W dobie popularnych internetowych płatności, zainteresowani mogą skorzystać z opcji odroczenia swoich zakupów, aby rozliczyć się z nich później. Taką możliwość oferuje m.in. serwis Klarna, który pozwala klientom na przesunięcie terminu płatności nawet o 30 dni. Bez wątpienia jest to wygodna i przydatna funkcja, jednak czy nie wiąże się z negatywnymi skutkami? Część użytkowników ma wątpliwości co do tego, czy korzystanie z takich płatności odroczonych nie obniży ich zdolności kredytowych. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda kwestia klarna a BIK.
Czym jest klarna? O serwisie
Firma Klarna została założona w 2005 roku w Sztokholmie i oferuje swoje usługi w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Główną usługą świadczoną przez firmę jest serwis, który pełni rolę dodatkowej metody płatności. Całość dostępna jest zarówno z poziomu komputera osobistego, jak i dedykowanej aplikacji mobilnej.
Czym wyróżnia się omawiana usługa? Przede wszystkim możliwością odroczenia płatności nawet do 30 dni, bez żadnych dodatkowych kosztów. Inną ciekawą opcją jest możliwość rozbicia transakcji na 3 raty, co również nie wiąże się z żadnymi opłatami. Chcąc skorzystać z tych udogodnień, konieczne będzie założenie konta w serwisie Klarna.
Usługa płatnicza współpracuje z wieloma sieciami sklepów. Istnieje przez to duża szansa na to, że będziemy mogli odroczyć płatność podczas okazjonalnych zakupów. Najpopularniejsze współpracujące sklepy to m.in. House, H&M, Champion i Adidas.
Jak wygląda odroczona spłata w Klarna?
Skorzystanie z odroczonej płatności Klarna jest niezwykle proste. Wystarczy wybrać Klarnę jako metodę płatności, a następnie wskazać opcję “Zapłać za 30 dni”. Żadne środki nie zostaną pobrane z konta, okres 30 dni na spłatę zaczyna biec od momentu wysłania zamówienia bądź udzielenia dostępu do zakupionej usługi.
Zakup z płatnością odroczoną widoczny jest w historii transakcji konta Klarna, przez co można zarządzać nim w każdej chwili. Spłaty można dokonać z pomocą karty płatniczej, płatności BLIK, czy też szybkiego przelewu. W przypadku wątpliwości lub problemów, możliwe jest skontaktowanie się z firmą za pomocą infolinii bądź całodobowego czatu na żywo.
Odroczona o 30 dni płatność wiąże się z dokonaniem przez firmę oceny wiarygodności płatniczej użytkownika. Oznacza to, że firma sprawdza rejestry zobowiązań, takie jak BIK. Dokonując transakcji z odroczoną płatnością, w bazach może pojawić się informacja o powstałej należności. Nie jest to jednak regułą, a w sporej części przypadków zakup odroczony nie będzie odnotowany w rejestrze, dopóki nie pojawią się problemy ze spłatą.
Co, jeśli nie zapłacę w terminie?
Negatywne informacje w bazach BIK mogą pojawić się, gdy użytkownik odroczonej płatności zalega ze spłatą zobowiązania. Dotyczy to zarówno opóźnienia w spłacie, jak i całkowitego braku rozliczenia należności. Co więcej, za zaległość w spłacie firma może naliczyć odsetki za opóźnienie.
Więcej o tym, ile wynoszą i jak naliczane są odsetki za opóźnienie, napisaliśmy w naszym osobnym wpisie: Odsetki za opóźnienie – czym są i ile wynoszą?
Firma w swoim regulaminie zastrzega, że jeśli po 42 dniach od upływu terminu płatności dana należność nadal nie będzie rozliczona, to faktura może zostać przekazana do firmy windykacyjnej w celu windykacji należności. W takiej sytuacji użytkownik ryzykuje utratą dostępu do jakichkolwiek usług Klarna w przyszłości.
Czy Klarna wpływa na zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych czynników, branych pod uwagę przez banki i firmy pożyczkowe. Z tego powodu spora część klientów obawia się, że skorzystanie z tego rodzaju zakupu pozbawi ich możliwości sięgnięcia po pożyczkę lub kredyt gotówkowy. Czy są to słuszne obawy? Wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Zawsze można jednak skorzystać z pożyczki bez BIK, w przypadku której zdolność kredytowa ma małe znaczenie.
Dokonując zakupu z odroczoną płatnością na większą kwotę, np. na kilka tysięcy złotych, należy liczyć się z tymczasowym obniżeniem zdolności kredytowej. Nasze szanse na bankowe produkty finansowe będą mniejsze, dopóki w całości nie rozliczymy się z istniejących zobowiązań. Mniejsze zakupy, opiewające na kilkadziesiąt złotych, nie powinny natomiast sprawiać żadnych problemów w tej kwestii.
Kiedy klarna obniża, a kiedy podwyższa zdolność kredytową?
Warto mieć na uwadze to, że omawiana usługa może wpłynąć na zdolność kredytową również w pozytywny sposób. Jeżeli terminowa spłata odroczonej płatności zostanie odnotowana w bazach BIK, to nasza historia kredytowa wygląda znacznie lepiej w oczach przyszłych kredytodawców. Szczególnie, jeżeli z takiej opcji korzystamy jedynie okazyjnie.
Obniżenie zdolności kredytowej poprzez użycie odroczonych płatności Klarna jest tymczasowe, a całość wraca do normy po uregulowaniu zobowiązania. Wyjątkiem od tej reguły są opóźnienia w spłacie i długi objęte windykacją. Banki mogą również nieprzychylnie patrzeć na zbyt częste korzystanie z zakupów z odroczoną płatnością. Dla wierzyciela może być to oznaka niestabilności finansowej.
Czy warto skorzystać z Klarny?
Jeżeli planujemy skorzystać z płatności odroczonych Klarna, aby zbudować pozytywną historię kredytową, to nie jest to najlepszym rozwiązaniem. Nie każdy zakup zostanie odnotowany w bazach BIK, a problemy ze spłatą mogą przyczynić się do trudności z uzyskaniem kredytu w przyszłości. O wiele rozsądniejsze będzie sprawdzenie alternatywnych sposobów na poprawę zdolności kredytowej.
Gdy natomiast chcemy zrobić wygodne zakupy, a kwestia zdolności kredytowej schodzi na dalszy plan, to usługa Klarna jest wartą rozważenia opcją. Serwis cieszy się pozytywnymi opiniami internautów, a korzystanie z niego nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Na rynku dostępne są również inne serwisy, które oferują płatność odroczoną, m.in. Twisto i PayPo, toteż bez problemu znajdziecie opcję, która odpowiada waszym oczekiwaniom i potrzebom.
Źródła:
https://cdn.klarna.com/1.0/shared/content/legal/terms/0/pl_pl/invoice