Kredyt znajomego – oszuści? Recenzja i opis usługi

kredyt znajomego

Na rynku pozabankowych usług finansowych znajdziemy zarówno dobre, skuteczne opcje, jak i rozwiązania będące jedynie obciążeniem dla naszego budżetu. Do tej drugiej kategorii należy serwis Kredyt Znajomego, który reklamuje się jako idealny sposób na poprawę wypłacalności i sytuacji finansowej. W rzeczywistości jest to jednak droga i niezbyt wygodna metoda na uzyskanie dostępu do narzędzi, które gdzie indziej dostępne są taniej, a często nawet za darmo. Postanowiliśmy opisać wszelkie aspekty usługi, które wzbudzają wątpliwości, i zaproponować wam skuteczniejsze alternatywy. 

Czym jest Kredyt Znajomego? Informacje o firmie

Kredyt Znajomego to internetowa platforma, założona przez firmę Creditperfect Sl. z siedzibą w Hiszpanii. Mogłoby się wydawać, że zagraniczny charakter działalności nie wpływa na samą usługę. W tym przypadku tak jednak nie jest, a klienci korzystający z polskiej wersji serwisu nie otrzymują dostępu do czytelnych i klarownych informacji. Doskonałym tego przykładem są ogólne warunki korzystania z usługi, które widnieją w zakładce na samym dole strony głównej. 

Jak widać na wyżej zamieszczonym wycinku dokumentu, dostępna treść to istny bełkot, będący mieszanką języka hiszpańskiego i koślawego języka polskiego. Na domiar złego, w ten sposób zapisany jest cały dokument i poszczególne elementy samego serwisu. Stwarza to wrażenie amatorskiego projektu i w żadnym wypadku nie daje poczucia, że nasze dane lub finanse będą bezpieczne. Jest to jednak jedynie wierzchołek góry lodowej, a firma daje użytkownikom znacznie więcej powodów do obaw. 

Kredyt Znajomego – obowiązkowe opłaty 

Zanim przejdziemy do opisu samej usługi, musimy wspomnieć o obowiązujących kosztach. Dotyczą one każdego klienta, a na chwilę obecną nie ma możliwości skorzystania z dostępnych opcji za darmo. Opłata nie należy do najmniejszych – aby wykupić dostęp na zaledwie jeden miesiąc, trzeba wyłożyć od 50 złotych do nawet 144 złotych. Cena wydaje się zaporowa? Nie jest to jedyna przeszkoda, jaka czeka na nieświadomych użytkowników. 

Nowi klienci mogą się niemiło zaskoczyć, ponieważ firma zastrzega, że każdy nowy użytkownik musi rozpocząć swoją subskrypcję od Próbnej Taryfy Początkowej. Ta została wyceniona na tyle, co najdroższy próg zwykłej subskrypcji, czyli aż 144 złotych za 30 dni. 

Jak Kredyt Znajomego oszukuje klientów?

Zauważyliśmy również, że Kredyt Znajomego nie jest w pełni szczery ze swoimi klientami. W sekcji częstych pytań dwukrotnie wprowadza się ludzi w błąd, pisząc że pierwsze 30 dni korzystania z usługi kosztuje jedynie 19,99 złotych. Niezależnie od tego czy taka informacja jest wynikiem pomyłki czy też nieuczciwych działań, faktyczny cennik wskazuje wyższą kwotę, a nieświadomi użytkownicy mogą w ten sposób sporo przepłacić. 

Czy Kredyt Znajomego zwróci pieniądze?

Co, jeżeli już po jednym dniu klient uzna, że usługa nie będzie odpowiednia? Będzie musiał pogodzić się ze stratą, i to dosłownie. W przeciwieństwie do standardowej oferty, początkowy pakiet nie podlega bowiem ewentualnemu zwrotowi pieniędzy. Jest to niesamowicie antykonsumencka praktyka, której nie sposób usprawiedliwić. 

Kwestia zwrotów wzbudza podejrzenia również z innego powodu. Firma zapewnia, że można zrezygnować z oferty w każdej chwili. Jednocześnie firma zaprzecza sama sobie, informując iż minimalny okres ciągłości subskrypcji musi wynosić minimum 6 miesięcy, aby zwrot był w ogóle możliwy. 

Nawet jeżeli użytkownik doczeka się okresu, w którym będzie mógł prosić o zwrot, to napotka kolejne przeszkody. Środki za okres zużytych 6 miesięcy subskrypcji nie zostaną zwrócone. Reklamacja dotyczy jedynie środków za subskrypcję po tym upływie czasu. Jeżeli więc korzystaliście z serwisu przez 8 miesięcy, to zwrot środków dostaniecie jedynie za 2 miesiące. 

Za co się płaci? Funkcje usługi

Skoro klienci zobowiązani są na wyłożenie wysokiej kwoty, aby skorzystać z usługi, to możnaby pomyśleć, że ta będzie obfita w wartościowe funkcje. Nic bardziej mylnego, ponieważ Kredyt Znajomego daje dostęp do zaledwie kilku narzędzi, które tak naprawdę nie wpływają bezpośrednio na samą wypłacalność klienta. 

Uwagę przykuwa również hasło przewodnie serwisu. “Kredyt Znajomego pomoże ci poprawić Twoją wypłacalność, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz”. Nie jest to prawdą, szczególnie w przypadku zbyt wysokich zadłużeń, negatywnej historii kredytowej i niskich dochodów. Żadne z oferowanych rozwiązań nie okaże się wtedy przydatne. 

Ocena zdolności w Kredyt Znajomego 

Funkcja jest dostępna w każdym planie subskrypcyjnym, jednak na próżno szukać w niej jakiegokolwiek pożytku. Przypominamy, że ocena zdolności kredytowej nie jest czymś, co ustala się raz, aby uzyskać uniwersalne wytyczne. Wnioskując o kredyt, pożyczkę lub inny produkt finansowy, ocena zdolności i tak zostanie dokonana ponownie przez wierzyciela. Z tego powodu o wiele rozsądniej będzie oszczędzić pieniądze i samemu dokonać analizy swoich możliwości. 

Porównywarka pożyczek i pośrednictwo pożyczkowe

Porównywarka dostępna jest w każdym z planów subskrypcyjnych. Konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty za dostęp do gotowego zestawienia nie brzmi zachęcająco. Tym bardziej, że na innych portalach branżowych taka opcja jest całkowicie bezpłatna. Jeżeli chcecie uzyskać wgląd w najlepsze oferty, to lepszym wyjściem może być ranking pożyczek pozabankowych, który nie niesie za sobą dodatkowych kosztów. 

Pośrednictwo pożyczkowe to opcja zarezerwowana wyłącznie dla taryfy srebrnej (72 zł miesięcznie) i złotej (144 zł miesięcznie). Ta funkcja to nic innego, jak znalezienie klientowi alternatywnej pożyczki jeśli jego wniosek został odrzucony. Lepszym wyjściem może okazać się wzięcie spraw w swoje ręce i znalezienie odpowiedniej chwilówki bez tego rodzaju “pomocy”. Obecnie oferty produktów finansowych liczone są w setkach, więc bez problemu znajdziesz taką, która odpowiada Twoim możliwościom. Jednocześnie zaoszczędzisz swoje pieniądze. 

Raport o wypłacalności i usunięcie z KRD

Jeżeli chcesz uzyskać informacje o swoich zobowiązaniach i zaległościach, to o wiele szybciej i taniej zrobisz to bez pośrednika. Sięgając po wpisy do baz takich jak BIK i BIG otrzymasz wszystkie niezbędne informacje, bez przepłacania i marnowania swojego cennego czasu. 

Podobnie jest z usunięciem informacji z baz KRD. Wpisy zostaną usunięte jedynie jeżeli spłacisz w całości swoje zobowiązanie. Jeżeli mimo całkowitej spłaty wpis nadal widnieje w rejestrze, to za pomocą dosłownie jednego pisma da się rozwiązać ten problem. Nie jest do tego potrzebne żadne pośrednictwo. 

Jakie są opinie o Kredyt Znajomego?

Oceny wystawiane przez użytkowników są niezwykle cenne, gdyż zawierają szczegóły przydatne zwykłemu klientowi przy dokonywaniu decyzji. Przeglądając opinie na temat Kredyt Znajomego, trudno znaleźć chociażby jedną pozytywną wzmiankę. Usługę krytykują zarówno zwykli konsumenci, jak i specjaliści śledzący branżę od lat. 

Wpisując nazwę usługi w wyszukiwarkę, wyniki będą zawierały słowa kluczowe takie jak oszustwo lub oszuści. To nigdy nie jest dobry znak, więc nie dziwią potencjalne obawy o bezpieczeństwo i własne pieniądze. Co więcej, niektóre portale branżowe zamieszczają nazwę tego rozwiązania na swojej liście ostrzeżeń, przestrzegając klientów przed sięgnięciem po podejrzaną ofertę. 

Nasza recenzja usługi – nie polecamy

Kredyt znajomego posiada wszystkie cechy oferty, którą można uznać za oszustwo. Znajdziemy tutaj niepoprawnie sporządzony regulamin, niejawne informacje o kosztach i polityce zwrotów, czy nawet wprowadzanie w błąd. Sama strona główna pełna jest literówek, brakujących polskich znaków i sprzeczności. Jest to główny, ale nie jedyny problem opisywanego serwisu. 

Powyższe wady to nic w porównaniu z tym, że usługa w swoich założeniach pozbawiona jest sensu. Płacimy za coś, co w większości przypadków mamy za darmo albo co kosztuje dosłownie grosze. Dla osób zadłużonych i w złej sytuacji wydatek sporej sumy na tak trywialne narzędzie nie tylko nie pomoże, ale wręcz pogorszy sytuację. O wiele rozsądniej będzie zaoszczędzić te pieniądze i użyć je, aby spłacić swoje zobowiązania.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Podobne artykuły