Najbogatsi ludzie na świecie i w Polsce – lista miliarderów

lista najbogatszych

Kto nie zastanawiał się kiedyś, ile zarabiają najbogatsi ludzie na świecie? W dzisiejszym artykule poznasz nie tylko listę najbardziej zamożnych osób na Ziemi. Przedstawimy też ranking najbogatszych Polaków. Ile zarabiają znani i nieznani miliarderzy? Jeśli interesuje Cię lista najbogatszych według Forbes, znajdziesz ją poniżej.

Ranking Forbes – najbogatsi ludzie na świecie

Ranking najbogatszych ludzi na świecie publikuje magazyn Forbes. Oczywiście, podobne informacje znajdziemy również w innych miejscach. Forbes jest jednak poczytnym, a zarazem wiarygodnym źródłem informacji. Ciężko byłoby też znaleźć zestawienie najbogatszych osób na świecie z dłuższą historią. Forbes sprawdza majątki miliarderów już od 1987 roku. Co trzeba znaleźć, by trafić do rankingu Forbesa? Warunek jest jeden, choć może być dość trudny do spełnienia. Trzeba posiadać miliard dolarów lub więcej. Co ciekawe, aż siedmiu Polaków może się poszczycić tak dużym bogactwem. Na świecie jest prawie 2.700 osób posiadających co najmniej miliard dolarów.

Całkiem niedawno na pierwszym miejscu rankingu był Jeff Bezos. Dziś na pierwszym miejscu rankingu jest Elon Musk. Pierwsza dziesiątka wygląda następująco:

  1. Elon Musk – 219 miliardów $
  2. Jeff Bezos – 177 miliardów $
  3. Bernard Arnault (z rodziną) – 158 miliardów $
  4. Bill Gates – 129 miliardów $
  5. Warren Buffett – 118 miliardów $
  6. Larry Page – 111 miliardów $
  7. Sergey Brin – 107 miliardów $
  8. Larry Ellison – 106 miliardów $
  9. Steve Ballmer – 91,4 miliarda $
  10. Mukesh Ambani – 90,7 miliarda $

Jak widać, niektóre nazwiska z TOP 10 najbogatszych ludzi na świecie to dość znane osoby. Niektórzy miliarderzy wydają się być jednak nieco mniej rozpoznawalni. Cóż, nie każdy chce, by wraz ze wzrostem majątku szła coraz większa rozpoznawalność i sława.

Majątek Elona Muska, wynoszący około 220 miliardów dolarów jest imponujący. Biorąc jednak pod uwagę łączne bogactwo rodziny królewskiej Arabii Saudyjskiej, mają oni prawie siedem razy więcej pieniędzy. Ich bogactwo wycenia się na 1400 miliardów dolarów!

Najbogatsi Polacy – lista

Nikogo zapewne nie zdziwi, że w porównaniu z najbogatszymi ludźmi na świecie, najzamożniejsi Polacy mają nieco mniejsze majątki. Wciąż mówimy jednak o ogromnych sumach, które często możemy liczyć w miliardach dolarów. Warto zaznaczyć, że oprócz rankingu Forbes, majątek polskich miliarderów możemy poznać z zestawienia opublikowanego w magazynie Wprost. Dane mogą się nieco różnić. Dla przykładu – majątek najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa, Forbes ocenia na ponad 27 miliardów złotych, a Wprost – “zaledwie” na 11 miliardów. W rankingu najbogatszych Polaków według Wprost inna jest także kolejność, a nawet lider zestawienia. Tam otwiera je właściciel sieci sklepów Dino, który w Forbes trafił na trzecie miejsce. Najbogatsi Polacy według Forbesa:

  1. Michał Sołowow – 27,3 miliarda złotych (wg Wprost – 11 mld zł)
  2. Jerzy Starak – 18,5 miliarda złotych (wg Wprost 6 mld zł)
  3. Tomasz Biernacki – 15,8 miliarda złotych (wg Wprost – 15,5 mld zł)
  4. Zygmunt Solorz-Żak – 14 miliardów złotych (wg Wprost 10 mld zł)
  5. Dominika Kulczyk – 7,6 miliarda złotych
  6. Sebastian Kulczyk – 6 miliardów złotych
  7. Zbigniew Juroszek, Mateusz Juroszek (z rodziną) – 4,7 miliarda złotych
  8. Arkadiusz Muś – 4,3 miliarda złotych
  9. Paweł Marchewka – 4,1 miliarda złotych
  10. Bogdan i Elżbieta Kaczmarek – 3,8 miliarda złotych

W rankingu najbogatszych ludzi w Polsce według Wprost w pierwszej dziesiątce znaleźli się także Łukasz Nosek (5 miliardów złotych) oraz Wiesław Wawrzyniak (4,1 miliarda złotych).

Dlaczego rankingu różnią się od siebie, w niektórych przypadkach podają ponad dwukrotnie wyższy majątek?  Wiele zależy od obecnej wyceny giełdowej posiadanych przez miliarderów aktywów. Ciężko wyznaczyć jedną wysokość majątku konkretnej osoby. Jego wysokość zmieni się, gdy zbadamy majątek w innym dniu. Część składników bogactwa miliarderów trzeba też oszacować pod względem wartości. Oba rankingi zawierają więc raczej poglądowe, niż dokładne dane.

Nie jest łatwo wycenić majątek najbogatszych ludzi na świecie

Ranking najbogatszych ludzi na świecie należy uznać za dość poglądowy. Są bowiem spore trudności z obliczeniem majątku miliarderów. Nie zawsze dzielą się informacjami o tym, jakie aktywa i pasywa wchodzą w skład ich bogactwa. Niemożliwe jest stworzenie listy najbogatszych ludzi, która będzie w 100% wskazywać na ich rzeczywisty majątek.

Z pewnością miliarderzy mają bogactwo, które jest zachowywane w tajemnicy. To wszelkiego rodzaju kosztowności, jak dzieła sztuki, biżuteria, kolekcjonerskie samochody, itp. Z czasem mogą zmieniać swoją wartość, nierzadko drożeją kilkukrotnie. Pewnym ułatwieniem mogą być natomiast informacje o posiadanych papierach wartościowych – to dane publiczne i jawne. Miliarderzy dobrze wiedzą, w co inwestować, dla nas może być to cenną lekcją poruszania się na giełdzie. Wycena ich akcji i innych papierów wartościowych jest jednak zmienna z biegiem czasu. Dane o majątku miliarderów są więc podawane w dość dużym przybliżeniu.

Jak Forbes tworzy ranking najbogatszych osób?

Znamy już przybliżoną wycenę majątku najbogatszych ludzi na świecie i w Polsce. Sumy są imponująco wysokie, aż trudno wyobrazić sobie kosztowności warte setki miliardów dolarów. Wiele osób jest więc żywo zainteresowanych tym, skąd właściwie wzięły się majątki najzamożniejszych osób. Możemy się tego dowiedzieć, czytając magazyn Forbes Zatrudnia on dziennikarzy, którzy odbywają z miliarderami rozmowy. W ich trakcie starają się zdobyć informację o tym, skąd wziął się majątek, jaka była droga konkretnej osoby do obecnego bogactwa. Oczywiście niektórzy miliarderzy nie chcą udzielać informacji na takie pytania, czy nie można w ogóle umówić się z nimi na wywiad.

Poza spotkaniami z miliarderami, 50 dziennikarzy Forbesa stara się także spotykać z rodzinami i osobami z ich bliskiego otoczenia. Na tej podstawie, a także analizując dane publicznie dostępne (np. wspomniane już papiery wartościowe posiadane przez daną osobę). Tak właśnie powstaje ranking najbogatszych osób według Forbes. Ciężko dziś wyobrazić sobie bardziej wnikliwy sposób badania bogactwa osób ze szczytu tej listy. Dziennikarze Forbes i analitycy magazynu nie zapominają oczywiście także o odjęciu od majątku bogacza jego wydatków. Często są to wydatki na cele charytatywne. Znanym filantropem jest Bill Gates. Kilkukrotnie “spadał” z pierwszego miejsca listy najbogatszych ludzi na świecie po tym, jak zasilił konto jednej z fundacji.

Lista najbogatszych – miliarderzy, którzy nie zostali uwzględnieni

W rankingu najbogatszych ludzi według Forbesa zabrakło kilku naprawdę bogatych osób i rodzin. Mowa między innymi o rodzinie królewskiej Arabii Saudyjskiej. Jej majątek szacowany jest na około 1400 miliardów dolarów. Z pewnością bardzo wysoko na wspomnianej liście znalazłby się także sułtan Brunei. Przez część naszych czytelników może być on kojarzony z posiadaniem imponującej kolekcji rzadkich samochodów. Forbes nie uwzględnia jednak w rankingu osób, których bogactwo powiązane jest ze skarbem państwa. W tej sytuacji, co potwierdzają przedstawiciele Forbes, ciężko byłoby oddzielić prywatny majątek od budżetu danego kraju. Sytuacji nie ułatwia fakt, że czasami głową państwa jest osoba, której bliżej do dyktatora, niż do przywódcy znanego z krajów “Zachodu”.

Przykładem może być Muammar Kaddafi. Jego majątek wyceniano na 200 miliardów dolarów. Ciężko byłoby jednak pozyskać jakieś wiarygodne potwierdzenie tej sumy.

Bloomberg Billionaires Index – kolejna lista najbogatszych ludzi na świecie

Poza rankingiem Forbesa, popularnością cieszy się też lista Bloomberga. Billionaires Index to kolejne zestawienie miliarderów.Powstała nieco ponad 10 lat temu (w 2012 roku) i co roku trafia tam 500 najbogatszych osób na świecie. O ile lista Forbesa publikowana jest raz w roku, dane Bloomberga są aktualizowane znacznie częściej. Jeśli ktoś chciałby więc na bieżąco śledzić wysokość majątku bogaczy, to dobry sposób. Dziś w pierwszej dziesiątce listy najbogatszych ludzi na świecie według Bloomberga znajdziemy praktycznie te same nazwiska, co w Forbes. Lista najbogatszych ludzi na świecie to dane poglądowe – warto o tym pamiętać.

Gdzie znaleźć listę najbogatszych ludzi na świecie?

Jeżeli chcesz samemu sprawdzić listę najbogatszych miliarderów, możesz zrobić to w następujący sposób:

Najbogatsi ludzie na świecie – skąd ich majątek? Self-Made Score wg Forbes

Na liście najbogatszych ludzi na świecie znajdują się osoby, których majątek powstał w różny sposób. Dużą grupę stanowią miliarderzy, którzy odziedziczyli fortunę. Przykładem mogą być Dominika i Sebastian Kulczyk. Ich majątki powstały po śmierci ojca, długo zajmującego pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków. Jego majątek był tak duży, że nawet dzieląc go na pół, dwójka jego dzieci wciąż znajduje się na wysokich miejscach w rankingu najbogatszych Polaków.

Miliarderów, którzy sami dorobili się fortuny, określamy mianem self-made man. To, czy dana osoba sama stworzyła majątek, pokazuje nam wskaźnik Self-Made Score. Znajdziemy go w rankingu Forbesa. Osoby z oceną”1” po prostu odziedziczyły swój majątek i nic z nim nie robią, by go pomnożyć. Wartość “10” oznacza przejście całej drogi “od pucybuta do milionera”, niczym z amerykańskiego snu. “Siódemkę” otrzymają osoby, które same dorobiły się fortuny, choć pochodziły z względnie zamożnej rodziny. Na ocenę “4” zasłużą natomiast osoby, które dostały spory zastrzyk gotówki, ale samodzielnie wielokrotnie pomnożyły go.

Lista najbogatszych na świecie z oceną”8″

Wśród miliarderów na liście Forbes 400 najwięcej jest osób z oceną Self-Made Index równą 8. Oznacza to, że pochodzą z względnie zamożnej rodziny (klasa średnia), ale majątku dorobili się samemu. Do tej grupy należą między innymi Elon Musk, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg (odpowiednio twórcy Tesli/Space-X/PayPal, Amazona i Facebooka). Jak widać, nie trzeba pochodzić z rodziny królewskiej, by móc marzyć o ogromnej fortunie.

Źródło:

Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

Kazik

Niby rodzeństwo Kulczyków odziedziczyło a i tak potrafią się wysoko utrzymać, to nie jest takie oczywiste bo fortunę łatwo roztrwonić. A do tego p. Sebastian Kulczyk jest znany z wspierania startupów i osób, które chcą się rozwijać.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły