Najlepiej płatne zawody w Polsce i na świecie

najlepiej płatne zawody

Rynek pracy jest zróżnicowany, ponieważ popyt na poszczególne usługi i produkty jest zmienny. Z tego względu osoby rozpoczynające pracę zarobkową lub szukające nowych możliwości zastanawiają się, jakie są najlepiej płatne zawody. Uzyskiwane dochody są jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze kariery, toteż warto sprawdzić, na jakie stanowiska warto aspirować. Przedstawiamy zestawienie najlepiej płatnych zawodów w Polsce i na świecie. 

Jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce?

Ze względu na to, że większa część naszych czytelników to osoby mieszkające w Polsce, warto przyjrzeć się temu, jakie są najlepiej płatne zawody na terenie kraju. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że na dochody wpływ ma wiele czynników. Region Polski, pozycja danego przedsiębiorstwa czy też obecne zapotrzebowanie na wykonywanie określonych zadań wpływają na to, jak plasują się zarobki. 

Key account manager

Stanowisko to wymaga bardzo rozwiniętych zdolności społecznych i interpersonalnych. Osoba na takim stanowisku odpowiedzialna jest za kontakt z kluczowymi klientami, którzy są dla danego przedsiębiorstwa priorytetem. Zalecana jest duża odporność na stres, ambitność, i gotowość do rozmów negocjacyjnych. 

Programista

Osoby umiejące posługiwać się, modyfikować i pisać kod są bardzo pożądane na rynku pracy, toteż ich zarobki są jednymi z najwyższych. Zaletą tej profesji są szerokie perspektywy na rozwój w przyszłości a także wysokie zapotrzebowanie. 

Kierownik ds. finansów

Pracownicy zarządzający funduszami mogą poszczycić się tym, iż ich profesja zalicza się do grupy określanej jako najlepiej płatne zawody. Z wysokimi zarobkami wiąże się jednak równie duża odpowiedzialność. Osoby na takim stanowisku odpowiadają za fundusze i aktywa danych podmiotów, a także ich inwestycje. 

Główny aktuariusz ds. ubezpieczeń

Czym zajmują się aktuariusze? Przede wszystkim kalkulacją ryzyka, wyceną produktów i usług, a także oceną wartości obecnych i przyszłych projektów. Ze względu na zakres obowiązków, wymagane jest analityczne myślenie i dalekowzroczność w ustalaniu planów. 

Adwokat

Pracownicy zajmujący się świadczeniem pomocy prawnej mogą liczyć na bardzo dobre zarobki w Polsce. Ze względu na to, iż taka osoba często ma do czynienia z sądami i organami prawnymi, niezbędna jest szeroka wiedza w zakresie obowiązujących przepisów. Ponadto, dobry adwokat cechuje się dyskrecją i zorganizowaniem.

Główny księgowy

Profesja księgowego jest ceniona i pożądana niezmiennie od dziesiątek lat. Prowadzenie ksiąg rachunkowych podmiotów gospodarczych wymaga sporej dokładności, a często także nieomylności. Od osoby na stanowisku księgowego oczekuje się bardzo dobrej znajomości systemów elektronicznych, gotowości do kontaktu z innymi podmiotami a także odpowiednich kwalifikacji. 

Najlepiej płatne zawody w Polsce – jakie są zarobki?

Sprawdziliśmy, jakie zawody zarobkowe w Polsce są najlepiej płatne. Istotną kwestią jest jednak sama wysokość dochodów. Ze względu na zróżnicowanie zarobków, postanowiliśmy przedstawić osiągane dochody w postaci przedziału. Poniżej przedstawione informacje mają charakter poglądowy, co oznacza że w poszczególnych przypadkach uzyskiwane zarobki mogą być większe lub mniejsze.

Najlepiej płatne zawody w Polsce – przybliżone dochody:

 • Key account manager – od 6 000 złotych do 14 000 złotych
 • Programista – od 4 000 złotych do 20 000 złotych
 • Kierownik ds. finansów – od 14 000 złotych do 30 000 złotych
 • Główny aktuariusz ds. ubezpieczeń – od 10 000 złotych do 24 000 złotych
 • Adwokat – od 5 000 złotych do 25 000 złotych 
 • Główny księgowy – od do 5 000 złotych do 17 000 złotych

Jakie są najlepiej płatne zawody na świecie?

Przeprowadzka za granicę często wiąże się z szansą na większy zarobek. Imigracja ekonomiczna to stosunkowo często spotykane zjawisko, które jest zrozumiałe. Dla wielu osób możliwość pozyskiwania jeszcze większego kapitału za wykonaną pracę to odpowiednia motywacja, aby zmienić swój kraj zamieszkania. Zobaczmy, jakie są najlepiej płatne zawody na świecie. 

Najlepiej płatne zawody na świecie (przybliżona stawka roczna):

 • Chirurg – 1.8 mln złotych
 • CEO (Chief executive officer) – 1.1 mln złotych
 • Prawnik korporacyjny – 890 tysięcy złotych
 • Pilot linii lotniczych – 890 tysięcy złotych
 • Profesor uniwersytecki – 780 tysięcy złotych
 • Senior data scientist – 590 tysięcy złotych
 • Inżynier lotnictwa – 470 tysięcy złotych
 • Manager marketingu – 370 tysięcy złotych

Dobrze płatny zawód, a edukacja 

Jaki wpływ na najlepiej płatne zawody ma edukacja danego pracownika? Okazuje się, że wykształcenie jest znaczącym czynnikiem, ale nie najważniejszym. Nabycie odpowiedniej edukacji otwiera sporo ścieżek kariery, ale to własne umiejętności i doświadczenie w danej dziedzinie decydują o prawdziwym sukcesie zawodowym. Pracodawcom najbardziej zależy na realnych wynikach, wypracowanych przez pracownika, aniżeli liczbie ukończonych uczelni. 

Co ma największy wpływ na rozwój kariery?

 • znajomość języków obcych
 • nabyte doświadczenie
 • wykształcenie 
 • szlifowanie umiejętności we własnym zakresie

Rozwój własnej kariery zawodowej warto planować jeszcze na etapie pobierania edukacji. Spora część najlepiej zarabiających osób nie zawdzięcza swojego sukcesu jedynie wykształceniu. Wkład własny w postaci rozwijania swoich umiejętności i kwalifikacji może w przyszłości zaowocować. Przykładowo, osoby studiujące powinny we własnym zakresie zadbać o to, aby nauczyć się dodatkowego języka bądź posiąść dodatkowe umiejętności. W ten sposób liczba perspektyw na przyszłość na pewno będzie znacznie większa. 

Najlepiej płatny zawód – czy warto za nim podążać?

Dla sporej części osób wkraczających na rynek pracy, najlepiej płatny zawód jest celem absolutnym, do którego dąży się za wszelką cenę. Czy słusznie? Z jednej strony tak duże ambicje na pewno zaowocują w przyszłości szerokimi perspektywami zarobkowymi. Z drugiej strony zaś, dana osoba naraża się w ten sposób na wypalenie zawodowe. Jest to stan emocjonalnego zmęczenia, które zaburza funkcjonowanie w pracy. 

Jak więc połączyć indywidualne potrzeby z wysokimi zarobkami? Warto szukać dobrze opłacanych stanowisk, które pokrywają się z priorytetami i zainteresowaniami. Dobra praca to nie tylko najlepiej płatny zawód, lecz także profesja która będzie dostarczała zainteresowania, emocji i możliwości rozwoju przez długi czas. Z tego powodu zarobki to tylko jeden z wielu czynników wpływających na decyzję w tej kwestii.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły