Najlepsze podcasty na temat finansów

podcast finansowy

Skąd czerpać wiedzę na temat finansów? Niektórzy zapewne odpowiedzą, że warto ukończyć odpowiednie studia. Nie każdy konsument potrzebuje jednak tak rozległej wiedzy. Istnieje sporo bardziej lub mniej rozbudowanych publikacji i książek na temat finansów. Forma książki lub długiego artykułu, często z dość skomplikowanym słownictwem, także może być jednak nieprzystępna. Z pomocą przychodzą zatem liczne podcasty finansowe. Podcast to zwykle dość krótki materiał audio, który uruchomimy w jednej z aplikacji streamingowych (np. Spotify, Tidal, Apple Music, itp.). Czy podcast finansowy to dobre źródło informacji na temat ekonomii, pieniędzy, pożyczek i innych zagadnień około finansowych? Który podcast o pieniądzach wybrać? Jakie są najlepsze podcasty finansowe w Polsce?

Podcasty finansowe – cenne źródło wiedzy

Popularność podcastów o finansach stale rośnie. Dzieje się tak zresztą także w przypadku podcastów o innej tematyce – podróżach, sporcie, historii, przedsiębiorczości, czy marketingu. Nic dziwnego. W 2023 roku wiele osób ma problem z wygospodarowaniem wolnego czasu, na przykład na przeczytanie książki. Podcasty finansowe zwykle nie tylko są dość krótkie i bardzo przystępne. Dzięki możliwości czerpania wiedzy w formie dźwięku podcasty stały się doskonałym towarzyszem podczas codziennych zajęć, treningów lub jazdy samochodem. Coraz więcej osób wybiera je zamiast słuchania muzyki.

W dzisiejszym zestawieniu wybraliśmy kilka polecanych i popularnych podcastów na temat finansów. Przydadzą się każdemu – początkującemu przedsiębiorcy, osobie myślącej nad kupnem mieszkania na kredyt, czy po prostu chcącej zwiększać swoją wiedzę. Dobre poruszanie się w świecie finansów, umiejętność inwestowania i oszczędzania – to tylko niektóre efekty, które osiągniesz słuchając podcastów finansowych.

Dlaczego warto słuchać podcastów finansowych?

Do największych zalet podcastów o finansach należą:

  • dostępne niemal w każdym momencie
  • sporo wiedzy z branży finansów dostępnej za darmo
  • informacje podane w przystępny sposób
  • wiele interesujących tematów do wyboru
  • wiedza, która pomaga lepiej zarządzać swoimi finansami

Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto raz na jakiś czas włączyć odcinek ulubionego podcastu finansowego.

Biznes Misja

Podcast Biznes Misja to seria obszernych wywiadów, zwykle z przedsiębiorcami. Poznamy osoby związane ze światem finansów, inwestycji, bankowości, a także wielu przedsiębiorców. W każdym odcinku tego podcastu finansowego, który zwykle trwa od jednej do nawet ponad dwóch godzin, poznajemy jedną osobę. Prowadzący zaprasza do rozmowy zarówno dość anonimowe osoby, które jednak stoją za rozpoznawalnymi firmami z sukcesami, jak i znane osoby, a nawet influencerów. W Biznes Misji wypowiadali się między innymi Sławomir Mentzen, Trader32, Kuba Midel, czy Mariusz Pudzianowski. Poza możliwością odsłuchania w serwisach streamingowych z muzyką i podcastami, Biznes Misję znajdziemy też w formie filmów na YouTube:

Damian Olszewski – podcast

Damian Olszewski jest znany głównie z tworzenia podcastów i filmów publikowanych na YouTube. Jest jednak także przedsiębiorcą i skutecznym inwestorem. Tajniki wiedzy zdobytej w praktyce zdradza słuchaczom swojego kanału. Poruszane w Damian Olszewski – podcast zagadnienia są często dość ogólne, dlatego powinny trafić do szerokiego grona odbiorców. Kredyt a inflacja, jak inflacja wpływa na ceny, tematy związane z rynkiem nieruchomości (wynajmu, inwestycji w nieruchomości), rynek kryptowalut, czy sytuacja ekonomiczna w związku z wojną w Ukrainie – to tylko niektóre z poruszonych kwestii. Jeśli w przestrzeni publicznej pojawia się jakiś temat związany z ekonomią (ceny regulowane, emerytura bez podatku, itp.) w tym podcaście finansowym zwykle znajdziemy ich łatwy do zrozumienia opis.

Nic Za Darmo

Ten podcast finansowy prowadzi Tomasz Jaroszek. Część osób interesujących się finansami lub inwestycjami może kojarzyć go z bloga o finansach. Podcast Nic Za Darmo jest jego kontynuacją. Prowadzący porusza kwestie związane ze światem biznesu, pieniędzy, bankowości, czy zarządzania funduszami firmy lub prywatnymi. Program w formie audycji dostępny jest m.in. na Spotify. Nic Za Darmo trafi w gusta zarówno amatorów, jak i bardziej zaawansowanych inwestorów. Opinie i komentarze na jego temat wskazują na to, że dla odbiorców jest cennym źródłem wiedzy.

Finanse po Godzinach

Kolejnym podcastem o finansach, jaki warto znać jest Finanse po Godzinach. Poznajemy tam nie tylko zagadnienia związane z finansami, ale też newsy ze świata finansów, bankowości, itp. Raz w tygodniu ukazuje się odcinek serii Flash Rynkowy, który kierowany jest do przedsiębiorców, inwestorów i każdego, kogo interesuje bieżąca sytuacja na rynku. Dzięki temu podcastów i ważne wydarzenia ze świata finansów nie umkną Twojej uwadze. Taka wiedza pozwoli podejmować dobre decyzje finansowe i dobrze zarządzać swoimi pieniędzmi.

Marcin Iwuć – blog podcast finansowy

Prowadzący podcast finansowy od prawie 10 lat prowadzi bloga “Finanse bardzo osobiste”. Przez ten czas w polskim Internecie stał się rozpoznawalnym popularyzatorem wiedzy z zakresu finansów. Planowanie wydatków, zarządzanie domowym budżetem i porady dla przedsiębiorców – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w audycji. Odcinków odsłuchamy w Spotify, Tidal, czy na YouTube. Marcin Iwuć zamieszcza też swoje materiały na autorskiej stronie internetowej. Poza blogiem i podcastem finansowym, znajdziemy tam sporo cennej wiedzy.Treści są dostosowane do różnych odbiorców. Dzięki temu niezależnie od poziomu zaawansowania w zakresie finansów i ekonomii znajdziesz tam coś dla siebie.

Po ludzku o pieniądzach

Co wyróżnia podcast finansowy Po ludzku o pieniądzach? Przede wszystkim zagadnienia związane z ekonomią, finansami i bankowością są tu wyjaśnione w prostych słowach. Dzięki temu ten podcast o finansach jest łatwy i przyjemny w odbiorze. Może się sprawdzić jako baza wiedzy dla osób z nieco mniejszym doświadczeniem. Odsłuchując poszczególne odcinki podcastu, możemy sporo się nauczyć. Jak oszczędzać w 2023 roku? Na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej atrakcyjnego kredytu lub pożyczki online? Mimo używania zrozumiałego dla wszystkich językach, wiedza podana w Po ludzku o pieniądzach przyda się też osobom z większym doświadczeniem, przedsiębiorcom i inwestorom.

Finanse Kobiet

Nazwa podcastu finansowego prowadzonego przez Dianę Litwin-Dolezińskiej wiele mówi o grupie odbiorców.  Mimo tego, podcast Finanse Kobiet może być całkiem przydatny także dla innych osób. Poza prowadzeniem podcastu, założycielka jest też finansowym coachem. Sama przedstawia się jako osoba promująca racjonalne wydawanie pieniędzy i zarządzanie finansami. Na blogu pod wiele mówiącym tytułem “Pieniądz jest kobietą” opublikowano już ponad 300 wpisów. Jeśli jesteś początkującą (lub początkującym) adeptem świata finansów, zacznij od serii Finansowe ABC.

Mała Wielka Firma (podcast finansowy dla przediębiorców)

Podcast Małą Wielka Firma kierowany jest do przedsiębiorców i osób myślących o prowadzeniu firmy. Wiedza przekazywana przez Marka Jankowskiego trafi też do innych odbiorców. Pozwala lepiej zrozumieć świat finansów. W ponad trzystu odcinkach znajdują się zarówno porady i pomysły na zarządzanie firmowymi finansami, ale także rozmowy z ciekawymi gośćmi. Dzięki nim dowiemy się m.in. jak rozmawiać z klientem, czy jak organizować pracę swojej firmy. Mała Wielka Firma skupia się na tym, by nasze działania były bardziej efektywne.

Ekonomicznie

Prowadzący podcast finansowy Ekonomicznie to dość rozpoznawalni dziennikarze. Jarosław Kuźniar i Rafał Hirsch zajmują się ekonomią, gospodarką i finansami. Poszczególne odcinki Ekonomicznie to ich rozmowy na różne tematy. Często odnoszą się do bieżącej sytuacji politycznej w Polsce i Unii Europejskiej. Nic dziwnego – polityka, a także kolejne wprowadzane przepisy, mają przecież wielki wpływ na nasze pieniądze. Prowadzący podcast o finansach podpowiadają, jak poruszać się w świecie pieniędzy, by nie być stratnym i wykorzystać nadarzające się “okazje”. W ostatnim czasie często poruszanymi tematami były wysoka inflacja, plany wprowadzenia cyfrowego pieniądza, czy kolejne przepisy wynikające z Polskiego Ładu 2.0.

Który podcast finansowy wybrać?

Podcasty finansowe w Polsce cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego, dzięki nim możemy lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. W praktyce może to oznaczać, że więcej pieniędzy zostanie w naszym portfelu. Niektóre podcasty finansowe kierowane są do osób zupełnie początkujących i to od nich warto zacząć, jeśli nią jesteś. Wraz z nabieraniem wiedzy możesz spróbować nieco bardziej skomplikowanych audycji na temat różnych zagadnień. Dla wszystkich grup odbiorców bardzo ciekawe wydają się podcasty w formie wywiadów. Rozmowy z właścicielami firm z sukcesami są nie tylko bardzo interesujące. To także sposób na podpatrzenie “mistrzów” przedsiębiorczości. Ostatecznie, często lepiej do nas trafiają informacje przekazane przez właściciela rozpoznawalnej marki.

Duży wybór zróżnicowanych podcastów finansowych z pewnością jest korzystny dla słuchaczy. Zachęcamy do odsłuchania audycji, co z pewnością przyniesie sporo korzyści każdej osobie.

Podcast finansowy – jak słuchać i ile to kosztuje?

Jeśli zastanawiasz się, jak słuchać podcastów finansowych, masz kilka możliwości. Większość programów nie ogranicza się do jednej platformy. Treści są więc dostępne jednocześnie w kilku miejscach, w tym darmowych:

  • Spotify
  • Tidal
  • YouTube
  • Facebook
  • na stronie internetowej

Zwykle odsłuchanie podcastu finansowego w darmowym źródle wiąże się z koniecznością oglądania reklam. Nie jest to duże utrudnienie, jednak aby całkowicie skupić się na treści podcastu, warto wybrać opcję płatną wersję. W przypadku takich serwisów jak Spotify, Tidal lub YouTube Premium, płatny dostęp to koszt od kilkunastu do dwudziestu kilku złotych. Warto skorzystać z jednej z cyklicznych promocji, która pozwoli cieszyć się dostępem do takiej platformy za darmo nawet przez 2-3 miesiące. Można wykorzystać ten czas, aby sprawdzić działanie aplikacji. W razie niezadowolenia możesz zrezygnować z usługi i nic za nią nie zapłacić.

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły