Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Co zrobić w takiej sytuacji?

ktoś wziął na mnie kredyt

Bezpieczeństwo danych osobowych jest niezwykle ważne. Brak odpowiedniego zabezpieczenia dokumentów potwierdzających tożsamość może prowadzić do sytuacji, w której ktoś wziął kredyt na nasze dane. Kradzież tożsamości to ryzyko częstsze, niż mogłoby się wydawać, szczególnie w czasach wszechobecnego dostępu do internetu. Z tego powodu warto wiedzieć, czym jest takie zjawisko, i jak się przed nim chronić. 

Czy można zaciągnąć kredyt na czyjeś dane?

Niestety, posiadając odpowiednie informacje o danej osobie, często możliwe jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki online w czyimś imieniu. Dotyczy to jednak bardziej wrażliwych informacji, które nie są ogólnie dostępne. Przykładowo, będą to dane znajdujące się na dowodzie osobistym, do którego dostęp powinien mieć w teorii jedynie jego posiadacz. W praktyce jest nieco inaczej, ponieważ za pomocą złośliwego oprogramowania bądź innych technik możliwe jest uzyskanie dostępu do takich informacji. Z tego powodu bardzo ważnym jest, aby stosować wszelkie dodatkowe środki bezpieczeństwa, nawet jeżeli na co dzień nie korzystamy z kredytów ani chwilówek. 

Jak dochodzi do kradzieży tożsamości?

Coraz częściej oferowanym produktem finansowym są pożyczki na dowód. Taka usługa z jednej strony jest niezwykle wygodna, ponieważ jest szybka i wygodna, a także nie wymaga przechodzenia przez liczne procedury i formalności. Z drugiej strony, jeżeli niepowołana osoba będzie miała dostęp do naszego dowodu osobistego, to istnieje ryzyko, że ktoś zaciągnie kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. 

Równie popularne są pożyczki bez weryfikacji konta bankowego, które nie wymagają potwierdzania swojej tożsamości. W przypadku zwykłych pożyczek weryfikacja polega na przelewie drobnej kwoty, rozmowie z konsultantem lub skorzystaniu z portalu uwierzytelniającego. W przypadku opisywanego rozwiązania takie działanie nie jest wymagane, ponieważ całość opiewa na niskie kwoty.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Warto sprawdzać, czy ktoś nie wziął kredytu na nasze dane, nawet jeżeli wydaje nam się że dobrze pilnujemy swoich dokumentów. Zawsze może okazać się, że poufne informacje zostały pozyskane za pomocą złośliwego oprogramowania bądź innych praktyk. Czy da się sprawdzić, czy ktoś wziął na nas kredyt? Oczywiście, że tak. Ponadto, nie jest to wcale zbyt skomplikowana czynność, i jest dostępna dla niemal każdego.

Zaciągnięcie kredytu lub pożyczki wpływa na zdolność kredytową, toteż odpowiednie wpisy o istniejącym zobowiązaniu są umieszczane w bazach i rejestrach dłużników. Dzięki temu, po wykupieniu jednorazowego bądź cyklicznego raportu w danej bazie, możliwe jest sprawdzenie swoich bieżących zobowiązań. Oznacza to, że da się w porę zapobiec sytuacji, w której ktoś za pomocą naszych danych otrzymał pożyczkę lub chwilówkę. 

Gdzie sprawdzić, czy ktoś wziął kredyt na moje dane?

W Polsce funkcjonuje obecnie wiele baz dłużników. Najpopularniejszymi z nich są BIK (Biuro Informacji Kredytowej), BIG (Biuro Informacji Gospodarczej), KRD (Krajowy Rejestr Długów) i ERIF. W każdej z baz można wykupić pojedynczy lub wielokrotny wpis, informujący o obecnym stanie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że sprawdzenie swoich obecnych zobowiązań może być darmowe. Raz na każde 6 miesięcy istnieje możliwość pobrania darmowego raportu z bazy BIG, dzięki czemu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z takim działaniem. 

Więcej o procesie pozyskiwania bezpłatnego raportu z baz Biura Informacji Gospodarczej opisaliśmy w naszym poradniku: Jak sprawdzić BIG za darmo? Poradnik jak pobrać BIG krok po kroku.

Jak monitorować swoje zobowiązania na bieżąco? 

Popularnym sposobem na otrzymywanie informacji o wpisach do baz jest wykupienie alertów BIK. Czym jest taka usługa? Są to powiadomienia, które na bieżąco informują użytkownika o wszelkich nowych wpisach umieszczonych w bazie na jego temat. Alerty przybierają formę komunikatów SMS oraz wiadomości e-mail. Roczny dostęp do takiej formy ochrony kosztuje jedynie 24 złote. 

Kiedy dostaje się powiadomienia przesyłane za pomocą alertów BIK? Przykładowo, za każdym razem gdy ktoś będzie starał się o kredyt lub pożyczkę na nasze dane. Wiadomość zostaje wysłana bezzwołocznie, co pozwoli na natychmiastową reakcję. Usługa działa całodobowo, przez każdy dzień tygodnia, co gwarantuje stałą, stabilną ochronę. 

Więcej o bazie danych BIK i korzystaniu z niej znajdziecie w naszym poradniku: Jak sprawdzić BIK za darmo? – Instrukcja krok po kroku.

Ktoś zaciągnął na mnie kredyt – co zrobić?

Co zrobić, jeżeli faktycznie doszło do wyłudzenia kredytu na nasze dane osobowe? Przede wszystkim, nie warto panikować, ponieważ w dużej części przypadków nieporozumienie da się wyjaśnić. Poniżej przedstawiamy listę działań, jakie warto podjąć w przypadku bycia ofiarą kradzieży tożsamości.

Co zrobić, gdy ktoś wziął na mnie kredyt?

  • skontaktuj się z wierzycielem – postaraj się wyjaśnić sprawę z pożyczkodawcą lub bankiem. Udowodnienie swojej tożsamości i przedstawienie szczegółów może okazać się niezwykle pomocne.
  • powiadom odpowiednie organy – kradzież tożsamości jest przestępstwem, toteż powinna zostać zgłoszona policji. Najczęściej to właśnie funkcjonariusze publiczni mają największe możliwości, aby przeciwdziałać takim oszustwom. 
  • zastrzeż dane – większość przypadków wyłudzania kredytów wynika z braku dopilnowania bezpieczeństwa swoich dokumentów. Będąc ofiarą takiego oszustwa, warto natychmiast zastrzec swoją kartę płatniczą, dowód osobisty, a także inne dokumenty, mogące stanowić podstawę do kolejnych wyłudzeń. 

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?

Zawsze lepiej zapobiegać przykrym sytuacjom, niż być ich ofiarą. Sposobów na zapobieganie kradzieży tożsamości jest wiele, dlatego też zachęcamy naszych czytelników do korzystania z nich. 

Z jakich metod bezpieczeństwa warto korzystać?

  • dwustopniowe uwierzytelnianie – w obecnych czasach większość usług oferuje klientom możliwość dwustopniowego uwierzytelniania logowania. Przykładowo, logując się w danym serwisie, będziemy musieli potwierdzić swoją tożsamość za pomocą wiadomości mailowej lub telefonicznej, dzięki czemu ryzyko kradzieży tożsamości drastycznie maleje.
  • oprogramowanie antywirusowe – kradzież haseł często odbywa się automatycznie, z pomocą złośliwego oprogramowania. Z tego powodu warto mieć na swoim urządzeniu odpowiedni antywirusowy program, który poinformuje nas o potencjalnych zagrożeniach. 
  • alerty BIK – całodobowe powiadomienia to dobry sposób na to, aby w porę reagować na wszelkie próby wyłudzenia pożyczek i chwilówek. Biorąc pod uwagę fakt, że całość kosztuje jedynie 24 złote rocznie, warto zainteresować się tym rozwiązaniem. 
  • zabezpieczony PESEL – numer PESEL to jedna z ważniejszych informacji, która może być wykorzystana podczas kradzieży tożsamości. Z tego powodu warto dobrze go chronić. Pomóc w tym może usługa Bezpieczny PESEL, dzięki której można zastrzec swój PESEL, aby w razie utraty dokumentów cieszyć się bezpieczeństwem. 
  • zdrowy rozsądek – mimo iż porada ta brzmi dość oczywiście, to w dobie wszechobecnych social mediów wielu ludzi zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie warto chwalić się nowo wyrobionymi dokumentami w internecie, ponieważ możemy to przypłacić własnym bezpieczeństwem. 
Cezary Mański
Cezary Mański
Pasjonat popkultury, finansów i nowych technologii. Uwielbia słowo pisane, ceni sobie spokojne i rozsądne podejście do życia. Największą satysfakcję przynosi mu rozwijanie własnych kompetencji. Zobacz pozostałe artykuły autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły