Osoby, wobec których przeprowadzane jest postępowanie egzekucyjne muszą liczyć się z tym, że komornik może zająć poszczególne składniki majątku. Dotyczy to m.in. cennych przedmiotów, papierów wartościowych, ale także gotówki i pieniędzy na koncie. Komornik nie może jednak zostawić dłużnika z niczym, a sumę pozostawioną osobie zadłużonej do rozdysponowania określa się jako kwota wolna. Ile może wypłacić dłużnik ze swojego konta, aby nie obawiać się o zajęcie tych środków? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Ile wynosi kwota wolna?
Kwota wolna wynosi 75% wartości minimalnego krajowego wynagrodzenia brutto. Wysokość kwoty jest niezmienna, niezależnie od banku, wysokości długu i innych czynników. W 2023 roku dłużnicy mogą więc wypłacić ze swojego konta łącznie 2617,50 złotych. Suma ta może ulec zmianie, jeżeli minimalne krajowe wynagrodzenie brutto ulegnie podwyższeniu lub obniżeniu.
Pozostała część środków powyżej kwoty wolnej nie jest dostępna dla dłużnika. Taki stan często określa się mianem blokady na koncie bankowym. Chcecie dowiedzieć się więcej o blokadzie nałożonej przez komornika? Więcej szczegółów znajdziecie w naszym wpisie na ten temat: Zablokowane konto przez komornika – jak je odblokować?
Warunki użytkowania kwoty wolnej
Wyżej wspomniana kwota wolna przysługuje łącznie dla wszystkich rachunków płatniczych prowadzonych przez dłużnika. Oznacza to, że założenie drugiego lub kolejnego konta w banku nie pozwoli osobie zadłużonej ominąć obowiązujących ograniczeń. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że dostępną sumą pieniędzy można dysponować w dowolny sposób.
Warto przy okazji poinformować również o tym, że wolna kwota nie przysługuje w przypadku prowadzonych rachunków firmowych, toteż zadłużony przedsiębiorca nie może traktować konta firmowego jako sposobu na rozliczenie się z prywatnych zobowiązań i wydatków. Zajęcia alimentacyjne również nie są objęte kwotą wolną.
Kiedy odnawia się kwota wolna?
Kwota, jaką może wykorzystać dłużnik odnawia się z początkiem pierwszego dnia kalendarzowego każdego miesiąca. Niewykorzystana część kwoty wolnej nie przenosi się na kolejny miesiąc, co oznacza że posiadacz rachunku nie może w taki sposób gromadzić środków.
Czy można zwiększyć kwotę wolną?
Spora część osób zadłużonych szuka sposobu na to, aby przechytrzyć komornika. Takie działania najczęściej są nie tylko bezowocne, ale mogą również skutkować negatywnymi konsekwencjami. Kwota wolna nie może zostać zwiększona, ale dłużnik może postarać się o to, aby zdjąć blokadę ze swojego konta bankowego.
Przy blokadzie konta zaciągnięcie pożyczki, która trafi na konto osoby zadłużonej, nie sprawi że ta będzie miała dostęp do większej ilości środków. Zamiast tego, nadwyżka powyżej 2617,50 złotych zostanie przeznaczona na spłatę zajęcia komorniczego. Wyjątkiem od tej reguły są świadczenia socjalne i inne rodzaje wpływów, które są prawnie zwolnione z egzekucji.
Jak sprawdzić stan kwoty wolnej?
Wraz z każdą kolejną wypłatą środków z konta bankowego, kwota wolna maleje. Jeżeli nie jesteś pewny, jak wygląda zużycie limitu środków w Twoim przypadku, to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wgląd w serwis internetowy lub aplikację mobilną banku.
Obecnie instytucje bankowe tworzone są z myślą o najróżniejszych grupach użytkowników, wśród których są również dłużnicy. Z tego powodu większość podmiotów bankowych pozwala sprawdzić nie tylko aktualną kwotę wolną, lecz także inne istotne detale.
Klienci mają dostęp do informacji takich jak:
- dostępna kwota świadczeń socjalnych
- informacje o środkach trafiających na poczet spłaty
- daty poszczególnych wpłat i wypłat z zablokowanego konta
- detale dotyczące organu egzekucyjnego
- dostępna do użytku kwota wolna od zajęcia
Masz problem z dostępem do wyżej wymienionych informacji? W takim przypadku warto rozważyć inną formę kontaktu z bankiem. Telefon na infolinię lub osobista wizyta w placówce często wystarczą, aby rozwiać swoje wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na istotne pytania.
Czy przedsiębiorca może wypłacić pieniądze przy zadłużeniu?
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z kwoty wolnej dostępnej na ich własnym koncie osobistym, nie mogą jednak sięgnąć po dodatkowe środki znajdujące się na koncie firmowym. Zajęcie egzekucyjne dokonane na rachunku dla firmy może okazać się wyjątkowo uciążliwe przy konieczności wypłaty wynagrodzeń pracownikom. W tym celu przedsiębiorca musi skontaktować się bezpośrednio z instytucją bankową.
Co będzie potrzebne do wypłacenia wynagrodzeń pracownikom z zajętego konta?
- wniosek o wypłatę wynagrodzeń na podstawie listy płac
- lista płac za dany okres rozliczeniowy
- oświadczenie, że zatrudnieni pracownicy nie prowadzą działalności gospodarczej
- polecenie przelewów do zaksięgowania wynagrodzeń
- informacje o odbiorcach wynagrodzenia: imię i nazwisko pracownika, jego numer konta i kwota wynagrodzenia
- dokument potwierdzający wysokość należnych składek
Jak uzyskać dostęp do wszystkich środków?
Jedynymi dostępnymi metodami na uzyskanie bezwarunkowego dostępu do swoich środków jest całkowita spłata zobowiązań lub zezwolenie organu egzekucyjnego, który prowadzi postępowanie. Takie zezwolenie może być bezterminowe lub tymczasowe, w zależności od bieżącej sytuacji osoby zadłużonej. Komornik musi pisemnie poinformować bank o wydaniu zezwolenia a także sprecyzować, czy dłużnik może swobodnie korzystać z pieniędzy na koncie. Jeżeli organ egzekucyjny zezwolenia nie wydał, a dług dalej obowiązuje, to dłużnika nadal ogranicza kwota wolna.
Często rozważanym działaniem w przypadku postępowania egzekucyjnego jest ugoda z komornikiem. Próba polubownego rozwiązania swoich problemów często jest pozytywnie odbierana przez organy egzekucyjne, co może prowadzić do wypracowania kompromisu. Podobnie jest w przypadku ugody z wierzycielem, która może zapobiec wystąpieniu negatywnych skutków zajęcia komorniczego, takich jak utrata poszczególnych składników majątku.
Chcesz napisać ugodę z komornikiem ale nie wiesz jak to zrobić? W naszym dedykowanym wpisie znajdziesz gotowy wzór: Ugoda z komornikiem – wzór pisma.