Licytacje komornicze – czym są, jak ich szukać? Poradnik

licytacje komornicze

Uprawnienia komornika w egzekucji zadłużenia pozwalają mu na zajęcie cennych towarów, papierów wartościowych i nieruchomości. Te składniki majątku trafiają wówczas na licytacje komornicze, a uzyskane w taki sposób pieniądze służą do spłaty zobowiązania. Czym cechuje się licytacja komornicza, jak wygląda, i o czym warto pamiętać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej, dlatego zapraszamy do dalszej lektury. 

Licytacje komornicze – podstawowe informacje 

Do licytacji komorniczych dochodzi w przypadku zajęcia przez komornika danego składnika majątku. Może to być wartościowy przedmiot, taki jak biżuteria i sprzęt elektroniczny, ale mogą to być także nieruchomości i papiery wartościowe. Po zajęciu komornik organizuje licytację komorniczą, którą musi ogłosić minimum 2 tygodnie przed jej rozpoczęciem. 

Informacje o nadchodzącej licytacji komorniczej są dostępne publicznie. Znajdziemy je przede wszystkim na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, ale też na stronie internetowej i w budynku sądu, który zajmuje się sprawą dłużnika. Niezbędne szczegóły dostępne są także w prasie i mediach. Często lokalne gazety i portale branżowe poświęcają swoją uwagę licytacjom komorniczym i informują o nich czytelników. 

Co może zostać wystawione na licytację komorniczą?

Na licytacje komornicze może zostać wystawiony każdy przedmiot, który został zajęty przez funkcjonariusza publicznego w ramach egzekucji komorniczej. Może to być cenna biżuteria, urządzenia elektroniczne, a w niektórych przypadkach także wartościowe pamiątki rodzinne. Wszystko zależy od tego, czy określony przedmiot reprezentuje jakąś wartość, i będzie mógł zostać upłynniony na rzecz potrzeb wierzycieli.

Szerokie uprawnienia komornika w kwestii zajęcia składników majątku nie oznaczają jednak, że osoba zadłużona zostanie z niczym. Nie wszystkie przedmioty zostaną wystawione na licytacje komornicze, ponieważ niektóre z nich są prawnie chronione przed zajęciem komorniczym. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jaka część naszego majątku jest bezpieczna.

Czego komornik nie może zająć i wystawić na licytacje komornicze?

  • podstawowych środków higieny, takich jak bielizna, piżamy, szczoteczka do zębów
  • narzędzi i odzieży niezbędnej do wykonywania pracy zarobkowej
  • materiałów do nauki i przyborów niezbędnych do edukacji
  • podstawowej odzieży służącej do codziennego funkcjonowania
  • wyposażenia mieszkania niezbędnego do funkcjonowania, np. lodówki, kuchenki 
  • produktów medycznych, sprzętów rehabilitacyjnych ani innych lekarstw niezbędnych do zachowania prawidłowego stanu zdrowia
  • elementy wypoczynku nocnego, takie jak pościel, poduszka, materac
  • obiekty służące do odbywania praktyk religijnych, takie jak różaniec i chanukija

Jak odbywa się licytacja komornicza?

Obecnie licytacje komornicze odbywają się w dwóch formach: elektronicznej, oraz tradycyjnej. W przypadku tej pierwszej, niezbędne będzie utworzenie konta na platformie e-licytacje. Internetowe aukcje trwają przez 7 dni, i mogą skorzystać z nich nawet obcokrajowcy. Na wylicytowane przedmioty nie ma gwarancji od komornika sądowego, toteż każdy przystępuje do takiego procesu na własną odpowiedzialność. 

Drugą metodą są tradycyjne licytacje komornicze, które odbywają się stacjonarnie. W takim przypadku adres, pod jakim odbędzie się całe wydarzenie, podany jest w treści samego ogłoszenia o nadchodzącej licytacji komorniczej. W przeciwieństwie do e-licytacji, całość trwa o wiele krócej, i zazwyczaj jest to kilkadziesiąt minut, do maksymalnie kilku godzin trwania licytacji. 

Wadium, czyli zaliczka na licytacje komornicze

Czym jest wadium? Jest to obowiązkowa zaliczka, bez uiszczenia której nie możemy przystąpić do licytacji komorniczej. Jest to forma zabezpieczenia, i wynosi 10% wartości licytowanej nieruchomości bądź towaru. Co ważne, wadium musi być opłacone na dzień przed rozpoczęciem licytacji. 

W przypadku przegrania licytacji, wadium zostaje zwrócone danej osobie, toteż nie należy obawiać się dodatkowych kosztów. Wyjątkiem są sytuacje w których wygrana osoba wycofuje się z przybicia, wówczas wadium przepada. Warto pamiętać także o tym, że wadium musi być opłacone w walucie obowiązującej w naszym kraju, czyli w polskich złotych. Obowiązuje to także obcokrajowców, dla których licytacje komornicze są dostępne.   

Licytacje komornicze krok po kroku

Licytacje komornicze wygrywane są przez te osoby, które złożyły największą ofertę. Ceny wywoławcze wynoszą ¾ ceny rynkowej, toteż często możliwe jest znalezienie atrakcyjnej oferty na interesujące przedmioty. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda proces takiej licytacji krok po kroku. 

Licytacja komornicza krok po kroku:

  1. Pierwszym krokiem jest znalezienie interesującej nas oferty, aby dowiedzieć się, kiedy i w jakim miejscu będzie miała miejsce dana licytacja. Należy także złożyć wadium, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. 
  2. Następnie następuje sama licytacja. Jeżeli jesteśmy jedyną osobą zainteresowaną, to przedmiot nabędziemy po cenie wywoławczej. W przeciwnym razie, wygramy jedynie jeśli nasza cena będzie najwyższa, i nikt jej nie przebije mimo trzykrotnego wezwania ze strony prowadzącego aukcję. Ofertę podbija się o minimalnie 1% ceny wywoławczej
  3. W przypadku wygranej następuje przybicie, czyli finalne zakończenie licytacji. Jeżeli jednak nie doszło do przybicia, to licytacja otrzymuje drugi termin. Wówczas ceną wywoławczą jest jedynie ⅔ ceny rynkowej. 
  4. W ciągu 2 tygodni zwycięzca musi wpłacić pozostałą kwotę (nie licząc opłaconego wcześniej wadium). Po dokonaniu wpłaty, w ciągu 7 dni dana osoba stanie się prawowitym właścicielem wylicytowanego przedmiotu lub nieruchomości. 

Co zrobić, aby dobytek nie trafił na licytację komorniczą?

Może zdarzyć się, że to my będziemy dłużnikiem, którego dobytek może trafić na licytacje komornicze. Nigdy nie jest to przyjemna sytuacja, nie tylko ze względu na straty materialne. Często osoba zadłużona ma sentyment do danego przedmiotu, np. kiedy jest to pamiątka rodzinna, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Aby uniknąć takich przykrych sytuacji, warto dowiedzieć się, jak zabezpieczać się przed długami. 

Większość rozwiązań pomagających w takiej sytuacji przeznaczona jest dla osób, które działają stosunkowo wcześnie, tj. wtedy, kiedy zobowiązania nie zamieniły się jeszcze w dług. Przykładem jest konsolidacja, czyli proces łączenia ze sobą wielu chwilówek i kredytów w jedną ratę. Kredyt konsolidacyjny, określany przez wielu jako kredyt oddłużeniowy, zarezerwowany jest jedynie dla osób, które nie figurują w bazach i rejestrach dłużników. Alternatywą dla osób o mniejszej zdolności kredytowej są pozabankowe pożyczki online, dzięki którym nawet dłużnicy mogą uzyskać potrzebne środki na rozliczenie się z wierzycielami. Korzystając z tego typu rozwiązań należy szczególnie uważać, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia

Na co uważać przy licytacjach komorniczych?

Mimo iż licytacje komornicze wydają się dobrym sposobem na znalezienie atrakcyjnej oferty, to jednak niosą za sobą także pewne zagrożenia. Jedną z ważniejszych kwestii jest to, aby nie licytować danego mieszkania nie znając jego stanu. Niestety, w niektórych przypadkach ogłoszenia o licytacjach komorniczych nie zawierają zdjęć, przez co całość stanowi jedną wielką niewiadomą. Z jednej strony jest to szansa na okazyjny zakup nieruchomości, z drugiej zaś ryzyko strat finansowych i potencjalnych komplikacji prawnych. 

Warto podchodzić do licytacji komorniczych na spokojnie, bez przesadnych emocji. Próba przelicytowania innych osób za wszelką cenę może doprowadzić do sytuacji, w której nabędziemy dane mieszkanie lub przedmiot powyżej jego ceny rynkowej. Zamiast tego, rozsądniej jest mierzyć siły na zamiary i odpuścić, jeżeli nie chcemy przepłacać. Wyjątkiem są sytuacje, w których wystawiony na licytację przedmiot jest na tyle unikalny, że kupienie go w innym miejscu jest wręcz niemożliwe. Wówczas licytacje komornicze opiewają na duże kwoty, a zainteresowani nie boją się składać ryzykownych ofert. 

Czy warto korzystać z licytacji komorniczych?

Aby stwierdzić, czy warto korzystać z licytacji komorniczych, należałoby znać sytuację i zasoby finansowe danej osoby. Jest to co prawda sposób na znalezienie mieszkania bądź sprzętu w dobrej cenie, ale jest to także ryzyko. Jedną z przeszkód stojących na drodze do udziału w licytacjach komorniczych, są dla wielu zainteresowanych kwestie etyczne. Sam fakt przejmowania elementu majątku od osoby zadłużonej dla wielu osób jest niekomfortowy, i skłania do szukania alternatyw.

Dobrym rozwiązaniem mogą być licytacje dostępne na popularnych portalach aukcyjnych, np. na Allegro. Zazwyczaj oferta aukcji prywatnych jest o wiele większa, ponieważ pochodzą one nie tylko od dłużników. Nie należy także obawiać się o kwestie moralne takiego procederu, ponieważ wszelkie przedmioty wystawiane są na takich serwisach dobrowolnie.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły