Jak uniknąć kary za brak biletu na A4 i A2 (e-TOLL)?

kary za brak biletu na autostradzie

Przejazdy niektórymi odcinkami polskich autostrad są płatne. Jest tak między innymi na autostradzie A2 (Konin-Stryków) i A4 na odcinku od Gliwic do Wrocławia. Dlaczego jazda tymi odcinkami może być problematyczna? Niedawno zrezygnowano tam z bramek, na których kierowcy płacili przejazd. Z jednej strony jest to spore usprawnienie ruchu. Z drugiej jednak strony może być przyczyną mandatu, którego wysokość to nawet 1500 złotych. Kierowcy “na własną rękę” muszą bowiem opłacić przejazd. W tym celu mogą użyć jednej z aplikacji mobilnych lub kupić bilet na stacji benzynowej. Czy można jednak uniknąć kary za brak biletu na autostradach A2 i A4? Są na to pewne sposoby, jak opłacenie przejazdu już po jego zakończeniu. Trzeba się jednak spieszyć.

Wysokość kary za brak biletu na autostradzie

Kara za brak biletu na autostradzie A2 i A4 (dotyczy to tylko fragmentów Wrocław-Gliwice i Konin-Stryków) są dotkliwe. Kierowcy motocykli, aut osobowych i dostawczych o masie do 3,5 tony mogą otrzymać 500 złotych mandatu.  Osoby jadące pojazdami ciężarowymi o masie ponad 3,5 tony muszą natomiast liczyć się z możliwą karą 1500 złotych.

Skąd zarządcy płatnych odcinków na autostradzie wiedzą o przejeździe bez wykupionego biletu? Wraz z wprowadzeniem systemu e-TOLL przy wjazdach i zjazdach z płatnych odcinków pojawiły się kamery. Odczytują numery rejestracyjne przejeżdżających pojazdów. Ciężko więc ukryć nieopłacony przejazd. Dane z kamer trafiają do Izby Administracji Skarbowej w Łodzi (w przypadku samochodów osobowych i motocykli) lub do Inspektora Transportu Drogowego (pojazdy ciężarowe).

Niższy mandat w przypadku opłacenia go w 7 dni

Mandaty wynoszące 500 lub 1500 złotych należy zapłacić w terminie maksymalnie 14 dni od ich otrzymania. Osoby, które zrobią to w ciągu 7 dni, mogą liczyć na 100 złotych zniżki. Wtedy wysokość wynosi odpowiednio 400 i 1400 złotych.

Kara za brak połączenia z sygnałem GPS lub za wyłączenie smartfona

Do opłacenia przejazdu – wykupienia biletu – może posłużyć aplikacja mobilna e-TOLL. W tym przypadku jednak musimy zadbać o to, by połączenie GPS nie zostało zerwane, a bateria w telefonie nie rozładowała się. W przypadku utraty sygnału na więcej, niż 15 minut, niezbędne jest zjechanie na najbliższym zjeździe. Wtedy też kierowca musi zapłacić za przejazd, kupując  bilet w aplikacji e-TOLL. Mamy na to 3 dni. Jest też inny sposób – wykupienie biletu na przejazd danym odcinkiem na stacji benzynowej Orlen lub Lotos. Tam termin jest dłuższy – do 5 dni wstecz od przejazdu.

Jak uniknąć kary za brak biletu na autostradę A2 lub A4?

Jest sposób na uniknięcie mandatu 500 złotych (1500 w przypadku pojazdów ciężarowych). Jeśli nie opłaciłeś przejazdu danym odcinkiem lub miałeś problemy techniczne (z aplikacją lub smartfonem), możesz wykupić bilet wstecz. Są na to dwa sposoby:

  • kupno biletu wstecznego w aplikacji mobilnej e-TOLL lub aplikacji Orlen Pay – mamy na to 3 dni
  • zakup biletu wstecznego za przejazd autostradą na stacji Orlen – mamy na to 5 dni

Jeżeli więc w porę zorientujesz się, że przejazd nie został opłacony, masz szansę uniknąć mandatu. 

Mapa stacji PKN Orlen, na których kupimy bilet: https://www.orlen.pl/pl/dla-ciebie/stacje

Kiedy może przyjść mandat za brak biletu na przejazd autostradą?

To, że przez pewien czas od nieopłaconego przejazdu nie dostaniesz mandatu, nie oznacza że nie przyjdzie wcale. Niestety, kara w wysokości 500 do 1500 złotych może przyjść nawet do pięciu lat od przejazdu. Tak długi czas na wystawienie mandatu ma Krajowa Administracja Skarbowa, która jest odpowiedzialna za wysyłanie mandatów.

Inne przydatne informacje dla kierowców

Kierowcy mogą też znaleźć przydatne i ciekawe informacje w naszych poradnikach:

Podsumowanie artykułu – jak uniknąć kary za brak opłaty za przejazd autostradą?

Podsumowując, pewne odcinki autostrad są płatne. Na drogach objętych systemem e-TOLL (fragmenty autostrad A2 i A4) kierowca musi sam wykupić bilet na przejazd. To możliwe w aplikacji mobilnej oraz na stacjach benzynowych PKN Orlen i Lotos. Również wiele aplikacji mobilnych polskich banków ma funkcję wykupienia biletu na autostradę w systemie e-TOLL. Na szczęście osoby, które zorientują się o braku biletu, mogą wykupić bilet wstecz. W aplikacji mobilnej mamy na to 3 dni, natomiast na stacji benzynowej – do 5 dni od przejazdu płatnym odcinkiem. To najlepszy sposób, aby uniknąć kary za brak biletu na autostradę.

Najczęściej zadawane pytania – jak uniknąć kary za brak biletu na autostradzie

Ile wynosi mandat za brak biletu na autostradzie e-TOLL?

Kierowcy samochodów osobowych, dostawczych do 3,5t motocykli mogą dostać mandat 500 złotych. Kierowcy aut ciężarowych muszą się liczyć z mandatem wysokości 1500 złotych. W przypadku opłacenia mandatu w 7 dni jest on 100 zł tańszy.

Jak opłacić przejazd autostradą A2 i A4 (e-TOLL)?

Bilet na przejazd autostradą możemy kupić przez Internet, w aplikacji mobilnej lub na wybranych stacjach benzynowych Orlen i Lotos.

Jak uniknąć kary za brak biletu e-TOLL?

W aplikacji mobilnej kupisz bilet na przejazd, który odbył się nawet 3 dni temu. Na stacjach benzynowych kupimy natomiast bilet ważny do 5 dni wstecz.

Co jeśli nie kupiłem biletu e-TOLL na A2/A4?

Na przejechany odcinek autostrady możemy kupić e-bilet ważny do 3 dni wstecz (w aplikacji mobilnej). Bilet kupiony na stacji PKN Orlen jest natomiast ważny nawet do 5 dni wstecz. To najlepszy sposób, aby uniknąć kary za nieopłacenie przejazdu.

Czy można opłacić przejazd autostradą po fakcie?

Tak, to możliwe. Można opłacić przejechany już odcinek autostrady do 3 dni po fakcie (w aplikacji mobilnej) lub do 5 dni po odbyciu przejazdu (kupując bilet na stacji Orlen lub Lotos).

Źródło:

  1. https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-nie-ma-wyjatkow-mandat-za-brak-biletu-e-toll-to-nawet-1500-z,nId,5803508
  2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mandaty-na-autostradach-ile-kosztuje-brak-biletu-8483488.html
  3. https://etoll.gov.pl/lekkie/partnerzy-siec-dystrybucji-e-biletu-autostradowego/lista-partnerow/pkn-orlen/
Jaku Bielecki
Jakub Bielecki
Zafascynowany ekonomią, gospodarką i polityką. Interesuje się najnowszymi trendami, a także zmianami w prawie wpływającymi na sektor finansów. Stale poszerza wiedzę, która pozwala mu na profesjonalne doradztwo. Na co dzień korzysta z najlepszych rozwiązań i możliwości dostępnych w zakresie finansów osobistych i inwestycji. Poza ekonomią interesuje się nowymi technologiami, muzyką i podróżami. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły