Ktoś wziął pożyczkę na moje dane – co robić w takiej sytuacji?

pożyczka na moje dane

Oszuści internetowi często dopuszczają się bardzo wyrafinowanych metod kradzieży danych i pieniędzy. Ofiara oszustwa może żyć latami bez świadomości, że ktoś zaciągnął na nią pożyczkę. Zazwyczaj informacje takie docierają zdecydowanie za późno, w momencie kiedy wierzyciel domaga się zwrotu środków, których przecież dana osoba nawet nie pożyczała. Jak więc zapobiegać w porę takim sytuacjom, aby nie obawiać się stale o swoje finanse? W dzisiejszym artykule się temu przyjrzymy, a także udzielimy naszym czytelnikom innych porad dotyczących bezpieczeństwa danych i sposobów na zapobieganie tego aby ktoś nie wziął pożyczki na nasze dane osobowe.

Jakie mogą być skutki oszustw i wyłudzeń?

Kradzież tożsamości ma bardzo negatywne skutki dla ofiary. Wpis o zadłużeniu do baz BIK i BIG skutecznie uniemożliwia uzyskanie kredytu bankowego w przyszłości, a czasami nawet i zwykłej pożyczki. Dodatkowo, osoba będąca ofiarą internetowych oszustów traci swój cenny czas na wyjaśnianie sprawy z wierzycielem, policją i innymi podmiotami.

Banki i firmy pożyczkowe coraz częściej biorą dobro swoich klientów pod uwagę i wymagają od nich weryfikacji. Proces ten polega na potwierdzeniu swojej tożsamości. Może odbyć się to różnymi metodami, takimi jak przesłanie skanu dowodu osobistego, przelew jednej złotówki z konta bankowego klienta czy też poprzez serwisy uwierzytelniające np. Kontomatik i Instantor. Nie wszystkie firmy weryfikują swoich klientów, szczególnie w przypadku pożyczek na niewielkie sumy. Pożyczki bez weryfikacji konta pozwalają na uzyskanie pieniędzy bez potwierdzania swojej tożsamości. Z jednej strony jest to dobre dla klientów, z drugiej strony daje to oszustom duże pole do działania, przez co ryzyko nadal występuje.

Jak dowiedzieć się, czy nie padliśmy ofiarą oszustów?

Dobrym sposobem na kontrolowanie swoich zadłużeń są Alerty BIK. Są to przypomnienia w formie wiadomości SMS i e-maili, które dostarczane są klientowi za każdym razem, gdy do baz Biura Informacji Kredytowej wpłynie istotna informacja. Użytkownik może bezproblemowo dowiedzieć się, czy na jego dane nie została zaciągnięta pożyczka, a także zyskać podgląd w stan swoich obecnych zadłużeń.

Mniej wygodnym, ale równie skutecznym rozwiązaniem jest możliwość bezpłatnego otrzymania raportu z baz dłużników takich jak BIK, BIG i KRD. Pierwsze wysłanie zapytania do baz jest bezpłatne. W przypadku większej ilości zapytań konieczne jest uiszczenie drobnej opłaty, której kwota zależna jest od cennika danego podmiotu.

Baza dłużników BIK – dlaczego jest tak ważna?

Biuro Informacji Kredytowej posiada jedną z największych baz dłużników, przez co bardzo prawdopodobnym jest, iż nazwisko osoby zalegającej z płatnością będzie figurowało w takim rejestrze. Bazę BIK sprawdzają podmioty takie jak banki i pożyczkodawcy w celu ustalenia zdolności kredytowej swoich klientów. Osoby starające się o kredyt gotówkowy powinny mieć ten fakt na uwadze i skorzystać z Alertów BIK, aby w porę zapobiegać nieprzyjemnym sytuacjom.

Alerty BIK – ile kosztują?

Alerty BIK są rozwiązaniem płatnym i kosztują 24 złote rocznie. Niestety, ale na chwilę obecną nie ma możliwości uprzedniego przetestowania usługi za darmo. Rozszerzona wersja Alertów BIK, kosztująca 99 złotych rocznie, oferuje możliwość sprawdzenia raportu BIK sześciokrotnie bez dodatkowych opłat.

W tym miejscu warto wspomnieć, że Alerty BIK działają 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. To sprawia, że klient jest informowany o wszystkim na bieżąco. Usługa nie odnawia się automatycznie, przez co użytkownicy nie muszą obawiać się, że zostaną od nich pobrane dodatkowe opłaty. Koszt Alertów BIK jest niewielki w porównaniu do ochrony jaką gwarantują, przez co warto rozważyć wykupienie dostępu na dłuższy czas. 

Jakie powiadomienia wysyłane są w ramach Alertów BIK?

Alerty BIK podzielić można na cztery kategorie. Są to:

  • Powiadomienia o bezpieczeństwie – wysyłane są klientowi w przypadkach, gdy do baz BIK i BIG InfoMonitor wpłynie zapytanie o jego dane. To pozwala dowiedzieć się, jaki podmiot i kiedy wysłał zapytanie do baz, co pomoże zapobiec wyłudzeniom.
  • Powiadomienia o finansach – alerty dotyczące finansów wysyłane są do klienta w sytuacji, gdy do baz BIK wpłynie informacja o zaległościach w spłacie zobowiązań, takich jak pożyczki i rachunki. To pozwoli klientowi w porę skontaktować się z wierzycielem i wyjaśnić sytuację polubownie.
  • Informacje o zmianach – dotyczą one spłacanych pożyczek i kredytów, a także innych cyklicznych zobowiązań. Użytkownik ma pewność, że informacje o jego zaległościach i finansach są przekazywane prawidłowo, przez co nie musi martwić się o potencjalne problemy.
  • Cykliczne komunikaty – powiadamiają użytkownika o tym, że usługa działa prawidłowo. Raz na miesiąc klient otrzymuje podsumowanie, w którym może zobaczyć czy ktoś nie zaciągnął na niego kredytu lub pożyczki, oraz czy do baz BIK nie wpłynęło zapytanie o jego dane.

Ktoś wziął na mnie pożyczkę, co zrobić?

Jeżeli poprzez raport lub Alerty BIK dowiedzieliśmy się, że ktoś faktycznie wziął pożyczkę na nasze dane, należy reagować szybko. Priorytetem w takiej sytuacji jest kontakt z wierzycielem i próba wyjaśnienia sprawy. Warto także zastrzec swoją kartę płatniczą i wszelkie dokumenty, które mogły pozwolić oszustowi na wyłudzenie pożyczki. Dobrym pomysłem jest także kontakt z Biurem Informacji Kredytowej w celu ustalenia szczegółów sytuacji.

Każdy z powyższych kroków warto jest udokumentować, żeby móc bezproblemowo przedstawić sytuację policji. Wówczas istnieje szansa, że całość da się wyjaśnić bez większych komplikacji prawnych. Nie można jednak wykluczyć możliwości, że sprawa trafi na drogę sądową.

Wyłudzenia i oszustwa – jak się przed nimi zabezpieczać?

Dbanie o bezpieczeństwo swoich danych i finansów jest w tych czasach niezwykle ważne. Z powodu pandemii spora część firm przeniosła swoją działalność do internetu, co dla oszustów i wyłudzaczy jest okazją do wielu ataków. Aby temu zapobiec, i nie musieć reagować po fakcie, warto wyrobić sobie prawidłowe nawyki.

Podczas zaciągania pożyczki warto upewnić się, że korzysta się z rozwiązań sprawdzonych i zaufanych. Oszuści często podszywają się pod firmy pożyczkowe w celu wyłudzenia danych i pieniędzy. Korzystając z rozwiązań takich jak ranking pożyczek online, klient ma pewność że jest bezpieczny. Ponadto takie rankingi są dobrym sposobem na rozeznanie się na rynku pożyczkowym, a co za tym idzie – wybór najlepszej oferty.

Trzymanie wrażliwych danych na dysku komputera, takich jak pliki tekstowe z hasłami, nie jest najlepszym pomysłem. Często jedno niewłaściwe kliknięcie w podejrzany załącznik wystarczy, by na naszym urządzeniu znalazło się złośliwe oprogramowanie, które pozwoli oszustom na kradzież tożsamości. Aby tego uniknąć, warto posiadać niezbędne dokumenty i ich kopie w formie fizycznej, a komputer wyposażyć w dobry program antywirusowy.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły