Otrzymanie kredytu gotówkowego w banku nie jest czymś pewnym, a część osób spotyka się z negatywną decyzją w sprawie wysłanego wniosku. Przed udzieleniem kredytu, instytucje bankowe analizują zdolność kredytową klientów: ich wydatki, liczbę osób na utrzymaniu, a przede wszystkim dochody. Z tego powodu często pada pytanie o to, ile trzeba zarabiać, żeby mieć szansę na zaciągnięcie kredytu. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest zależna od wielu czynników, którym postanowiliśmy się przyjrzeć.
Kto może dostać kredyt gotówkowy w 2023 roku?
Bank udziela kredytów gotówkowych wyłącznie tym osobom, które spełniły określone warunki. Z tego powodu można natknąć się na stwierdzenie, iż w porównaniu do pozabankowych pożyczek, kredyty mają znacznie mniejszą przyznawalność. Jakie są główne kryteria, jakie powinna spełnić osoba zainteresowana uzyskaniem kredytu?
Najbardziej znaczącym aspektem jest zdolność kredytowa, którą wylicza się na podstawie wielu czynników. Poza wysokością dochodów, dla banku istotne jest również ich źródło oraz miesięczne wydatki. Analizowana jest także historia poprzednich zobowiązań na podstawie wpisów w rejestrach dłużników, m.in. w bazach BIK.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy?
- brak negatywnych wpisów w bazach i rejestrach dłużników,
- udokumentowane dochody o odpowiedniej wysokości,
- niezbędne dokumenty, m.in. zaświadczenie o dochodach i dowód osobisty,
- ukończony 18. rok życia (preferuje się zakres wiekowy od 21 do 70 lat),
- poprawne wypełnienie i wysłanie wniosku kredytowego.
Jak wysokość zarobków wpływa na kredyt?
Nietrudno natknąć się na oferty kredytów gotówkowych, których kwota finansowania wynosi nawet 200 tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że każdy ma szansę skorzystać z takiego produktu finansowego. Może okazać się, że po weryfikacji wniosku i zdolności kredytowej, zostanie zaoferowany inny, niższy kredyt.
Wyżej opisany stan rzeczy wynika z tego, że banki pod uwagę biorą również ryzyko kredytowe. Jest to zagrożenie wynikające ze strat spowodowanych ewentualnym niespłaceniem zobowiązania. Większe kwoty są więc dostępne tylko dla osób z odpowiednimi zarobkami, u których szansa rozliczenia kredytu w terminie jest największa.
Może okazać się, że mimo spełnienia wszelkich innych wymagań, osiągane zarobki będą przeszkodą w uzyskaniu kredytu. Alternatywnym wyjściem jest skorzystanie z pożyczki bez zaświadczeń, w przypadku której wysokość dochodów ma drugorzędne znaczenie.
Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt w banku?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt w banku. Wynika to głównie z faktu, że każdy bank wylicza zdolność kredytową wnioskodawcy w inny sposób, oferując przy tym produkty finansowe o różnych kwotach finansowania. Duży wpływ mają również inne czynniki, których nie sposób zignorować.
Co wpływa na kryterium dochodowe przyznania kredytu?
- kwota finansowania – pożyczanie większych sum może być ryzykiem zarówno dla kredytodawcy, jak i klienta. Przy niewielkich zarobkach można liczyć jedynie na mniejsze kwoty.
- czas spłaty – im dłuższy czas spłaty, tym niższa będzie rata kredytu opiewającego o daną kwotę. Tym samym, kredyt długoterminowy jest lepszym rozwiązaniem w przypadku niskiego dochodu.
- zobowiązania klienta – osoba zainteresowana kredytem ma znacznie mniejsze szanse na pozytywną decyzję, jeśli posiada inne zobowiązania finansowe. Szanse te są niemal zerowe, jeśli mowa o długach i zaległościach.
- koszt kredytu – oprocentowanie i prowizja mogą znacząco wpłynąć na całościową kwotę, jaką będzie musiał zwrócić klient. Bezproblemowa spłata drogiego kredytu wymaga większych dochodów, dlatego warto szukać oferty z jak najniższym RRSO.
Kredyt przy najniższej krajowej – czy to możliwe?
Jeżeli zarabiasz najniższą krajową (od 1 lipca 2023 roku jest to 2784 zł netto), to nadal możesz skorzystać z kredytu. Warto przed tym dokonać analizy własnych miesięcznych wydatków, aby ustalić, jaką sumą na spłatę zobowiązania dysponujesz.
Przykład: Załóżmy, że kredytobiorcą jest osoba zarabiająca najniższą krajową. Koszty życia pochłaniają miesięcznie 1600 złotych, a dodatkowe okazyjne wydatki to kolejne 300 złotych. Kwotą wolną do dysponowania pozostają 884 złote. Jest to kwota wystarczająca, aby spłacić kredyt na 7000 złotych, rozłożony na 10 miesięcy, przy RRSO wynoszącym mniej, niż 66%.
Jaki kredyt przy średniej krajowej?
Jeżeli zarabiasz średnią krajową, to z reguły nie musisz zastanawiać się, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt. Tutaj możliwości są znacznie większe, a zainteresowani mogą sięgać po kredyty na 5000, 10 000, 50 000, a nawet na 100 000 złotych i więcej, zależnie od ilości rat, na które rozłożone jest zobowiązanie.
Jakie zarobki do kredytu?
Jak widać na wyżej przedstawionej tabeli, trudno liczyć na kredyt, zarabiając poniżej najniższej krajowej. Spłata takiego zobowiązania byłaby niemożliwa, biorąc pod uwagę to, że kredytobiorca musi również pokryć swoje koszty życia i może spotkać się z innymi, nieoczekiwanymi wydatkami.
Spłata może być problematyczna nawet dla tych, których zarobki w teorii pozwalają na skorzystanie z większego kredytu, ale na drodze stoją liczne miesięczne wydatki. W celu zapewnienia sobie bezproblemowej spłaty, warto przed złożeniem wniosku pozbyć się innych zaległości, takich jak nieopłacone rachunki i długi.
Chcę dostać kredyt – jak zwiększyć swoje szanse?
- spłata innych kredytów – sięganie po kolejny kredyt, gdy poprzedni nie został spłacony, nie jest postrzegane pozytywnie przez bank. Jeżeli chcesz rozliczyć wiele zobowiązań jednocześnie, to dobrym rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny.
- pozbycie się długów – dłużnicy nie mogą liczyć na kredyt, co skłania do szukania innych, najczęściej pozabankowych rozwiązań. Jeżeli istnieje możliwość spłaty zaległości, to warto jak najszybciej to zrobić, aby móc korzystać również z bankowych produktów finansowych.
- zmiana nawyków – szukanie okazji do znalezienia oszczędności przybliża do uzyskania kredytu w banku. Rezygnując z subskrypcji, abonamentów lub innych rozrywek można znacznie zwiększyć kwotę, która posłuży do spłacania kredytu gotówkowego.
- zabezpieczenie kredytu – skorzystanie z weksla, hipoteki, pomocy poręczyciela lub innej formy zabezpieczenia sprawi, że bank poniesie mniejsze ryzyko kredytowe. Na skutek tego, o wiele łatwiej otrzymać upragnione wsparcie finansowe.
- dostosowanie parametrów – odmowa kredytowa nie zawsze jest skutkiem zbyt wysokiej wybranej kwoty finansowania. Czasami wystarczy rozłożyć podobną sumę na więcej rat, aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak poprawić swoją zdolność kredytową, to zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem: Jak zwiększyć zdolność kredytową?