Konto oszczędnościowe w euro

Konto oszczędnościowe w euro

Jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy, mamy na to kilka sposobów. Możemy zakładać lokaty oszczędnościowe, trzymać pieniądze w gotówce, inwestować je lub odkładać na koncie oszczędnościowym. Nie każdy rozważa taką opcję, ale pieniądze możemy trzymać w innej walucie, niż polski złoty. Przykładem może być konto oszczędnościowe w euro. Kiedy warto wybrać tę opcję? Dla kogo będzie to korzystne i jakie zalety ma oszczędzanie pieniędzy na koncie w walucie obcej?

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Choć kiedyś było to popularne, obecnie niewiele osób odkłada swoje oszczędności w formie gotówki. Owszem, warto mieć trochę banknotów “na czarną godzinę”, na przykład jeśli bank miałby akurat przerwę techniczną, a Ty pilnie potrzebujesz za coś zapłacić. Większe sumy zwykle trzymamy jednak w banku.  Instytucja nie tylko zabezpiecza je (choćby przed kradzieżą, a nawet zagubieniem), ale pozwala też na pewne zyski. Bezpiecznymi sposobami na lokowanie swoich środków są lokaty oszczędnościowe i konta oszczędnościowe. Nie zarobimy w ten sposób zbyt wiele, są to jednak bardzo bezpieczne instrumenty finansowe. Ryzyko utraty środków jest więc marginalne.

Jest kilka różnic między lokatą a kontem oszczędnościowym. Konto oferuje najczęściej niższy zarobek (mniejsze oprocentowanie). Środki możemy natomiast wypłacić (np. przelać na inne konto) w każdym momencie, bez utraty zysku z odsetek. W przypadku lokaty przedterminowe zerwanie jej przed czasem oznacza zwykle natomiast, że odzyskujemy jedynie kapitał początkowy. Konto oszczędnościowe zwykle jest też nieco prostsze w obsłudze – przelewamy tam pieniądze i zaczynają one pracować. Nie musimy co pewien czas (zwykle kilka miesięcy) otwierać kolejnych lokat, czy myśleć, jak skorzystać z promocyjnej lokaty tylko na nowe środki.

Zaletą zarówno konta, jak i lokaty oszczędnościowej jest natomiast mniejsze ryzyko, że wydamy pieniądze. Być może ich oprocentowanie nie jest zbyt wysokie, mamy jednak znacznie mniejszą pokusę wykorzystania środków “leżących” na rachunku. A co w kontekście zbierania funduszy zmienia konto oszczędnościowe w euro?

Konto oszczędnościowe w euro lub innych walutach – kiedy to się opłaca?

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że kursy walut stale się zmieniają. Oznacza to, że przechowywanie swoich oszczędności w różnych walutach może zabezpieczyć nas przed spadkiem wartości jednej z nich. Konto oszczędnościowe w euro wydaje się przy tym dobrym wyborem. Euro, jako jedna z najważniejszych walut na świecie, jest całkiem stabilną walutą. W ostatnich latach polski złoty również miał mocną pozycję. Ta sytuacja może się jednak zmienić i szanse na to są znacznie większe, niż w przypadku euro lub dolara amerykańskiego. Decyzja o przechowywaniu swoich pieniędzy w złotówkach, euro, danej walucie (a może kilku jednocześnie?) może być częścią strategii każdej z osób.

Warto natomiast zastanowić się, dla kogo konto oszczędnościowe w euro lub innej walucie obcej jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba choćby znaleźć sposób na korzystną zmianę walut, aby nie stracić w związku z nią potencjalnego zysku. Trzymanie pieniędzy na koncie w obcej walucie może być natomiast świetnym wyjściem dla osób, które mają dochody w takiej walucie

Największe zalety konta oszczędnościowego w obcej walucie (np. euro)

Przede wszystkim mówimy o wszystkich zaletach, które mamy też przy koncie oszczędnościowym w PLN. Możemy elastycznie korzystać z pieniędzy tam zgromadzonych. Wpłaty i wypłaty są dostępne w każdej chwili, zwykle możemy szybko przelewać środki między rachunkami w każdym momencie. Jest to więc dobry wybór dla osób, które nie chcą zamrażać swoich oszczędności na długi czas. Wciąż możemy liczyć na pewien zysk, zwykle wynoszący kilka procent w skali roku. Oprocentowanie może być wyższe, jeśli trafimy na ofertę promocyjną. Pamiętajmy natomiast o konieczności odjęcia od wypracowanego zysku podatku Belki (19% od zysków kapitałowo-odsetkowych). Przy lokatach i wielu innych instrumentach do oszczędzania i inwestowania również trzeba się z tym jednak liczyć.

Wybór konta oszczędnościowego w euro jest natomiast bardzo opłacalny, jeśli porównamy je z przechowywaniem pieniędzy w domu. W takiej sytuacji w ogóle nie moglibyśmy w końcu liczyć na żadne dodatkowe zyski.

Gdzie założyć rachunek oszczędnościowy w euro?

Nie każdy bank oferuje taką możliwość. W pierwszej kolejności możesz sprawdzić, czy konto oszczędnościowe w euro znajduje się w portfolio produktów Twojego banku. Jeśli jego warunki (czyli oprocentowanie) będą konkurencyjne (równie dobre, jak w innych bankach) – to dobry wybór. Kilka kont w jednym banku oznacza, że możesz błyskawicznie przesłać między nimi środki. Nie potrzebujesz też kolejnych aplikacji do obsługi swoich środków, czy dostępu do różnych usług i produktów bankowych. Z drugiej strony – przechowywanie środków w różnych bankach może lepiej je chronić. Chodzi nie tylko o bankowe gwarancje (do równowartości 100 tysięcy euro dla środków trzymanych w jednym banku). Dywersyfikacja swoich pieniędzy pozwoli również uchronić się przed tymczasowymi przerwami technicznymi, czy podobnymi problemami w jednym z banków. Warto wiedzieć też, że przelewy między kontami w jednym banku zwykle są bezpłatne. Jeśli natomiast przelewamy środki między bankami, możemy zostać obciążeni niewielką, jednorazową opłatą.

Obecnie konta oszczędnościowe w euro możemy założyć w takich bankach, jak mBank, Alior Bank, ING, Velo Banku, Millennium, czy Aion Bank. Wybierając bank, w którym założysz taki rachunek, sprawdź:

  • oprocentowanie rachunku oszczędnościowego w euro
  • czy oprocentowanie w danej wysokości otrzymamy przez cały czas, czy tylko przez okres objęty promocją (i jakie oprocentowanie będzie po jego upływie)
  • dodatkowe opłaty za przelewy
  • jak wygląda koszt przewalutowania w danym banku

Najważniejsze aspekty przy wyborze konta oszczędnościowego w euro

Najważniejszą kwestią w przypadku konta oszczędnościowego jest jego oprocentowanie. Szacując możliwe zyski, zwróć uwagę na podatek w wysokości 19%, który zostanie od nich odliczony. Niestety, w przypadku kont oszczędnościowych możliwy zarobek zwykle jest niewielki, nawet wynoszący 2-3% w skali roku. Jeśli zarabiasz i wydajesz pieniądze w złotówkach, weź pod uwagę koszt spreadu (różnica między kupnem a sprzedażą waluty obcej). W wielu sytuacjach może być niemal taki, jak oczekiwany zysk z konta oszczędnościowego w euro. Wtedy być może cała operacja okaże się niekorzystna.

Niektóre banki mogą wymagać utworzenia dodatkowego rachunku, aby uruchomić konto oszczędnościowe. To dość niewygodne, może też narazić użytkownika na dodatkowe koszty. To samo dotyczy zresztą możliwości wpłat i wypłat naszych oszczędności. Warto poszukać konta, w którym będą one darmowe.

Istotną  kwestią jest możliwość i częstotliwość kapitalizacji odsetek. Jeśli odbywa się często (odsetki zwiększają kapitał objęty oprocentowaniem), zyski mogą być nieco większe.

Inwestowanie w waluty - poradnik

Kto powinien zainteresować się tym rozwiązaniem?

Konto oszczędnościowe w euro – dla kogo ten wybór będzie korzystny? Można powiedzieć, że najwięcej zalet (i największy zysk) zobaczą osoby, które:

  • zarabiają w euro lub innej walucie obcej
  • często wydają pieniądze w obcej walucie (np. podczas wakacji)

W tych sytuacjach nie musimy bowiem dwukrotnie wymieniać walut, co naraża nas na dodatkowe koszty. Częsta konieczność walut prowadzi również do marynowania sporej ilości czasu na śledzenie kursów walut.

Możemy natomiast powiedzieć, że konto oszczędnościowe w euro będzie świetnym sposobem oszczędzania pieniędzy na przyszłe wyjazdy, wycieczki i wczasy. Regularne oszczędzanie nawet niewielkich sum może przynieść po dłuższym czasie spore zyski.

Minusy konta oszczędnościowego w euro

Oczywiście, konto oszczędnościowe w obcej walucie ma pewne wady. Przede wszystkim nie jest to sposób na odnotowanie wysokich zysków. W tym przypadku lepiej sprawdzą się inne sposoby na inwestowanie, choć trzeba się też wtedy liczyć ze zwiększonym ryzykiem. Konto oszczędnościowe w euro jest bezpieczne i stabilne, trzeba się jednak liczyć z dodatkowymi opłatami. Pierwsza z nich to opłata za przelewy na i z rachunku oszczędnościowego. Największym kosztem zwykle jest jednak ten związany z przewalutowaniem. Jeśli nie wiesz, jak korzystnie wymieniać waluty, oszczędzanie w obcych walutach nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Zyski są bowiem na tyle małe, że szybko zostaną “zjedzone” przez spread.

Zanim otworzysz konto oszczędnościowe w euro, dokładnie sprawdź więc tabelę opłat. Warto również zorientować się, jakie są inne, alternatywne sposoby oszczędzania środków.

W co inwestować?

Podsumowanie artykułu

Konto oszczędnościowe w euro pozwoli chronić się przed zmianami kursów – spadkiem wartości polskiej złotówki. Oszczędzanie w ten sposób zwykle nie przynosi jednak zbyt wysokich zysków, jest za to całkiem bezpieczne. Taki rachunek jest polecany przede wszystkim osobom, które zarabiają lub często wydają środki w obcej walucie. Ciężko udzielić jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi, czy konto oszczędnościowe w eur  się opłaca. Zwykle jest to niezła opcja jako dodatkowy sposób oszczędzania i przechowywania w ten sposób tylko części swoich środków.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można mieć konto oszczędnościowe w euro?

Tak, taki produkt znajdziemy w kilku bankach, m.in. Alior Banku, mBanku i ING.

Czy konto oszczędnościowe w obcej walucie się opłaca?

Taka oferta sprawdzi się w przypadku osób, które chcą zabezpieczyć oszczędności przed ryzykiem zmian kursów walut (spadku wartości PLN). Największe korzyści zobaczą osoby, które zarabiają lub często wydają pieniądze w danej walucie.

Źródło:

  1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Oprocentowanie-kont-oszczednosciowych-walutowych-w-bankach-kwiecien-2024-r-8735644.html
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/konto-oszczednosciowe-walutowe/
  3. https://www.velobank.pl/klienci-indywidualni/oszczednosci/konto-oszczednosciowe-w-eurusd.html
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły