Kto udzieli pożyczki zadłużonym?

zadłużenia

Zadłużenie, szczególnie to wpisane do baz kredytowych, ciągnie się za daną osobą niczym kula u nogi. Jest to sytuacja niezwykle stresująca, bowiem powstaje finansowa zależność od wierzyciela. Tym większy jest to problem, gdy pojawią się nieplanowane wydatki – żaden bank nie chce udzielić kredytu zadłużonej osobie. Nie oznacza to jednak, że nikt nie pożyczy nam pieniędzy. Pomocny będzie rynek pozabankowy, który ma przygotowane rozmaite rozwiązania nawet na najcięższe sytuacje i udzieli pożyczki dla zadłużonych.

Zadłużenie – kłopot, z którym nie można zwlekać

Ludzie mają tendencję do odkładania nieprzyjemnych rzeczy w czasie, co można wykazać na wielu przykładach. Jednym z nich jest zwrot pieniędzy, czyli sytuacja, w której musimy zmniejszyć swoje zapasy gotówkowe na rzecz innej osoby. Dla części osób jest to czynność nie tyle nieprzyjemna, co problematyczna. Może się bowiem okazać, że w danej chwili nie dysponujemy potrzebną gotówką lub mamy pilniejsze wydatki. Wierzyciel zaczyna się niecierpliwić i naciska na spłatę zaległości, a dłużnik stara się odwlec to, co nieuchronne. „Odwlec” to słowo klucz, bowiem zadłużenie samo z siebie nie znika; musiałoby dojść do przedawnienia lub dobrowolnego zaniechania zwrotu pożyczki ze strony pożyczkodawcy.

Jeśli uświadomimy sobie, że tymczasowo nie możemy zwrócić pożyczonych środków, należy jak najszybciej przystąpić do działania. Na samym początku warto porozumieć się z wierzycielem, wyjaśnić powody opóźnienia i zapewnić o chęci polubownego rozwiązania sytuacji. Na tym etapie warto przedstawić plan zwrotu pożyczki, na przykład w formie rat płatnych w ściśle określonych dniach. Do całości możemy zobowiązać się na piśmie, o ile jednak mamy pewność, że poczynionych ustaleń będziemy przestrzegać. Bywają jednak sytuacje, że wierzyciele są wyjątkowo niecierpliwi i wykazują się znikomą dawką empatii. Jeśli tak się stanie, a nasze propozycje nie zostaną zaakceptowane, konieczne będzie szybkie znalezienie dodatkowych środków. Rozwiązań mamy kilka; poniżej przedstawiamy wybrane warianty działania.

Kredyt dla zadłużonych – czy jest możliwy?

Myśląc o dodatkowych środkach, zapewne wielu z nas skojarzy taką gotówkę z kredytem dostępnym w banku. Będzie to skojarzenie jak najbardziej poprawne, bowiem banki opierają się na udzielaniu zobowiązań finansowych. Spośród oferty dostępnej na rynku dobrą opcją wydaje się być kredyt oddłużeniowy na spłatę zobowiązań. Bank udziela finansowania celowego, co oznacza, że udostępnione środki mogą zostać przeznaczone wyłącznie na uregulowanie długów. Uzyskanie kredytu oddłużeniowego może być jednak niezwykle ciężkie, ponieważ istnieje szereg czynników dyskwalifikujących wnioskodawcę.

Do najpopularniejszych „przeciwwskazań” bankowych można zaliczyć:

  • Zadłużenie wpisane do BIK, BIG lub KRD jako nieterminowe, co determinuje naszą historię kredytową jako negatywną;
  • Brak zdolności kredytowej opartą na wielu czynnikach, np. zatrudnieniu w branży wrażliwej na kryzysy (co uwidoczniła pandemia COVID-19);
  • Niemożność wykazania źródła legalnego dochodu – warto wspomnieć, że dla niektórych banków emerytura lub renta to zdecydowanie za mały dochód;
  • Brak rachunku bankowego przy jednoczesnej niechęci wnioskodawcy do założenia nawet najbardziej podstawowego konta;
  • Toczące się czynności komornicze, nawet jeśli formalnie jeszcze nie doszło do zajęcia na rachunku bankowym;

To tylko kilka przykładów pokazujących, jak łatwo można otrzymać odmowę udzielenia kredytu w banku. Tak naprawdę o decyzji kredytowej może zadecydować wewnętrzna polityka danej placówki lub nawet najmniejsze odchylenie od normy. Nie należy jednak rezygnować z pozyskiwania środków – jeśli nie udało się tego dokonać w banku, czeka szereg innych możliwości.

Pożyczki dla zadłużonych

Jeśli bank odmówił udzielenia nam kredytu, możemy rozejrzeć się za dodatkowymi środkami na rynku pożyczek pozabankowych. Już po kilku minutach można znaleźć pierwsze oferty pożyczki dla zadłużonych z komornikiem. Po negatywnych doświadczeniach w banku taka oferta będzie szczególnie interesująca z uwagi na swobodę kształtowania warunków umowy. To pożyczkobiorca decyduje o wysokości pożyczonej kwoty oraz ilości rat określających poszczególne etapy spłaty. Dostępność kwotowa poszczególnych ofert jest imponująca: już od 100 złotych do nawet 60.000 złotych dostępnych aż na 72 miesiące. Średni czas wypłaty środków oscyluje wokół 15 minut, więc możemy mówić o wyjątkowo szybkim przelewie. Co więcej, niektóre firmy oferują promocyjnie pierwszą pożyczkę za darmo z RRSO równym 0%.

Pożyczki dla zadłużonych to coś, co można określić mianem „koła ratunkowego” lub „poduszki finansowej”. Dzięki nim nawet skrajnie trudne sytuacje mogą być do uratowania przy pomocy zewnętrznego finansowania. Firmy pożyczkowe rozumieją, że każda osoba może – przysłowiowo – potknąć się ze spłatą zadłużenia. Dlatego też proponowane środki dostępne są bez analizy baz dłużników i bez poręczycieli. Nie wymaga się zastawu dóbr ani też ustanawiania zabezpieczeń hipotecznych, co stanowi dodatkową zaletę pożyczki. Wadą mogą być wysokie koszty nakładane przez niektóre firmy pożyczkowe. Jest to jednak forma „wynagrodzenia” pożyczkodawcy faktu, że przymyka on oko na problemy finansowe wnioskodawcy.

Przykładowe firmy dla zadłużonych

Ostatnia aktualizacja 29.05.2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
100 - 60 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 36 mies.
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
TAK
pierwsza pożyczka do 5000 zł
Pierwsza pożyczka za darmo

Super Promocja – prowizja od 0% miesięcznie!

1 000 - 30 000 zł
Kwota pożyczki
4 - 50 mies
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
NIE
Pierwsza pożyczka za darmo
100 - 50 000 zł
Kwota pożyczki
1 - 48 mies.
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
TAK
pierwsza pożyczka do 5000 zł
Pierwsza pożyczka za darmo
1 000 - 30 000 zł
Kwota pożyczki
12 - 36 mies
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
NIE
Pierwsza pożyczka za darmo
2 000 - 20 000 zł
Kwota pożyczki
6 - 50 miesięcy
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
NIE
Pierwsza pożyczka za darmo
100 - 5 000 zł
Kwota pożyczki
15 - 60 dni
Okres spłaty
20 minut
Czas wypłaty
TAK
3000 zł za darmo na 30 dni
Pierwsza pożyczka za darmo
100 - 50 000 zł
Kwota pożyczki
3 - 36 mies
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
3000 zł
pierwsza pożyczka za darmo
Pierwsza pożyczka za darmo
1 000 - 6 000 zł
Kwota pożyczki
30 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
TAK
500 lub 5000 zł za darmo
Pierwsza pożyczka za darmo

Pożyczki prywatne i pożyczki społecznościowe

Jeśli z pewnych względów nie ufamy firmom pożyczkowym, możemy skorzystać z ofert osób prywatnych, które pożyczają pieniądze. Obecnie popularnym rozwiązaniem są pożyczki społecznościowe udzielane na rozmaitych platformach i agregatorach ofert. Mechanika działania jest bardzo prosta: potrzebne są osoby z nadwyżką gotówki i wnioskodawcy. Pożyczkodawcy przedstawiają swoje warunki: jakie kwoty można od nich pożyczyć i jak należy je spłacać. Niektóre osoby wolą użyczać mniejsze sumy do kilku tysięcy złotych, inni z kolei oferują pożyczki idące w setki tysięcy złotych. Wybierając ofertę danej osoby, sporządzamy stosowną umowę pożyczki, w której zawierane są wszelkie warunki pożyczkowe. Podobnie działają pożyczki prywatne – z tą różnicą, iż pożyczkodawcy nie ogłaszają się na konkretnych platformach agregacyjnych.

Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne i proste, co stanowi niekwestionowaną zaletę dla osób w pilnej potrzebie. Obie strony zobowiązują się do pewnych działań na piśmie, a gotówka wypłacana jest do ręki lub na konto bankowe. Należy jednak pamiętać, że nawet wobec najżyczliwszej osoby należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Umowę należy dokładnie przeczytać, a w razie wątpliwości poprosić o wyjaśnienie danych zapisów. Pamiętajmy też o możliwości negocjowania – starajmy się nie akceptować wszystkich warunków narzucanych przez drugą stronę. Nie działajmy pod wpływem emocji i nie ulegajmy naciskom w stylu „jeśli ja Ci nie pożyczę, nikt tego nie zrobi”.

Pożyczki w SKOK dla zadłużonych

Ostatni z omawianych przez nas podmiotów jest dość specyficzny – funkcjonuje na pograniczu banków i firm pożyczkowych. SKOKi, bo o nich mowa, oferują pożyczki osobom zadłużonym zarówno z zajęciem komorniczym, jak i bez komornika. Przykładem takiej spółdzielczej kasy oferującej pożyczki jest Kasa Stefczyka – cieszy się ona wyjątkowo wysokim uznaniem i zaufaniem pożyczkobiorców. Wpływ na taką ocenę ma przede wszystkim atrakcyjność finansowa takiego rozwiązania. Mowa tu nie tylko o niskich kosztach udzielenia pożyczki, ale i dużymi możliwościami finansowania. Kasa Stefczyka udostępnia nawet do 160.000 złotych, które można spłacić w 120 ratach miesięcznych. To zdecydowanie więcej niż proponują pożyczki dla zadłużonych (przypomnijmy: na sierpień 2021 roku najwyższa oferta to 60.000 złotych).

Wszystko wygląda wspaniale, problem jednak pojawia się przy próbie złożenia wniosku. Okazuje się, że spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są wyjątkowo hermetyczne i nie udzielają pożyczek każdemu. Aby móc ubiegać się o finansowanie, trzeba zostać członkiem danej kasy. Do tego konieczna będzie osobista wizyta w placówce SKOK, zaakceptowanie warunków funkcjonowania i uregulowanie stosownych opłat. Należy także wykupić udziały w kasie (1 udział kosztuje około 125 złotych), które okażą się później kluczowe. Im więcej udziałów wykupimy, tym większa kwota pożyczki nam przysługuje; ważny jest także staż członkowski – im dłużej jesteśmy w SKOKu, tym większe kwoty są dostępne. Jest to więc jedno z najlepszych rozwiązań, pod warunkiem że funkcjonujemy w danej kasie od co najmniej kilku lat.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

2 komentarze

Judyta

Dzięki! Przydatne infomracje

Odpowiedz
Renata

Dzień dobry czy jest możliwość otrzymania prywatnej pożyczki bez przedplat na 12 miesięcy mogę spłacać po 300zl pracuję na pół etatu i dorabiam dochód miesięczny ok 3000

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły