Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2021

kwota wolna od zajęcia komorniczego

Skutkiem niespłacanych zobowiązań często jest egzekucja komornicza. Dzieje się tak, kiedy wierzyciel ma problemy z odzyskaniem należności i kieruje sprawę do sądu. Dłużnicy z komornikiem mogą obawiać się, że pozostaną bez środków do życia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tej kwestii, aby rozwiać obawy naszych czytelników. Podpowiemy także, co zrobić aby uzyskać pieniądze potrzebne na spłatę zadłużeń. Sprawdź jaka jest kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2021 r.

Jaką część pensji może zająć komornik w 2021 roku?

Dłużnicy obawiający się o to, że komornik pozbawi ich całego majątku, mogą odetchnąć z ulgą. Polskie prawo określa istnienie kwoty wolnej od zajęcia, która w 2021 roku wynosi 2800 złotych brutto, co jest równowartością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Taką właśnie sumę komornik musi zostawić dłużnikowi, którego zarobki przekraczają minimalną krajową. Dla porównania, w poprzednim roku kwota wolna od zajęcia komorniczego była niższa, i wynosiła 2600 złotych brutto.

Egzekucja zadłużenia pozwala komornikowi na zajęcie maksymalnie 50% wynagrodzenia dłużnika. W przypadku długów wynikających ze świadczeń alimentacyjnych wartość ta wynosi 60%. Oznacza to, że komornik nie zostawi osoby zadłużonej bez środków do życia. Osoby zarabiające na umowie o pracę kwotę poniżej minimalnej krajowej nie muszą martwić się o swoje zarobki – komornik nie może wówczas potrącić ani złotówki z jej wynagrodzenia. Częstą praktyką jest prośba dłużnika skierowana do pracodawcy o obniżenie zarobków właśnie do poziomu minimalnej krajowej.

Komornik – jakie składniki majątku może zająć?

Komornik w celu wykonania swoich obowiązków ma prawo wejść do mieszkania dłużnika. Jest tak, ponieważ zajęciu komorniczemu podlegają nie tylko środki na koncie bankowym, lecz także fizyczne pieniądze, nieruchomości i przedmioty posiadające wartość. Co dokładnie może zostać zajęte przez komornika?

 • konto bankowe dłużnika
 • na wniosek wierzyciela zajęte mogą zostać nieruchomości
 • pojazdy np. samochód, motocykl
 • wynagrodzenie za wykonaną pracę (z wyłączeniem kwoty wolnej od zajęcia)
 • papiery wartościowe takie jak akcje i obligacje
 • zbywalne prawa autorskie i majątkowe
 • ubrania należące do dłużnika (z wyłączeniem odzieży niezbędnej do funkcjonowania)
 • wszelkie ruchomości, które nie są dłużnikowi potrzebne do życia

Co nie podlega zajęciu przez komornika?

W celu egzekucji zadłużenia komornicy zajmują także majątek będący w innej postaci, niż pieniądze. Mogą to być papiery wartościowe, sprzęt elektroniczny, a nawet rzeczy takie jak ubrania i meble. Dłużnicy w ciężkiej sytuacji obawiają się, że komornik zabierze im wszystko. Tak jednak nie jest, ponieważ przed zajęciem komorniczym chronione są także:

 • ubrania służące do życia codziennego
 • odzież i narzędzia niezbędne do wykonywania zawodu
 • materiały i przybory niezbędne do nauki
 • wyroby medyczne i produkty niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia dłużnika, w tym urządzenia dla osób niepełnosprawnych
 • przedmioty higieny osobistej takie jak pościel, bielizna i piżamy
 • urządzenia domowe niezbędne do funkcjonowania np. lodówka, pralka, kuchenka
 • zapasy żywności i opału starczące na miesiąc
 • w przypadku rolników zajęciu nie podlegają także zwierzęta, które służą w utrzymaniu dłużnika i jego rodziny: jedna krowa, dwie kozy lub trzy owce

Egzekucja komornicza – o czym należy pamiętać?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z posiadanych przez komornika praw, które umożliwiają mu niezwykle skutecznie egzekwować wszelkie zadłużenia w imieniu wierzycieli. Warto mieć na uwadze, że komornik ma pełne prawo aby wejść na teren mieszkania dłużnika. W przypadkach, gdy osoba zadłużona znajduje się poza domem, komornik może skorzystać z pomocy ślusarza aby móc wejść do mieszkania.

Należy też pamiętać o tym, że komornik oznacza większy problem finansowy. Uregulowanie zobowiązań będzie oznaczało nie tylko spłatę długów, lecz także naliczonych odsetek i opłat za działanie komornika. Koszty działań komornika niestety ponosi dłużnik, a dokładny ich spis znajduje się w aktualnej ustawie o kosztach komorniczych

Jak chronić się przed działaniami komornika?

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy artykuł pokazujący, w jaki sposób Polacy próbują przechytrzyć komornika. Nie polecamy metod w nim zawartych – często ich legalność jest wątpliwa, a konsekwencje mogą być bardzo odczuwalne. Zachęcamy wszystkich do poszukiwania legalnych i sprawdzonych metod na poprawę swojej sytuacji. Niewątpliwie najlepszym sposobem na zakończenie postępowania egzekucyjnego jest spłata zadłużenia wraz z odsetkami i opłatami, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wielu dłużników ledwo wiąże koniec z końcem, i nie dysponuje dużą ilością funduszy.

Dobrym sposobem na poprawę swojej sytuacji w pełni legalnie są pożyczki online. W przeciwieństwie do bankowych kredytów, nie wymagają one posiadania perfekcyjnej historii kredytowej. Firmy i osoby prywatne, które udzielają takich pożyczek o wiele częściej przymykają oko na obecność dłużnika w bazach takich jak BIK, BIG i ERIF. Dzięki temu osoby zadłużone mogą otrzymać środki, które pomogą w spłacie zadłużenia i poprawie sytuacji.

Gdzie osoby zadłużone powinny szukać pożyczki?

Dłużnicy, którzy zamierzają zaciągnąć pożyczkę pozabankową, powinni zajrzeć w nasz ranking pożyczek dla zadłużonych. Nie tylko jest on gwarancją bezpieczeństwa, lecz także dobrym miejscem do porównania ze sobą najlepszych ofert. Poszukiwanie pożyczki lub chwilówki na własną rękę zawsze jest ryzykiem. W dzisiejszych czasach nie brak oszustów, którzy podszywają się pod firmy pożyczkowe celem wyłudzenia danych i pieniędzy.

Pożyczka to doskonała metoda, aby uzyskać środki na spłatę długu. Przed podpisaniem umowy warto jednak zastanowić się, czy nie będzie ona zbytnim obciążeniem, które doprowadzić może do spirali zadłużenia. Warto dokładnie czytać wszystkie warunki i regulaminy, aby uniknąć potencjalnych nieporozumień. Zachęcamy naszych czytelników do przemyślanych i świadomych decyzji, podjętych bez presji czasu. Tylko wtedy ma się pewność, że pożyczka była dobrym wyborem, z którego obie strony będą zadowolone.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły