestety, w większości przypadków wysłanie pisma z odwołaniem po terminie oznacza otrzymanie negatywnej decyzji. Wszystko zależy jednak od indywidualnej decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, więc w przypadku niewielkich, uzasadnionych opóźnień, możliwe jest dopuszczenie wyjątku.  

Co zawiera odwołanie od decyzji MOPS? Gotowy wzór

Liczne formalności i wymagane informacje mogą być problemem dla tych, którzy rzadko sporządzają dokumenty z wnioskami i odwołaniami. Z tego powodu warto przypomnieć sobie, co powinno zawierać takie odwołanie, aby wysłać kompletne pismo, które zostanie rozpatrzone pozytywnie. 

Jakie informacje powinno zawierać odwołanie?

  • dane osobowe osoby wnioskującej: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL
  • miejsce i datę sporządzenia pisma
  • numer decyzji, którą podważamy 
  • argumentację wniosku o zmianę decyzji przez MOPS
  • załączniki, np. dokumenty potwierdzające okoliczności sprzyjające zmianie decyzji

Aby ułatwić naszym czytelnikom odwoływanie się od decyzji MOPS, udostępniamy darmowy wzór. Poniższy formularz wystarczy jedynie wypełnić odpowiednimi danymi, a całość skierować do odpowiednich podmiotów.

Czy warto odwołać się od decyzji MOPS?

Wbrew pozorom, złożenie odwołania od decyzji nie jest bezcelowe, i często takie pismo może zaważyć na tym, czy uzyskamy dane świadczenie lub zasiłek. Z tego powodu warto poświęcić kilkanaście minut swojego czasu na wypełnienie wniosku, oraz dodatkowy czas na dostarczenie go (lub złożenie ustnie). 

Odwołanie od decyzji może wpływać na decyzję dotyczącą:

  • Renty socjalnej
  • Zasiłku stałego
  • Zasiłku celowego
  • Ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych
  • Odszkodowań
  • Zasiłku okresowego

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o poszczególnych świadczeniach z MOPS, zapraszamy do naszych tekstów:

Zasiłek stały z MOPS – ile wynosi? Kto może go uzyskać?

Ile czeka się na zasiłki z MOPS?

Renta socjalna z MOPS – jak otrzymać?

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

15 komentarzy

Elżbieta

Potrzebuje jak napisać odmowę o świadczenie pielęgnacyjne dla męża

Odpowiedz
Daria

witam jak napisac odwołanie z MOPS opiece nad starsza osoba czyli nad babcią

Odpowiedz
Krystyna

Może ktoś podpowie, co zrobić gdy okazało się, że Pani w MOPS nie uzbierała kompletu dokumentów dot zasiłku rodzinnego. Przyznała zasiłek rodzinny, po czym wstrzymuje wypłatę i wysyła maila, że petentka „zataiła” dochody. Prawdopodobnie nie zrobiła jednej rzeczy, ale usilnie próbuje wmówić winę komuś innemu i chce zwrotu „nienależnie wypłaconych środków”.

Odpowiedz
Ewelina

Jak napisać odwołanie od odmowy dodatku węglowego?

Odpowiedz
KRZYSZTOF

zlozylem wniosek o dodatek weglowy pomylilem sie zaznaczylem iz dom ogrzewam zZEC chcialbym nadmienic ze w naszej miejscowosci nigdy nie bylo ogrzewania zbiorowego Co mam teraz zrobic dzieki pozdrawiam

Odpowiedz
      Beata

      Jak napisać odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w sprawie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego.

      Odpowiedz
Magda

Ja też potrzebuje jak napisać odwołanie od odmowy dla dodatku węglowego

Odpowiedz
Marta

Jak napisac odwoloanie od odmowy dodatku węglowego

Odpowiedz
    Katarzyna

    Jak napisać odwołanie od odmowy dodatku węglowego powodem był brak potwierdzenia ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków do 11 sierpnia 2022 r.
    Mieszkam w budynku 2 rodzinnym, gdzie pięć jest wspólny dla 2 rodzin. Wniosek złożony był tylko przez 1 rodzinę, bo takie było rozporządzenie i powiedziano mi, że nie muszę składać jako dodatkowa rodzina. Bardzo proszę o podpowiedź jak można napisać odwołanie.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły