Kredyt dla spółki z o.o – wszystko, co należy o nim wiedzieć

kredyt dla spółki

Poza ofertą dla standardowych konsumentów, wiele banków i instytucji proponuje także liczne inne rodzaje kredytów, takie jak kredyt dla firm. Takie rozwiązania znacznie odbiegają od tego, co znają zwykli konsumenci, ponieważ wymagania i potrzeby przedsiębiorstw są inne. Powody zaciągania takich kredytów są najróżniejsze, a często są to także czynniki, na które dana firma nie miała wpływu. Niezależnie od tego, jaka potrzeba kieruje koniecznością pozyskania dodatkowych środków, kredyt dla spółki z o.o może być dobrym rozwiązaniem. W dzisiejszym artykule zobaczymy, jakie wymagania musi spełnić dana spółka aby otrzymać taki kredyt, i przyjrzymy się jego szczegółom.

Czy przedsiębiorca może zaciągnąć zwykły kredyt?

W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych możliwy do zaciągnięcia jest zwykły kredyt gotówkowy, z którego środki przeznaczone zostaną na rozwój firmy. Inaczej jest ze spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością. Takie podmioty cechują się tym, że przedsiębiorcy nie muszą obawiać się o swój własny majątek w przypadku zadłużeń firmy. Wszelkie działania mające na celu ściągnięcie należności dotyczą jedynie kapitału spółki tj. jej aktyw i pasyw. W związku z tymi różnicami banki i instytucje posiadają specjalne oferty dla firm, które dostosowane są do sposobu funkcjonowania danej spółki.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt dla spółki z o.o?

Podobnie jak w przypadku oferty dla klientów indywidualnych, tak i kredyt dla spółki z o.o ma swoje wymogi. Kryteria, jakie należy spełnić aby mieć szansę na wsparcie finansowe, są jednak zgoła inne. Jako iż rozliczanie się z bankiem odbywa się z aktyw i pasyw spółki, to większość banków zwraca szczególną uwagę na obroty i dochody danej firmy. Znaczący będzie nie tylko stan teraźniejszy, lecz także historia kredytowa i poprzednie działania spółki. W celu zminimalizowania ryzyka banki dokładnie analizują swoich klientów, dlatego też wyżej wspomniane wymagania stają się normą.

Co stoi na przeszkodzie w uzyskaniu kredytu dla firmy?

Istnieje wiele czynników, które mogą być decydujące w kwestii udzielenia kredytu danej spółce. Przykładowo, firmy mające zadłużenie w ZUS mają bardzo niskie szanse, podobnie jak podmioty wykazujące znaczne straty. Dla banku taka sytuacja jest jasną oznaką, iż może wystąpić problem ze spłatą należności. Zdecydowanie większą zdolność kredytową odnotowują firmy, które istnieją na rynku stosunkowo długo i mają wyrobioną renomę. Wówczas otrzymanie wsparcia finansowego nie stanowi problemu, ponieważ zarówno obecna działalność, jak i historia kredytowa nie budzą zastrzeżeń.

Jak zwiększyć zdolność kredytową spółki z o.o?

Szansę na kredyt dla danej spółki można szybko zwiększyć poprzez zabezpieczenie pożyczki lub kredytu, tj. dodatkowy środek gwarantujący bankowi pewność, iż nie poniesie on strat wskutek udzielenia firmie pożyczki. Taka forma zwiększenia swojej zdolności kredytowej może odbyć się poprzez zastaw wartościowych towarów, które zostaną przejęte przez bank w przypadku braku terminowej spłaty kredytu. Możliwa jest także hipoteka, czyli zastaw nieruchomości. Jako iż domy, mieszkania i inne budynki reprezentują sporą wartość finansową, to hipoteka jest jedną z najczęstszych metod zabezpieczenia.

Alternatywa dla zastawu – jak inaczej zyskać w oczach kredytodawcy?

Alternatywą dla zastawów jest poręczenie kredytu, ale w takim przypadku trzeba znaleźć podmiot, który weźmie na siebie dużą odpowiedzialność. Poręczyciel odpowiada za spłatę kredytu w przypadku niemożności uregulowania go przez spółkę z o.o. Można również zdecydować się na podpisanie weksla, który zobowiązuje osobę podpisującą do zapłaty określonej kwoty posiadaczowi tego dokumentu. W przypadku produktów bankowych stosuje się tzw. weksel in blanco, czyli dokument nieposiadający kwoty ani też daty spłaty zobowiązania.

Kredyt bez zabezpieczenia – czy jest możliwy?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy kredyt bez zabezpieczenia jest możliwy. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ponieważ aby mieć szansę na kredyt dla firm, wystarczy spełnić wymagania danego banku. Warto jednak mieć na uwadze, iż każdy bank i każda instytucja mają inne, indywidualne kryteria przyznawania kredytów. Dobrze jest więc czytać dokładnie wszelkie regulaminy i warunki usług. Takie postępowanie nie tylko pomaga uniknąć potencjalnych nieporozumień, lecz także chroni przedsiębiorcę przed marnowaniem swojego cennego czasu na wysyłanie bezowocnych wniosków.

Na jakie cele przeznacza się kredyt dla spółki z o.o?

Kredyty gotówkowe zazwyczaj przeznaczane są na najróżniejsze cele, od wakacji za granicą, poprzez naprawę samochodu, kończąc na zakupie urządzeń elektronicznych. W przypadku kredytu dla spółki z o.o pieniądze przeznacza się na kwestie związane z funkcjonowaniem firmy.

Przedsiębiorcy biorą kredyty na takie cele jak:

  • zakup wyposażenia firmy
  • inwestycje związane z działalnością spółki
  • opłaty dotyczące miejsca działań spółki
  • poprawa standardu pracy i funkcjonowania firmy

Nie tylko spółka z o.o – kredyt dla innych rodzajów działalności

Poza kredytami dostępnymi dla pojedynczych przedsiębiorców i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, możliwe jest także otrzymanie wsparcia finansowego dla innych rodzajów prowadzonej działalności. Spółka starająca się o kredyt musi mieć jednak zdefiniowaną osobowość prawną. Oznacza to, że taka firma powinna być podmiotem mogącym nabywać zarówno prawa, jak i obowiązki związane z kredytem, aby się z niego cieszyć.

Jakie spółki mogą uzyskać kredyt na swoją działalność?

  • spółki jawne
  • spółki akcyjne
  • spółki komandytowo akcyjne
  • spółki komandytowe
  • spółki partnerskie

Jaka spółka nie może uzyskać kredytu?

Dla przedsiębiorców, którzy starają się o kredyt dla swojej spółki cywilnej mamy przykrą wiadomość: obecnie nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu dla tego rodzaju działalności. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, iż to osobowość prawna takiej spółki nie jest dobrze zdefiniowana. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnego sposobu na wsparcie finansowe takiej firmy. Jeżeli dany przedsiębiorca chce uzyskać środki na rozwój spółki cywilnej, to będzie musiał to zrobić we własnym zakresie. W takich przypadkach odpowiedzialność dzielona jest między wszystkimi wspólnikami. Warto więc skonsultować swoją decyzję i dokładnie ją przeanalizować aby nie dopuścić do nieporozumień i konsekwencji prawnych.

Pożyczki dla firm – alternatywa dla bankowych rozwiązań

Poza licznymi ofertami banków i uprawnionych instytucji, przedsiębiorcy mogą korzystać z usług firm pozabankowych. Te, poza tym że często są równie bezpieczne, charakteryzują się mniejszymi wymaganiami odnośnie zdolności kredytowej danej spółki. Warto jednak mieć na uwadze, że pożyczki pozabankowe nie zawsze będą udzielone na tak wysoką kwotę jak ich bankowe odpowiedniki. Czas przeznaczony na ich spłatę również jest o wiele krótszy, z tego też powodu pożyczkę taką nazywa się mianem chwilówki.

Wielu przedsiębiorców obawia się o bezpieczeństwo danych i finansów swojej firmy przy wyborze pożyczki pozabankowej. Wątpliwości te często są jednak przesadzone, ponieważ największe firmy zdobywają uznanie zarówno specjalistów branżowych, jak i innych przedsiębiorców. Najlepszych pożyczkodawców można znaleźć przeglądając ranking pożyczek online. Internetowe listy ofert pożyczkowych to gwarancja trafienia na dobrą usługę.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły