Krajowy rejestr dłużników niewypłacalnych (KRDN). Jak sprawdzić KRDN?

Krajowy rejestr dłużników niewypłacalnych

Wielu problemów można uniknąć dzięki istnieniu baz dłużników. Dzięki temu w prosty, szybki i niedrogi sposób możemy sprawdzić, czy nasz kontrahent lub klient nie miał w przeszłości problemów z terminowym spłacaniem swoich zobowiązań.Jednym z takich miejsc jest Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (KRDN) jest jedną z instytucji państwowych. Można więc z całą pewnością stwierdzić, że zawiera rzetelne informacje. KRDN jest jednym z rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Wszyscy mają możliwość wglądu do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Najczęściej korzystają z niego banki i instytucje finansowe. Podczas analizy zdolności kredytowej zawsze sprawdzają bazy dłużników, w tym także KRDN. Otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej jest bardzo trudne, gdy bank znajdzie wpis w KRDN i innych bazach dłużników. Istnieje natomiast możliwość otrzymania dodatkowych środków bez sprawdzania baz dłużników.

W poniższym artykule przedstawimy czym jest KRDN i w jakiej sytuacji można się w nim znaleźć. Sprawdzimy też, czy możliwe jest usunięcie wpisu na swój temat z Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (KRDN) – co to jest?

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych funkcjonuje od 1997 roku. Został utworzony przez Krajowy Rejestr Sądowy. Dzięki funkcjonowaniu KRDN szansa na podejmowanie współpracy z niewypłacalnymi osobami może być zminimalizowana – to główne założenie istnienia rejestru.

KRDN jest więc stworzony w celu gromadzenia i upubliczniania informacji o niewypłacalnych osobach. To ważne dla bezpieczeństwa przepływów finansowych. Warto wiedzieć, że do końca stycznia 2019 roku KRDN nazywany był Rejestrem Dłużników Niewypłacalnych. Jeżeli spotkasz się z taką nazwą, prawdopodobnie chodzi właśnie o poprzednie nazewnictwo KRDN.

Kto może trafić do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych?

Nie każdy dłużnik może trafić do KRDN. Lista osób, które mają szansę się tam znaleźć jest jednak dość długa.

Do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych mogą trafić:

  • osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą – w przypadku upadłości działalności gospodarczej lub gdy majątek dłużnika był zbyt mały, by pokryć koszt postępowania i wniosek o upadłość został oddalony;
  • osoba fizyczna, wobec której prowadzona była egzekucja komornicza, lecz przerwano ją ze względu na zbyt niski majątek dłużnika, aby pokryć koszty egzekucji;
  • wspólnicy spółki ponoszą odpowiedzialność swoim majątkiem za jej zobowiązania (gdy spółka ogłasza upadłość);
  • dłużnik, który musiał upublicznić swój majątek;
  • dłużnik nie spłacający alimentów przed 6 miesięcy lub dłużej;
  • osoby fizyczne, które są pozbawione prawa do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w wyniku postępowania sądu upadłościowego;
  • osoby mające zobowiązania wobec ZUS – jeżeli nie uregulują należności w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania do zapłaty.

Zobacz artykuł dotyczący zaległych składek ZUS i związanych z nimi konsekwencji.

Jakie funkcje spełnia Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych? Zastosowanie KRDN

Krajowy Rejestr Sądowy utworzył KRDN w kilku celach. Rejestr ma wiele zastosowań, przede wszystkim pozwala uniknąć transakcji finansowych z mało wiarygodnymi osobami i firmami.

Zastosowania KRDN to między innymi:

  • wyłączenie z obrotu gospodarczego dłużników, którzy nie spłacali w przeszłości swoich zobowiązań;
  • możliwość sprawdzenia, czy osoby i firmy są wiarygodne. Każdy może mieć wgląd do KRDN i sprawdzić tam informacje o swoich przyszłych kontrahentach i klientach;
  • pomoc w odzyskaniu należności. Możliwość wpisania do KRDN często jest argumentem, dla którego dłużnik decyduje się na spłatę swoich zobowiązań.
  • uniknięcie ryzyka zawierania transakcji z osobami i firmami, które nie są wypłacalne;
  • wykorzystanie w trakcie procesu cywilnego lub karnego – wyciąg z KRDN może być dobrym dowodem w sprawie;
  • pomoc w odzyskaniu należności od dłużnika – można wnioskować do sądu o to, by dłużnik wyjawił swój majątek;
  • zagrożenie wpisem do KRDN w przypadku braku spłaty długu – po uzyskaniu tytułu wykonawczego można wezwać dłużnika do zapłaty pod rygorem wpisu do KRDN;
  • koniec prowadzenia działalności przez dłużników – wierzyciel może wnioskować o zakaz prowadzenia działalności przez dłużnika;

Wpis dłużnika do KRDN – jak to zrobić?

Wpisanie do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych odbywa się na wniosek wierzyciela. Po uzyskaniu wyroku sądowego może to zrobić także Urząd.

Aby to zrobić należy wykonać kilka kroków. Jak wpisać dłużnika do KRDN?

Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza KRS – D1. Dokument trzeba złożyć w odpowiednim sądzie rejonowym.  Niezbędne jest również posiadanie tytułu wykonawczego przeciwko osobie, którą chcemy wpisać do KRDN. Gdy formalności zostaną spełnione, postępowanie sądowe będzie przeprowadzone w ciągu 14 dni. Końcowy etap do wydanie nakazu wpisu osoby do Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Jakie niedogodności grożą w przypadku znalezienia się na liście dłużników KRDN?

Trafienie  na listę Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych wiąże się z wieloma problemami. Dłużnik traci zaufanie innych osób. Bardzo problematyczne okazuje się również uzyskanie środków finansowych z banków i innych instytucji finansowych. Wniosek o kredyt hipoteczny lub gotówkowy może nie zostać rozpatrzony pomyślnie, gdy dłużnik znajdzie się w rejestrze. Także inne usługi mogą nie być możliwe do kupienia – na przykład abonament na telefon lub leasing samochodu.

Banki i wiele innych instytucji sprawdzają rejestry dłużnikiem podczas rozpatrywania decyzji kredytowych. Tymi bazami są między innymi:

  • Krajowy Rejestr Dłużników (KRD);
  • Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (KRDN);
  • Biuro Informacji Gospodarczej (BIG);
  • Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Pewnym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie finansowania są pożyczki bez sprawdzania rejestrów dłużników. Niektóre firmy oferują kredyty samochodowe bez BIK, KRD i sprawdzania innyc baz. Czasami wyjściem z tej trudnej sytuacji może okazać się na przykład pożyczka pod zastaw samochodu.

Sprawdź ranking pożyczek bez BIK i KRDN. Niektóre z nich mogą być darmowe!

Ile kosztuje sprawdzenie w bazie KRDN?

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest prowadzony przez instytucję publiczną. Do 11 sierpnia 2021 roku korzystanie z bazy danych było darmowe, od tego momentu usługa jest płatne, chociaż kwota nie jest wysoka.

Kwota różni się w zależności od sposobu zapłaty. Są dwa sposoby:

  • płatność kartą kredytową lub kartą debetową;
  • płatność SMS.

Opłatom podlega kilka operacji, które można wykonać w KRDN:

  • weryfikacja osoby fizycznej lub osoby prawnej;
  • weryfikacja innego podmiotu;
  • sprawdzenie własnej firmy;
  • monitorowanie osoby lub podmiotu.

Koszt każdej z tych operacji wynosi 15 złotych (przy płatności kartą) lub 20,91 złotych (płatność przez SMS).

Jak wygląda transakcja zakupu raportu z KRDN?

Przy opcji płatności kartą pobranie danych z Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych wygląda następująco. Za pomocą karty trzeba wykupić kredyty. Nie mają daty ważności i pozwalają na pobranie danych z KRDN.

Wybierając płatność SMS za wgląd do KRDN należy wysłać wiadomość o odpowiedniej treści. Koszt zostanie doliczony do rachunku telefonicznego. Usługa jest dostępna dla sieci działających w Polsce: T-Mobile, Plus, Orange i Play.

Dostęp do KRDN – kto może sprawdzić dane?

Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest jawny. Każdy może więc mieć wgląd w dane dłużników, którzy się w nim znaleźli. W zależności od tego, czy wyszukujemy danych firmy, czy osoby fizycznej musimy przygotować odpowiednie dane.

W celu wyszukania dłużnika – osoby fizycznej – należy wprowadzić w bazie KRDN numer PESEL.

Aby sprawdzić w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych przedsiębiorstwo, należy wprowadzić numer REGON lub KRS firmy.

Poza formą elektroniczną (strona internetowa KRDN.pl), można również skorzystać ze stacjonarnego oddziału tej instytucji. Oddział  Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) prowadzony jest przez sąd rejestrowy. Po złożeniu wniosku o wyciąg lub odpis z KRDN otrzymamy go przeważnie od razu.

Korzystając z serwisu internegowego KRDN.pl wystarczy po prostu wejść na stronę i zalogować się. W celu logowania trzeba przejść do Panelu Klienta KRDN, wpisać swój adres mailowy i hasło.

Znalazłem się w KRDN – czy mogę wziąć pożyczkę?

Dla wielu osób trafienie na listę Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych jest dopiero początkiem problemów. W takiej sytuacji ciężko może być uzyskać dodatkowe środki finansowe, które mogłyby pomóc w spłacie zobowiązań. Wiele banków i instytucji finansowych nie udzieli pożyczki, jeśli wnioskodawca znajduje się na liście KRDN.

Istnieją jednak wyjątki. Pożyczki bez BIK (bez sprawdzania baz dłużników) mogą być wyjściem z tej sytuacji.Istnieje oczywiście możliwość wyczyszczenia swojego wpisu w BIG, czy KRD. Warto o to zadbać już po spłacie zobowiązań,

Dłużnik, który znajdzie się w Krajowym Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych może mieć także problem z dalszym prowadzeniem swojej działalności. Wiele firm, a także osoby prywatne, sprawdzają rejestry dłużników przed decyzją o współpracy z daną firmą.

Czy można usunąć wpis na swój temat z Krajowego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych? Czyszczenie KRDN

Istnieje kilka sposobów na to, by wpis z KRDN zniknął. Pierwszy z nich nie wymaga żadnych działań dłużnika. Sąd rejestrowy usuwa wpis o dłużniku z KRDN automatycznie, gdy postanowienie na podstawie którego powstał wpis zostanie uchylone lub zmienione.

Usunięcie wpisu z urzędu (a także na wniosek dłużnika) może nastąpić także wtedy, gdy zobowiązanie dłużnika wygasło. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy zapadnie decyzja sądu (lub decyzja administracyjna), że należność nie istnieje.

Wpis dłużnika do KRDN zniknie także wtedy, gdy sąd uchyli postanowienie o upadłości majątkowej. Czyszczenie wpisu następuje także w wypadku orzeczenia sądu o umorzeniu zobowiązania.

W przypadku wykreślenia wpisu w całości nie jest on już jawny.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły