Jak szybko komornik dowie się o nowym koncie?

komornik dowie się

W trakcie przeprowadzanej przez komornika egzekucji komorniczej może dojść do zajęcia komorniczego konta bankowego. Wiele osób w takiej sytuacji po prostu zakłada inny rachunek w banku i tam przelewa swoje pieniądze, na przykład z wynagrodzenia. Czy komornik dowie się o założeniu nowego rachunku bankowego? Kiedy komornik dowie się o nowym koncie w banku? Czasami dodatkowe (nowe) konto może być przydatne, ponieważ komornik blokuje dostęp do innych rachunków. Niekiedy taka sytuacja ma miejsce nawet mimo dogadania się z wierzycielem i zawarcia z nim ugody.

Kiedy komornik dowie się o nowym koncie?

Nie jesteśmy w stanie przekazać w tym miejscu pozytywnej informacji dla osób liczących na przechytrzenie komornika w ten sposób. Komornicy mają bowiem bardzo rozległy zakres uprawnień. Należy do nich dostęp do systemu OGNIVO. To platforma, która zrzesza wszystkie banki. Można w niej znaleźć informację na temat kont bankowych, czy zgromadzonych na rachunkach bankowych środkach. Komornicy mając dostęp do portalu OGNIVO mogą sprawdzić wszystkie dane na temat dłużnika, wobec którego jest prowadzona egzekucja.

Ponadto komornik posiada władzę do nałożenia blokady środków zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika. Niezależnie od tego, czy to stare konto bankowe (posiadane przez wystąpieniem długu lub przed rozpoczęciem egzekucji), czy zostało właśnie założone – komornik może zająć rachunek bankowy. Zasady funkcjonowania systemu OGNIVO i uprawnienia komorników bardzo szczegółowo określają obowiązujące w Polsce przepisy. Na próżno zda się szukanie tam ratunku przed komornikiem zajmującym konto dłużnika.

Nie tylko komornik może zająć rachunek dłużnika

Co do zasady, tylko państwowe instytucje i urzędnicy mają możliwość zajmowania rachunków osób z długami. Nie tylko kancelaria komornika może zająć konto dłużnika. Podobne uprawnienia ma między innymi Urząd Skarbowy, ZUS i kilka innych organów administracyjnych.

Zupełnie inaczej działają natomiast firmy windykacyjne, a także same przedsiębiorstwa, u których wystąpiło zadłużenie (banki, firmy udzielające pożyczek przez Internet, firmy świadczące różne usługi). One nie mają prawa zajęcia rachunku bankowego, czy nawet wglądu do niego. Mogą jedynie wysyłać wezwania do zapłaty, a także zablokować dostęp do świadczonej usługi (np. telefonu, czy Internetu). W ostateczności zwykle kierują sprawę na drogę sądową – tam po uzyskaniu klauzuli wykonalności dla egzekucji, komornik może rozpocząć swoje działanie.

OGNIVO – problem dla dłużników, pomoc dla komornika

W Polsce od lat z powodzeniem funkcjonuje system OGNIVO. Stworzyła je Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Niemal wszystkie kancelarie komornicze w Polsce mają tam dostęp i korzystają z niego do weryfikacji środków dłużnika. System umożliwia błyskawiczne odszukanie rachunków dłużnika. Poza dostępem do systemu OGNIVO, komorniczy mogą korzystać z dodatkowego systemu pozwalającego na zajęcie komornicze rachunku. Taki zestaw narzędzi stawia dłużników na przegranej pozycji.

Komornik może więc zająć środki na rachunku dłużnika i zablokować jego konto nawet bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany żaden kontakt z bankiem, jedynie wykupienie dostępu do tej usługi przez kancelarię komornika.

Jak dochodzi do blokady konta? Czy dłużnik otrzymuje ostrzeżenie?

Blokowanie rachunku bankowego przez komornika z wykorzystaniem systemu OGNIVO jest błyskawiczne. Co więcej, dłużnik nie dostaje wcześniej żadnej informacji. To proste – w innym wypadku mógłby wypłacić lub przelać środki na inny rachunek, a egzekucja z konta byłaby niemożliwa. O zajęciu swojego rachunku bankowego dowiesz się po fakcie. Można się jednak tego spodziewać, kiedy rozpoczęła się egzekucja komornicza.

Co zrobić, gdy komornik zajmie konto?

Często zakończenie egzekucji komorniczej ma miejsce po podpisaniu ugody wierzycielem. Zobowiązuje się do spłaty długu lub po prostu go spłaca. Spłata zadłużenia może być jednorazowa (w jednej transzy) lub w ratach. Zwykle w ramach ustaleń komornik zapewnia, że zdejmie blokadę z konta po przedstawieniu mu takiej ugody, Nie zawsze jednak tak jest. Komornik działa stanowczo i błyskawicznie w celu ściągnięcia długu. Potem jego działania stają się czasami nieco opieszałe.

Aby móc korzystać ze swojego konta bankowego najlepiej jest po prostu skontaktować się z komornikiem. Warto przygotować pisemny wniosek o zwolnienie konta – zdjęcie blokady.

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym dłużnika

W świetle polskich przepisów nie wszystkie środki zgromadzone na rachunku bankowym, czy będące wynagrodzeniem za pracę dłużnika, mogą być zajęte przez komornika. Mowa o kwocie wolnej od zajęcia komorniczego. Zwykle jest to ustalona dla danego roku suma pieniędzy niezbędnych do przeżycia. Komornik nie ma więc prawa zająć tych środków.

Wolne od zajęcia komorniczego są też środki z niektórych źródeł przychodu. Należą do nich m.in. zasiłki z MOPS, alimenty, świadczenie Rodzina 500+ i inne. Niestety, jeżeli środki znajdują się natomiast na tym samym rachunku, co inne dochody dłużnika – komornik nie ma technicznej możliwości wyodrębnienia ich i czasem dochodzi do ich zajęcia. Zobacz, czy komornik może zająć świadczenie 500+.

Które banki blokują rachunki na żądanie komorników?

Gdy moje konto bankowe zostało zajęte przez komornika, nie wiem co robić. Z takim problemem boryka się wielu dłużników, których w Polsce może być nawet kilka milionów. Nie ma możliwości korzystania z zajętego rachunku i wykonywania różnych operacji w ramach konta. Niektórzy próbują ratować się poprzez stworzenie nowego konta, na przykład w innym polskim banku. Niestety, także tam komornik ma dostęp przez system OGNIVO. Jest to raczej rozwiązanie na chwilę. Wystarczy że komornik znów wyszuka danych dłużnika, a od razu znajdzie nowe konto i może je zablokować. Można natomiast założyć, że komornik już po zajęciu rachunku bankowego dłużnika nie będzie po jakimś czasie szukał kolejnych kont. Jest to jednak ryzykowne.

Czy wszystkie banki i społeczne kasy oszczędnościowe widnieją w systemie OGNIVO? Tak. Nie ma więc żadnego polskiego banku, który prowadziłby konta, których komornik nie widzi i nie może zablokować.

Konto bankowe, którego nie widzi komornik – jest jedno rozwiązanie

Jeśli chcemy uniknąć zajęcia komorniczego konta bankowego, jest jedno wyjście. Wszystkie banki w Polsce publikują informacje o rachunkach w systemie OGNIVO, do którego komornik ma dostęp. Można natomiast założyć konto bankowe w zagranicznym banku. Banki z siedzibą poza Polską nie będą widoczne w systemach, do których komornik ma wgląd. Niektóre osoby w takiej sytuacji wybierają też ukrycie swoich środków np. w aplikacji Revolut, czy PayPal.

Revolut pozwala nawet na wydanie karty płatniczej działającej na terenie Polski i pozwala na płatności przez Internet. Można więc w ten sposób uniknąć zajęcia komorniczego naszych pieniędzy. Nie oznacza to jednak umorzenia długu, który finalnie prawdopodobnie i tak będziemy musieli spłacić. Pamiętaj też, że przeciągająca się egzekucja komornicza wiąże się z kosztami.

Tomasz Marczewski
Tomasz Marczewski
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain. Zobacz pozostałe artykuły autora

1 komentarz

kokos

Prawdopodobnie nie dowie się – sprawdzi Ognivo zaraz na wstępie postępowania egzekucyjnego po czym drugi raz już nie będzie sprawdzal a przynajmniej nie będzie przez szereg miesięcy.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły