Jak zamknąć konto w Alior Banku?

zamknąć konto w Alior Banku

Alior Bank to popularny w Polsce podmiot bankowy, który oferuje klientom takie produkty finansowe jak konta osobiste, lokaty, karty płatnicze, a także kredyty i pożyczki. Mimo szerokiej oferty i uznania wśród klientów, może zdarzyć się sytuacja, w której dana osoba będzie chciała zamknąć konto w Alior Banku. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak to zrobić, i co wiąże się z tą procedurą, to zapraszamy do dalszej lektury. 

W jaki sposób zamknąć konto?

Obecnie klienci Alior Banku mogą zamknąć konto na kilka sposobów, przez co nie ma konieczności udawania się do stacjonarnej placówki banku. Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ oszczędza cenny czas i pozwala uniknąć licznych formalności. 

W jaki sposób klienci mogą zamknąć konto w Alior Banku?

  • drogą korespondencyjną, poprzez wysłanie listu z wnioskiem
  • w bankowości internetowej, za pomocą swojego konta
  • poprzez infolinię i rozmowę z konsultantem
  • metodą tradycyjną, czyli poprzez odwiedziny w stacjonarnej placówce banku 

Każda z wyżej wymienionych sposobów różni się od siebie, co może powodować liczne wątpliwości. Aby rozwiać obawy czytelników, postanowiliśmy opisać każdą metodę z osobna.

Jak zamknąć konto w Alior Banku przez internet?

Obecnie coraz więcej podmiotów bankowych pozwala na zamknięcie rachunku osobistego przez internet. Takie rozwiązanie jest wygodne i szybkie, dlatego też decyduje się na nie spora część osób. Aby można było zamknąć konto w Alior Banku przez internet, niezbędny będzie dostęp do swojej bankowości elektronicznej.

Zamykanie konta w Alior Banku przez internet – krok po kroku:

  1. Zaloguj się na swoje konto w Alior Banku. Możesz to zrobić za pomocą tego linku
  2. Wybierz opcję Napisz wiadomość. Otworzy się okno z formularzem pozwalającym na skontaktowanie się z bankiem.
  3. Jako typ wiadomości ustaw opcję Dyspozycja.
  4. W zakładce Dotyczy produktu ustaw opcję Rachunki bankowe (zamknięcie konta)
  5. Wskaż powód rezygnacji z konta osobistego i wypełnij wiadomość, a następnie ją wyślij. 

W treści wiadomości powinna znaleźć się prośba o zamknięcie rachunku osobistego i wycofanie danych osobowych z systemu. Całość przypomina tradycyjny wniosek o zamknięcie konta osobistego, ale jest znacznie wygodniejsza i szybsza. W przypadku pomyłek albo błędów w systemie należy skontaktować się z bankiem i wyjaśnić sytuację, ale takowe zdarzają się bardzo rzadko. 

Jak zamknąć konto w Alior Banku listownie?

Mimo wygodnego dostępu do bankowości elektronicznej, wiele osób nadal woli tradycyjne rozwiązania, i woli wysłać list z wnioskiem. Taka preferencja jest zrozumiała, ponieważ nie każda osoba jest rozeznana w obsłudze nowoczesnych internetowych rozwiązań. Z tego powodu postaramy się wytłumaczyć, jak zamknąć konto w Alior Banku drogą korespondencyjną. 

Jak zamknąć konto w Alior Banku przez list – krok po kroku:

  1. Sporządź wniosek o zamknięcie konta osobistego. Niestety, na stronie Alior Banku nie znajdziemy gotowego wzoru takiego dokumentu, dlatego w późniejszych akapitach skupimy się także na tym, jak taki wniosek stworzyć. 
  2. Wybierz sposób dostarczenia listu. Polecamy nadanie listu poleconego priorytetowego za poleceniem odbioru, ponieważ całość dotrze do banku w ciągu jednego dnia roboczego. W przypadku listu poleconego ekonomicznego czas ten wydłuży się do trzech dni roboczych.
  3. Wyślij list z wnioskiem na adres korespondencyjny Alior Banku.

Adres korespondencyjny Alior Banku:

Alior Bank SA

ul. Postępu 18 B

02-676 Warszawa

Jak napisać wniosek, aby zamknąć konto w Alior Banku?

Sporządzenie wniosku dla wielu osób może być problematyczne, ze względu na fakt, iż nie znajdziemy na stronie banku gotowego szablonu. Przygotowaliśmy spis niezbędnych informacji, jakie muszą znaleźć się w takim dokumencie, abyście mogli własnoręcznie napisać wniosek: 

Co musi znaleźć się we wniosku?

  • dane osobowe użytkownika: imię, nazwisko, numer PESEL
  • numer konta bankowego, które ma zostać zamknięte 
  • dane kontaktowe użytkownika: numer telefonu lub adres e-mail 
  • numer konta bankowego, na które ma zostać przelana nadwyżka środków
  • powód zamknięcia konta bankowego 
  • prośba o zaprzestanie używania danych w celach reklamowych
  • podpis osoby, która jest posiadaczem zamykanego rachunku 

Brak informacji, które pozwoliłyby na identyfikację użytkownika i weryfikację jego tożsamości, może skutkować odrzuceniem wniosku. Warto przeznaczyć nieco więcej czasu, aby mieć pewność, że wniosek o zamknięcie konta w Alior Banku został sporządzony prawidłowo. 

Jak zamknąć konto w Alior Banku przez infolinię?

Kontakt telefoniczny stosowany jest przez banki zarówno jako forma pomocy klientom, jak i narzędzie do składania przez użytkowników wszelkich wniosków i dyspozycji. Obecnie da się bez problemu zamknąć konto w Alior Banku przez telefon, a my powiemy wam, jak to zrobić. 

Jak zamknąć konto w Alior Banku przez telefon – krok po kroku:

  1. Zadzwoń na infolinię zajmującą się obsługą produktów bankowych. W przypadku klientów indywidualnych, działa ona całodobowo.
  2. Po dodzwonieniu się na infolinię, należy przedstawić konsultantowi powód kontaktu oraz odpowiedzieć na zadawane pytania, aby potwierdzić swoją tożsamość. Nie zawsze jednak możliwe jest dodzwonienie się na infolinię od razu, ponieważ wszystko zależy od tego, ile osób obecnie czeka na rozmowę. 
  3. Może zdarzyć się, że konsultant zapyta nas o powód zamykania swojego rachunku osobistego, a także może zaproponować inne, korzystne alternatywy. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zamknięcie swojego konta, to po słownym potwierdzeniu tej decyzji, rozpocznie się procedura usuwania rachunku. 

Całodobowa infolinia Alior Bank:

+48 12 370 70 00

Infolinia Alior Bank w języku ukraińskim (pon. – pt. w godzinach 7:00 – 19:00):

+48 12 342 79 14

Jak osobiście zamknąć konto w Alior Banku?

Najbardziej znaną i tradycyjną metodą na to, aby zamknąć konto w Alior Banku, jest osobiste udanie się do placówki. Alior Bank posiada około 190 placówek własnych i ponad 400 placówek partnerskich, dlatego też znalezienie oddziału niedaleko swojego miejsca zamieszkania nie powinno stanowić problemu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy blisko Ciebie znajdują się oddziały Alior Bank, to możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego tutaj

Jak zamknąć konto Alior Bank w placówce – krok po kroku:

  1. Zabierz ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty. Będzie on wymagany w celach uwierzytelniania. 
  2. Udaj się do bliskiej placówki bankowej. Warto uprzednio sprawdzić dni i godziny działania oddziału, ponieważ mogą one się różnić w zależności od lokalizacji.
  3. Na miejscu konsultant przeprowadzi Cię przez procedurę zamykania konta bankowego. Warto wycofać także zgodę na przetwarzanie danych, aby bank nie mógł ich używać w celach marketingowych. 
  4. Na miejscu może zdarzyć się, że konsultant zapyta nas o powód zamykania konta bankowego. Warto jednak pamiętać o tym, że niezależnie od powodu stojącego za podjętą decyzją, każdy klient może zamknąć swoje konto. 

Ile trwa zamykanie konta?

Samo składanie dyspozycji zamknięcia konta osobistego nie trwa długo, ale wszystko zależy od wybranej metody i bieżących okoliczności. Może zdarzyć się, że przez długą kolejkę do oddziału banku lub do infolinii, całość będzie trwać znacznie się wydłuży. Jeżeli jednak dyspozycja została złożona, to konto bankowe zostanie zamknięte po upłynięciu okresu wypowiedzenia. W przypadku Alior Banku czas ten wynosi 30 dni, podczas których użytkownik nadal może korzystać ze wszystkich funkcji swojego rachunku, takich jak płatności zbliżeniowe i szybkie przelewy. 

Zdarzają się sytuacje, w których dana osoba może chcieć zamknąć konto natychmiast, bez konieczności czekania aż okres wypowiedzenia minie. W określonych przypadkach jest to możliwe, np. gdy zmieniające się warunki i cennik usług przestaną odpowiadać klientowi. Wówczas należy we wniosku zaznaczyć wolę natychmiastowego zamknięcia rachunku bankowego i odpowiednio ją uargumentować. 

Zamykanie rachunku osobistego, a debet na koncie

Niestety, klienci z debetem na koncie bankowym nie będą mogli zamknąć swojego rachunku. Saldo konta musi być zerowe bądź dodatnie, aby takie działanie było możliwe. W przypadku posiadania na zamykanym koncie nadwyżki środków, warto we wniosku wskazać numer innego konta, na które owa nadwyżka zostanie przelana. W ten sposób nie stracimy swoich pieniędzy, i będziemy mogli bez problemu zamknąć konto w Alior Banku. 

Najrozsądniejszym postępowaniem jest pozostawienie na zamykanym koncie nadwyżki, której kwota wynosi więcej niż suma comiesięcznych opłat za konto, kartę i inne produkty finansowe. W ten sposób nawet jeżeli zostaną nam naliczone dodatkowe koszty, to rachunek będzie mógł zostać zamknięty bez żadnych przeszkód. 

Czy dłużnik może zamknąć konto?

Jeżeli zastanawiacie się, czy osoba zadłużona może zamknąć konto w Alior Banku, to nie musicie dłużej szukać. W tym miejscu odpowiadamy, iż nawet dłużnik może zamknąć swój rachunek osobisty, jeśli na takowym nie znajduje się debet. Nawet mimo zablokowania takiego konta przez komornika, możliwe jest złożenie dyspozycji i zamknięcie konta.
Nie należy jednak traktować takiej możliwości jako sposób na przechytrzenie komornika, ponieważ będzie to rozwiązanie na dłuższą metę bezcelowe. Komornik poza zajęciem konta bankowego, może także dokonać zajęcia fizycznych pieniędzy, przedmiotów, a nawet nieruchomości. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat zajęcia komorniczego, to zapraszamy do naszej publikacji: Zajęcie komornicze rachunku bankowego.

Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły