Jak zrobić przelew do urzędu skarbowego?

przelew do urzedu

Przelew pieniędzy do Urzędu Skarbowego jest koniecznością każdego podatnika. Niezależnie od tego, czy płacimy podatek PIT, CIT, czy VAT, aby skutecznie go opłacić trzeba wykonać przelew na odpowiedni rachunek. Najmniej problemów mają oczywiście osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach, które same opłacają wszystkie podatki, a pracownik otrzymuje po prostu wpłatę na swoje konto. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób samozatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą lub właścicieli spółek.

Aby skutecznie zapłacić nałożony na podatnika podatek, należy wykonać przelew na swój indywidualny rachunek. Mikrorachunek jest przydzielany indywidualnie każdemu podatnikowi. To w ten sposób trzeba płacić podatki dla Urzędu Skarbowego. Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić przelew do urzędu skarbowego, zapoznaj się z instrukcjami w poniższym artykule.

Mikrorachunki do płatności – podatnicy mają je od 1 stycznia 2020 roku

Dwa lata temu, 1 stycznia 2020 roku podatnicy otrzymali możliwość, a nawet przymus płacenia swoich podatków na konkretne mikrorachunki utworzone przez urząd skarbowy. Jest to forma ułatwienia. Płacenie wyliczonych podatków nies jest skomplikowane, wystarczy tylko postępować według zasad narzuconych przez “skarbówkę”.

Skąd mam wiedzieć, jaki jest mój rachunek?

Pierwszym krokiem jest poznanie numeru swojego mikrorachunku. Taką informację można uzyskać z pisma otrzymanego z Urzędu Skarbowego, a także na rządowej stronie https://www.podatki.gov.pl/

Do zalogowania się na portal Podatki trzeba przejść do zakładki “Mikrorachunek podatkowy” i wkleić tam swój identyfikator. Może być nim PESEL lub NIP:

  • PESEL* – numer dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, niebędących płątnikami VAT-u.
  • NIP –  numer, który posiadają osoby prowadzące jednoosobową lub inną działalność gospodarczą, a także dla podatników VAT i składek na ubezpieczenie społeczne.

*- numer PESEL służy do załatwiania wielu spraw urzędowych i innych. Warto więc zapoznać się z usługą CHROŃ PESEL. Dzięki temu unikniemy między innymi sytuacji, gdy niepowołana osoba weźmie pożyczkę na PESEL. Jak wziąć pożyczkę na PESEL?

Jak skutecznie płacić podatki, aby nie być narażonym na problemy?

Niestety, obecnie każdy płatnik podatków PIT, CIT i VAT jest zdany na swoją wiedzę. Tylko podatnik odpowiada bowiem za skuteczne wyliczenie i opłacenie należnych podatków. Warto więc poświęcić trochę czasu na odnalezienie właściwego mikrorachunku do płacenia swoich podatków, by uniknąć problemów w przyszłości. Na szczęście numer mikrorachunku US jest przypisany do konkretnej osoby lub firmy.Nie zmienia się z czasem, dlatego gdy raz wprowadzimy go do swojej bankowości elektronicznej (lub podamy księgowej), przez długi czas będziemy właśnie tam uiszczać wszelkie opłaty.

Jak wygląda mój mikrorachunek podatkowy?

Numer rachunku bankowego składa się z 26-cyfrowego numeru oraz dopisku określającego kraj. W przypadku urzędu skarbowego jest to PL na początku numeru. Dzięki identyfikatorowi określającym kraj, płatności można dokonać także zza granicy.Co więcej,  numer rachunku bankowego może częściowo wydać nam się znajomy. Nic dziwnego – w skład numeru mikrorachunku podatkowego wchodzi nasz numer PESEL (dla osób fizycznych) lub NIP (przedsiębiorstwa). Poza tym 26-cyfrowy numer zawiera też identyfikator banku.

Numer mikrorachunku podatkowego możemy sprawdzić na stroniepodatki.gov.pl o każdej porze, także korzystając z urządzeń mobilnych. Rządowa strona podatkowa została bowiem dostosowana do wyświetlenia na każdym urządzeniu.

Czym jest rachunek podatkowy?

Przydzielony każdemu podatnikowi rachunek podatkowy nie jest zwykłym rachunkiem, jak konto w banku. Należy na niego wpłacać zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego. Nie można jednak nic wypłacić z takiego mikrorachunku, ani przeprowadzać innych operacji. W razie omyłkowej nadpłaty środków, nie możemy ich więc odzyskać w klasyczny sposób. Najlepiej wtedy skontaktować się ze swoim oddziałem Urzędu Skarbowego.

Jeżeli w toku rozliczeń podatkowych, na przykład na koniec roku podatkowego, przysługuje Ci zwrot, otrzymasz go w formie przelewu na podane konto bankowe (prywatne lub firmowe), nie na swój mikrorachunek podatkowy. Zwrot podatku nie zostanie więc wpłacony na rachunek podatkowy.

Rozliczenie ze współmałżonkiem – jak płacić podatek?

Wiele osób decyduje się na wspólne rozliczenie z małżonkiem. Mąż lub żona okazują się nadzwyczaj przydatni, gdy ich zarobki pozwalają na obniżenie podatków. W przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem podatki należy wpłacać na rachunek osoby określonej w rocznej deklaracji widnieje w polu “podatnik”. W ten sposób płacimy też podatki za członków najbliższej rodziny i dzieci. W przypadku podatków za osoby trzecie występuje jednak limit w wysokości 1000 złotych.

Jak płacić podatek posiadając zarówno identyfikator NIP, jak i PESEL?

W niektórych przypadkach osoba posiada zarówno NIP, jak i PESEL i wykonuje prace zarówno jako osoba fizyczna (posługując się PESEL-em) oraz jako przedsiębiorstwo (NIP). Co w takim przypadku? Wtedy należy po prostu rozbić podatek na dwa mikrorachunki podatkowe i uiścić odpowiednie kwoty w dwóch przelewach do urzędu skarbowego.

Co w przypadku braku identyfikatora podatkowego?

Niektóre spółki oraz osoby fizyczne nie posiadają swojego identyfikatora podatkowego. Jak w takiej sytuacji płacić podatki, aby nie narazić się na problemy? W takim przypadku wpłaty należy dokonać na rachunek właściwego Urzędu Skarbowego.

Wykaz Krajowej Administracji Skarbowej na stronach rządowych (Ministerstwo Finansów) zawiera listę Urzędów Skarbowych wraz z ich numerami kont.W przypadku zapłaty podatku w ten sposób należy w tytule przelewu wpisać swój numer paszportu lub dowodu osobistego. To bardzo ważne! W przeciwnym wypadku Urząd Skarbowy może mieć problem z identyfikacją osoby wykonującej przelew podatkowy.

Jak płacić podatek prowadząc spółkę?

W przypadku prowadzenia spółki, także należy samodzielnie wyszukać numer konta właściwego Urzędu Skarbowego. W tym przypadku w tytule warto także dopisać klauzulę:

        “wspólnicy płacą podatki na własne mikrorachunki, natomiast VAT powinien b             yć uiszczony na rachunek spółki”.

Mikrorachunki podatkowe są wygodne, ale… nie każdy podatek zapłacimy w ten sposób!

Opłacanie swoich podatków na przydzielony mikrorachunek podatkowy jest bardzo proste i wygodne. W ten sposób płacimy jednak tylko niektóre podatki. Mikrorachunek podatkowy służy do wpłat związanych z podatkiem PIT, CIT i VAT.

W zupełnie inny sposób należy zapłacić między innymi akcyzę i podatek od czynności cywilnoprawnych!

Podatek od darowizny – pożyteczne informacje.

Darowizna (przepisanie) mieszkania krok po kroku.

Wspomniane podatki trzeba zapłacić w klasyczny sposób. Wykonujemy przelew lub przekaz pocztowy, a rachunkiem bankowym jest ten przypisany do właściwego Urzędu Skarbowego. W tym przypadku zawsze warto sprawdzić aktualne numery kont bankowych Urzędów Skarbowych, aby nie doszło do pomyłki.

Jak założyć swój rachunek do wpłat podatków?

Bardzo istotne, a zarazem wygodne dla podatników i przedsiębiorców, jest to, że nie trzeba zakładać swojego mikrorachunku podatkowego. Każdy ma przypisany bezpłatny mikrorachunek podatkowy, wystarczy odnaleźć go na stronie podatki.gov.pl.

Odszukanie swojego podatkowego rachunku jest banalnie proste – na wspomnianej stronie po prostu trzeba wpisać swój numer PESEL lub NIP w wyszukiwarce.

Mam problem – błędny przelew do urzędu skarbowego – co zrobić?

Od nieco ponad dwóch lat taka pomyłka jest mało możliwa. Sytuacja wpłaty na konto podatkowe osoby trzeciej należy do rzadkości, ponieważ każdy mikrorachunek zawiera w swoim numerze PESEL lub NIP. Jeżeli jednak dojdzie do takiej pomyłki, należy udać się do odpowiedniego Urzędu Skarbowego i przedstawić potwierdzenie niepoprawnej transakcji.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły