Śmierć bliskiej osoby zawsze wywołuje smutek i wiele emocji. Należy jednak liczyć się też z koniecznością spełnienia wielu formalności. Sam pochówek może być natomiast sporym wydatkiem. Sprawdzimy dziś, na jakie koszty pogrzebu powinniśmy się nastawić w 2024 roku. Podpowiemy też, skąd wziąć na to środki.
Koszty pogrzebu z roku na rok rosną
Niestety, w ostatnich latach wiele produktów i usług staje się coraz droższych. To samo dotyczy również wydatków związanych z pochówkiem. Koszty pogrzebu są nawet o 20-30% wyższe, niż 2-3 lata temu. Po części wpływają na to podwyżki cen usług, np. wynagrodzenie dla zakładu pogrzebowego.
W dużej mierze koszty pogrzebu zależą od lokalizacji. W dużych miastach pochówek okaże się zauważalnie droższy. Oczywiście, dużo zależy też od tego, jak chcemy zorganizować pogrzeb. Największymi składnikami łącznego kosztu pogrzebu będą cena za nagrobek, koszt ceremonii (świeckiej, czy religijnej), czy urządzenie stypy dla żałobników.
Jaki jest koszt pogrzebu w 2024 roku?
Zacznijmy od kosztu pogrzebu w dość ekonomicznej formie. Jeśli zdecydujemy się na niedrogi, granitowy nagrobek, a uroczystości będą skromne, łączne koszty mogą zamknąć się w około 8-8,5 tysiącach złotych. W Warszawie i innych największych miastach koszt ten może być natomiast zbliżony do granicy 10,000 złotych.
Do tego musimy doliczyć opłatę za rezerwację miejsca na cmentarzu, czy koszty religijnej ceremonii. Te z kolei w dużej mierze zależy po prostu od miejsca pochówku. Niekiedy mogą oznaczać wydatek kolejnych kilku tysięcy złotych, innym razem niemal nic za nie nie zapłacimy. W mniejszych miejscowościach i na wsi powyższe koszty mogą być natomiast o około 20% niższe.
Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?
Obecnie wysokość zasiłku pogrzebowego to 4000 złotych. To środki, które najbliższa rodzina (lub konkretna osoba) może przeznaczyć na organizację pochówku i związanych z nim spraw.
Ile wynosi i komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Ile kosztuje trumna, nagrobek, kremacja?
Zakłady pogrzebowe biorą tu pod uwagę wysokość zasiłku pogrzebowego. Często podstawowa usługa pochówku zmieści się więc w tej kwocie (4000 złotych) lub będzie nieco tańsza. W tej cenie możemy liczyć na zapewnienie transportu, prostą trumnę i przygotowanie grobu.
Cena prostej trumny to od kilkuset złotych do 1500 złotych. Dębowe, wystawne trumny mogą natomiast kosztować nawet pięć tysięcy złotych. Koszty nagrobka są jeszcze wyższe. Prosty, granitowy, jednobryłowy nagrobek kosztuje od około 5000 złotych. W Warszawie koszt może być natomiast nawet o połowę wyższy.
Koszty pogrzebu w przypadku kremacji mogą być natomiast sporo niższe. Sama kremacja kosztuje od około 800 do 1000 złotych. W tym celu musimy kupić też trumnę kremacyjną, której koszt to 350-600 złotych. Ostatnim elementem jest kupno urny, której koszty zaczynają się od 300-350 złotych.
Dodatkowymi kosztami mogą być natomiast oprawa muzyczna pochówku, koszt ceremonii, kwiaty, uroczystość religijna, wynagrodzenie dla osoby prowadzącej pogrzeb świecki, czy koszt stypy.
Koszty pogrzebu mogą znacznie się różnić
Jak już wspomnieliśmy, koszty pogrzebu nie są stałe. Najdrożej jest w Warszawie. Inne drogie pod tym względem miasta to Kraków i Wrocław. Znacznie niższe koszty pogrzebu są natomiast m.in. w Gdańsku, Rzeszowie, czy Poznaniu. Najniższe ceny pogrzebów obecnie odnotowujemy w Wielkopolsce i jej stolicy. Tam najtańsze są bowiem koszty wydatków na granitowy nagrobek.
Skąd wziąć pieniądze na pogrzeb?
Część wydatku związanych z pochówkiem może pokryć zasiłek pogrzebowy. Jeśli zdecydujemy się na kremację zmarłego, być może 4000 złotych wystarczą na pokrycie niemal wszystkich kosztów pogrzebu. W przypadku pogrzebu na cmentarzu w tradycyjnym grobie, koszty mogą być jednak znacznie wyższe. Nierzadko przekraczają 10.000 złotych. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wystawną uroczystość i stypę, cena mocno wzrośnie (w zależności od liczby gości).
Częściowo pomóc może wykupienie polisy pogrzebowej. Dzięki niej możliwe jest zdjęcie z bliskich części obciążenia związanego z pochówkiem. Również pieniądze wypłacone ze standardowego ubezpieczenia na życie mogą zostać po śmierci przeznaczone na ten cel.
Dziś dostępne są również inne formy ubezpieczenia, m.in. ubezpieczenie nagrobku. Zabezpieczy to przed dodatkowymi kosztami, na przykład po dewastacji lub jego kradzieży.
Dodatkowe pieniądze na pokrycie kosztów pogrzebu
Konieczność pokrycia kosztów pogrzebu nierzadko okazuje się nagłym wydatkiem. Nie każdy jest przygotowany na taki, wynoszący około kilka tysięcy złotych – wydatek. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z kredytu gotówkowego lub pożyczki online. Mniejsze sumy możemy pożyczyć w ramach chwilówki. Pożyczka ratalna pozwoli natomiast na rozłożenie spłaty na dłuższy czas. Pożyczki przez Internet najczęściej są o wiele łatwiej (i przy tym szybciej, z mniejszą liczbą formalności) dostępne od kredytów z banku.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na pokrycie kosztów pogrzebu bliskiej osoby, nie działaj w pośpiechu. Wtedy możliwe jest, że trafisz na niekorzystną ofertę, a spłata będzie sporym wydatkiem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z informacjami na stronie z rankingiem pożyczek online. Znajdziesz tam aktualne propozycje wielu firm i łatwo wybierzesz najbardziej odpowiadającym bieżącym potrzebom.
Kredyt a pożyczka - jaka jest różnica?
Podsumowanie artykułu
Podsumowując, jest sporo elementów składających się na koszty pogrzebu. Sporo zależy od tego, czy zdecydujemy się na kremację, czy pogrzeb w tradycyjnym nagrobku. Sporymi wydatkami są zakup trumny i wykonanie nagrobka – to łącznie nawet około 10.000 złotych. Do tego musimy doliczyć koszty ceremonii, kwiaty, czy rezerwacje miejsca na cmentarzu. Częściowo w pokryciu kosztów pogrzebu pomoże zasiłek pogrzebowy. Jego wysokość to 4000 złotych.
Najczęściej zadawane pytania
Do największych wydatków związanych z pochówkiem należą koszty trumny, nagrobka, uroczystości religijnej, czy stypy dla żałobników. Łączne koszty mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Ekonomiczny wariant (skromny pochówek w niedużym gronie) to koszt od 7 do 10 tysięcy złotych.
Ceny prostych trumien zaczynają się od 900 złotych. Drogie, solidne, dębowe trumny mogą natomiast kosztować nawet sześć razy tyle.
Prosty nagrobek z granitu kosztuje od około 5000 złotych. W stolicy ceny nagrobków zaczynają się natomiast od około 7000 złotych.
Usługa kremacji kosztuje od kilkuset złotych do około tysiąca zł. W tym przypadku potrzebujemy dodatkowo trumny kremacyjnej (około 500 złotych). Musimy też kupić urnę, która – w zależności od wybranego rodzaju – kosztuje od 300 złotych wzwyż.
Koszt pochówku to od 7-10 tysięcy złotych wzwyż. Zasiłek pogrzebowy wynosi natomiast 4000 złotych. Jeśli zmarły nie posiadał polisy pogrzebowej lub ubezpieczenia na życie, koszty pogrzebu pokrywa zwykle rodzina.
W 2024 roku wysokość zasiłku pogrzebowego to 4000 złotych. Osobą uprawnioną do jego odebrania jest osoba odpowiedzialna za organizację pochówku. Zwykle to ktoś z bliskiej rodziny – małżonek, rodzic, czy dziecko.
Źródło:
- https://ilekosztujepogrzeb.pl/
- https://biznes.interia.pl/finanse/news-ile-kosztuje-pogrzeb-z-zasilku-mozesz-nie-pokryc-nawet-polow,nId,7497788#google_vignette
- https://finanse.wp.pl/ile-kosztuje-pogrzeb-zasilek-moze-nie-pokryc-nawet-polowy-wydatkow-6956615997315584a