Chcąc otrzymać pożyczkę lub kredyt gotówkowy, zwykle musimy w jakiś sposób udokumentować swoje dochody. Ważne jest też dobre zweryfikowanie tożsamości, na czym z pewnością zależy każdemu bankowi i firmie pożyczkowej. Sposobem na rozwiązanie obu wspomnianych kwestii jest okazanie swojego zeznania podatkowego. Jak działa kredyt na PIT? Czy pożyczka na deklarację podatkową jest dobrym rozwiązaniem i kto może z niej skorzystać?
- Kredyt na deklarację podatkową PIT
- Kredyt na PIT – jak działa?
- Ile można w ten sposób pożyczyć pieniędzy?
- Jak pożyczyć większą sumę?
- Deklaracje podatkowe niezbędne do kredytu na PIT
- Kto może skorzystać z kredytu na PIT?
- Ile kosztuje kredyt na deklarację podatkową?
- Kredyt gotówkowy a kredyt na deklarację podatkową – różnice i podobieństwa
- Jakie alternatywy dla kredytu na PIT?
- Podsumowanie – czy warto wziąć kredyt na PIT?
- Najczęściej zadawane pytania
Kredyt na deklarację podatkową PIT
Deklaracja podatkowa z założenia służy do rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Pozwala podsumować swoje dochody za poprzedni rok. Taki dokument jest więc jednocześnie świetnym potwierdzeniem zarobków osoby wnioskującej o kredyt lub pożyczkę. Warto już na wstępie dodać, że kredyt na PIT jest sezonowym produktem finansowym.
Mając aktualne zeznanie podatkowe możemy pominąć krok polegający na potwierdzaniu swoich zarobków w inny sposób. Zwykle służy do tego zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Mając w ręku swój PIT nie musimy więc prosić o nie swojego pracodawcy. Dzięki temu nie musi być on też informowany o naszych planach co do wzięcia pożyczki gotówkowej. Dla wielu osób to również ważne, na przykład jeśli nie chcemy dzielić się z osobami z pracy swoimi kwestiami finansowymi.
Kredyt na PIT – jak działa?
Opisywany dziś kredyt na PIT tylko nieznacznie różni się od typowego kredytu gotówkowego. Największa zmiana polega oczywiście na formalnościach, które musimy spełnić wnioskując o kredyt. Porównując go do standardowej oferty kredytowej, kredyt na PIT działa w sposób bardzo prosty. Także czas niezbędny na złożenie wniosku jest krótszy. Deklaracja podatkowa PIT zastępuje bowiem inne dokumenty potwierdzające dochód. Jednocześnie jest to dla banku bardzo wiarygodny dokument. Rosną więc nasze szanse na pozytywną decyzję w sprawie wniosku.
Okres w ciągu roku, kiedy możemy liczyć na przyznanie kredytu na PIT, to zwykle luty i marzec. Wtedy pracownicy otrzymują oczywiście swoje PIT-y. W części banków oferta pożyczek na deklarację podatkową obowiązuje dłużej – do połowy roku lub nawet w kolejnych miesiącach. Dla pożyczkodawcy istotne jest, aby dane dotyczące zatrudnienia i zarobków były dość aktualne. To dlatego kredyty na PIT nie są dostępne przez cały rok.
Ile można w ten sposób pożyczyć pieniędzy?
Opisywany produkt jest dość specyficzną odmianą kredytu gotówkowego. Jaka jest natomiast maksymalna wysokość kredytu na deklarację podatkową? Tradycyjne kredyty pozwalają na pożyczenie nawet kilkuset tysięcy złotych. Wymagana jest oczywiście odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. W przypadku kredytów na PIT zwykle maksymalna wysokość jest nieco niższa. Taki kredyt przewiduje raczej pożyczanie mniejszych sum.
Warto pamiętać, w jaki sposób banki i firmy pożyczkowe podchodzą do listy niezbędnych formalności i dokumentów. Im wyższa suma zobowiązania, tym lepiej musisz udokumentować swoje zarobki – te muszą być też oczywiście odpowiednio wysokie. Przy kredycie na PIT możemy liczyć na kwotę kilku tysięcy złotych. Jeśli natomiast chcesz pożyczyć kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, niezbędne będą dodatkowe dokumenty. Wtedy bank prawdopodobnie poprosi o dostarczenie zaświadczenia o zatrudnieniu. Czasem zamiast niego możemy też dołączyć do wniosku kredytowego wyciąg z konta. Nie jest to duże utrudnienie, jednak może wydłużyć czas potrzeby do uzyskania kredytu. Na wyciągu z konta powinny widnieć nasze dochody z ostatnich kilku miesięcy. Zanim natomiast poprosisz w pracy o druk potwierdzający zatrudnienie, sprawdź wymagania banku. Niektóre instytucje wymagają udokumentowania zarobków za 3 miesiące, inne 6 lub więcej. Czasem bank chce też otrzymać stosowne zaświadczenie na własnym druku (może być do pobrania ze strony internetowej). Na szczęście przy mniejszych kwotach deklaracja podatkowa będzie wystarczająca, co uprości całą procedurę.
Jak pożyczyć większą sumę?
Jeśli masz dobrą zdolność kredytową, a bank pozytywnie oceni też Twoją historię kredytową, możesz wnioskować o kredyt na większą sumę. Wtedy prawdopodobnie musisz jednak wybrać inny produkt, niż kredyt na PIT. Wybierz natomiast kredyt konsumencki, środki z niego możesz wykorzystać na dowolny cel. Jeśli zdolność kredytowa jest nieco słabsza, rozwiązaniem będzie kredyt z dodatkowym zabezpieczeniem. Może być nim zastaw, czasem wystarczy wnioskować wspólnie z drugą osobą.
Najwyższe sumy możemy natomiast uzyskać decydując się na kredyt hipoteczny.Zwykle służy do finansowania zakupu mieszkania, choć można też wykorzystać już posiadaną nieruchomość jako dodatkowe zabezpieczenie podnoszące sumę dostępnego kredytu.
Deklaracje podatkowe niezbędne do kredytu na PIT
Jaką deklarację podatkową PIT należy przygotować starając się o ten kredyt? Mamy kilka możliwości, w zależności od rodzaju zatrudnienia:
- PIT-11 – otrzymujemy go od pracodawcy, na jego podstawie uzupełniamy PIT-37
- PIT-37 – taką deklarację najczęściej wypełniają pracownicy zatrudnieniu na umowę o pracę
- PIT-36 – deklaracja dla samozatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą
- PIt-40A – tę deklarację wypełniają emeryci i renciści
W zależności od tego, na jakiej podstawie otrzymujesz wynagrodzenie, musisz dostarczyć do banku odpowiedni dokument. Wśród ofert kredytów na PIT na najlepsze mogą liczyć osoby posiadające deklarację PIT-11 lub PIT-37.
Kto może skorzystać z kredytu na PIT?
KRedyt na PIT to produkt kierowany do bardzo szerokiego grona odbiorców. Nie ma tu skomplikowanych warunków do spełnienia. Wystarczy dostarczyć do banku deklarację podatkową za poprzedni rok. Pamiętaj, że takie pożyczki i kredyty są zwykle dostępne tylko na początku roku. Najczęściej z pożyczki na deklarację podatkową korzystają pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. Także samozatrudnieni mogą jednak skorzystać z tej propozycji.
W każdym wypadku należy jednak pamiętać, że kredyt na PIT otrzyma tylko wnioskodawca, którego wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Ostatecznie to do banku należy ta decyzja. Liczy się zdolność kredytowa i dobra historia spłat poprzednich zobowiązań.
Jak bank sprawdza historię kredytową?
Przy wnioskowaniu o kredyt na PIT, podobnie jak przy innych pożyczkach i kredytach, bank sprawdza historię kredytową wnioskodawcy. Każda instytucja ma własne procedury w tej kwestii. Zwykle po prostu sprawdzany jest raport Biura Informacji Kredytowej, gdzie trafiają informacje o wszystkich zobowiązaniach. Bank zdobywa więc wiedzę nie tylko o aktualnie spłacanych ratach, ale również o długach i terminowo spłaconych i już zakończonych pożyczkach. Całość składa się na raport, który jest następnie jedną z podstaw do wydania decyzji kredytowej.
Banki mogą również weryfikować rejestry dłużników. Jeśli znajdą tam wpis na Twój temat, szanse na otrzymanie kredytu na PIT znacznie spadają. Wtedy rozwiązaniem może być pożyczka lub kredyt dla zadłużonych.
Ile kosztuje kredyt na deklarację podatkową?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Wszystko zależy od wybranego banku i oferty, jaką ma aktualnie dla swoich klientów. Na koszty kredytu składają się różne opłaty, prowizja, oprocentowanie, czy marża banku. Na szczęście nie musimy obliczać kosztu kredytu sumując je wszystko. Możemy bowiem posłużyć się parametrem RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania podsumowuje wszystkie opłaty, jakie bank lub firma pożyczkowa pobiera od swoich klientów. Wymaga tego polskie prawo, a w materiałach reklamowych i w ofertach banku musi być wyraźna informacja o wysokości RRSO.
W przypadku kredytów na deklarację podatkową zwykle suma opłat wynosi od kilku do kilkunastu procent w skali roku. Pod tym względem kredyt na PIT przypomina pozostałe rodzaje kredytów gotówkowych. Czasem możemy oczywiście liczyć na różne promocje, warto ich szukać.
Aby porównać ze sobą propozycje kredytów na deklarację PIT warto spojrzeć właśnie na RRSO. W zdecydowanej większości przypadków niższe RRSO oznacza po prostu bardziej korzystne warunki spłaty. To ten kredyt powinniśmy więc wybrać. Podobnie, jak przy innych pożyczkach i kredytach, na najlepsze warunki spłaty mogą liczyć klienci z najlepszą zdolnością i nieskazitelną historią kredytową. Bank nieco bardziej ryzykuje (potencjalnie jest większa szansa na problem ze spłatą), jeśli analiza wnioskodawcy wypadnie gorzej. Wtedy musimy się liczyć z wyższymi opłatami lub odmową udzielenia kredytu.
Kredyt gotówkowy a kredyt na deklarację podatkową – różnice i podobieństwa
Jakie są różnice między kredytem na PIT a kredytem gotówkowym, na przykład kredytem przez Internet? Najważniejsza jest nieco inna lista wymagań stawianych przez bank. W przypadku opisywanego dziś produktu należy dostarczyć do banku deklarację podatkową za poprzedni rok. Przy innych kredytach zwykle potrzebne będzie potwierdzenie zatrudnienia i zarobków w inny sposób (wyciąg z konta, druk od pracodawcy). Najczęściej kredyty na PIT są dostępne dla klientów wyłącznie w pierwszej części roku, w większości banków to oferta sezonowa. Ostatnią różnicą jest zakres dostępnych kwot. Kredyt i pożyczka na deklarację podatkową nie pozwolą pożyczyć zbyt dużej sumy. Ze względu na uproszczoną procedurę, kredyt na deklarację zwykle jest prostszy, a czas oczekiwania na pieniądze jest krótki.
Co łączy te dwa rodzaje kredytów? Właściwie poza wspomnianymi wyżej różnicami, są to niemal takie same produkty. Wnioskujemy o pieniądze w banku, a ten analizuje naszą zdolność i historię kredytową. W razie pozytywnej decyzji otrzymujemy pieniądze, a następnie dokonujemy zapłaty w formie miesięcznych rat. Sumę opłat, które zapłacimy bankowi, podsumowuje parametr RRSO.
Jakie alternatywy dla kredytu na PIT?
Kredyt na deklarację podatkową jest niezłym sposobem na szybki dostęp do gotówki. Są jednak pewne alternatywy, które również nie wymagają wielu formalności. Mowa między innymi o pożyczkach przez Internet. Pożyczki online możemy spłacać w formie jednorazowego przelewu (wtedy mówimy o chwilówkach) lub w ratach. Firmy pożyczkowe mają o wiele bardziej liberalne podejście do zdolności i historii kredytowej, niż banki.
Czasem wiąże się to jednak z wyższym oprocentowaniem pożyczki, niż ma to miejsce w przypadku kredytu. Nie jest to natomiast regułą. Wystarczy sprawdzić ranking darmowych pożyczek, aby przekonać się, że i takie propozycje są dostępne dla polskich klientów.
Podsumowanie – czy warto wziąć kredyt na PIT?
Przejdźmy do podsumowania dzisiejszego artykułu. Kredyt na PIT jest ofertą sezonową, która ma sporo zalet. Przede wszystkim to prosty i szybki sposób na złożenie wniosku kredytowego. Warto jednak pamiętać, że takie kredyty są dostępne raczej na niższe sumy. Jeśli kilka tysięcy to dla Ciebie wystarczająca kwota, zdecydowanie polecamy ten produkt. Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź jednak także inne propozycje, na przykład ofertę firm pożyczkowych.
Najczęściej zadawane pytania
Kredyt na PIT to kredyt, w którym do wniosku dołączamy deklarację podatkową z poprzedniego roku. Jest dla banku potwierdzeniem naszych dochodów i zatrudnienia.
Kredyt na PIT to oferta, którą banki stosują sezonowo. Zwykle jest dostępna dla klientów w lutym i marcu, czasem do połowy danego roku.
Banki najczęściej wymagają deklaracji podatkowej PIT-11 lub PIT-37. Samozatrudnieni mogą natomiast dostarczyć PIT-36. Dla emerytów i rencistów właściwą deklaracją jest natomiast PIT-40A.
Deklaracja podatkowa może być jedną z form dokumentacji dochodu. Jest niezbędna w przypadku korzystania z oferty kredytu na PIT. Innymi sposobami potwierdzania dochodu jest dostarczenie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy lub przedstawienie wyciągu z konta z ostatnich kilku miesięcy.
Wiele polskich banków oferuje swoim klientom ten rodzaj kredytu.
Źródło:
- https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/5769467,czy-na-pit-mozna-wziac-kredyt.html
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/bank-zatrudnienie-kredytobiorcy/
- https://poradnictwoobywatelskie.com/2023/01/23/dlaczego-bank-pyta-o-zrodlo-wplywow-na-konto/