Limit płatności gotówkowych 2024 – aktualne informacje

limit płatności gotówkowych

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się powyżej pewnej kwoty, muszą korzystać z rachunków rozliczeniowych, co oznacza że transakcje gotówkowe nie zawsze są dostępną opcją. W ostatnich latach limit płatności zmienił się, a kolejne zmiany dopiero nadchodzą. Ile wynosi limit płatności gotówkowych w 2024 roku, i co zmieni się w ciągu kolejnych lat? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania. 

Ile obecnie wynosi limit płatności gotówkowych?

Warto podkreślić, że na chwilę obecną limit płatności gotówkowych dotyczy jedynie transakcji dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami. Zwykli klienci nie muszą obawiać się o to, że nie będą mogli użyć fizycznego pieniądza, ponieważ to ograniczenie ich nie obejmuje. Niestety, sytuacja ta zmieni się w przyszłym roku. 

Obecnie limit płatności gotówkowych wynosi 15 tysięcy złotych. Powyżej tej kwoty konieczne będzie skorzystanie z rachunku płatniczego, toteż przedsiębiorcy działający na większą skalę używają kont firmowych. Wyżej podana kwota jest limitem płatności za dostarczony towar lub usługę. Inne formy rozliczenia, takie jak wymiana barterowa, nie są objęte tym ograniczeniem. 

Ile będzie wynosił limit płatności gotówkowych w 2024?

Obecna kwota limitu płatności gotówką obowiązywać będzie do końca bieżącego roku. Już w 2023 roku kwota, do której przedsiębiorcy mogą rozliczać się fizycznym pieniądzem, ulegnie zmniejszeniu. Od stycznia 2023 roku możliwe są płatności gotówką między przedsiębiorcami jedynie do kwoty 15 tysięcy złotych. 

Co taka zmiana oznacza dla przedsiębiorców? Przede wszystkim, zwiększy się ilość podmiotów, które będą musiały założyć konto firmowe do rozliczania się. Ponadto, od momentu wprowadzenia tej zmiany, płatności gotówkowe powyżej kwoty 15 tysięcy złotych nie będą mogły zostać uznane jako koszty prowadzenia działalności. Kwestia ta ma szczególne znaczenie przy rozliczaniu podatków. 

Limit płatności gotówkowych dla klientów 

Przyszły rok przyniesie zmiany, które dotyczą nie tylko przedsiębiorców. Od stycznia 2023 roku, wszelkie transakcje na kwotę większą niż 20 tysięcy złotych muszą zostać uregulowane za pomocą rachunku płatniczego. 

Transakcje w innej walucie

Co, jeżeli dana transakcja została przeprowadzona między klientem, a podmiotem rozliczającym się w innej walucie niż PLN? Wówczas limit nadal obowiązuje, więc należy zwracać uwagę na to, aby po przewalutowaniu kwota 20 tysięcy złotych nie została przekroczona. 

Czy da się obejść limit płatności gotówkowych?

Mogłoby się wydawać, że rozbicie płatności na kilka części pomoże obejść limit płatności gotówkowych. W taki sposób możliwe byłoby ustalenie z drugą stroną warunków takiej płatności przed dokonaniem transakcji. Okazuje się, że jest to kwestia problematyczna, ponieważ prawo nie mówi jasno, iż jednorazowa wartość transakcji wyliczana jest na podstawie jednej wpłaty.

Transakcją równie dobrze można określić cały proces rozliczenia się z wierzycielem, co oznacza że pod uwagę brana jest suma całkowita. Z tego względu można uznać, iż nie jest możliwe obejście bieżącego limitu płatności gotówkowych. Nic nie zapowiada się na to, aby sytuacja zmieniła się w przyszłych latach. 

Dlaczego istnieje ograniczenie płatności gotówkowych?

Limit płatności gotówkowych pozwala Urzędowi Skarbowemu na zminimalizowanie zjawiska, jakim są oszustwa podatkowe. Płatność pieniądzem fizycznym nie zawsze jest odpowiednio udokumentowana, co oznacza że sprzedawcy, osoby otrzymujące darowizny i inne grupy pomijają powstały obowiązek podatkowy. 

Warto też wspomnieć o tym, że banki rejestrują płatności dokonane z użyciem rachunków rozliczeniowych, jeśli opiewają one na wysokie kwoty. Oznacza to, że strony dokonujące transakcji muszą upewnić się, że pieniądze pochodzą z legalnego źródła, i zadbać o to, aby móc wykazać ten fakt w razie ewentualnej kontroli. 

Limit płatności gotówką – czy to dobra zmiana?

Transakcje z użyciem fizycznego pieniądza znane są ludziom od wieków. Dużo jednak wskazuje na to, iż w przyszłości taka forma płatności zostanie zmarginalizowana. Już teraz we znaki wdają się poszczególne wady pieniądza fizycznego. Wśród nich są: podatność na jego mechaniczne uszkodzenia, ewentualne problemy z transportem czy też kwestie prawne. 

Pieniądz w formie gotówki stanowi także ewentualne pole do przestępstw i oszustw. Dbając o to, aby środki pochodziły z legalnych źródeł, nałożony jest limit płatności gotówką, aby uniknąć tzw. prania brudnych pieniędzy. 

Czy fizyczna gotówka odejdzie w zapomnienie?

Internetowe płatności są coraz popularniejsze, o czym może świadczyć to, że duża ilość banków implementuje takie funkcje jak BLIK. Na rynku znajdziemy także pozabankowe, internetowe rozwiązania płatnicze takie jak PayPal i Revolut. Co więcej, nowy, mniejszy limit płatności gotówkowych pozwala przypuszczać, że marginalizacja fizycznego pieniądza już postępuje. 

Czy to oznacza, że gotówka nie będzie dłużej w użyciu? Póki co, niewiele się na to zapowiada. Spora część osób nie jest rozeznana w nowoczesnej technologii, a korzystanie z nowych rozwiązań jest dla nich problematyczne. Brak dostępu do płatności gotówkowych wywołałby spore społeczne niezadowolenie, toteż można mieć pewność, że taka zmiana nie nastąpi z dnia na dzień.

Źródło:

  1. https://businessinsider.com.pl/firmy/przepisy/zakaz-platnosci-gotowka-2024-dla-przedsiebiorcow-co-z-transakcjami-prywatnymi/99ens9b
  2. https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6343546,zakaz-placenia-gotowka-czy-obejmie-transakcje-prywatne-jakie-limity-od-1-stycznia-2024-dla-przedsiebiorcow.html
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły