Kredyt dla Ukraińca – gdzie dostać kredyt dla obcokrajowca?

kredyt dla Ukraińca

Obecnie osoby pochodzące z Ukrainy to jedna z najliczniejszych grup mniejszości narodowych w Polsce. Spora część z nich, ze względu na obecne wydarzenia gospodarcze i polityczne, znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej. Dobrym wsparciem może okazać się kredyt gotówkowy, świadczony przez instytucje bankowe. Taki produkt finansowy cieszy się narastającą popularnością, a poszczególne dokumenty i formy kontaktu również są tłumaczone na inne języki. Sprawdźmy, gdzie można znaleźć kredyt dla Ukraińca. 

Jakie wymogi należy spełnić, aby otrzymać kredyt dla Ukraińca?

Kredyty udzielane przez banki cechują się relatywnie wysokimi wymaganiami. Brak spełnienia odpowiednich kryteriów skutkuje zazwyczaj negatywną decyzją kredytową, toteż nie jest to oferta przeznaczona dla wszystkich. Najistotniejszym czynnikiem jest zdolność kredytowa, na podstawie której określa się możliwość bezproblemowej spłaty zobowiązania. Pod uwagę brane jest źródło i wysokość dochodów, miesięczne wydatki czy też liczba osób na utrzymaniu. 

Jakie wymagania obowiązują?

  • ukończony 18. rok życia 
  • pełna zdolność do czynności prawnych
  • okazanie niezbędnych dokumentów
  • odpowiednia zdolność kredytowa
  • brak długów i wpisów w rejestrach dłużników

Ranking pożyczek dla ukrainców – grudzień 2024

Ostatnia aktualizacja 06.12.2024
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
200 - 15 000 zł
Kwota pożyczki
30 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
18 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy
1 000 - 15 000 zł
Kwota pożyczki
5 - 30 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
18 - 75 lat
Wiek pożyczkobiorcy

Kredyt dla Ukraińca – wymagane dokumenty 

Osoby pochodzące z Ukrainy, które ubiegają się o kredyt na terenie Polski, muszą liczyć się z koniecznością przedstawienia dodatkowych załączników podczas składania wniosku. Są to głównie pisma potwierdzające legalne przebywanie na danym obszarze, w tym pozwolenie czasowe lub stałe na pobyt w Polsce. 

Obowiązuje przy tym standardowy wymóg okazania dokumentów takich jak zaświadczenie o dochodach. Udokumentowana musi być bowiem nie tylko suma otrzymywanych zarobków, lecz także ich źródło. W ten sposób instytucja bankowa może upewnić się, że wnioskodawca jest osobą rzetelną i godną zaufania. 

Chcąc otrzymać kredyt dla Ukraińca, konieczna będzie weryfikacja swojej tożsamości. Procedura ta najczęściej wymaga skanu dowodu osobistego lub przepisania odpowiednich informacji, które się na nim znajdują. W przypadku braku dowodu, jako jego alternatywę można przedstawić aktualny paszport ukraiński. 

Jak wnioskować o kredyt dla Ukraińca?

Standardową metodą składania wniosku o kredyt gotówkowy w banku jest osobista wizyta w placówce. Taki sposób na ubieganie się o wsparcie finansowe jest dla wielu osób preferowanym rozwiązaniem. Obecność pracownika banku często pomaga rozwiać sporą część wątpliwości. Niestety, taka forma starania się o kredyt dla Ukraińca ma również wiele wad. Oddziały banków nie działają całodobowo, a zainteresowani muszą pod uwagę wziąć ewentualne koszty dojazdu i kolejki do stanowisk. 

Czy osoby z Ukrainy mogą uzyskać kredyt w polskiej instytucji bankowej przez internet? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Część formalności da się załatwić zdalnie, ale cały proces wymagać będzie większego zaangażowania. Poszczególne czynności takie jak podpisanie umowy i przekazanie wymaganych dokumentów, będą bowiem wymagać osobistej wizyty w oddziale. 

Pożyczka online jako alternatywa – to możliwe?

Świat produktów finansowych nie ogranicza się jedynie do tego, co oferują klientom banki. Ciekawe, a często także atrakcyjne propozycje pochodzą od podmiotów pozabankowych, w tym osób prywatnych i firm pożyczkowych. Jeżeli więc nie chcesz odwiedzać placówki banku, aby uzyskać kredyt dla Ukraińca, to dobrą alternatywą będą pożyczki i chwilówki online. Te wyróżniają się o wiele prostszą procedurą wnioskowania, dzięki czemu całość może odbyć się zdalnie. 

Kredyt hipoteczny dla osób z Ukrainy 

Czy Ukrainiec może otrzymać kredyt hipoteczny w Polsce? Podobnie jak w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Należy mieć na uwadze fakt, iż wymagana będzie większa zdolność kredytowa, ponieważ takie produkty finansowe to spore zobowiązania na wiele lat. 

Wymagania kredytu hipotecznego dla Ukraińców:

  • karta stałego lub tymczasowego pobytu 
  • miejsce zameldowania na terenie Polski
  • numer PESEL (jeżeli dana osoba mieszka w Polsce ponad 30 dni)
  • stały dochód i odpowiednia zdolność kredytowa
  • brak negatywnych wpisów w polskich i ukraińskich rejestrach dłużników

Poza standardowymi wymaganiami, obowiązuje również konieczność przedstawienia informacji o nabywanej nieruchomości. Ta stanowić będzie zabezpieczenie kredytu w wypadku problemów ze spłatą. Nie obędzie się bez przedstawienia informacji o swoim źródle dochodu i jego wysokości, przez co może zdarzyć się, że konieczne będzie pokazanie wyciągu z konta bankowego. 

Jakie banki udzielają kredyt dla Ukraińca?

Zastanawiasz się, w jakiej instytucji bankowej warto złożyć wniosek o kredyt dla Ukraińca? Pozytywna wiadomość jest taka, że coraz więcej podmiotów ma w swojej ofercie taką opcję. Niestety, w każdej instytucji bankowej ubieganie się o kredyt będzie wiązało się z licznymi formalnościami, ze względu na konieczność dostarczenia dokumentów, które potem muszą zostać przetworzone. Sprawdźmy, jakie polskie banki na chwilę obecną pozwalają osobom z Ukrainy zaciągnąć kredyt gotówkowy. 

W jakich bankach Ukrainiec może wnioskować o kredyt?

  • mBank
  • ING Bank Śląski
  • Getin Bank 
  • Santander Bank
  • Credit Agricole
  • Pekao SA 
  • Millennium Bank
  • BNP Paribas
  • Alior Bank
  • BOŚ Bank
  • Citi Handlowy

Jak widać, lista instytucji bankowych udzielających kredyt dla Ukraińca nie jest krótka. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie kolejne banki pozwolą osobom z Ukrainy na skorzystanie ze swoich produktów finansowych. 

Poszczególne wymagania mogą być różne w zależności od wybranego banku. W jaki sposób uzyskać informacje o obowiązujących warunkach? W tym celu najlepiej jest udać się na stronę internetową danej instytucji i zapoznać się z jej regulaminem. 

Kredyt dla osób z Ukrainy, a bariera językowa

Nie każda osoba z Ukrainy zdążyła nauczyć się języka polskiego, toteż nawigacja po witrynach poszczególnych banków może być znacznie utrudniona. Teoretycznym rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z internetowych tłumaczy, ale jak powszechnie wiadomo, te nie zawsze są precyzyjne. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z produktów finansowych musi być dla Ukraińców uciążliwe. 

Instytucje bankowe zdają sobie sprawę z tego, jak wiele osób posługuje się językiem ukraińskim. Osoby te są potencjalnym klientem, dlatego banki dokładają wszelkich starań, aby zapewnić komfort użytkowania każdemu zainteresowanemu. Coraz częstszą praktyką jest więc oferowanie strony internetowej i bankowości elektronicznej w kilku językach, w tym polskim, ukraińskim a czasem także angielskim. W taki sposób działa m.in. mBank i BNP Paribas. 

Jak wygląda spłata kredytu przez Ukraińców?

W większości przypadków, przyznanie kwoty finansowania i spłata zobowiązania dotyczą jedynie polskiej waluty. Oferta kredytów walutowych jest marginalna, i zazwyczaj dotyczy dolarów, euro, franków i funtów. Oznacza to, że kredyt dla Ukraińca jest udzielany w złotówkach, i to w tej walucie klient będzie musiał się rozliczyć z rat. Taka sytuacja nie jest jednak problemem, biorąc pod uwagę to, jak wiele polskich podmiotów oferuje korzystne konto bankowe dla Ukraińców

Spłacając zaciągnięty kredyt, należy pamiętać o terminowym rozliczeniu się ze zobowiązania. Jeszcze przed podpisaniem umowy ustalany jest harmonogram spłat, czyli dokument zawierający szczegóły dotyczące poszczególnych części należności i terminów, w jakich należy je uregulować. W ten sposób wszystkie najważniejsze informacje są przedstawiane jasno i czytelnie. Coraz częściej banki przygotowują dodatkowe wzory pism w języku ukraińskim, aby ułatwić klientom zapoznanie się z istotnymi detalami oferty.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły