Prowadzenie własnej działalności rolniczej wiąże się ze sporymi kosztami, które dotyczą nie tylko bieżących wydatków, ale także inwestycji na przyszłość. Z tego powodu na rynku bankowych produktów finansowych znajdziemy również oferty przygotowane z myślą o możliwościach i potrzebach rolników. Inną wartą rozważenia opcją jest kredyt preferencyjny, zaciągany przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Biorąc pod uwagę mnogość dostępnych opcji, postanowiliśmy im się dokładniej przyjrzeć. Sprawdź, jak znaleźć dobry kredyt na zakup ziemi!
- Ranking kredytów na zakup ziemi – wrzesień 2024
- Jakie opcje mają rolnicy? Popularne rodzaje kredytów
- Jak działa kredyt na zakup ziemi z dopłatą ARiMR?
- Obrotowy kredyt na zakup ziemi – na czym polega?
- Kredyt na zakup ziemi – krok po kroku
- Jakie dokumenty przygotować?
- Czy rolnik może uzyskać kredyt gotówkowy na zakup ziemi?
- Jaki kredyt na zakup ziemi rolnej będzie najlepszy?
Ranking kredytów na zakup ziemi – wrzesień 2024
Skonsoliduj swoje pożyczki i otrzymaj dodatkową gotówkę!
Super Promocja – prowizja od 0% miesięcznie!
Jakie opcje mają rolnicy? Popularne rodzaje kredytów
Kupno ziemi rolnej to niemały wydatek, toteż konieczne będzie skorzystanie z odpowiedniego finansowania. Pozabankowe pożyczki i chwilówki nie okażą się przydatne, ze względu na to, że opiewają one na niewielkie sumy. Osoby zainteresowane dodatkowymi środkami na zakup ziemi powinny zwrócić swoją uwagę w kierunku oferty instytucji bankowych.
Najczęściej spotykanym rodzajem wsparcia finansowego dla rolników jest kredyt preferencyjny, czyli produkt finansowy świadczony na specjalnych warunkach. Do tej kategorii zaliczają się również kredyty, które udzielane są przy wsparciu ARiMR. Ze względu na swoje przeznaczenie, jest to jedna z najlepszych opcji dla rolników, która cechuje się względnie niskimi kosztami. Uzyskane środki można przeznaczyć na zakup ziemi, modernizację sprzętu, czy też modernizację nieruchomości.
Innym, równie przydatnym rodzajem kredytu jest kredyt inwestycyjny, który również znaleźć można w ofercie popularnych banków. Długookresowe wsparcie finansowe pozwala na uzyskanie dużych sum, które z pewnością pozwolą rolnikowi zrealizować określone cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku takiego produktu finansowego, konieczne może być odpowiednie zabezpieczenie w postaci udziału własnego lub hipoteki. Przed udzieleniem kredytu inwestycyjnego, banki dokładnie analizują aspekt ekonomiczno-finansowy danego przedsięwzięcia.
Jak działa kredyt na zakup ziemi z dopłatą ARiMR?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to państwowa agencja wykonawcza, której zadaniem jest wspieranie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Jedną z metod takiego wsparcia są bezpośrednie dopłaty do kredytów preferencyjnych. Oznacza to, że taki kredyt będzie dla samego rolnika o wiele tańszy, niż inne rozwiązania, ponieważ to ARiMR ponosi część kosztów.
Dopłaty do preferencyjnych kredytów dla rolników wymagają jednak podjęcia pewnej inicjatywy. Zainteresowani taką opcją muszą wysłać do tego organu odpowiedni wniosek, wraz z dołączonymi załącznikami, takimi jak biznesplan i dokumenty potwierdzające prawa własnościowe. Co więcej, ARiMR może przeprowadzać kontrole danej działalności gospodarczej i wymaga, aby kredytobiorca udokumentował wydatki, które sfinansował poprzez kredyt na zakup ziemi.
Jakie są linie kredytów z dopłatą ARiMR na zakup ziemi rolnej?
- Linia Z – kredyty na zakup użytków rolnych:
- przeznaczony na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie obszaru istniejącego gospodarstwa rolnego
- maksymalny okres spłaty kredytu wynosi 15 lat
- do 5 milionów złotych kwoty finansowania
- oprocentowanie płacone jest przez kredytobiorcę w wysokości 0,67 oprocentowania, jednak nie mniej niż 3% (jeżeli oprocentowanie wynosi poniżej 3% – w wysokości tego oprocentowania)
- wartość oprocentowania jest zmienna, ale nie może wynosić więcej niż stopa referencyjna WIBOR 3M powiększona nie więcej niż o 2,5 punktu procentowego
- kredytobiorca może liczyć nawet na 2 lata karencji w spłacie kredytu
- Linia MRCSK – kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników:
- przeznaczony jedynie na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego przez młodych rolników
- maksymalny okres spłaty kredytu wynosi 15 lat
- do 5 milionów złotych kwoty finansowania
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spłaca część kapitału
Obrotowy kredyt na zakup ziemi – na czym polega?
Kredyt obrotowy to specyficzna odmiana kredytu, przypominająca w swoich założeniach limit na koncie bankowym. W ramach takiego produktu finansowego rolnik ma dostęp do określonej sumy, która z początkiem miesiąca się odnawia.
Mimo iż kwoty finansowania nie są wysokie, to z pomocą uzyskanych kwot można sfinansować m.in:
- kupno maszyn i urządzeń
- remont nieruchomości
- zakup niewielkiego kawałka ziemi.
Zainteresowani mogą liczyć na dodatkowe środki każdego miesiąca, co pozwala utrzymać płynność finansową i pomóc w przypadku nagłych wydatków. Na tle innych rozwiązań wyróżniają się warunki spłaty, ponieważ w trakcie trwania umowy klient musi płacić jedynie odsetki. Pod koniec trwania umowy, konieczne będzie zwrócenie całej wykorzystanej kwoty.
Chcecie dowiedzieć się więcej o tym rodzaju kredytu? Niezbędne szczegóły znajdziecie w naszym wpisie na ten temat: Kredyt rewolwingowy – czym jest i jak działa?
Kredyt na zakup ziemi – krok po kroku
Interesuje Cię dodatkowe finansowanie na zakup ziemi rolnej, ale nie wiesz jak je uzyskać? W celu rozwiania wątpliwości naszych czytelników postanowiliśmy opisać, jak powinna wyglądać procedura zaciągania kredytu na cele związane z działalnością rolniczą. Zobacz, jakie działania podjąć, aby mieć szansę na kredyt na zakup ziemi!
Jak zaciągnąć kredyt na zakup ziemi?
- Rozeznaj się w aktualnej ofercie banków. Wybierz rodzaj kredytu, którego warunki i kwota finansowania będą dla Ciebie odpowiednie.
- Udaj się do placówki banku, w którym chcesz zaciągnąć wybrany przez siebie kredyt na zakup ziemi.
- Wypełnij wszystkie obowiązkowe pola wniosku odpowiednimi informacjami. Upewnij się, że wprowadzone dane są zgodne ze stanem faktycznym, aby uniknąć ewentualnej pomyłki.
- Wypełniony wniosek wraz z dokumentami przekaż pracownikowi banku.
- Poczekaj na odpowiedź od instytucji bankowej. Może ona przyjąć różną formę: wiadomości SMS, e-mail, komunikatu w bankowości elektronicznej czy też listowną.
- Jeżeli decyzja banku była pozytywna, to możesz cieszyć się dodatkowymi środkami, jakimi oferuje kredyt na zakup ziemi. Pamiętaj o warunkach umowy, czyli spłacie zobowiązania, a czasem również przedstawieniu odpowiednich faktur i potwierdzeń transakcji.
Jakie dokumenty przygotować?
Na stronie internetowej banku powinieneś znaleźć spis wszystkich niezbędnych dokumentów, które będziesz musiał uprzednio skompletować, aby uzyskać kredyt na zakup ziemi rolnej. W przypadku, gdy nie będziesz miał przy sobie wymaganych elementów, to konsultant w banku poinformuje Cię, jakie inne załączniki musisz przygotować. Jeżeli jednak skompletowałeś wszystkie składniki, to możesz przystąpić do złożenia wniosku.
Najczęściej wymagane dokumenty
- dokumenty świadczące o tym, że wnioskodawca posiada prawo własności do gospodarstwa rolnego i jego powierzchni
- oświadczenie o braku zaległych zobowiązań, takich jak długi u wierzycieli i składki KRUS
- dokumenty potwierdzające osiągany dochód (a w niektórych przypadkach przychód) z gospodarstwa rolnego: faktury, rachunki i wyciągi z kont
- w przypadku kredytu preferencyjnego ze wsparciem ARiMR: decyzję Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie bezpośredniej dopłaty do kredytu
- dokumenty dotyczące zabezpieczenia kredytu: informacje o wysokości wkładu własnego bądź nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki
- plan inwestycyjny, określający potencjalne dochody, wydatki i ewentualne zagrożenia dla realizacji danej inwestycji
Czy rolnik może uzyskać kredyt gotówkowy na zakup ziemi?
Kredyt na zakup ziemi może przyjąć również formę kredytu gotówkowego. Nie jest to jednak preferowana forma wsparcia finansowego, ponieważ wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim, transport większych sum w postaci fizycznego pieniądza oznacza ryzyko ewentualnego uszkodzenia lub zgubienia gotówki.
Komercyjne kredyty gotówkowe zazwyczaj mają większe oprocentowanie, dlatego też w przypadku większych wydatków o wiele korzystniejsze będą inne, wyżej wspomniane metody finansowania. Plusem takiego rodzaju kredytu jest natomiast brak zabezpieczeń, ponieważ z reguły nie jest wymagane ustanowienie hipoteki ani posiadanie wkładu własnego.
Leasing zamiast kredytu dla rolników?
Mimo iż leasing nie zastąpi kredytu na zakup ziemi rolnej, to może okazać się dobrą formą finansowania maszyn i pojazdów niezbędnych w gospodarstwie rolniczym. Warto jednak mieć w pamięci to, że leasingowanie danego obiektu nie wiąże się z posiadaniem go na własność, a jest jedynie formą dzierżawy w zamian za terminowe opłacanie rat. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszamy do lektury naszego wpisu: Leasing – czym jest? Rodzaje leasingu i szczegóły.
Jaki kredyt na zakup ziemi rolnej będzie najlepszy?
Trudno jest jednoznacznie wskazać jeden najlepszy kredyt na zakup ziemi dla gospodarstwa rolnego. Wszystko zależy od możliwości, priorytetów i planów inwestycyjnych danego rolnika. Rozpoczynając poszukiwania, warto zwracać uwagę na instytucje oferujące kredyty z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Te będą znacznie korzystniejsze niż w przypadku innych opcji, ze względu na to że część kosztów zostanie pokryta przez samą Agencję.
Które banki udzielają kredyty z dopłatą ARiMR?
- BNP Paribas
- Bank BPS
- Santander Bank
- Bank Pekao
- Banki spółdzielcze:
- Krakowski Bank Spółdzielczy
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy
- SGB-Bank
- Esbank
- Banki z grup BPS i SGB