Kredyt rewolwingowy – czym jest i jak działa?

kredyt rewolwingowy

Rewolwingowe kredyty cechują się tym, że kwota finansowania odnawia się po częściowej lub całkowitej spłacie, co pozwala zainteresowanym na dalsze korzystanie z tego rozwiązania. Po taki rodzaj wsparcia mogą sięgnąć zarówno przedsiębiorcy, jak i zwykli klienci, a na rynku nie brakuje ofert skierowanych specjalnie do każdej z grup użytkowników. Ze względu na to, że kredyt rewolwingowy znacznie różni się w swoich założeniach od standardowych kredytów gotówkowych, warto przyjrzeć się, czym jest i jak działa taka opcja. 

Na czym polega kredyt rewolwingowy?

W przeciwieństwie do zwykłego kredytu bankowego, kredyt rewolwingowy pozwala na wielokrotne korzystanie z udzielonej sumy przez okres trwania umowy. Spłata środków w części lub w całości powoduje, iż kredytobiorca znowu może z nich skorzystać w dowolnym momencie. Jest to więc dobre rozwiązanie w przypadku, gdy potrzeby finansowe danego podmiotu nieustannie powracają. Z tego względu po kredyty rewolwingowe sięgają najczęściej przedsiębiorcy, którzy chcą zachować płynność finansową prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W przypadku takiego kredytu dla firm, mówimy o rewolwingowym kredycie obrotowym. 

Kto może liczyć na kredyt rewolwingowy? Wymagania

Banki udzielają kredytów rewolwingowym tym podmiotom, które cechują się odpowiednią zdolnością kredytową. W przypadku klientów indywidualnych, szczególne znaczenie mają osiągane dochody, a także historia kredytowa. Ze względu na obowiązujące kryteria, dłużnicy i osoby z zaległościami finansowymi nie mogą skorzystać z takiej opcji. Na szczęście na rynku istnieje sporo alternatyw o mniejszych wymaganiach, w tym chwilówki online na mniejszą kwotę. 

Wymagania dla przedsiębiorców 

Klienci firmowi, którzy chcą sięgnąć po rewolwingowy kredyt obrotowy, muszą liczyć się z tym, że będą ich obowiązywać inne wymagania. Kryteria banków mogą dotyczyć nie tylko uzyskiwanych przychodów przedsiębiorstwa, lecz także okresu działalności firmy i waluty, którą dany podmiot oferuje. 

Kredyt rewolwingowy – ile wynosi kwota finansowania?

Sięgając po kredyt rewolwingowy, należy mieć na uwadze fakt, iż nie daje on dostępu do nielimitowanych środków. Instytucje bankowe ustalają bowiem limity, co sprawia że kredytobiorca może korzystać jedynie z określonej kwoty. Może ona wynosić kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy. Wszystko zależy od treści umowy podpisywanej z bankiem. 

Znaczącym plusem kredytów rewolwingowych jest ich odnawialność. Wystarczy spłacić wykorzystaną sumę, aby mieć do niej ponowny dostęp. Oznacza to, że nawet niski limit takiego produktu finansowego nie stoi na przeszkodzie, aby z jego pomocą uzyskać większe kwoty. Na większe limity mogą liczyć przede wszystkim osoby z wysoką zdolnością kredytową i przedsiębiorcy. 

Ile kosztuje kredyt rewolwingowy?

Koszty danej usługi to jeden z najważniejszych czynników, jakie decydują o wyborze. Z tego względu nie dziwi fakt, iż spora część zainteresowanych zwraca uwagę przede wszystkim na wysokość oprocentowania i prowizję danego kredytu. Ile kosztuje kredyt rewolwingowy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ zależy to od instytucji bankowej, udzielającej owego kredytu. Z tego powodu warto dokładnie sprawdzić cennik banku, a także przeczytać umowę przed jej podpisaniem. 

Czy za kredyt rewolwingowy zapłacę mniej, niż za zwykły?

Okazuje się, że koszt korzystania z kredytu rewolwingowego może być znacznie mniejszy. Takie produkty finansowe zazwyczaj mają mniejsze oprocentowanie niż standardowy kredyt gotówkowy. Jest tak, ponieważ banki naliczają odsetki jedynie od wykorzystanych kwot. Osoba, która często korzysta z środków w ramach przyznanego limitu musi pogodzić się z tym, że zapłaci więcej niż użytkownicy korzystający z takiego wsparcia sporadycznie. 

Spłata kredytu rewolwingowego – co trzeba wiedzieć?

Jako iż kredyt rewolwingowy może być użyty wielokrotnie, jego spłata znacznie odbiega od rozliczania się ze standardowych pożyczek i kredytów bankowych. Istotną różnicą jest brak harmonogramu spłat, który określałby wysokość poszczególnych rat i ich termin. To, jaka kwota będzie należna do zapłaty, zależy od stopnia wykorzystania limitu i naliczonych w związku z tym odsetek. 

Największą zaletą kredytu rewolwingowego jest jego elastyczność. To użytkownik decyduje o tym, z jakiej kwoty skorzysta i kiedy ją spłaci. Warto przy tym zachować zdrowy rozsądek, ponieważ umowa takiego kredytu jasno określa termin ostatecznej spłaty. Korzystanie ze zbyt wysokich kwot bez możliwości ich spłaty prowadzi do negatywnych konsekwencji, takich jak odsetki za opóźnienie

Kredyt rewolwingowy – na jaki cel?

Dodatkowe pieniądze są potrzebne niemal zawsze, kiedy w życiu pojawi się nagły wydatek. Potrzeby użytkowników są zróżnicowane, toteż banki starają się nie ograniczać swoich klientów pod względem tego, jak zarządzać środkami. Z tego powodu kredyt rewolwingowy dla osoby prywatnej najczęściej można przeznaczyć na dowolny cel, taki jak remont domu, zakup wyprawki szkolnej dla dziecka, czy też sfinansowanie wakacji. 

Inaczej jest w przypadku obrotowego kredytu rewolwingowego dla przedsiębiorców. Klienci firmowi korzystający z takiego produktu finansowego muszą przeznaczyć środki na cele związane z prowadzoną działalnością. 

Na co można przeznaczyć kredyt rewolwingowy dla firm?

  • realizację kontraktów
  • zakup niezbędnych materiałów i surowców
  • wynajem lub zakup nieruchomości, pojazdów i urządzeń
  • spłatę bieżących zobowiązań wobec innych podmiotów
  • inne cele związane z działalnością

Dla kogo kredyt rewolwingowy będzie najlepszy?

Kredyt rewolwingowy nie jest produktem, który można polecić każdemu, ponieważ wiąże się z pewnymi kompromisami i ograniczeniami. Mimo tego, taki rodzaj kredytu nadal cieszy się sporą popularnością, szczególnie wśród osób chcących zapewnić sobie dostęp do określonej kwoty w nagłych przypadkach. 

Dlaczego warto sięgnąć po kredyt rewolwingowy?

  • dodatkowe środki bez konieczności ponownego wnioskowania
  • użytkownik spłaca jedynie tyle, ile wykorzystał
  • możliwość uzyskania pieniędzy na nagłe i impulsywne wydatki 
  • przystępna i elastyczna oferta banków 

Kredyt rewolwingowy będzie szczególnie przydatny dla przedsiębiorców. Takie rozwiązanie pozwoli bez obaw sfinansować wszelkie wydatki danej działalności, co gwarantuje płynność finansową. Po rewolwingowe kredyty nie powinny jednak sięgać osoby z zaległościami finansowymi, ponieważ takie działanie może doprowadzić do wpadnięcia w spiralę zadłużenia

W jakim banku znajdę rewolwingowe kredyty? 

Nie każda instytucja bankowa posiada w swojej ofercie kredyt rewolwingowy, ponieważ na rynku dostępne są substytuty dla takiej usługi. Zamiennikami takiego kredytu są kredyty odnawialne, karty kredytowe, czy też linie debetowe. Nie są to jednak pojęcia równoznaczne, przez co przed podpisaniem umowy, warto upewnić się, z jakim rodzajem produktu finansowego mamy do czynienia. 

W jakim banku można znaleźć kredyt rewolwingowy? Na chwilę obecną, takich kredytów udziela m.in. BNP Paribas i Bank Millennium. Oferta kierowana jest głównie do przedsiębiorców, a klienci indywidualni mogą skorzystać z innych rozwiązań. 

Zastanawia Cię, czym jest kredyt odnawialny i jak działa? Polecamy lekturę naszego wpisu na ten temat: Kredyt odnawialny i limit odnawialny – wszystko, co musisz wiedzieć!

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły